Jezioro Zabór Duży

/ 2 komentarzy / 5 zdjęć


Jezioro Zbór Duży położone jest w miejscowości Zabór (około 20 km na wschód od Zielonej Góry). Jest to jezioro typu "stawowego" - raczej płytkie ze średnią głębokością około 1,5m. Od Zacodu do jeziora przylega piękny park w którego centralnej części mieści się wczesnobarokowy pałac. Dojazd do jeziora - najlepiej przejechać przez cały Zabór w kierunku na promową przeprawę przez Odrę w Milsku. Zaraz za tablicą kończącą miejscowość zjechać w prawo i po około trzystu metrach jesteśmy nad jeziorem. Powierzcnia jeziora to 31 ha. Niestety dostęp do linii brzegowej jest barzo utrudniony przez pas trzcin okalający dosłownie całe jezioro. Kolejny minus to niewielka ilość pomostów - ja naliczyłem cztery zdatne do użytku - także bardzo trudno trafić na wolny pomost, a wędkarze przyjeżdzają tu najczęściej na cały weekend i na taki okres zajmują stanowiska. Pozostaje łódka - przystań miści się na północnowschodnim brzegu. Łowienie z łodzi jest tu najbardziej popularne. Jezioro obfituje w kapelonowe miejscówki w których króluje lin. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić obecność takich gatunków ryb jak: lin, karaś, wzdręga, płoć, leszcz, krąp a z drapieżników szczupak i okoń. Z opowieści innych wędkarzy wiem że można tu trafić ładnego karpia a nawet sandacza. Od miejscowych wędkarzy można usłyszeć opowiadania o wielkich sumach z tego zbiornika. Przez jezioro przepływa Zaborski Potok, dzięki któremu zbiornik jest względnie bezpieczny jeśli chodzi o przyduchę spowodowaną długim okresem zalegania pokrywy lodowej. Potok ma jednak poważną wadę - od miejsca w którym podłączono oczyszczalnię ścieków w Zaborze (na szczęście w pewnej odległości od wyjścia z jeziora - chociaż co to za "szczęście") jest praktycznie martwy. Kolejna poważna wada to pozwolenia na budowę domów w bezpośredniej bliskości jeziora (nawet 20 metrów od brzegu) - utrudnia to i tak trudny dostęp do tego jeziora.
Podsumowując - pomimo wad - przyjemnie jest wypłynąć łódką na jezioro Liwno i widzieć tylko pas trzcin i okalające drzewa i spokojnie tropić liny bądż szukać szczupaka przy trzcinach.
"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl".Jezioro Zabór Duży opis łowiska:

Akwen: Staw Zabór Duży »
GPS: N 51o 56' 42" E 15o 43' 36"
Położenie: Województwo: Lubuskie » Powiat: Zielonogórski » Gmina: Zabór
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Zielona Góra » (zobacz porozumienia Okręg PZW Zielona Góra 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Otyń - meteor
Tagi łowiska: LUBUSKIE STAWY, STAWY Okręg PZW Zielona Góra

 

3.1
Oceń
(10 głosów)

Jezioro Zabór Duży mapa:- opinie i komentarze

siwy1984siwy1984
0
byłem tam w piątek od 5 do 11 trzy leszczyki i nic więcej może ktoś podpowie na jaką rybę tam się nastawiać? (2014-05-31 09:02)
piotr 0206piotr 0206
0
Ok 40 lat temu łowiłem na tym jeziorze.Miałem tam przygodę z dreszczykiem.Będę miał wenę to opiszę. (2016-07-05 18:07)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy