Jezioro Orzysz

/ 9 komentarzy / 8 zdjęć


Chciałoby się zaśpiewać „… Na mazury do Orzysza, gdzie natura koi serca…”
Tak brzmią słowa piosenki, a w zasadzie hymnu Orzysza. W dużej mierze to prawda, ponieważ zarówno miejscowość Orzysz, a co najważniejsze Jezioro Orzysz nie są zalane rzeszami tysięcy turystów rok rocznie przyjeżdżających na mazury. Znajdziemy tutaj piękne, czyste jezioro, bujne lasy pełne grzybów oraz… ale o tym na koniec.

Jezioro Orzysz bezpośrednio sąsiaduje z miejscowością Orzysz, w powiecie piskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Powierzchnia jeziora to 1011ha a max głębokość to 36m. Jezioro jest dzierżawione przez Polski Związek Wędkarski w Suwałkach, a w samej miejscowości Orzysz działa niewielkie koło wędkarskie zrzeszające miejscowych wędkarzy.
Jest to niezwykle urokliwe jezioro, z bardzo czystą wodą oraz urozmaiconą linią brzegową. Występuję tutaj mnóstwo malowniczych zatok oraz 9 różnej wielkości wysp, z czego największa (Wyspa Róż) liczy sobie około 50ha powierzchni. Brzegi jeziora porasta piękna i bogata roślinność, a wokoło rośnie mnóstwo lasów. Dno jeziora jest również bardzo zróżnicowane, zarówno jeśli chodzi o głębokość jak i formę. Występują tutaj liczne wypłycenia, podwodne kamienne górki i blaty – co stwarza doskonałe warunki dla rozwoju różnych gatunków ryb oraz urozmaica wędkowanie.
Liczne zatoki służą tutaj jako świetne naturalne tarliska. Szczególnie znana jest tutaj zatoka obok Wyspy Róż zwana potocznie przez miejscowych wędkarzy „Akwarium” – z racji płytkiej i bardzo przejrzystej wody. Jak również przylegająca bezpośrednio do jez. Orzysz zatoka Wierzbińska, oddzielona od jez. Orzysz półwyspem Ameryka.
W jeziorze występuje głównie pogłowie ryby białej (leszcz, lin, płoć, wzdręga) ale każdy wędkarz może z powodzeniem zapolować również na drapieżniki takie jak szczupak, okoń, węgorz, sandacz. Niejednokrotnie zdarza się w jeziorze złapać szczupaki przekraczające 1 metr oraz duże okazy okonia. Z jeziora wypływa rzeka Orzysza, która łączy się z kanałem Orzyskim a następnie wpływa do jeziora Tyrkło i dalej jeziora Śniardwy. Połączenie to stwarza malowniczy, choć nie doceniony szlak kajakowy.
Jezioro Orzysz to świetna alternatywa dla wędkarzy ceniących sobie spokój i piękno przyrody. Nad jeziorem nie znajdziemy wielu turystów gdyż leży one nieco obok Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Woda w jeziorze jest czysta i przejrzysta gdyż do jeziora nie są odprowadzane zanieczyszczenia.

W pobliżu jeziora znaleźć można pola biwakowe oraz pensjonaty gdzie wędkarze mogą wypożyczyć sprzęt pływający.
W samym Orzyszu funkcjonują 2 sklepy wędkarskie gdzie można uzupełnić zapasy sprzętu wędkarskiego oraz wykupić zezwolenia na połów. Osoby, które nie wędkują mogą korzystać z 2 miejskich plaż i cieszyć się czystym powietrzem i wodą.

Niestety to co piękne ma też swoje zagrożenia. Największym zagrożeniem dla tego malowniczego jeziora są rybacy oraz ich rabunkowa polityka odławiania ryb. Z roku na rok pogłowie ryb zmniejsza się a wędkarze coraz rzadziej mogą chwalić się złapanymi okazami. Szczególnie w ostatnim roku dało się zauważyć narastający konflikt między miejscowymi wędkarzami zrzeszonymi w kole oraz rybakami – czego efektem był „List Otwarty Orzyskich Wędkarzy” skierowany do Burmistrza Orzysza, mieszkańców oraz innych zainteresowanych stron. Niestety całe jezioro poprzestawiane jest licznymi sieciami rybackimi różnego typu, prowadzone są również regularne odłowy za pomocą niewodu. Ku zmartwieniu miejscowych wędkarzy oraz turystów pogłowie ryb w jeziorze znacznie się zmniejszyło. Nieuchronnie taka polityka rybacka prowadzi do całkowitego wyniszczenia pogłowia ryb w jeziorze oraz odebraniu miastu jedynego słusznego atutu turystycznego jakim jest turystyka wędkarska. Zapraszam serdecznie do Orzysza aby nacieszyć się przyrodą i wędkarstwem zanim będzie za późno.

Długi77.

"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"

W załączeniu zdjęcia, list otwarty orzyskich wędkarzy oraz mapy batymetryczne jeziora Orzysz.Jezioro Orzysz opis łowiska:

Akwen: Jezioro Orzysz »
GPS: N 53o 49' 47" E 22o 1' 6"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Pisz » Gmina: Orzysz
Właściciel: Łowisko specjalne
Regulamin połowu:Zasady wędkowania:

Wędkujących obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW z wyjątkami:
1. wędkowanie z łodzi dozwolone jest od 01 maja do końca roku. 2. Obowiązuje zakaz wędkowania z łodzi w porze nocnej, tj. w okresie od 1 godziny po zachodzie słońca do jednej godziny przed wschodem słońca;
3. połów metodą trollingu wymaga wniesienia składki uzupełniającej do składki i dopłaty do opłaty podstawowej - całorocznej lub okresowej.
4. Połów całoroczny obejmują okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r.
5. Składki i opłaty całoroczne na wszystkie jeziora, jak i składki oraz opłaty okresowe, upoważniają do połowu na wszystkich wodach Gospodarstwa z wyłączeniem łowisk specjalnych, na którym obowiązują odrębne opłaty licencyjne i regulamin wędkowania.
6. Składki i opłaty całoroczne na jedno jezioro upoważniają do połowu na rzekach, ciekach bezpośrednio łączących się z danym jeziorem (odpływ, dopływ).
7. Składki i opłaty okresowe i całoroczne, za wyjątkiem składki socjalnej, upoważniają do połowu z łodzi, spinningu.
Do składek okresowych nie stosuje się ulg.
Składka socjalna upoważnia do połowu wyłącznie z brzegu na jednym jeziorze lub rzece bez prawa użycia spinningu. Składka socjalna przysługuje młodzieży do lat 18, emerytom ( mężczyźni po 65 roku życia, kobiety po 60 roku życia), inwalidom całkowicie niezdolnym do pracy.
Za okres jednego dnia uważa się czas od godz.0.00 do godz.24.00. Opłaty 3, 7, 14 i 30-dniowe dotyczą kolejno następujących po sobie dni.
Do składek całorocznych, dla wszystkich członków PZW, stosuje się następujące ulgi:
Członek Honorowy PZW oraz członek do lat 16-tu - 100%
odznaczony złotą odznaką PZW z wieńcami - 75%
odznaczony srebrną i złotą odznaką PZW oraz członek PZW do lat 18-tu - 50 %.
Na terenie działania Gospodarstwa składki i opłaty przyjmują wytypowane sklepy wędkarskie, skarbnicy kół PZW (wg wykazu), Zakłady Rybackie w Olecku, Suwałkach, Węgorzewie i Rucianem-Nidzie.
Składek i opłat okresowych 1- i 3- dniowych dokonywać można także wykupując zezwolenie poprzez stronę internetową www.pzw.suwalki.com.pl z zaznaczeniem okresu, którego dotyczy połów.
Do wędkowania na podstawie e-zezwolenia konieczne jest posiadanie w czasie połowu:
wydruku potwierdzenia przelewu z zaznaczeniem danych wędkującego i terminu połowu ( nie dotyczy płatności kartą kredytową),
druku e-zezwolenia, pobranego ze strony internetowej Gospodarstwa,
karty wędkarskiej.
Wykaz wód, na które obowiązują powyższe składki i opłaty w załączeniu (bez łowisk specjalnych, jezior: Wiartel-Przylasek i Lemięt).
Wędkujących na wodach Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach obowiązuje prowadzenie rejestru połowu ryb wydawanego razem z zezwoleniem. Zwrot wypełnionego przez wędkującego rejestru połowów – w Zakładach Rybackich PZW lub w punktach sprzedaży.
Na łowiska specjalne j. Wiartel-Przylasek i Lemięt obowiązują oddzielne opłaty i regulamin.
Noclegi w pobliżu: Orzysz - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

3.3
Oceń
(11 głosów)

Jezioro Orzysz mapa:

Dołączone pliki (7)- opinie i komentarze

u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
Gratuluję 2 Miejsca. Pozdrawiam kolegę (2012-05-16 15:48)
wmykawmyka
0
gratul! (2012-05-17 08:55)
rinojkdrinojkd
0
jak tylko zobaczyłem ze jeziorem ,,opiekuje'' sie PZW Suwałki sprawa stała sie jasna.......umie też działają (2012-06-19 19:54)
Dlugi77Dlugi77
0
a gdzie kolego łowisz ?? Przykre to bo jez. Orzysz jest naprawdę przepiękne i aż serce boli że ryba tak wytrzebiona :/ (2012-06-22 19:23)
statek14na4statek14na4
0
gratuluje :P Diugi77 co do jeziora orzysz to prawda mało zostało tych rybek ;( pozdrawiam . (2012-07-31 20:24)
BOCHENEKBOCHENEK
0
Często łowię w sezonie letnim na Orzyszu ale gdzie szukać ryb zimą - interesuje mnie od strony Skomacka ? ktoś pomoże ? (2013-01-28 18:07)
TRETRE
0
To jezioro to dramat dla wędkarzy. Sieci tu jest więcej niż ryb :( co oni tu robią to prawdziwa rozpacz :( Nieoznakowane sieci i są dosłownie wszędzie, koszmar. (2014-03-23 23:07)
Dlugi77Dlugi77
0
Zaczyna się nowy sezon, więc zobaczymy co przyniesie. Jednak nie nastawiajmy się na cuda. Rybacy jak byli, tak będą :( (2014-04-25 22:42)
gruby9090gruby9090
0
Witam czy ktos cos złapał na orzyszu w tym roku ? jak z szczupakiem ?? Pozdrawiam (2014-05-24 16:47)

skomentuj ten artykuł