Jezioro Ostrowo (Wyspa)

/ 3 komentarzy / 8 zdjęć


Jezioro Ostrowo zwane przez okolicznych wędkarzy „wyspą” znajduje się w województwie kujawsko - pomorskim, w powiecie sępoleńskim na terenie gminy Więcbork. Zbiornik ten jest częścią Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, który łączy ze sobą ponad 50 zespołów ciągów rzek i jezior rynnowych. Powierzchnia akwenu wynosi 42,33 ha. Głębokość od 0,5 do 6m. Łowisko
charakteryzuje się w większej jego części płytką wodą tzw. „linową” oraz daleko wysuniętą roślinnością zarówno zanurzoną jak i wynurzoną. Dno jest muliste i w płytszych partiach gęsto porośnięte moczarką i rdestnicą. Roślinność wynurzona to grążele żółte, grzybienie białe, oczeret jeziorny oraz pałka szerokolistna.

Uroku temu miejscu dodaje wyżej wspomniana wyspa, która znajduje się w środkowej części jeziora, na której często można dostrzec zwierzęta leśne, które na nią dopływają.

Aby dotrzeć nad jezioro mamy do wyboru kilka opcji. Mianowicie, stroną od trasy nr 189, gdzie przepływa kanał wodny łączący jezioro Ostrowo ze zbiornikiem Gardzinowo. W przewężeniu tym można opuścić łódź lub ponton i wpłynąć na łowisko, bądź jadąc dalej trasą Więcbork - Sypniewo, skręcić w prawo do miejscowości Jeleń. Za wiaduktem skręcamy w prawo i dotrzemy nad bardziej stromy brzeg jeziora. Schodząc po lekkim zboczu biegnących torów kolejowych dotrzemy nad głębszą część wody lub jadąc jeszcze dalej, za kolejnym wiaduktem skręcimy w prawo, (obok żwirowni) dotrzemy na łąki okalające omawianą wodę z miejscami dostępu dla wędkarzy. Miejsce na namiot się znajdzie a ognisko w nocnej porze umili czas.

Jeżeli chodzi o gatunki ryb z jakimi możemy się spotkać to ukleja, płoć, krąp, leszcz, wzdręga, lin, karaś, karp. Z drapieżników to okoń, szczupak i węgorz. Osobiście proponuję zabrać ze sobą sprzęt pływający, którym można popłynąć w płytsze partie akwenu i wypatrywać żerujących linów wśród licznych połaci kapelonów.
Woda nagrzewa się bardzo szybko, ze względu na niewielką głębokość i już wczesną wiosną gdzie większość zbiorników zaczyna się budzić do życia, w tej wodzie można już liczyć na spotkanie z większymi i wygłodniałymi po zimie rybkami, które to buszują wśród świeżo wyrastających trzcin w poszukiwaniu pożywienia spektakularnie ocierając się o roślinność.

Przynęta na którą skutecznie można połowić, to głównie kukurydza, pęczak, gnojaczki, mady, rosówki. Jako zanętę, możemy podać wszelkiego rodzaju profesjonalne zanęty sypkie jak i ziarno pszenicy, kukurydzy, pęczaku itp.

Jeziorem opiekuje się koło wędkarskie nr 142 w Sypniewie. Coroczne zarybienia najbardziej popularnymi gatunkami ryb sprawiają, że nigdy nie wraca się do domu o kiju, ale to tak na marginesie, bo jak wiadomo nie o to w wędkarstwie chodzi.
Posiedzieć, odpocząć, wsłuchać się w śpiew ptaków i poobserwować wodę i pływające na niej ptactwo z łabędziami na czele, to jest to co czyni to hobby wspaniałym lecz przez wielu niedocenianym jako forma relaksu i odpoczynku.

O czystość jeziora dbają okoliczni zrzeszeni wędkarze, zbierając się rok rocznie na tak zwanym sprzątaniu okolicznych jezior. Przy okazji wymieniając się wynikami połowów i spostrzeżeniami. Szkoda, że nie wszyscy szanują i doceniają jak ważna jest czystość dla naszej fauny i flory..

Po udanym wypoczynku, można udać się do znajdującej się około 100 m od linii brzegowej "Karczmy Jeleń" i uraczyć się złotym nektarem i zjeść ciepły posiłek. W wekendy są organizowane zabawy i dyskoteki, a to wszystko bardzo blisko naszego jeziora.

Polecam serdecznie to łowisko na wypoczynek z kijem w ręku lub z książką dla osób towarzyszących wędkującym.

Dodatkowo w okolicy można odwiedzić inne miejsca, np. kompleks pałacowo parkowy w Sypniewie lub Kościół p.w. św. Katarzyny,
zbudowany w 1781 na fundamentach poprzedniego - w stylu barokowym o konstrukcji szkieletowej.

Serdecznie zapraszam i życzę miłego spędzania wolnego czasu.

"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"



Jezioro Ostrowo (Wyspa) opis łowiska:

Akwen: Jezioro Ostrowo »
GPS: N 53o 22' 6" E 17o 22' 56"
Położenie: Województwo: Kujawsko-Pomorskie » Powiat: Sępoleński » Gmina: Więcbork
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Bydgoszcz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Bydgoszcz 2024r »)
Regulamin połowu:Aby zapoznać się z zasadami połowu ryb na akwenie PZW, zapraszam do lektury znanej każdemu wędkarzowi pod tytułem: "Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb".
Noclegi w pobliżu: Więcbork - meteor
Tagi łowiska: KUJAWSKO-POMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Bydgoszcz

 

3
Oceń
(5 głosów)

Jezioro Ostrowo (Wyspa) mapa:

Dołączone pliki (1)

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

meche1981meche1981
0
czy jest miejsce zeby rozbic namiot? czy trzeba gdzies wykupic pozwolenie na lowienie ryb czy wystarczy karta wedkarska? (2012-07-24 14:26)
Boogi8Boogi8
0
Miejsce na namiot jest. To jest akwen PZW. (2014-02-10 21:25)
gienas88tcgienas88tc
0
a co z rybami? konkretnie pytam o białą (2016-04-12 09:57)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy