Jezioro Piaszczyste

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


Jezioro Piaszczyste popularnie nazywane Piachami jest niewielkim zbiornikiem wodnym niedaleko miasta Piła leżącym w północnej części naszego kraju.
Można tam nie tylko połowić, ale i przenocować, zjeść obiad w niedawno powstałej restauracji.

1. Kilka podstawowych informacji na temat tego zbiornika:
- Jezioro ma kilka nazw: Jezioro Święte, Jezioro Piaskowe, Jezioro Piaszczyste, Piachy
- powierzchnia zbiornika : około 6,5 ha
- długość: około 0,5 km
- szerokość: max 150 metrów
- głębokość: max. 6 m, średnia 3,5 m
- położenie jeziora względem mapy Polski: 53°07"46″N 16°42"21″E

2. Jak tam dojechać ?
Wszystko jest uzależnione od tego skąd jedziemy i czy podróżujemy
- jeśli podróżujemy autobusami PKSu, lub koleją nie musimy się obawiać o to, że będziemy musieli błądzić po mieście celem odnalezienia środka lokomocji, który i tak nie dowiezie nas na miejsce i będziemy mieli kilka kilometrów do przejścia. W Pile dworzec PKP jest oddalony od PKSu o około 200 metrów więc niezależnie od tego czy się wybierzemy dojedziemy w to samo miejsce. Niedaleko tych obiektów znajdują się przystanki autobusowe. Wystarczy zakupić bilet (normalny około 2,50 zł , ulgowy około 1,50 zł ) i wsiąść w autobus linii nr 9, który kieruje się do Szpitala Miejskiego. Wysiadamy na ulicy RYDYGIERA, przechodzimy na drugą stronę ulicy i pozostaje nam do zejścia jakieś 200 – 300 metrów.

- jeśli jesteśmy zmotoryzowani najlepiej kierować się do centrum miasta a następnie drogą nr 180 kierować się na miejscowość STOBNO. Jakieś 5 km za znakiem PIŁA będzie zjazd w prawo (charakterystyczna czarna żużlowa droga – trudno nie zauważyć ), który poprowadzi nas na parking.
- jeśli wśród nas znajdują się entuzjaści dwóch kółek nad jezioro z centrum miasta prowadza ścieżki rowerowe.

3. Co dalej ?
Po przybyciu ( zależnie od pory roku ) możemy, zjeść obiad i wypić piwko ( bezalkoholowe oczywiście ), rozpalić ognisko w jednym z wyznaczonych do tego celu miejsc, rozbić namiot, poszukać łowiska, czy pójść na grzyby, których w tym rejonie nie brakuje.

4. A jeśli już znalazłem odpowiednie łowisko ?
Jeśli masz już łowisko to rozkładaj sprzęt i do boju. Linia brzegowa jest dość urozmaicona za sprawą lasu mieszanego, który otula jezioro z każdej strony. Znajduje się tam wiele miejsc jak i kilka pomostów, z których możemy połowić na grunt spławik czy spinning.

5. No dobra – ale co można wyciągnąć ?
Kilku kilogramowe liny, karpie i potężne amury to tylko niektóre atrakcje tego niewielkiego, ale sympatycznego jeziora. Po za tym okonie, szczupaki i drobnica – czyli to co wszędzie.

6. OK – to po co mam tam jechać skoro w wodzie jest to co wszędzie ?
Dlatego, że nie tylko to co w wodzie świadczy o jakości łowiska. Liczy się komfort dojazdu, jakość i dostępność stanowisk itd. Tutaj to mamy, a po za tym możemy zjeść coś ciepłego na miejscu i rozbić mały obóz.
Po za tym ważną informacją jest to, że w okresie letnim w obiekcie, w którego skład wchodzą parking i restauracja, przez 24h są pełnione dyżury. Obiekt jest chroniony więc nie musimy się obawiać o masz samochód.

7. Jakieś minusy ?
Tak jest kilka. Jezioro od kilku lat wysycha i strasznie zarasta. Z drugiej jednak strony to plus dla pływających tam amurów które osiągają rekordowe wielkości.
No i pomosty…. Nie będę pisał bajek jakie są cudowne……. Niestety nie są, ale ciężar jednej, dwóch osób wytrzymają.

8. To tyle ?
Nie – więcej to już nad samym jeziorem

Jezioro Piaszczyste opis łowiska:

Akwen: Jezioro Piaszczyste »
GPS: N 53o 7' 48" E 16o 42' 26"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Piła » Gmina: Piła
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2023r »)
Regulamin połowu:na ogólnych warunkach PZW
Noclegi w pobliżu: Piła - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Piła

 

3.6
Oceń
(27 głosów)

Jezioro Piaszczyste mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

kostekmarkostekmar
0
Kiedy mieszkałem w Pile jeździłem tam głównie na nocki za węgorzem. Amura jeszcze wtedy nie było, a okazały karp zszedł z haka. Pomosty od dawna były już w kiepskiej kondycji. (2009-09-24 17:29)

skomentuj ten artykuł