Jezioro Rusałka - Poznań.

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


Rusałka – Jezioro Rusałka jest sztucznym zaporowym zbiornikiem wodnym, powstałym podczas okupacji hitlerowskiej w 1943 r. położonym w zachodniej części miasta Poznania na Golęcinie. Powierzchnia jeziora wynosi około 37 ha. Średnia głębokość to 1,9 m. maksymalna 9,0 m. długość linii brzegowej 3300 m. Teren wokół jeziora porośnięty lasem liściastym z licznymi alejkami spacerowymi jest atrakcyjnym miejscem turystyczno rekreacyjnym.

W sezonie letnim na północnej stronie jeziora czynny jest miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z strzeżonym kąpieliskiem i plażą przystosowaną na przyjęcie 10 tys. Osób, oraz zapleczem gastronomicznym. Z powodu bliskości centrum miasta nad samym jeziorem nie znajdziemy żadnych miejsc noclegowych, ale w odległości 1000 metrów od jeziora niema z tym żadnego problemu. Gospodarzem jeziora jest Polski Związek Wędkarski, jednak z powodu bezpieczeństwa nie można łowić w porze nocnej i metodą spinningową. O prócz regularnego zarybiania jeziora młodym narybkiem, to co cztery lata wpuszczana jest tu część odłowionych ryb z pobliskiego jeziora maltańskiego.

Występują tu takie gatunki ryb jak : Sandacz, Szczupak, Okoń, Węgorz, Karp, Lin, Karaś, Amur biały, Leszcz, płoć. Pomimo to że Rusałka zalicza się do wód typu sandaczowego, to jednak coraz trudniej jest tu złowić duże okazy, co jeszcze nie tak całkiem dawno bywało atrakcją wędkarzy. Całe jezioro posiada muliste dno z wyraźnym podziałem na dwie strefy głębokości - zachodnią płytszą oraz wschodnią głębszą. Jezioro jest pozbawione jakich kol wiek pomostów wędkarskich, za to wszystkie miejsca łowne są dostępne z brzegu.

Wszystkie wyżej wymienione gatunki ryb możemy złowić na całej długości jeziora, lecz bardziej okazałe sztuki ryb częściej łowione są na głębszej wschodniej stronie jeziora. Jak na wszystkich jeziorach w Poznaniu tak i tu możemy złowić dużego karpia, ładnego szczupaka i całkiem przyzwoitego leszcza i lina. Pomimo zakazu połowu nocą to wciągu szarego, pochmurnego dnia trafiają się tu ładne sztuki węgorza, łapanego na pęczek czerwonych robaków. Najczęściej stosowane przynęty : Kukurydza, ciasto, bułka pszenna ( kawiorek ), białe i czerwone robaki, rosówki, martwa rybka ( ukleja ).

Dojazd wszystkimi dostępnymi środkami komunikacyjnymi w mieście udać się w kierunku pętli autobusowo – tramwajowej na Ogrodach. Stąd idziemy w kierunku północnym na ul. Botaniczną schodzimy na dół do końca ulicy, przechodzimy tunelem pod torami kolejowymi następnie skręcamy po skosie w lewo w kierunku zachodnim, po przejściu około 200 metrów jesteśmy nad jeziorem.
Jezioro Rusałka - Poznań. opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Rusałka »
GPS: N 52o 25' 36" E 16o 52' 42"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Poznań »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2022r »)
Regulamin połowu:PZW
Całkowity zakaz połowu nocą i metodą spiningową.
Noclegi w pobliżu: Poznań - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Poznań

 

4.1
Oceń
(21 głosów)

Jezioro Rusałka - Poznań. mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

jaxon1jaxon1
0
Bardzo atrakcyjne łowisko.Jedyny minus to w sezonie letnim duża ilość urlopowiczów(bliskość miasta). (2009-06-19 15:26)
marcinekkmarcinekk
0
Rusałka!!Jest to dosyć płytkie i nie duże jezioro.Dno kamienne ale nie wiem czy tylko na brzegu.Jest tam dożo ryb spokojnego żeru jak i też sporo drapieżników.Wędkuje się tu najczęściej na grunt.Wszyscy wędkarze siedzący nad nad wodą łowią tylko w ten sposób.Najczęsciej łowioną rybą jest LESZCZ.Wiem też tyle że na tym jeziorze ływaja ogromne 20 kg KARPIE!!!Nad wodą siedzi się przyjemnie ciekawe widoki i bardzo ciekawie zrobione brzegi jeziora.Jedynym minusem jest to że w czasie letnim jest dużo ludzi.Na brzegu jest kąpielisko co bardzo przeszkadza wędkującym.Co ciekawe najlepsze łowisko na jeziorze jest właśnie obok kąpieliska. (2009-07-02 18:22)
Gringo211Gringo211
0
Dlaczego tak mało osób pisze o tym jeziorze,skoro co tam pojadę większość najlepszych miejsc jest zajęta.Pozdro dla Rusałkowiczy i nie tylko (2009-07-13 18:36)
tirpitz2tirpitz2
0
witam, a ja napisze tak ze nad rusałką bylem na rybach moze 5 razy,niestety tak jakos wyszlo, pierwszy raz z 6 lat temu, na sprezyne łowilem,i jak to zwykle bywa branie nastepuje oczywiscie wtedy jak wedkarz idzie za potrzebą ;) jak mi sieknąl karp to wedka ktora byla na dwoch podporkach zostala dosłownie sciagana w strone wody,z 10 min walczylem ale sie zerwal, potem juz nic ,na splawik wzdregi braly ładne,ostatni raz bylem w 2013 roku ale tylko lowilem na splawik,po lewej od pomostu,przez 4 godziny nic nawet pukniecia,ale tu kolega mial racje ,na rusalce lowi sie z gruntu,napewno jest to ciekawe jezioro,tylko nie latem bo hałas kąpiących jest straszny,najlepiej jest przed sezonem,pozdrawiam (2014-04-27 17:04)
piotr771977piotr771977
0
Dzisiaj byłem i zadowolenie, 35 płoci i każda powyżej 25 cm. (2017-08-13 20:13)

skomentuj ten artykuł