Jezioro Ryńskie

/ 7 komentarzy / 5 zdjęć


Jezioro rynnowe typu sielawowego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W zasadzie to jedna całość z jeziorem Tałty (stanowi jego przedłużenie w kierunku północno – wschodnim ). Długość – 7,5km; szerokość 0,5-1,3km. Maksymalna głębokość – 20,2m w pobliżu miasta Ryn, średnia głębokość ok. 13m. Powierzchnia – 670ha.

Woda oficjalnie zaliczana do III klasy czystości, ale kilka lat temu zmodernizowano i rozbudowano oczyszczalnie ścieków dla miasta Ryn i z tego co słyszałem na miejscu, to punktowo jezioro oczyściło się już do II klasy. Posiada bardzo urozmaiconą linie brzegową – liczne zatoczki, cyple i półwyspy. Jezioro otaczają wysokie skarpy z polami uprawnymi, oraz zalesione brzegi (zachodni brzeg za ośrodkami wczasowymi w Rynie, czy wschodni na wysokości półwyspu Pazdur ).

Niestety w wielu miejscach dostęp do wody od strony brzegu przegradzają pasy trzcin. Na jeziorze są dwie wyspy o powierzchni łącznej 4,5ha. Największa z nich - Goła Zośka, jak mówią na nią miejscowi – jest ostoją dla wszelkiego ptactwa wodnego, łącznie z kormoranami i naprawdę jest tam tego dużo. Zbyt długie przebywanie na niej grozi ostrzelaniem z broni pokładowej przez latających mieszkańców ;) lub wdepnięciem w niezłe guano ;) z tego też powodu rośnie tam tylko trawa i kilka drzew. W pobliżu wyspy od strony północnej (w kierunku Rynu ) znajduje się ostry spad i jest to ciekawe miejsce do połowu z łodzi. Niedogodnością jest bliskie sąsiedztwo głównego toru żeglugi (część szlaku Żeglugi Mazurskiej ) i ciężko tam w sezonie o spokój i cisze.

Innym ciekawym miejscem do połowu z łodzi jest zatoka Rumianek, ma kształt fiordu; otoczona wysokimi zalesionymi skarpami, wcina się kilkaset metrów w głąb lądu. Na końcu zatoki jest wygodny asfaltowy parking przy trasie Mrągowo – Ryn, a kilkanaście metrów od niego leśna droga do punktu czerpania wody, prowadząca bezpośrednio do zatoki i miejsca gdzie często obozują harcerze. Tutaj można znaleźć miejsce do łowienia z brzegu.

Na początku zatoki jest sympatyczny cypel , gdzie można połapać z brzegu, jednak aby tam dotrzeć trzeba się ze sprzętem przespacerować lasem. Innym ciekawym miejscem do połowu z brzegu jest zalesiony zachodni brzeg kilkaset metrów za ośrodkami wczasowymi w Rynie.
Jest tu kilka miejscówek, gdzie nie ma trzcin ( albo jest ich niewiele ), oraz wysoko rosnące gałęzie – często wycięte – co daje możliwość machania kijem J ; idealne miejsca na odległościówkę, albo gruntówkę. Jest też pomost , niestety lekko już zdewastowany, wychodzący na jakieś 7-8m, z którego spokojnie można ciągnąć rybki na bata – głębokość przy pomoście to jakieś 1,3-1,5m, zależnie od stanu wody.

Najlepszym jednak sprzętem na ryńskie jest łódka. Liczne gatunki ryb które występują w jeziorze to: okoń , sandacz , szczupak , leszcz , węgorz, wzdręga, płoć, miętus, lin, ukleja, krąp, tołpyga. Polecam jako miejsce letniego wypoczynku :)

Z ciekawostek, to słyszałem, że podobno jezioro na miejscami podwójne dno – sam tego nie sprawdzałem - tak twierdzili nurkowie szukający topielców Jezioro Ryńskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Ryńskie »
GPS: N 53o 55' 36" E 21o 31' 19"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Giżycki » Gmina: Ryn
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:REGULAMIN
1. Wędkowanie jest dozwolone w porze dziennej, tj. od wschodu do zachodu słońca zgodnie z kalendarzem. W nocy wędkowanie jest zabronione.
2. Dopuszcza się wędkowanie dwiema wędkami zwykłymi lub spiningiem, z brzegu lub łodzi.
3. Letni sezon wędkarski trwa:
Z brzegu od 1.04 do 30.11
Z łodzi od 1.06 do 31.10
4. Obowiązuje następujący dzienny limit ilościowy: sieja, węgorz, sandacz, szczupak, sum, karp, - 5 sztuk łącznie.
5. Zezwolenie ( ważne tylko z aktualną kartą wędkarską )musi być okazywane na każde żądanie pracowników GR „Mikołajki”, Straży Rybackiej i Policji.
6. W przypadku stwierdzenia faktu naruszenia obowiązujących przepisów lub niniejszego regulaminu, zezwolenie zostanie cofnięte bez odszkodowania.
7. Każdego wędkarza wędkującego na naszych jeziorach obowiązuje ponadto Ustawa Rybacka z 1985r.
8. Zabrania się połowu ryb metodą trollingową i kuszą.

Noclegi w pobliżu: Ryn - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

4.4
Oceń
(19 głosów)

Jezioro Ryńskie mapa:- opinie i komentarze

marequemareque
0
Rozważam właśnie moje mazurskie wędkowanie okoniowe z wakacji lat 2010-12 i przychodzi mi na myśl, że to na Tałtach na paprocha z bocznym trokiem łapałem największe garbusy, z pomostu. (2012-06-21 11:22)
zamberek83zamberek83
0
Witam.W przyszlym tygodniu wybieram sie wlasnie nad to jezioro i mam pyt czy moglbys kolego cos wecej powiedziec na temat tego lowiska? Na co najlepiej sie nastawic zeby byly rezultaty i czy mozna gdzies wypozyczyc lodz? Pozdrawiam (2012-07-16 08:58)
BurzaBurza
0
Powiem szczerze, że już dwa lata tam nie wędkowałem - upodobałem sobie inne jezioro. Głównie dobrze bierze białoryb. Jeżeli chodzi o drapieżniki, to nawet miejscowi z tego co wiem mają kiepskie wyniki. Łódkę powinno udać się wypożyczyć na którymś z ośrodków w Rynie. Jakieś konkretne pytania pisz na priv. (2012-07-16 22:49)
waldek79waldek79
0
Byłem dwa dni temu na tym jeziorze wyniki marne , wędkowałem z łódki i z brzegu nic konkretnego okazy o których jest mowa to mit dodam że nawet miejscowi łowią na innych jeziorach (2013-08-23 20:37)
robisum1robisum1
0
Na jakich (2016-07-30 02:29)
borsuchiborsuchi
0
Jak teraz wygląda syuacja z rybami w Ryńśkim ? Wybieram się tam w lipcu i chciałbym wiedzieć na co mogę się przygotować. (2019-03-20 22:18)
borsuchiborsuchi
+1
W poprzednim tygodniu kilka dni tam wędkowałem, głównie z pomostu - ryb nałapałem sporo, głównie leszcze krąpie, płotki, wzdręgi okonie i uklejki wymiary niestety nie rekordowe ale kilka fajnych sztuk się trafiło. (2019-07-22 14:37)

skomentuj ten artykuł