Jezioro Strzeszyńskie (Poznań)

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć


Strzeszynek - jezioro Strzeszyńskie jest naturalnym zbiornikiem wodnym położonym w zachodniej części miasta Poznania 10 km. od centrum miasta. Okolice jeziora położone są na terenie porośniętym głównie lasami liściastymi i sosnowymi, wykorzystywanymi do celów rekreacyjnych. Powierzchnia akwenu wynosi około 40 ha. Średnia głębokość jeziora to 8,2 m, maksymalna 17,8 m, długość 1280 m, i lini brzegowej wynoszącej 4,5 km. Jezioro Strzeszyńskie jest jednym z najczystszych akwenów w Poznaniu, zbiornik składa się z wyraźnie oddzielonych groblą porośniętą krzakami dwóch części –właściwego jeziora i połączonego krótkim kanałem oczka wodnego zwanego Strzeszynem Małym. Przy północnej stronie jeziora znajduje się ośrodek wypoczynkowo rekreacyjny Strzeszyn dysponujący dużą plażą i strzeżonym kąpieliskiem przygotowanym na przyjęcie 10 tys. osób, motelem i restauracją czynną przez cały rok, domki letniskowe, pole campingowe, i pole namiotowe. Jeziorem gospodarzy Polski Związek Wędkarski w Poznaniu który z myślą o wędkarzach rozsądnie dysponuje zasobami zarybiania i odłowem ryb. Występują tu takie gatunki ryb jak Sielawa, Sieja, Amur biały, Leszcz, Karp, Lin, Karaś pospolity, srebrzysty, Płoć, Wzdręga, Węgorz, Okoń, Sandacz, Szczupak. Nie rzadko na tym jeziorze łupem wędkarzy są duże okazy karpi dochodzące do 15 kg. ,amura białego warzącego do 18 kg. Opis łowisk rozpocznę od głębszej północnej strony jeziora gdzie znajdziemy pomosty wędkarskie i kilka dobrych stanowisk przystosowanych do łowienia z brzegu przeważnie średniej wielkości białej ryby (Leszcz, Płoć, Wzdręga, Ukleja). Na największym pomoście znajdującym się przy największej plaży gdzie przeważnie przebywa najwięcej wędkarzy w jednym miejscu możemy złapać ładnego okonia dużą płoć. Mniejsze pomosty oprócz łapania wyżej wymienionych ryb doskonale nadają się do nocnego połowu węgorza, a wczesnym rankiem sandacza i okonia. Wschodnią stronę jeziora przed kanałem i groblą oraz na Strzeszynie małym polecam wędkarzom lubiącym łapać metodą spinningową, przy ładnej, odpowiedniej pogodzie za upór i wytrwałość zostaniemy nagrodzeni ładnym grubym szczupakiem. Na Południowej płytszej stronie jeziora znajdziemy szereg łowisk którym warto poświęcić więcej czasu niż jeden dzień i zasadzić się na ładnego leszcza, dużego karpia i amura. Wszystkie łowiska na jeziorze posiadają muliste dno. Najczęściej stosowane przynęty to : ciasto, makaron kolanka, białe i czerwone robaki, rosówki, martwa rybka. Dojazd z Poznania autobusem lini 95 z pętli autobusowej na Ogrodach, samochodem jedziemy trasą nr. 92 Poznań-Pniewy, po przejechaniu około 5 km. skręcamy w prawo kierunek Kiekrz, Strzeszynek w ul. Słupską.

Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.plJezioro Strzeszyńskie (Poznań) opis łowiska:

Akwen: Jezioro Strzeszyńskie »
GPS: N 52o 27' 40" E 16o 49' 24"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Poznań »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2019r »)
Regulamin połowu:PZW
Noclegi w pobliżu: Przeźmierowo - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Poznań

 

4.3
Oceń
(26 głosów)

Jezioro Strzeszyńskie (Poznań) mapa:- opinie i komentarze

kroladam1995kroladam1995
0
Najlepsze łowisko na jakim byłem! (2009-06-13 14:02)
mydimydi
0
myślałem że znam to łowisko ale poprubuje twoich zalecanych metod morze sprawdze kilka proponowanych miejsc i napisze jakie efekty morze podrzucę ci trochę materiału
do aktułalizacji łowiska a opis łowiska gitara (2009-06-20 18:37)
robinson55robinson55
0
Piękne jezioro,to było jeszcze w 1956r,nieskazitelnie czyste,no ale mamy co mamy.Jedynym mankamentem jest po dojechaniu nad jezioro zwodowania łódki.Wszędzie pacholki uniemożliwiające bezpośredni dojazd do jeziora. (2010-04-26 04:36)
lewholewho
0
Panie Tomku. Witam i gratuluje trafnego opisu jeziora, jednakże chciałbym zweryfikować istnienie sandacza na tym łowisku. Czy spotkał się Pan z nim osobiście i ewentualnie w jakich latach? Bo nie miałem okazji złowić żadnej sztuki a także miejscowi wędkarze wypowiadają się negatywnie na temat istnienia tej ryby w łowisku. Bardzo lubię tego przeciwnika i wiadomość z Pana ręki o istnieniu tych ryb w moim ulubionym akwenie znacznie podniosła by moje morale :) Pozdrawiam i życzę połamania (2015-09-16 21:37)

skomentuj ten artykuł