Jezioro Wilczkowo - oaza spokoju

/ 16 komentarzy / 2 zdjęć


Blisko trzysta hektarów czystej, głębokiej i rybnej wody, otoczonej zewsząd wspaniałymi lasami, jest dla wędkarzy wymarzonym łowiskiem i oazą spokoju. Jezioro Wilczkowo leży w okręgu Koszalińskim, w odległości 3 km od Złocienia. Ma 284 ha powierzchni, a jego maksymalna głębokość wynosi 26 metrów. W północno-zachodniej części do jeziora wpada rzeka Drawa.

Niedostępne brzegi

Brzegi Wilczkowa prawie na całej długości są gęsto porośnięte trzciną. W niektórych miejscach pas trzcin wchodzi 20-30 metrów w wodę. Dlatego do połowów niezbędna jest łódź. Można wypożyczyć ją w stanicy usytuowanej przy polu namiotowym lub miejscowych wędkarzy, którzy dodatkowo wskażą najlepsze łowiska. Wędkarzom preferującym połowy z brzegu, jako również kolegą chwilowo niedysponowanym (Np. po degustacji wspaniałego piwa z okolicznych barów) pozostają nieliczne, lecz solidnie zbudowane kładki oraz pomost kąpielowy w okolicy pola namiotowego. W czasie wakacji łowienie z tego pomostu możliwe jest tylko wczesnym rankiem lub nocą.

Co w wodzie?

Jezioro Wilczkowo obfituje w bardzo wiele gatunków wspaniale ubarwionych ryb. Białoryb najliczniej reprezentują płocie. Są także grubsze leszcze (dochodzą nawet do 4 kilogramów), wzdręgi, karasie i duże, żółto złociste liny. Czasem trafi się karp albo amur. Z drapieżników najczęściej łowi się grube garbusy, szczupaki i węgorze. Rzadziej spotyka się sandacze i wąsate sumy.

Dwa w jednym

Miejscowi wędkarze podzielili jezioro na dwie części, tzw. Wilczkowo Małe i Duże. Wilczkowo Małe odejmuje niewielki i stosunkowo płytki fragment zachodniej części tego jeziora. Miejsce to jest gęsto porośnięte roślinnością wodna, zakotwiczoną w grubej warstwie mułu, i stwarza doskonałe warunki do połowu linów, karasi i wzdręg. Poluje się na nie w oczkach po miedzy liliami wodnymi(grzybieniami). Dobrymi przynętami są niewielkie czerwone robaki, zakładane na haczyk po dwie trzy sztuki. Z delikatnością nie należy przesadzie, gdyż waleczne liny i karasie natychmiast po zacięciu szukają schronienia w kępach roślin. Poza tym na czerwone robaki może połakomić się okazały karp lub węgorz.

Duże i głębokie

Wilczkowo Duże obejmuje pozostałą część jeziora. Jest znacznie głębsze i mniej zarośnięte. Miejscami ma żwirowo-kamieniste dno. Czysta i głęboka woda sprzyja połowom wielkich leszczy, półkilogramowych płoci, okoni i szczupaków. Najlepszymi łowiskami są okolice górek podwodnych. Dwie z nich znajdują się naprzeciw pola namiotowego, po północnej stronie jeziora, w odległości 100 metrów od brzegu.
Leszcze i gruntowe płocie łowi się na głębokości 7-10 metrów. W lecie najlepsze wyniki osiąga się o świcie, zmierzchu i w nocy. Wiosną i jesienią można łowić przez cały dzień. Dobrymi zanętami i przynętami są gotowane lub parzone ziarna zbóż. Pszenica, łubin, pęczak i kukurydza zapewnią wam obfite połowy. Warto mieć też kilka czerwonych robaków, gdyż łowiska leszczowo-płociowe często odwiedzają liny, karasie i karpie.

Wilki z Wilczkowa

To, co wyrabiają w tym jeziorze żerujące okonie, przechodzi ludzkie pojęcie. Niczym watahy wygłodniałych wilków okrążają swoje ofiary i polują na nie tak zapamiętale, że niewielkie rybki wyskakują nawet pół metra nad wodę. To koniecznie trzeba zobaczyć. Jeżeli uda wam się trafić na takie intensywne żerowanie, to grube pasiaki zaatakują każdą płytko prowadzoną przynętę. Na szczęście (dla okoni) takie chwile nie zdarzają się często i wędkarze muszą się sporo napracować, by złowić kilka półkilogramowych sztuk. W Wilczkowie znakomicie sprawdzają się perłowe, 5 centymetrowe kopytka, prowadzone po dnie skokami. Jezioro Wilczkowo cieszy się dużą popularnością wśród miejscowych wędkarzy, mimo że mają oni do wyboru kilkadziesiąt innych łowisk. Nic dziwnego – wędkowanie w tym jeziorze ma niepowtarzalny smak.Dojazd:
Dla zmotoryzowanych:
Trasą 174, łączącą Drawsko Pomorskie z Czaplinkiem
Autobusem PKS:
Ze Szczecinka, Czaplinka, Mirosława i Drawska Pomorskiego
Noclegi:
Kemping nad jeziorem, hotele i kwatery prywatne z Złocieńcu
Sklepy wędkarskie:
Złocieniec, Czaplinek, Drawsko PomorskieJezioro Wilczkowo - oaza spokoju opis łowiska:

Akwen: Jezioro Wilczkowo (gm.Złocieniec) »
GPS: N 53o 34' 23" E 16o 6' 41"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie » Powiat: Drawski » Gmina: Złocieniec
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Koszalin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Koszalin 2020r »)
Regulamin połowu:PZW
Noclegi w pobliżu: Cieszyno - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Koszalin

 

3.4
Oceń
(51 głosów)

Jezioro Wilczkowo - oaza spokoju mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

SlyderSlyder
0
Nie powiem opis bardzo ciekawy, lecz lekko przecukrzony. No i te skany z jakiejś gazety. Brak autroskich zdjęć. (2009-10-22 09:12)
użytkownik8030użytkownik8030
0
No i stało się. Miałem dać czwórkę za brak zdjęć, czy mapek, ale za jajo, z jakim ten tekst napisano i że napisała go Koleżanka Wędkarka, dlatego dokładam ten brakujący punkt i zyczę powodzenia w konkursie. Jest dobrze! Są gatunki ryb, są przynęty, jest dojazd i dobry styl. Zatem 5 gwiazdek. Nie każdy robi fotki i nie każdy jest fotografem. (2009-10-23 18:13)
kostekmarkostekmar
0
Nie trzeba być fotografem aby zrobić kilka zdjęć. Opis ciekawy. Podanie na tacy na co łowić odbiera cały urok wędkarstwa i poznania nowych miejsc. Mimo to ocena 4. Powodzenia (2009-10-23 18:38)
KirisKiris
0
Jak dla mnie bardzo dobry opis. Zawiera wszystkie potrzebne mi dane jeślibym zdecydował się na łowienie. Tekst ciekawie napisany. Trzymaj tak dalej Hilda. Powodzenia (2009-10-24 08:07)
dany21dany21
0
Bardzo ciekawy artykuł. Zdjęcia nie są najważniejsze i tak największy urok jest na żywo. Według mnie miejsce warte odwiedzenia bo nie słyszałem nigdy o tym jeziorze. Za artykuł 5. (2009-10-24 09:59)
ArekWodzinski12ArekWodzinski12
0
Ciekawy opis. Zawiera wszystkie potrzebne informacje. Na podstawie tego opisu można stwierdzić że łowisko warte odwiedzenia. Za artykuł 5. (2009-10-24 11:02)
jurekjurek
0
Bardzo ciekawy opis łowiska , wszystko co chcemy wiedzieć jest w nim zawarte............gratuluję Ci i daję 5 z + ...........życzę abyś wygrała ten konkurs , będę głosował na Twój materiał ............pozdrawiam Jurek . (2009-10-26 09:50)
użytkownik695użytkownik695
0
Ciekawy opis interesującego łowiska . Bardzo dobrze że "karp i amur " czyli niekoronowani królowie naszych wód - trafiają się tylko czasami ba - w ogóle nie powinno ich tym być ! Daję 5 . (2009-10-28 10:12)
użytkownik8289użytkownik8289
0
5 - fajny opis (2009-11-13 19:49)
Norbert StolarczykNorbert Stolarczyk
0
Aneta1 Piona z plusem :)
Pisz więcej np. Jesień nad Pilicą.

pozdrawiam (2009-11-27 23:54)
marcon50marcon50
0
No fakt opis dobry ale niestety nie twój...Słowo w słowo zerżnięty z "Przewodnika wędkarskiego" nr 4(20)`99 ...Nie pofatygowałaś się nawet aby zmienić choć kilka słów...Mało tego wzięłaś udział w konkursie.Żałosne...
(2010-01-24 19:16)
użytkownik24522użytkownik24522
0
Bardzo ciekawy opis ,daje***** (2010-04-02 15:31)
ConquistadorConquistador
0
Czytając ten opis mam wrazenie ze autorka na tym jeziorze nigdy nei łowiła, a faktycznie wszystko zostało zerżnięte z jakiegos pzrewodnika wedkarskiego. Jakby sie tak zastanowic to taki opis pasowałby do co drugiego jeziora w Polsce - poza głebokoscia i wielkoscią nie ma absolutnie zadnych konkretnych i praktycznych informacji... No nic, ja na tym jeziorze łowiłem nie raz i nie dwa, toteż pozwolę sobie zapodać pare praktycznych informacji - głownie spinningowych. No więc faktycznie, jezioro jest bardzo ciekawe i to pod kazdym wedkarskim wzgledem - liczne spady, górki, głeboczki, wysepki,wypłycenia, zatoczki, niesamowita ilosc wszelakiego zielska łacznie z wywłocznikiem, moczarką, grązelem, sitowiem, trzcinami itd... Wszytko to sprawia ze ryby mają wysmienite warunki do zycia. Niestety jak to zwykle bywa nie ma rózy bez kolców i jeziora bez 'obrotnego' własciciela. Z roku na rok daje sie zauwazyc ze z rybami, a szczegolnie szczupakiem jest coraz słabiej:/ Pociągnieci za jezyki miejscowi wedkarze opowiadali ze jeziorem 'zatroszczył' sie jakis ichtiolog, tak nie przejęzyczyłem się - ichtiolog. No więc ów jegomosc piesci akwen na wszelkie mozliwe sposoby, w tym kilometrowymi siatami, agregatem i Bog jeden wie czym jeszcze... ile jest w tym prawdy nie wiem, natomiast faktem jest, że ryb od paru lat dramatycznie ubyło. Na szczescie Wilczkowo ze swoją niesamowita iloscią ziela i bardzo złozonym ukształtowaniem broni sie całkiem dzielnie. Generalnie najciekawszą i zdecydowanie najrybniejsza częscią jeziora jest czesc wschodnia - płytsza. Łowienie na jeziorze zawsze rozpoczynałem i kończyłem na zatoce połozonej praktycznie przy samej drodze krajowej. Zatoka ma ok 2-3m i to idealne miejsce przede wszystkim na Szczupaka, które brały w zasadzie wszedzie, zarowno pomiedzy grązelami, na ich skraju jak i na srodku zatoki - przy dnie, a takze nieopodal wyspy - na skraju grazeli. Mimo to najwieksze sztuki o dziwo brały spod brzegu... W czerwcu pomiędzy grązelami widziałem metrową samice(zapewne), która na widok pontonu niespiesznie odpłyneła w głab grązeli... Z przynet najlepiej sprawdziły mi sie 7cm kopyta Relaxa - ciemno-seledynowy doł i czarny grzbiet, na drugim miejscu białe 7-9cm rippery z czerwonym grzbietem. Zatoka bedzie tez swietnym miejscem na Lina. Płynac dalej wzdłuz wschodniego bzregu natrafimy na całe 'łany' zielska w którym siedzą ładne Okonie i duze Szczupaki - jednak obłowienie tej czesci jeziora spinningiem to nie taka prosta sprawa... (2011-01-14 01:40)
heniek54heniek54
0
Jak dlamnie wszystko sie zgadza,mam kuzyna w Koszalinie i mnialem zaszczyt byc dwa razy natym akwenie.Pieknie sie tam lowi,jest tam karzda rybka.Ja daje<*****>5.+.pozdrawiam.
(2011-03-10 12:33)
paawel1paawel1
0
*&^%$+ Sam opis jest super i nie rozumiem dziwnych wywodów na jego temat (2012-08-31 20:55)
ryszardoryszardo
0
Ja łowię na jeziorze KROSINO ,jest obok jeziora Wilczkowo można do niego dopłynąć rzeką DRAWĄ .Jezioro Wilczkowo jest ładnym akwenem wodnym i urozmaiconym w rybę jak i roślinność wodną ,brzegi jeziora obrośnięte jest trzcinowiskiem i lasami.Ale ja wolę jezioro KROSINO jest to jezioro przepływowe ( płynie przez nie rzeka DRAWA z jeziora DRAWSKO od strony CZAPLINKA),jest tu różna ryba,piękna okolica.W tym rejonie można dobrze wypocząć.ZAPRASZAM (2013-02-25 18:07)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy