Jezioro Mikorzyńskie

/ 12 komentarzy / 7 zdjęć


Nie jeden z Was, wędkarzy podróżując po pojezierzu gnieźnieńskim w okolicach Konina, przejeżdżał pod charakterystycznym łukiem w miejscowości Ślesin, w stronę Sompolna przez kanał Warta-Gopło, zastanawiał się co kryje tajemnicza ale i malownicza woda w swych głębinach. Pragnę Wam wędkarze troszkę ją przybliżyć, a w szczególności Jezioro Mikorzyńskie, nad którym się niedawno znalazłem.

Jezioro Wąsosko- Mikorzyńskie, ja staram się opisać północną część, gdyż północna część nazwana jest Mikorzyńskim a południowa Wąsoskim jest jednym z czterech jezior tzw. kanału Ślesińskiego, pozostałe to jezioro Ślesińskie połączone od północy kanałem Warta-Gopło, a od południa jezioro Pątnowskie. Wszystkie te jeziora są pochodzenia polodowcowego typu rynnowego wchodzą w skład tzw. rynny goplańskiej co charakteryzuje je znacznymi głębokościami.

Opisywane przez mnie jezioro jest doskonałą atrakcją turystyczną i zarazem wędkarską, nad jego brzegami znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych (można połączyć przyjemne z pożytecznym i zabrać na wakacje żonę z dziećmi). Jezioro ma powierzchnię 2.51km2, jego wymiary to 6.5 na 1.0 kilometr. Z brzegu stojąc wygląda jak potwornie wielka rzeka tylko że beż prądu… Wyżej wspominałem że jest najgłębsze, otóż średnia jego głębokośc to 11.5m! a maksymalna to 36.5m, nie jestem w stanie wyobrazić sobie co tam w głębinach może się uchować!!! Ponadto do wód akwenu dostają się z pobliskiej elektrowni wody ciepłownicze co powoduje podwyższenie temperatury i co z tym idzie nasze przyszłe okazy mają idealne warunki do rozwoju i żeru. Jest to najgłębsze jezioro spośród jezior konińskich, klasę czystości ma trzecią co widać gołym okiem stojąc na licznie znajdujących się pomostach i oglądając ławice ryb buszujących przy dnie.

Z naszej strony – wędkarskiej- jest to jezioro typu leszczowego, ze względu na dużą ilość roślinności dobre warunki do życia mają także krąpie, ukleje, okonie, sandacze, płocie, liny oraz węgorze. Wokół jeziora niesamowite widoki, wszędzie zieleń dominują lasy mieszane, na fotkach można zobaczyć. Osobiście łowiłem tylko okonie, z braku czasu i zbieg dziwnych okoliczności ale strasznie żarte te rybki.

Jeżeli chcecie odpocząć wśród zieleni, nad wodą, odciąć się od rzeczywistości i zanurzyć w swojej pasji polecam Wam to jezioro jak i te połączone z Mikorzyńskim.Jezioro Mikorzyńskie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Mikorzyńskie »
GPS: N 52o 21' 47" E 18o 18' 29"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Koniński » Gmina: Ślesin
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Konin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Konin 2023r »)
Regulamin połowu:Regulamin połowów zgodnie z Regulaminem amatorskiego połowu ryb pzw z tego co dowiedziałem się od miejscowych wędkarzy.
Noclegi w pobliżu: Ślesin - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Konin

 

4.2
Oceń
(25 głosów)

Jezioro Mikorzyńskie mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

Sajmon1Sajmon1
0
Jezioro bardzo piękne i urokliwe! Niestety,nie jest tak pięknie jak opisuje to Endriut. Chociaż nie mieszkam w okolicach jeziora Mikorzyńskiego,to przyjeżdzałem tu od urodzenia.Jeszcze dziesięć lat temu bez problemu można było złowić w dzień komplet węgorzy,zarybianych przez PGR wiele lat temu. Poławiając na podrywkę żywca,więcej było w niej małych sandaczyków niż płotek.Od kilku lat, od marca do maja jezioro czesane jest prądem(wiem to od miejscowych).Automatycznie ginie cały narybek, a jak nie ma narybku to i nie ma drapieżnika itd.Przykro o tym pisać,ale gospodarz wody wolał postawić na hodowlę ryb i zbiorniki komercyjne a nie na zarybianie!Jest to tylko i wyłącznie moja opinia! Pozdrawiam! (2009-06-22 21:11)
LenyLeny
0
Opis Endriuta bardzo ładny- aż chce się tam łowić. Właśnie tam zaczynałem moją pasję wędkarską gdyż tam mieszkałem. Łowiło się wówczas piękne leszcze, płocie, okonie i wiele innych okazów. Jednak kłusownictwo jak i znikoma gospodarka tego jeziora już tak nie przyciąga wędkarzy. Ponadto z powodu sprzedaży ośrodków wypoczynkowych w prywatne ręce jest coraz trudniejszy dostęp do naprawdę ciekawych łowisk. Naprawdę szkoda tak pięknego jeziora. Artykuł kolegi Endriuta naprawdę ciekawy- może przyczyni się do poprawy stanu zagospodarowania naszej wody. (2009-10-23 19:53)
WojMattWojMatt
0
Nic dodać, tym bardziej ująć!! Opisy pierwsza klasa, sam wędkuje sezonowo w tych okolicach, ( Niedźwiady Małe ). Po raz kolejny pozdrowienia dla p. Piotrka, właściciela terenu po przeciwnej stronie bazyliki!! Doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu!! Niestety nie miałem pojęcia, że PZW Kielce ma podpisane porozumienie z jakimkolwiek miejscem w tych stronach. Na Pątnowskim niestety każdorazowo uiszczam spore opłaty jednorazowe, kwotowo uzależnione od długosci pobytu.... :((   ( Koszty sporo przekraczające wartość opłaty rocznej w moim okręgu ), proszę o ewentualne potwierdzenie braku konieczności uiszczania oplt dodatkowych. Pozdrawiam!!   (2010-03-22 22:06)
SuwakSuwak
0

Byłem na całodniowej zasiadce w czerwcu tego roku (2010) w miejscowosci Półwiosek i muszę stwierdzić, że kłusownictwo kwitnie na tym akwenie. Z opowiadań miejscowych można wywnioskować że na wędkę to już teraz nic się tu lepszego nie złapie. Mi udało się złapać płotkę , kilka okonków, krąpików i uklei, z czego największy okaz miał 15 cm. Wszysto naturalnie powędrowało z powrotem do wody. Jednak po artykule endriuta spodziewałem sie czegoś wiecej. Ogólnie stwierdzam że na to łowisko szkoda czasu, choć samo jezioro przepiękne.

(2010-07-04 22:23)
u?ytkownik26041u?ytkownik26041
0

Mikorzyńskie to piekna woda malowniczo polożona ale dla turystów nie dla wedkarzy ryba jest tam strasznie wybita przez gospodarstwo rybackie i kłusoli

(2010-08-24 19:10)
endriutendriut
0

Panowie, byłem w tym roku na Mikorzyńskim ze znajomymi na weekend, dla tzw. odpoczynku od pracy itd. Oczywiście wziąłem kijaszka, troszkę paproszków i kilka pałek ołowianych...

Gdzie bym nie rzucił łapałem okonie do 30 cm...

Nie wiem co prawda jak z białą rybą, bo nikogo nie spotkałem łowiącego ale okonie dały się łowić.

A uroki jeziora... to już inna bajka...

(2010-11-15 15:25)
Felek54Felek54
0
Piękne jezioro. Było kiedyś. Od niepamiętnych czasów było i jest po dzisiejszy dzień formą rozrywki i zarobku kłusownictwo. W latach 70-tych zajmowały się tym całe rodziny polując na węgorze dostarczane do Konińskich knajp na bazar oraz do miejscowych ośrodków wczasowych dla wypoczywających tam ludzi. Milicja motorówką robiła dzień w dzień "czesanie " jeziora ciągnąc za łodzią kotwicę. Sznury miały nawet kilometr długości. Woda ciepła zawsze i rozrost szybki. Teraz "przekłusowane" jeszcze bardziej. Likwidacja strażników wodnych i mamy efekty. Ale jak ktoś chce to i tak złapie rybę bez większych problemów. Polecam jednak łódź.

(2011-02-22 20:43)
franekrybczynski195franekrybczynski195
0
Dobre polowy sandacza bylo na zbiorniku Mietkowie,a teraz niema jak dojechac wszedziej pozamykali niema gdzie zaparkowac samochodu i nie wiem dlaczego PZW pozwala, oplacamy za zarybianie a nie ma gdzie wetkowac,chcialbym na to odpowiedz (2012-06-08 08:23)
toxi1974toxi1974
0
bylem wczoraj na murku totalna lipa łowiłem feederkami tylko skubanie drobnicy , z tym jeziorem jest koniec miałem zamiar kupic pozwolenie na cały rok ale tego nie zrobie bo rybek zero . (2012-06-08 14:36)
honjanhonjan
0
Tak to prawda jezioro piękne .Wiele lat łowiłem od strony Mikorzy piękne leszcze, trafiają się też grube węgorze o pięknej zielonej barwie, od strony Półwioska raczej płocie wdręga i dużo okonia tylko te opłaty - straszne .Łowiska nie zadbane ale relaks przedni polecam. (2013-06-18 13:40)
Arkadi70Arkadi70
0
Byłem w ubiegłym tygodniu i masakra. Brak podejść do linii brzegowej .Miejscowi zabudowali całą prawą stronę jeziora .Byłem zmuszony wjechać na teren ośrodka wypoczynkowego i ponieść kolejne koszty związane z wędkowaniem . Nie dość ze płace za kartę to jeszcze musze płacić za podejście do linii brzegowej . Co z tym robi PZW ? Według mnie jest coś nie tak . (2014-06-02 13:20)
okrruchokrruch
0
WITAM. Mam maly problem wybieram sie dzis na slesin i nie wiem czy moge wedkowac na tym rejonie. w kole sieradz oplacilem skladke na swoj region a tagrze na konin czy musze cos jeszcze doplacac na slesin? (2015-06-04 08:26)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy