Jezioro Świętajno

/ 4 komentarzy / 6 zdjęć


Jezioro Świętajno znajduje się w województwie warmińsko - mazurskim, 24 km od Szczytna w miejscowości Kolonia (gm. Świętajno). Położone jest na południowym skraju Puszczy Piskiej za wsią Racibór - wieś włączona do wsi Kolonia, wcześniej używana nazwa Łąck Wielki (niemieckie nazwy jeziora to: Satzeburger See, Schwentainer See i Schwentheim) to wąskie rynnowe i mocno wydłużone jezioro, położone w kierunku północny zachód - południowy wschód. Rybacki typ jeziora linowo-szczupakowe.

Z północy na południe przepływa przez nie rzeka Szkwa (Rozoga) która po przebyciu malowniczej kurpiowszczyzny uchodzi do Narwi. Brzegi na ogół są łagodnie wzniesione lub płaskie, tylko miejscami strome, jezioro jest otoczone przez las, na południu przez łąki. Wzdłuż wschodniego brzegu biegnie droga, w połowie długości utwardzona. Powierzchnia jaką zajmuje te jezioro to 175 ha, maksymalna głębokość to 12m, średnia 4,5m. W Północnej część jeziora dno jest piaszczyste miejscami muliste występuje mniej roślinności wodnej niż w części południowej, tutaj możemy spodziewać się ładnego leszcza, pięknej płoci, węgorza, medalowego okonia, sandacza oraz szczupaka.

Natomiast dno w południowej części jeziora jest muliste, można tam spotkać lina, okonia, szczupaka, płoć, węgorza, średniego leszcza sporego karpia i amura. Zbiornik jest obrośnięty dookoła pałką wodną i trawami w których znajdują się stanowiska szczupaków Przy ujściu rzeki można liczyć na piękną wzdręgę która latem wygrzewa się na płyciznach i zbiera owady z powierzchni wody, głębokość w pobliżu ujścia Szkwy to 0,5-2m. Wybierając miejscówkę trzeba zwrócić uwagę na pozostałości po starych pomostach, których jest tam bardzo dużo, i są one w odległości od siebie praktycznie co 50m, wszystkie dostępne są z brzegu. Miejscowi wędkarze bardzo często swoje łowiska zaznaczają pustą butelką po napoju, bądź kawałkiem styropianu, warto bliżej przyjrzeć się tym miejscom posyłając tam swoje zestawy.

Dobrą przynętą na białą rybę jest kukurydza, czerwone i białe robaki, pęczak i ciasto, natomiast szczupak rzadko jest zdobyczą spinningisty, raczej preferuje żywą rybkę. Ryby które zamieszkują ten zbiornik to: leszcz, płoć, okoń, sandacz, szczupak, węgorz, wzdręga, lin, karaś, karp, amur, sumik amerykański, krąp, ukleja, jazgarz ,sum ,troć jeziorowa, tołpyga. Woda w jeziorze jest dość czysta, jednak przez ostatnie kilkanaście lat jest stopniowo zanieczyszczana przez turystów którzy przyjeżdżają do domków letniskowych, pensjonatu i leśniczówki, Koło PZW nr 4 Praga Południe ma tam swoją stanice wędkarską, we wszystkich wcześniej wymienionych ośrodkach jest możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego, oraz zakwaterowania na miejscu bądź po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Pobliski sklep wędkarski znajduje się w miejscowości Świętajno(oddalonej od łowiska 6km), dostaniemy tam wszystko od A do Z lecz jakość, i ceny nie zachęcają do kupowania, robaki możemy kupić również przy drodze na straganie w miejscowości Spychowo(oddalonej od łowiska 7km), naprzeciwko Zielonego Marketu. Przez cały rok obowiązuje zakaz pływania jednostkami z napędem spalinowym. Zezwolenie można wykupić w spółdzielni rybackiej "Mrągowo"(dzierżawca jeziora), bądź u Pana Andrzeja Sosińskiego w Spychowie przy ul. Rybackiej 12.
Dojazd:
W miejscowości Kolonia znajdującej się na trasie Świętajno-Spychowo, na skrzyżowaniu skręcamy do miejscowości RacibórJezioro Świętajno opis łowiska:

Akwen: Jezioro Świętajno (Racibór) »
GPS: N 53o 36' 10" E 21o 14' 40"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Szczycieński » Gmina: Świętajno
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Mazowiecki » (zobacz porozumienia Okręg PZW Mazowiecki 2019r »)
Regulamin połowu:obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
Zakaz pływania jednostkami z silnikami spalinowymi
Noclegi w pobliżu: Świętajno - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Mazowiecki

 

2.8
Oceń
(22 głosów)

Jezioro Świętajno mapa:- opinie i komentarze

użytkownik8030użytkownik8030
0
Bardzo konkretny opis. Wiadomo prawie wszystko co trzeba. Zatem zyczę wygranej i daje 4. (2009-10-23 17:52)
kazikkazik
0
Jest tu wszystko o czy chciał bym się dowiedzieć wybierając sie na takie łowisko . Podanie niektórych szczegółów wiele jest pomocne dla dalekiego wędkarza . ocena 5 + (2009-10-24 09:11)
luzaakluzaak
0
Bardzo proszę o poparcie swojej oceny komentarzem, z góry dziękuję (2009-10-29 20:14)
użytkownik26601użytkownik26601
0
Świętajno to jedne nieporozumienie.Niestety nic dobrego o dzierżawcy. Gospodarstwie Rybackim Sp.o.o. nie mogę powiedzieć. Nadal nie można łowić z łodzi w większości jezior tego dzierżawcy od 1 maja.
Dane dzierżawcy.
Gospodarstwo Rybackie Sp.zo.o.
ul.Młodkowskiego 22 11-700 Mrągowo
tel.0-89 7413422
Obowiązują dobowe limity połowu:sum-1 szt,węgorz-2sz.szczupak,karp,sandacz-3szt.łącznie,lin-4szt.pozostałe gatunki-10szt.łącznie lub 5 kg oraz wymiary gospodarcze: szczupak 0,8kg sandacz 1kg lin 0,5kg węgorz 0,5kg
Ryby można Łowić od świtu do zmierzchu, z brzegu od 01 o4. do 30 11 z Lodzi od 01.06 do 30.11.
Dane schroniska
Schronisko Wędkarskie Koła PZW Nr 4 Warszawa Praga Południe Schronisko
znajduje się w województwie warmińsko - mazurskim, 24 km od Szczytna w miejscowości
Kolonia (gm. Świętajno). czynne przez cały rok tel.: 0 (prefix) 89 622-60-48
Swoją drogą to ciekawe że schronisko położone jest nad wodą nie należącą do
tak potężnego okręgu.
CZY zarybiane jest przez pzw bo wykazie zarybień z2008r wynika że tak.
http://www.pzwokregmazowsze.icenter.pl/cms/files/105_zar2008jezior.pdf
JAK najszybciej wystąpić o dzierżawę!!!! (2009-11-14 12:18)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy