Rega - ujście do Bałtyku

/ 9 komentarzy / 11 zdjęć


Witajcie. Tym razem chciałbym Wam opisać moje ulubione nadmorskie łowisko. Jest to niewielka, ale piękna miejscowość w województwie zachodnio-pomorskim, Mrzeżyno ok. 18 km. na zachód od Kołobrzegu. Odkryłem to miejsce w latach 80-tych i odwiedzam najczęściej jak tylko mogę. To prawdziwy raj dla wędkarzy z rodziną. Specyficzny mikroklimat i różnorodność fauny i flory gwarantuje nie tylko wędkarzom udany wypoczynek. W okolicy są tereny (nieliczne w naszym kraju) gniazdowania Orła Bielika, jest wiele ciekawych i chronionych roślin, m.in.: widłak goździsty, wiciokrzew pomorski, bażyna czarna, bagienna borówka, wiele rzadkich porostów i grzybów owocnikowych. Przy leśniczówce można zobaczyć pomnik przyrody – jodłę pospolitą wysoką na 25m o obwodzie 2,5m.

No, ale teraz o łowisku.

Rzeka Rega i jej ujście do Bałtyku w Mrzeżynie daje niezliczone możliwości wędkującym.
W porcie jest możliwość wykupienia wycieczki na dorsza. W samym porcie można złapać piękne płocie, węgorze, szczupaki, leszcze, klenie i oczywiście okonie – piękne garbusy nawet do 1kg (ciekawostka – biorą często na białe robaki). Niestety bez długiego podbieraka nie połapiemy okazów – wysokie betonowe nabrzeże. Na rzece powyżej mostu występuje praktycznie każda ryba łącznie z łososiem i trocią. Przy drugim i trzecim zakolu (licząc od ujścia) trafiają się leszcze po 60cm. Z główki portu na zachodnim brzegu Regi można złowić śledzie, flądry, belonę a czasem nawet zabłąkanego dorsza. Na belonę wędkarze chodzą na kamienie po zewnętrznej stronie zachodniej główki, bierze najlepiej na filecik ze śledzia, małe obrotówki i tobiaszka, którego można wycyganić u rybaków w porcie . Węgorze prawie zawsze daje nocna zasiadka na grunt w kanale portowym po stronie byłej jednostki WP – rosówka lub trupek tobiasza. Przy moście w pobliżu zarośli, trzcin i grążeli biorą pięknie szczupaki. Głębokość tego łowiska jest mało zróżnicowana : zachodnia strona płytsza max. 3m, po stronie wschodniej trochę głębiej do 4m. Wiosną 2007 rozpoczął się proces pogłębiania portu i Regi na odcinku od ujścia do Trzebiatowa, więc moja informacja może lekko odbiegać od rzeczywistości. Dno jest piaszczyste, wolne od roślin, miejscami kamieniste.

Zachęcam każdego do odwiedzenia tego miejsca. Z noclegami problemu nie ma, są pola namiotowe, kampingi, wiele ośrodków i kwater prywatnych. Polecam łowisko i życzę wielu brań i samych medalowych okazów!
Rega - ujście do Bałtyku opis łowiska:

Akwen: Rzeka Rega: od Łobza - do Mrzeżyna »
GPS: N 54o 8' 48" E 15o 17' 7"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Szczecin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Szczecin 2022r »)
Regulamin połowu:Zgodnie z regulaminem PZW
Konieczne wykupienie zezwolenia na połów amatorski w strefie przybrzeżnej. Dostępne w bosmanacie portu lub sklepie wędkarskim.
Noclegi w pobliżu: Mrzeżyno - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Szczecin

 

4.3
Oceń
(44 głosów)

Rega - ujście do Bałtyku mapa:- opinie i komentarze

u?ytkownik1805u?ytkownik1805
0
Fajnie. Będę musiał kiedyś się wybrać. Może w tym roku, choć mam już zaklepany pobyt w okolicy Wisełki i pomysł na morską troć. (2009-06-03 22:06)
u?ytkownik6499u?ytkownik6499
0
To prawda to piękna i ciekawa rzeka , aż strach się nią chwalić ! (2009-06-04 13:06)
syska1234syska1234
0
Kolego z tym połowem wielkich ryb to przesada mieszkam nad regą i złowić coś dużego to teraz rzadkoś .Teren od ujścia regi jest super niczego tam nie brakuje oprócz ryb duzych ryb nawet miejscowi starsi wedkarze narzekają.Przykro o tym pisać ale tak jest niema co ukrywać. Mimo to zapraszam nad regę i połamania kija życze (2009-06-11 12:23)
ahaj1ahaj1
0
Tak się złożyło że nie byłem jeszcze w Niechorzu Grzesiu. Ale po Twoim opisie, wyobrażam sobie jak tam jest. Może w przyszłym roku tam wpadnę...za opis 5ka. (2009-06-24 08:33)
ahaj1ahaj1
0
Grzegorz małe sprostowanie, miałem napisać o Mrzeżynie a napisałem o Niechorzu gdzie byłem ostatnio. Oczywiście za opis łowiska w Mrzeżynie daję 5kę... (2009-06-24 09:36)
robogazrobogaz
0
Grzesiek tak się składa że co rok łapę nad polskim morzem w różnych miejscowościach i jest to super frajda.Polecam wszystkim wędkarzom bo napewno nie wszyscy wiedzą na czym polega łapanie w morzu lubw samym porcie.Polecam godne zastrzepienia.Fajnie że są Ludzie na forum tacy jak Grześ i umieją ładnie i obrazowo opisać dane miejsce.Takich miejsc jest naprawdę dużo nad polskim morzem.Polecam.Natomiast zagłosujcie na Grzesia bo artykuł jest na 5ke z+.POZDRAWIAM WSZYSTKICH. (2009-06-26 09:07)
Felek54Felek54
0
To jest tak. Idziesz  stajesz na wylocie rzeki rzucasz i ciągniesz płocie leszcze nawet jak jest upał. . Dla Zdegustowanych takim obrotem sprawy można popłynąć kutrem w morze na dorsza lub do Kołobrzegu . Też na dorsza. Opodal jezioro Resko lecz woda w nim straszliwe czarna ze względu na muliste dno. Też można coś złapać. Jeden problem. Z brzegu nic bo totalnie obrośnięte. Tylko łódź.
(2011-02-22 20:54)
uniak-1uniak-1
0
Grzesiek.Byłem w sierpniu 2011.Niestety dopłatę na morze można zrobić ale łowy przy latarni i w zdłuz falochronu zabronione o czynm informują tablice.Łowię od 10 lat powyżej mostu przy ośrodku kempingowym.Wyniki są niezłe szczególnie nocą.Czerwiec jest super na białą rybę.Zarośla pomagają mi usunąć motorówkami zaprzyjażnieni miejscowi.tak że jak mam przyjechać to jest w miarę czysto.(2012-07-01) (2012-07-01 17:44)
grzegorzk75grzegorzk75
0
uniak-1, dziękuję ci za zaktualizowanie mojego opisu :) Ja dawno nie byłem w Mrzeżynie, nie wiem nawet o zakazie połowu. O łowisku przy kampingu wiem, ale chodzę tam od strony jednostki ( blisko z kwatery :) ). Szkoda, że zabronili wędkowania przy latarni, fajnie tam było na tych głazach. A można wędkować w samym kanale portowym od strony jednostki, bliżej mostu ( na tym odcinku od falochronu do mostu ) ? (2012-11-04 22:52)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy