Rzeka Czarna Łada

/ 5 komentarzy / 20 zdjęć


Rzeka Czarna Łada wypływa ze źródeł w rejonie wsi Margole, płynie ze wschodu na zachód łącząc sie w miejscowości Sól z rzeką Biała Łada. Powierzchnia rzeki Czarna Łada to około 13,6 ha i długości 25,1km.

Rzeka wielokrotnie była regulowana na różnych odcinkach (wzmacnianie koryta, złagodzenie części zakoli), co przyczyniło sie do zmniejszenia różnorodności gatunków ryb. Obecnie Czarna Łada znów zaczyna przybierać postać rzeki. Piaszczyste dno pokryte warstwą osadów organicznych i porośnięte brzegi stwarzają dogodne warunki do rozwoju ryb. Powstały tamy z kamieni, co znacznie zwiększyło głębokość rzeki nawet do 1,5m. Dominujące gatunki ryb na tej rzece to kiełb, płoć, jelec, pozostałe gatunki to okoń, szczupak, jaź i kleń.Rzeka Czarna Łada opis łowiska:

Akwen: Rzeka Czarna Łada »
GPS: N 50o 31' 17" E 22o 43' 20"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Biłgoraj » Gmina: Biłgoraj
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Zamość » (zobacz porozumienia Okręg PZW Zamość 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Biłgoraj - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Zamość

 

4.6
Oceń
(20 głosów)

Rzeka Czarna Łada mapa:- opinie i komentarze

pike2pike2
0
bardzo ładna ta rzeczka, takie rzeczki mogą nas zaskakiwać, mnie zaskoczyła rzeka Końska, ładnym dużym dorodnym szczupakiem, otóż o tej rzeczce już wszyscy zapomnieli i nikt tam nie chodzi, a ona po cichu się odrodziła... (2009-09-08 22:26)
ElmiszelloElmiszello
0
Tak i można powiedzieć o Czarnej Ładzie gdzie człowiek który nie ma pojęcia co robi z życiem wodnym gdy reguluje rzekę. Co stało się z tą rzeką ale na szczęście powoli się wszystko prostuje i odradza. Jest to dobre łowisko ze względu na dużą ilość zakoli i niezbyt szybkiego nurtu. Bardzo lubię tą rzekę bo ma coś takiego w sobie przyciągającego i każde miejsce na niej jest maksymalnie zaskakujące. (2010-02-10 15:48)
RAFtuRAFtu
0
A jeszcze występują tam jazie (trochę bardziej w dole rzeki). Jelca, karasia i Świnki tam niema. Już prędzej na karpia się trafi.
(2010-09-05 11:52)
lynxlynx
0
W czarnej są jazie. Co do zniszczenia tej rzeki to przypomnicie sobie moje słowa, że jeszcze za trzydzieści lat nie będzie taką jaka była bo rdzewa sie nie odrodzą w tym czasie więc nie będzie korzeni i dołow. nie mówiąc o koronach drzew. Zanim przyszliście na świat to tak właśnie wyglądała rzeka rzeka próchnica. Zakola, duże doły, stare drzewa, korzenie i ryby" płotka, szczupak,mietus,kiełb, jaź, kleń i inne. W 1962 /o ile się nie mylę/ zmeliorowano ją i co jest do teraz? Prochnica wyglądała tak jak Czarna Łada przed melioracją tylko była mniejsza. Teraz obie są popaprane na długie dziesięciolecia. Były stare koryta a w nich karas i karp sazan, szczupak i leszcz. Nie będę sie rozpisywał bo pewnie was to nudzi. (2013-04-21 22:49)
lynxlynx
0
W czarnej są jazie. Co do zniszczenia tej rzeki to przypomnicie sobie moje słowa, że jeszcze za trzydzieści lat nie będzie taką jaka była bo rdzewa sie nie odrodzą w tym czasie więc nie będzie korzeni i dołow. nie mówiąc o koronach drzew. Zanim przyszliście na świat to tak właśnie wyglądała rzeka rzeka próchnica. Zakola, duże doły, stare drzewa, korzenie i ryby" płotka, szczupak,mietus,kiełb, jaź, kleń i inne. W 1962 /o ile się nie mylę/ zmeliorowano ją i co jest do teraz? Prochnica wyglądała tak jak Czarna Łada przed melioracją tylko była mniejsza. Teraz obie są popaprane na długie dziesięciolecia. Były stare koryta a w nich karas i karp sazan, szczupak i leszcz. Nie będę sie rozpisywał bo pewnie was to nudzi. (2013-04-21 22:51)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy