Rzeka Szczawa Lubomierz

/ 2 komentarzy / 12 zdjęć


Chciałbym przedstawić piękne muchowe łowisko które ma swoje początki od źródeł pod Turbaczem,następnie przeciska się głęboką
doliną pomiędzy zboczami otaczających jej szczytów.Dalej płynie przez Szczawę, Kamienicę po to by na wysokości 363 m n.pm. wpaść do Dunajca w Zabrzeży.
Długość biegu rzeki wynosi 32km a spadek 25 m/km.Odcinek ten należy do Okręgu PZW w Nowym Sączu.Ja postaram się opisać odcinek najbardziej mi znany.Z racji tego że jestem
mieszkańcem Szczawy opisze ten właśnie odcinek który od dzieciństwa przechodzę rok w rok,co stało się niemalże wiosenną tradycją.

A wiec zaczynamy.Budzimy się rano,pakujemy graty i schodzimy w centrum miejscowości.
Na wysokości potoku Głebieniec który jest prawobrzeżnym dopływem Kamienicy od tego miejsca stanowiącej granicę między Gorcami a Beskidem Wyspowym.
Zaczynamy swoją przygodę z jedną z najpiękniejszych i najczystszych górskich rzek małopolski.
Ukształtowanie terenu,leśne odcinki oraz wąskie koryto rzeki będzie wymagało od muszkarza nie lada opanowania i cierpliwości,w zamian dostarczy nam
pięknych krajobrazów i niezapomnianych chwil spędzonych pośród przyrody.
HMMM-mamy wędkę,mamy kołowrotek,ale czegoś nam brakuje.Na co łowić??Do wyboru mamy muchę i...muszkę.
Na rzece dozwolony jest połów metodą muchową.Osobiście polecam mała ciemną muszkę imitującą tutejsze owady,oczywiście można eksperymentować.

I w końcu pierwszy rzut.Pierwsze 1500metrów to uregulowany odcinek rzeki płynący przez centrum Szczawy.
Szerokie koryto,spokojny bieg,lekkie zagłębienia pozwoli nam wyczuć sprzęt i się zaaklimatyzować.
Mijamy pierwszy most,za chwile drugi i trzeci z czwartym mostem zaczynają się krajobrazy niczym z serialu "Szpilek na Giewoncie".
Drobne i większe kamienie pokrywają już tylko dno natomiast brzeg o ile występuje składa się z płatów skał i wielkich głazów.
Co jakiś czas oko cieszą spotykane "banie" w niektórych miejscach przekraczające głębokość dwóch metrów.W najbliższych godzinach odzwyczajmy się od dźwięku samochodów i będziemy już obcować z przyrodą
Zaczyna się mój ulubiony odcinek.Najpiękniejszy i z tym co na rybach najlepsze,dużo ataków walecznych pstrągów.
I tak zbliżamy się do 1/3 naszej wędkarskiej wyprawy.Miejsce gdzie 20 centymetrowe potworki mogą nam popsuć litry krwi,a i 35centymetrowe okazy stanowią nieodzowny element brań.

A teraz "moje miejsce,mój swoisty ołtarzyk" gdzie w półtorametrowym baseniku złowiłem mojego największego do tej pory pstrąga potokowego mierzącego 47cm:D
Chwila skupienia,czas na wspomnienia i idziemy dalej.Od wysokości szkoły w bukówce(osiedle) liczne zagłębienia przez wąskie koryto rzeki zostawia niezapomniane chwile z naszej wyprawy.
Można by powiedzieć że krajobraz ciągnie się monotonnie aż do końca cywilizacji mojej wsi,ale czy należy takie widoki zwać monotonią...Rzeka ta sama,ale do tej samej wody nie wejdziemy drugi raz.
Przed nami jeszcze około 4 km.Przeszliśmy obok ostatniego osiedla,teraz już tylko rzeka a w około las.Warto zwrócić uwagę na liczne strumyki spływające z gór,tutejsze pstrągi często przebywają w miejscach niewielkich dopływów z zimną dobrze natlenioną wodą.
Zaiscie warto tam posłać naszą muszkę.Tak w zapomnieniu mijamy leśniczówkę i "trzy wodospady".Teraz rzeka jest wąska i ciężka do sforsowania,mimo to z każdą chwilą coś ciągnie nas by iść dalej i dalej.
Jest to odcinek rzeki gdzie koryto jest wąskie,a my możemy oglądać ingerencje wielkiej wody w przyrodzie.
I ostatni odcinek.Teraz już do końca po naszej lewej stronie będzie nam towarzyszyć droga wiodąca przez las.
Wielkimi krokami zbliżamy się do końca naszego łowiska.Most łączący Szczawe z Lubomierzem jest jednocześnie granicą Parku Krajobrazowego.
Za mostem jest zakaz połowu ryb.

Na tym 10kilometrowym odcinku można spotkać okazy pstrąga,bardzo rzadko aczkolwiek zdarzały się połowy lipienia,klenia oraz świnki.
Tak przeszliśmy do końca naszego łowiska.Fauna i Flora górskiego krajobrazu niczym z bajki.Czego nam jeszcze trzeba...autobusu by wrócić do domu.

Mam nadzieje że zachęciłem tym opisem wszystkich zapalonych wędkarzy by przyjechać do Szczawy na aktywny wypoczynek.


Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"Rzeka Szczawa Lubomierz opis łowiska:

Akwen: Rzeka Kamienica »
GPS: N 49o 36' 36" E 20o 17' 41"
Położenie: Województwo: Małopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Nowy Sącz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Nowy Sącz 2023r »)
Regulamin połowu:Wyłącznie sztuczna mucha
Noclegi w pobliżu: Szczawa - meteor
Tagi łowiska: MAŁOPOLSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Nowy Sącz

 

3.2
Oceń
(9 głosów)

Rzeka Szczawa Lubomierz mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
Gratuluję 4 Miejsca. Pozdrawiam kolegę (2012-05-16 15:49)
cepielcepiel
0
Dziekuje:D Zapraszam na łowisko:D pozdrawiam (2012-05-17 00:33)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy