Rzeka Warta i starorzecza w Solcu Wlkp.

/ 3 komentarzy / 9 zdjęć


Miejsce które chcę opisać znajduje się w miejscowości Solec Wlkp. Od torów kolejowych udajemy się w kierunku mostu a później w lewo około 300 m.Znajdują się tam betonowe główki na zakręcie rzeki Warty. Są to miejsca gdzie zawsze znajdziemy głęboką wodę. Podczas lata Warta mocno opada i większość miejscówek się wypłyca co powoduje odejście ryb od brzegu. Na główkach o których pisze nawet przy niskim poziomie znajdziemy głębokie miejsca nawet do 4 metrów. Oczywiście nie na wszystkich, trzeba sobie samemu zbadać i wybrać odpowiednie miejsce. Są to wspaniałe miejscówki do połowu leszcza,płoci i pięknych krąpi. Bardzo często można złowić jazia a w okresie zimowym trafiają się też miętusy.Podczas sezonu letniego ,główki te są z zasady zajęte przez sumiarzy.Od czasu do czasu udaje się któremuś złapać suma powyżej metra,lecz jest to rzadkością. Jeżeli chodzi o spinningowanie,to jest to ciężkie łowisko.Sporadycznie można trafić szczupaka lub sandacza.

Od lat mój brat łowi na tych główkach głównie leszcze i piękne krąpie.Nęci je makaronem z kaszą a jako zapach dodaje czosnek.Kilka dni nęcenia i przypilnowanie miejsca daje naprawdę dobre wyniki.Najlepszą metoda jest przystawka ze spławikiem. Amatorzy wody stojącej znajda na prawo od główek około 200 m w kierunku wału starorzecza.Można na nich łowić również leszcze,ale już mniejsze,za to trafiają się piękne karasie złote i srebrne i piękne liny. Na podłużnym starorzeczu bardzo często Koła i Klubu rozgrywają zawody spławikowe,ponieważ jest to teren odkryty w śród łąk co bardzo ułatwia przeprowadzenie zawodów.Na spinning trafiają się szczupaki i okonie,chociaż parę lat temu udało mi się złowić również pięknego sandacza o wadze 3.5 kg.Po drugiej stronie mostu znajduję się kolejne starorzecze [okrągłe] dość głębokie. Podczas wysokiej wody ,łączą się one z Wartą rowem,co sprawia że na bieżąco zasilane są i wodą i rybami.Ciekawe miejsce na wypad rodzinny.Dużo terenu w śród łąk pozwoli na hasanie dzieciom do woli a brak cienia na złapanie opalenizny.Rzeka Warta i starorzecza w Solcu Wlkp. opis łowiska:

Akwen: Rzeka Warta: Pyzdry - Luboń »
GPS: N 52o 5' 58" E 17o 20' 10"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2020r »)
Regulamin połowu:Zgodny z regulaminem PZW
Noclegi w pobliżu: Zaniemyśl - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Poznań

 

4.3
Oceń
(27 głosów)

Rzeka Warta i starorzecza w Solcu Wlkp. mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

siadolsiadol
0
Bardzo ciekawe łowisko. Z opisu widać, że autor tego artykułu to nie tylko wędkarz, ale miłośnik przyrody. Podobnie zreszta jak ja. W tym roku mam nadzieję wybrac się właśnie na to łowisko. Dziękuję za ten dobry artykuł.
Pozdrawiam (2009-02-16 17:07)
porenutporenut
0
Łowisko ma tę zaletę, że można tam dotrzeć koleją. Ważny aspekt dla tych, którzy nie mają możliwości dojechania autem lub wolą wędkować w samotności przy piwku. Jest pięknie, ale nad Wartą jest wszędzie ładnie. Tutaj niestety, szczególnie przy ładnej pogodzie, bywa bardzo tłoczno i czasem ciężko zająć jakieś przyzwoite miejsce.Stosunkowo łatwo o białą rybą i to nawet sporych rozmiarów. Trudniej o drapieżnika. Złowienie wymiarowego suma graniczy z cudem. Ale mikrusy biorą często. A skoro są małe sumki, to znaczy, że ktoś je musiał zrodzić...  (2011-03-29 10:47)
porenutporenut
0
Byłem tam dwukrotnie w kwietniu tego roku. To moje dotychczasowe wszystkie tegoroczne wypady na rybki. Nie narzekam, choć chwalić się nie ma czym. Wiele płotek, jeden okoń i jeden jaź. Bez rewelacji, ale za to jak przyjemnie.  (2011-04-10 10:26)

skomentuj ten artykuł