Rzeka Wisła w okolicach Kozienic


Wisła w pobliżu Kozienic płynie przez dziką Puszczę Kozienicką, dzięki której zawdzięcza swą naturalność. Wiślane ostrogi w okolicach Kozienic są długie i niskie. Ich szczyty łączą solidne, porośnięte trawą kamieniste opaski, tworząc odcięte od rzeki duże klatki. Opaski z jednej strony obmywa główny nurt Wisły, a z drugiej nieco spokojniejsza woda płynąca przez klatki. Są one dobrymi łowiskami większości gatunków ryb żyjących w Wiśle.
Aby dojechać do rzeki, kierujemy się drogami nr 736 z Warki, nr 48 z Białobrzegi lub 79 z Góry Kalwarii w kierunku miejscowości Ryczywół. Potem skręcamy na Nową Wieś i drogami lokalnymi w stronę rzeki.
Tuż przed poprzecznymi garbami, gdzie uciąg wody jest najmocniejszy, można liczyć na wspaniałe klenie i jazie, a w żwirowych rynnach nawet na brzany. w spokojnej wodzie pośrodku klatek łowi się leszcze, płocie, krąpie i karpie. Z drapieżników warto zapolować na sandacze, szczupaki, okonie i sumy. Najlepszymi miejscami połowu tych ryb są doły wyżłobione przez przelewającą się przez kamieniste garby wodę. W klatkach łowi się przede wszystkim ciężką gruntówką z koszyczkiem lub bez. W miejscach z wyraźnym uciągiem wody skuteczna jest przepływanka i przystawka ze spławikiem. Bardziej wyrafinowanym sposobem na ryby jest metoda odległościowa. Stojąca woda pośrodku klatek jest wręcz wymarzonym miejscem do takiego łowienia.
Wiślane opaski są bardzo zróżnicowane. Przy niektórych woda jest płytka, a dno równe i piaszczyste. Są to kiepskie łowiska, chyba że będziecie polować na kiełbie. O wiele lepsze są prostki, przy których woda jest głęboka, a dno pokrywają kamienie, patyki i żwir. Są to trudne łowiska, ale w takich łowi się najgrubsze ryby. W takich miejscach należy wystrzegać się zbyt delikatnych zestawów - żyłka główna 0,25-0,30 mm, przypon 0,18-0,22 mm to niezbędne minimum. Spiningiści muszą mieć w pudełku błystki obrotowe na klenie, jazie i okonie nr 0, 1 i 2, a na szczupaki nr 3, 4, 5. Sprawdzają się także woblery, które oprócz kleni, jazi i szczupaków, mogą skusić sandacze i sumy. Jednak najlepszą bronią na duże drapieżniki są gumy, np. 7-9 centymetrowe rippery i twistery w kolorach białym i perłowym.
Śródrzeczne rafy i przykosy to świetne wiślane łowiska ryb drapieżnych. Żeby je znaleźć, trzeba dokładnie obserwować wodę. Gdy będzie bezwietrznie, załamania i zmarszczenia wody bezbłędnie wskażą odpowiednie miejsca.

"Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"Rzeka Wisła w okolicach Kozienic opis łowiska:

Akwen: Rzeka Wisła: od ujścia Wieprza - do ujścia Pilicy (obw. 2) »
GPS: N 51o 36' 35" E 21o 38' 8"
Położenie: Województwo: Mazowieckie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Radom » (zobacz porozumienia Okręg PZW Radom 2023r »)
Regulamin połowu:Obowiązuje regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: Kozienice - meteor
Tagi łowiska: MAZOWIECKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Radom

 

3
Oceń
(8 głosów)

Rzeka Wisła w okolicach Kozienic mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł