Rzeka Wisłoka Mielec - Rzochów

/ 4 komentarzy / 4 zdjęćWisłoka rzeka jak Oka. Otóż nie, wąska kręta niczym potok .
I nie zdobyta, choć wielkością ustępuje pod każdym względem innym rzekom, to pod względem ryb nie ustępuje.
Dzika można powiedzieć, cała rzeka przejawia miano rzeki górskiej i to w pierwotnym stanie, ponieważ ingerencja ręki człowieka jest praktycznie znikoma.

Charakteryzuje się od początku do końca piaszczysto-żwirowym dnem gdzie nie gdzie z przejawami dno ilaste, zamulenia, oraz kamienie.

Nie jest też długą rzeką, wcale nie imponuje bo długość Wisłoki szacowana jest od Jej źródeł w środkowej części Beskidu Niskiego na wysokości 575 m n.p.m gdzie uchodzi do Wisły we wsi Ostrówek co daję długość około 164 km.
Głębokością też nie imponuje, bo od 40 cm do gdzie nie gdzie w zagłębieniach 6 a nawet 8 metrów, lecz to są skrajne przypadki z tak dużą głębokością.

Dobra nie będziemy całej historii przytaczać tej rzeki choć warto

Mam zamiar opisać łowisko, a dokładniej miejscówki, które znajdują się na odcinku Mielec „ujęcie wody” do Mielec oś. Rzochów „stary prom”. Będzie to łowisko Wisłoka i znajdujące się nad nią miejscówki na tym odcinku.

Więc zacznijmy od „Starego Promu” gdzie ów był lecz został zamknięty z przyczyn klerykalnych i zwaśnionych parafii Wracając do opisu więc tak. W tym miejscu Wisłoka ma charakter rzeki dosyć spokojnej lekko trąconej w średnim stanie wody czyli około 190 cm.
Można ustawić się w tym miejscu na każdą rybę. Bo zarzucając z nurtem znajdujemy spory dołek stojącej wody około 3 metrów głębokości, gdzie możemy się spodziewać suma, sandacza, pięknych leszczy, gdzie było mi dane w tym miejscu połowić złowić. Rzucając w pod nurt spodziewamy się karpia, brzany, pięknych cert medalowych, kleni, jazi, i miętusa. Co do przynęt to Wisłoka, a dokładniej ryby w niej nie tylko w tym miejscu lecz na całym odcinku opisywanego łowiska są bardzo wybredne i trzeba mieć sporo przynęty, i próbować wszystkiego. Od wiśni, serów, pelletów, słoniny po niezawodne białe i czerwone robaki.

Z chodzimy w dół Wisłoki, tu już nie ma takich dostępnych miejsc. Tu już trzeba się wykazać survivalem niczym Grylls. Krzaki, strome brzegi, które się utworzyły po 3 wysokich wodach, i osuwiska. Tu również jest potrzebna nie kiedy maczeta by dostać się w zlokalizowane miejsce. NIE RYZYKUJEMY W KTÓTKICH SPODNIACH I KOSZULKACH WYSOKIE TRAWY, POKRZYWY.
Około półtora kilometra w dół rzeki napotykamy piękna plażę (łacha) co przy stanie średnim 190 można śmiało wejść na nią i ulokować mały biwak, lecz uprzedzam w nocy trzeba Wisłokę monitorować bo potrafi przybrać w ciągu 12 godzin ponad 3 metry.
W tym miejscu spodziewamy się ryb spokojnego żeru jak leszcze, karpie, płocie, spore karasie. Miejsce dobre na ustawienie wędki na grunt i obławianie jej spławikowo, bo plaża jest spora i daję nam sporo możliwości i czystego dostępu do wody.

To idziemy dalej odchodząc od punktu wyjścia jakieś 4,5 km w dół dochodzimy do kamieni przechodzących przez całą szerokość Wisłoki.
Tu miejsca brzegowe nie są przyjazne dla gruntowców , metoda bolońska, oraz spinningiści maja tu raj śmiało można wejść na kamienie i przejść z jednego na drugi brzeg.
Tu szukamy silnych ryb jak boleń, brzana, kleń, okoń, szczupak, certa, a ten kawałek jest rajem dla spinningowców. Mijając zakole rzeki napotykamy kanałek który wpada do Wisłoki w dosyć głębokim wyrobisku, gdzie można szukać suma na spinning i szykować się do pobicia rekordowego Wiślanego suma złowionego na spinning ostatnimi czasy. Takie sumy mało kto wie, ale pływają w naszej rzece.

Teraz opis łowiska zaczyna się od drugiej strony ponieważ jest lepiej dojechać, w to miejsce idąc w górę od parkingu przy kładce. Idziemy w górę rzeki ścieżką dosyć blisko Wisłoki praktycznie mając ją w polu widzenia po swojej prawej stronie. Samochodem osobowym nie polecam dojazdu. Dobry terenowcem można dojechać.
Dochodzimy to progu spiętrzającego rzekę na ujęciu wody.
Tutaj jest dosyć wartki nurt i Wisłoka pogłębia się do 4 metrów dno ilaste, żwirowe. Próbujemy się ustawiać na Królowe brzany, oraz bolenie i to medalowe gdzie jest ich tam pełno. Co też słyszałem, został tam złowiony boleń o wymiarach 72 cm, walka trwała jakieś 30 minut. Informacje mam od naocznego świadka wędkarza, który pomógł podebrać okaz i zrobić foto. Bardzo dobre miejsce do połowu miętusa, jest go tam bardzo dużo, przynętą na niego najlepiej sprawdza się tam filet uklejowy jak i rosówki. Najlepsze efekty brań w tym miejscu to pora nocna.

Tutaj ważna wiadomość co do przepisów połowów przy ujęciu przed progiem jak i za.

Obowiązuje zakaz połowu na odcinku 100 m powyżej i 100 m poniżej progu wodnego piętrzącego wodę!!!

Na wodach Okręgu Rzeszów obowiązuje rejestr połowu ryb i wszystkie ryby, które są już w siatce muszą być wpisane.
Wymiar szczupaka 50 cm, sandacz 50cm, karp 35cm.

Teraz ważne chyba dla wszystkich jak dojechać. Dlaczego na końcu bo tak łatwiej będzie.
Chcąc obławiać miejscówki opisane od starego promu w dół. Więc namiary są takie.

WISŁOKA RZOCHÓW STARY PROM: N: 50*14`26.14` E: 21*29`15.48`

Dlaczego w ten sposób i tylko 2 namiary, a dlatego, że tak jest najłatwiej trafić. Są to miejscówki tzw. Punkty wyjścia. Obieramy którą z nich i dopiero idziemy w dół lub w górę rzeki zależy gdzie się wybierze, obławiając resztę opisanych miejscówek. Argument drugi dlaczego tak ponieważ nie da się dojechać do wszystkich opisanych miejsc samochodem, może pomyślicie, że to spore utrudnienie, lecz ja powiadam iż warto tam się przejść bo nie są to skolonizowane miejsca tak jak to niektóre łowiska i mamy szanse na piękną rybę w śród dzikiej przyrody.
Więc zachęcam wszystkich wędkarzy z całej Polski do odwiedzenia tej pięknej małej podkarpackiej rzeczki, a powiadam Wam że nie pożałuje nikt kto zaszczyci ją odwiedzić.
Powiem jeszcze więcej w 2009 roku były przypadki złowienia Pstrąga potokowego w niej o długości 49cm. W górnej części był nakręcony odcinek z serii Taaaka Ryba gdzie poławiali piękne pstrągi.
Można by wiele zaskakujących rzeczy opisać jakie nam daje właśnie Wisłoka, można spotkać piękne raki co daje miano czystej rzeki, piękne okazy małży, a parę lat wstecz na odcinku Rzochów odkryto praktycznie cały szkielet MAMUTA więc zaskoczyć nas może Wisłoka pod każdym względem.

Zapraszam jeszcze raz w ten rejon dzikiej rzeki i miejmy nadzieje by pozostała jak najdłużej w tej formie.


Przypisy: Fotografia

foto Ryszard Balawajder (brzana i sandacz)

"Materiał zgłoszony na konkurs wędkuje.pl"Rzeka Wisłoka Mielec - Rzochów opis łowiska:

Akwen: Rzeka Dęba »
GPS: N 50o 28' 32" E 21o 43' 37"
Położenie: Województwo: Małopolskie » Powiat: Tarnowski »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Tarnów » (zobacz porozumienia Okręg PZW Tarnów 2023r »)
Regulamin połowu:Obowiązuje zakaz połowu na odcinku 100 m powyżej i 100 m poniżej progu wodnego piętrzącego wodę!!!

Na wodach Okręgu Rzeszów obowiązuje rejestr połowu ryb i wszystkie ryby, które są już w siatce muszą być wpisane.

Wymiar szczupaka 50 cm, sandacz 50cm, karp 35cm.
Noclegi w pobliżu: Tarnobrzeg - meteor
Tagi łowiska: MAŁOPOLSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Tarnów

 

4.1
Oceń
(11 głosów)

Rzeka Wisłoka Mielec - Rzochów mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

janek1985janek1985
0
Ja mogę powiedzieć juz tylko tyle ,że zapraszam wszystkich nad Wisłokę i zapewniam ,że ta niepozorna ,lecz piękna rzeka mile zaskoczy każdego wedkarza (2012-05-14 00:36)
rysioszrysiosz
0
Ja też zapraszam Wędkarzy.I miłośników przyrody. (2013-01-19 19:15)
pompa123pompa123
0
Wie ktoś może jak dojechać na stary prom ?? proszę o szybka odpowiedż :) (2013-10-23 22:11)
zeneko2xxzeneko2xx
0
jest tu ktoś z borowej (2014-01-24 19:50)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy