Stawy Osieczany

/ 3 komentarzy / 6 zdjęć


Łowiskiem Koła PZW Myślenice są 3 stawy o łącznej powierzchni 4,3 ha. 

Głębokość nie przekracza 4 m, a średnio jest to około 2,5 m. Stawy są intensywnie dorybiane karpiem oraz raz w roku szczupakiem i pstrągiem tęczowym. Ponadto występuje duża ilość płoci oraz karasia (złotego i srebrnego). Czasem trafi się ładny lin czy też amur. W 2010 roku stawy zostały zarybione również niewielką ilością węgorza.

Cechą oraz niewątpliwą zaletą tego łowiska jest cisza i spokój jaki na nim panuje. W odległości kilkuset metrów mamy jezioro Dobczyckie, które nie jest dopuszczone do wędkowania. Kolejną zaletą jest bliskość "Zakopianki", więc dojazd od strony Krakowa jak i Zakopanego jest bardzo dobry. Również dojazd od strony Bochni nie nastręcza problemów, gdyż przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie droga łącząca Łapczycę z Zakopianką.

Na łowisku jest rozgrywane kilka różnych zawodów w ciągu każdego sezonu począwszy od podlodowych, przez spinningowe, spławikowe, karpiowe, a nawet muchowe.

Stawy powstały około 20 lat temu jako zbiorniki po żwirowe, co jest widocznie przy ukształtowaniu dna. Na jednym ze stawów przy niższym stanie wody, który jest uzależniony od poziomu wody w zalewie Dobczyckim, widoczne jest wypłycanie, którym przebiegała droga w czasie wywożenia żwiru. Jest to jedno z lepszych miejsc połowu w cieplejszych porach roku. Dominującą metodą jest feeder lub klasyczny zestaw gruntowy z swingerem. Oczywiście inne metody również przynoszą efekty i rzadko schodzi się z łowiska o przysłowiowym kiju.

Przytoczę znane mi rekordy lub jedne z większych ryb danych gatunków wyholowane na tym zbiorniku:

amur: 123 cm
karp: ponad 8 kg
karaś srebrzysty: 45 cm , 1,865 kg - złowiony w czasie Dnia Dziecka
tołpyga: 19,6 kg
okoń: 42 cm

w odległości 5km od łowiska znajdują się 3 sklepy wędkarskie (w Myślenicach). W tym niewątpliwie urokliwym miasteczku można znaleźć inne atrakcje oraz potraktować go jako bazę wypadową w Beskid Makowski.

Stawy Osieczany opis łowiska:

Akwen: Staw Osieczany »
GPS: N 49o 50' 53" E 19o 58' 57"
Położenie: Województwo: Małopolskie » Powiat: Myślenice » Gmina: Myślenice
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Kraków » (zobacz porozumienia Okręg PZW Kraków 2023r »)
Regulamin połowu:Możliwość połowu na 1 wędkę i każdą przynętę zgodnie z RAPR. Każdy wędkarz posiadający zezwolenie może wędkować 15 razy w miesiącu w godzinach 00.00 - 24.00. Limity połowu: dziennie: karp, amur, pstrąg, lin - 2 sztuki; szczupak, sandacz, sum, węgorz - 1 sztuka. Za limit dzienny uważa się złowienie i zabranie 2 ryb objętych limitem. Limity miesięczne: karp, amur, pstrąg, lin 10 sztuk, szczupak, sandacz, węgorz - 2 sztuki. Rocznie: karp, amur, pstrąg, lin - 30 sztuk, Szczupak, sandacz - 6 sztuk, węgorz - 10 sztuk, sum - 2 sztuki. Za limit uważa się zabranie 30 ryb limitowanych łącznie. Zakaz przynoszenia żywca i martwej rybki. Haczyki o większej liczbie ostrzy niż 1 mogą być stosowane tylko do przynęt roślinnych.
Noclegi w pobliżu: Myślenice - meteor
Tagi łowiska: STAWY Okręg PZW Kraków

 

4.1
Oceń
(14 głosów)

Stawy Osieczany mapa:- opinie i komentarze

deksterdekster
0
Są to bardzo fajne stawy na których naprawdę można fajnie połowić nawet batem. Gorąco polecam Dekster.
(2011-04-30 13:40)
adams70adams70
0
Witam.Gdzie można wykupić zezwolenie na 1-2 dni ? Jestem z innego województwa i czasem przebywam u rodziny w okolicy. (2013-09-17 19:05)
kuba-korabikkuba-korabik
0
ryby jest mało i małe sztuki, łowisko trzecie całkowicie zarośnięte roślinnością gdzie nie da się wędkować, lecz lowisko zaskakuję ponieważ nawet w upalne i parne dni zdarzają na wędce zameldować sie karasie  (2017-08-11 00:06)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy