Świecica - łowisko specjalne z klasą

/ 5 komentarzy / 3 zdjęć


Wiele łowisk specjalnych rządzi się swymi prawami tak też będzie i tym razem lecz uwagę pragnę zwrócić na coś co powinno być standardem na wszystkich miejscach przez nas odwiedzanych w trakcie Wędkowania a tak niestety nie jest.

Czytelnik artykułu zapewne zastanawiał by się czym tym razem autor chciałby nas zaskoczyć. Otóż niczym nowym i to nie ja chcę was czymś zachwycić czy namówić do czegoś ale sam Gospodarz łowiska, na którym miałem nie tyle przyjemność a zaszczyt wędkować.
Dowiedziałem się o tym spokojnym miejscu od kolegów łowiących ze mną tego samego zaklętego dnia nad rzeką Wieprz na malowniczej Lubelszczyźnie w dość dziwnych okolicznościach.
Poranek chłodny, ryby śpią chyba po nocnych sobotnich "libacjach” a woda hipnotyzuje swym nieustannym szeptem bezowocnie tym razem przez około 5 godzin. Pomyślałem lekki obciach zabrać gościa przybyłego aż z Grecji chcącego powędkować na dzikiej wodzie mierząc się z czymś niesamowicie walecznym. Od słowa do słowa tłumacząc że na takich wodach czasami tak bywa że poza drobiazgami nic nawet nie skubnie i tu dziwnym trafem padło hasło „Święcica”.
Powiało optymizmem ale żeby go nie rozwiało zbyt szybko, wypuściliśmy do wody kruszynki poranku i obraliśmy niemalże od razu ten kierunek. Po ok. 30 minutach byliśmy na nowym miejscu gdzie okazało się że panuje to samo chyba „fatum” lub padały zarzuty od łowiących tam od rana wędkarzy, że niby właściciel podkarmił rybkę.
Szybki zabieg zbadania wody i zanęcania oczywiście specyfikiem własnej produkcji a nie sklepowym „wynalazkiem”, którego na próżno tam sypać okazał się niezłym patentem oraz przepisem na sukces tego dnia.
Pierwsze branie po ok. 15 minutach a kolejne o dość zadowalającej częstotliwości. Wtedy to dolatywały już do nas jakieś dziwne teksty lekkiej zazdrości, że niby może lepszy sprzęt lub może właściciel nam wskazał miejsce gdzie łowić i złowić, no cóż bywa i tak ale nie w naszym przypadku.
Łowisko okazało się obfite w różne ryby spokojnego żeru i te bardziej waleczne, częstotliwość brań pozwoliła mojemu gościowi na wspaniałą jak określił zabawę a mi na możliwość eksperymentowania swojego sprzętu i technik połowu.
Proszę wierzyć, że na tym zbiorniku zacząłem wiraże od teleskopu i spławika, przy którym został towarzysz a skończyłem na federze nie pomijając bacika i spinningu oczywiście. Każda metoda jest skuteczna wystarczy zapytać przed łowieniem właściciela Gospodarstwa na co chcemy w pierwszej kolejności się nastawić a na czym zakończyć nierówną często walkę.
Samo gospodarstwo jest pokaźnej wielkości (choć zobaczymy go dopiero na "google" mapie satelitarnej) i tu o dziwo bardzo czyste i zadbane o co ciężko walczyć w dzisiejszych czasach z „użytkownikami”.
Stanowiska są odpowiednio przygotowane pod wędkarzy, co kilka metrów pojemniki na odpady, trawka przystrzyżona a atmosfera tam panująca przybliża ludzi z różnych zakątków świata. Ci którzy są tam kolejny raz są żywym świadectwem, że naprawdę warto obrać czasami kierunek i w to miejsce, do którego jest banalnie prosto dojechać i to drogą asfaltową wiodącą od głównej trasy Chełm – Lublin (kierunkowskaz na Bezek lub Wierzbica).
Właściciel ma kilka niewygodnych dla nas i zadziwiających wymogów, które podam w Regulaminie ale po zakończeniu wędkowania wracając zadowoleni do domów na pewno znajdziecie odrobinę wyrozumiałości dla niego i regulaminu jego.
O zdobytych tam trofeach nie będę pisał bo nie przepadam za przechwalaniem się, dołączając kilka zdjęć postaram się pokazać na co przygotować się poza Szczupakiem i Sumem przez duże „S”.

Życząc miłych połowów i przysłowiowego połamania kija zapraszam do odwiedzenia kolejnych artykułów na moim skromnym blogu.

Joker



Świecica - łowisko specjalne z klasą opis łowiska:

Akwen: Staw Święcica »
GPS: N 50o 30' 20" E 21o 8' 45"
Położenie: Województwo: Świętokrzyskie » Powiat: Staszowski » Gmina: Rytwiany
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Regulamin ku postawieniu sprawy jak najbardziej jasno zapoczątkowany jest tym, że wstęp i opuszczanie terenu stawów jest dozwolone wyłącznie za zgodą osoby upoważnionej, która to zawsze znajduje się na obiekcie tegoż gospodarstwa i podczas przywitania usiłuje w wielkim streszczeniu przypomnieć nam regulamin łowiska.
Wędki powinniśmy zmontować przy pojeździe gdyż wszelkie zasobniki, pokrowce i torby powinny zostać w aucie co nie będzie wielkim utrudnieniem gdyż parking znajduje się ok. 200 m od pierwszego łowiska.
Złowione ryby każdą ogólnie dozwoloną metodą powinniśmy na koniec łowienie przedstawić do zważenia.
Do metody żywcowej lub na tzw. „trupka” nie możemy przywozić ryb z innych zbiorników.
Niewymiarowe ryby po zważeniu trafiają do osobnego zbiornika a wymiarowe zgodnie z cennikiem są sprzedawane wędkarzom.
Wprowadzono zakaz wypuszczania złowionej ryby z powrotem do zbiornika wodnego. Za każdą wypuszczoną rybę będzie doliczony 1 kg karpia = 13zł.
Ceny ryb jak na obecny rynek są bardzo przystępne i pamiętajmy, że:
Łowisko jest pod ciągłym nadzorem!!!
Noclegi w pobliżu: Staszów - meteor
Tagi łowiska: ŚWIĘTOKRZYSKIE STAWY

 

2.8
Oceń
(43 głosów)

Świecica - łowisko specjalne z klasą mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

u?ytkownik8030u?ytkownik8030
0
Przeczytałem z uwagą i choć nienawidzę komercyjnych łowisk, dam 4 gwiazdki.
Daję cztery, bo czegoś mi tu brakuje. Braki zaś wynagradza sposób pisania, iwęc chyba ta czwórka będzie uczciwa. No i zyczę powodzenia w konkursie. (2009-10-23 18:23)
roczeslaroczesla
0
Chciałbym uzupełnić opis łowiska oraz sprostować co nieco !!!  Łowisko położone jest w woj Lubelskie a nie Mazowieckie pow Chełm a nie Miński coś kol tu pokręcił i to bardzo !!! Jeżeli chodzi o żywca można łowić na przywiezione z sobą rybki !!! Oraz zmiana w 2010 r zakaz spiningowania w 2009 można było spiningować... Pierwsze łowisko (stanowisko jest od samochodu oddalone około 30 do 50 metrów a nie 200 jak kol napisał a można łowić na małym jakieś 20 m od samochodu !!!!
(2010-10-23 21:19)
roczeslaroczesla
0
Ponieważ znam dobrze te łowisko i panujące tam zasady to daje kol ocenę  NIEDOSTATECZNY!!! DWÓJA !!!! Za wprowadzenie w błąd co do położenia tego zbiornika !!!! (Łowiska) oraz wpisanie innych bzdur jak cytat -Do metody żywcowej lub na tzw. „trupka” nie możemy przywozić ryb z innych zbiorników. a można ja łowiłem na żywce złowione w innej gminie i przywiezione ze sobą  !!!! ps- łowisko jest w woj Lubelskim pow Chełm. Co do częstych brań to zgadzam się ryby tam jest multum ...
(2010-10-23 21:27)
jokerjoker
0
drogi wędkarzu art. o święcicy był umieszczony już dość dawno jak można zauważyć a położenie jest podane we współrzędnych geograficznych i nie wiem zupełnie dlaczego jest tam zapis mazowieckie (coś musiało być dołączone automatycznie w serwerze) skoro takich danych nawet nie mogę wprowadzić ani zmienić w portalu. Sprawa jest dla mnie nie zrozumiała. Jeśli chodzi o pozostałe informacje to były jak na tamten czas jak najbardziej aktualne. Nie mam wpływu na zmiany dokonane i dokonywane przez właścicieli lub gospodarzy obiektu. Więc proszę jeśli kolega wędkarz ma aktualniejsze informacje co do łowiska w każdej chwili można napisać własny aktualny artykuł.
(2010-11-06 20:47)
roczeslaroczesla
0
Stąd się wzięła ta ocena ponieważ nie data dodania artykułu o tym zadecydowała lecz to :
 
1) Na tym łowisku łowię od kilku lat i znam zasady tam panujące!!!

2)Jak napisałem jeszcze w 2009r można było spiningować a od 2010 już nie !!!

3) Od co najmniej 2006r wożę ze sobą karasie na te łowisko i nigdy nie zostało mi to  zabronione !!!

4)Parkingu nie przenoszono i tak nie 200 m a jak napisałem samochód koło tablicy i do pierwszego (małego) około 20 m a na większe po lewej czy prawej około 50m , a to jest istotna różnica biorąc pod uwagę że łowimy bez skrzynek wędkarskich toreb itp i trzeba po wszystko biegać do bagażnika !!!!
 
5) Co do opisu że w mazowieckim może i kolega ma rację że to wina Redakcji   ale w takim wypadku należało by wstawić sprostowanie poniżej opisu  bo mazowieckie a lubelskie to duża różnica  i wprowadza w błąd każdego kto chciałby te łowisko zlokalizować - nieprawdaż !!!!

 Moim zadaniem nie był atak na kol jako osobę lecz wiarygodność opisu !!!! POZDRAWIAM !!!! (2010-11-07 07:28)

skomentuj ten artykuł