Szelment Wielki

/ 9 komentarzy / 15 zdjęć


Jezioro Szelment Wielki jest akwenem typu mezotroficznego, o średniej żyzności. Wody jeziora są zaliczane do pierwszej klasy czystości. Jezioro rozciąga się kilkanaście km od Suwałk i razem z jeziorem Szelment mały tworzy rynnę o długości 14kilometrów. Sam Szelment wielki ma powierzchnię 356ha, długość jeziora to 6,4km a maksymalna głębokość 45m, średnia głębokość to aż18m.

Jezioro zajmuje głęboką polodowcową rynnę, linia brzegowa urozmaicona licznymi zatokami, półwyspami oraz wąwozami. Brzegi jeziora są strome, okraszone ogromnymi kamieniami, lecz w wielu miejscach dostępne, dno jeziora jest mocno opadające sięgając aż do maksymalnej głębokości 45m.

Z głębokich jarów morenowej wysoczyzny spływa kilka strumieni, po zachodniej stronie jeziora biegnie droga do miejscowości Becejły, z której można oglądać wspaniale rozciągające się widoki Suwalskiego parku krajobrazowego. Jezioro z racji swojego położenia objęte jest strefą ciszy, więc wolno pływać łódką z silnikiem, ale tylko elektrycznym.

Po wschodniej stronie jeziora wznosi się góra jesionowa, na której to od nie dawna zrobiony jest stok narciarski z wyciągiem orczykowym, doskonale jest też zorganizowana baza narciarska z miejscami hotelowymi, restauracją wypożyczalnią sprzętu i parkingiem mogącym w pełni zadowolić potrzeby całego ośrodka. To tyle, jeśli chodzi o charakterystykę i położenie tego akwenu..

Jezioro jest typu sielawowego, lecz Szelment to nie tylko sielawa występująca tu sieja śmiało może konkurować z wigierską, a łowione sztuki osiągały masę nawet 4kg a stynki dorastają do 16- 20 cm dł.!, lecz stynka mile widziana tutaj nie jest, chcąc pomóc temu jezioru PZW prowadzi regularne odłowy tej ryby, nazywaną czasami podwodną szarańczą.

We wcześniejszych latach dzierżawy przez PZW jezioro zostało zarybione dużą ilością troci jeziorowej, do dziś jest mądrze kontynuowana gospodarka zarybieniowa. Dodatkowo drapieżniki reprezentowane są tu przez szczupaki, okonie, miętusy i węgorze. W Jeziorze licznie też występują ryby spokojnego żeru takie jak leszcze, płocie, złote jeziorowe liny, karasie złociste oraz wzdręgi. Jeszcze około trzydziestu lat temu herbową rybą był tu szczupak, dzisiaj pomimo dużej populacji tego drapieżnika jak na polskie wody, na wyżyny wspiął się leszcz, dorastając do kapitalnych rozmiarów stał się celem większości wędkarzy, tak już to bywa, że duże leszcze są tam gdzie dobrze jest rozwinięta i stabilna populacja ryb drapieżnych. Sam widziałem kiedyś leszcze z tego jeziora, które masą przekraczały 5kg i dł. ok. 80cm, widziałem,… tylko, że było to kilkanaście lat temu. Podczas wielokrotnych pobytów dało się jednak zauważyć, że populacja leszcza zaczęła się odradzać, pewnie też za sprawą, PZW Białystok, która to wzmożonymi kontrolami PSRu ukróciły poczynania kłusowników, na pewno nie bez znaczenia jest tu regularny odłów stynki, praca ichtiologów oraz regularne zarybienia, w sporych jak na polskie warunki ilościach.

Jedynym jak by się wydawało mankamentem tego jeziora jest brak miejsc do wodowania łódki, brzegi są strome i bardzo wysokie bez żadnego dogodnego zjazdu do wody, jedynym miejscem dostępnym dla wędkarzy jest plaża w miejscowości Udryn, – Hultajewo, ale najlepiej jest mieć tam samochód terenowy, lub z przynajmniej wysokim zawieszeniem, a kiedy pada deszcz, to tylko terenowy, gmina Jeleniewo, czyli prawny administrator tego feralnego zjazdu nie poczuwa się do obowiązku naprawienia zjazdu, tłumacząc się ciągłym brakiem środków na tego typu zabiegi.

Jezioro Szelment wielki – dane zarybieniowe za 2008 r.

Węgorz narybek – 10kg
Troć jeziorowa - 1000 szt.
Sieja – 4000 szt.
Sielawa – 200,000 szt.
Szczupak wylęg – 350,000 szt.
Miętus wylęg - 150,000 szt.
Wartość narybku to - 53017,0 zł

Gdzie szukać leszcza na Szelmencie?

Nie będzie tu mowa o leszczowym drobiazgu, lecz o największych złoto czerwonych bandytach, których nie zwabi się zanętą. Najlepszymi miejscami są głębokie na 8m zatoki,,, krasawy, pańskiej buchty, i wołowienki”. Oprócz zatok dobre łowiska leszczy znajdują się niedaleko półwyspu pański grąd i wschodniego brzegu jeziora zaczynając od mostu przy bazie studenckiej. Nieźle można połowić jeszcze przy ośrodku wypoczynkowym Polmos, gdzie można także wypożyczyć łódkę, cena to około 30 zł za dzień.

Gdzie szukać dorodnego szczupaka?

Jezioro jest bardzo głębokie, ale nie brakuje tu również blatów, górek, podwodnych półek, na których warto szukać największych sztuk. Ze względu na przedłużającą się zimę (taki region) wczesną wiosną nie radzę szukania drapieżników w brzegu, lecz proponuję od razu płynąć na płytsze rejony tej wody. Tam, bowiem woda szybciej się przegrzewa i skupia naprawdę wielkie ilości białej ryby, taki szwedzki stół. Latem z kolei sytuacja jest z goła odwrotna, może nie do końca, na górkach dalej jest sporo drapieżnika, zwłaszcza miejsca te obfitują w dorodne okonie, lecz spinningowanie staje się tu niemal nie możliwe, ze względu na obficie porastającą roślinność zanurzoną. Szczupaka latem należy szukać w brzegu gdzie swoimi sporadycznymi atakami może zadowolić nawet najbardziej wybrednych spinningistów.
Miejsca te tak zwane, bankówki stają się dostępne dopiero jesienią a nawet późną jesienią wtedy to należy próbować łowić na jak największe gumy, blachy i woblery imitujące okonia, mamy 70% szans na powodzenie.
Zima to czas, który warto poświęcić na poszukiwaniu okonia zwłaszcza z pierwszego lodu, rozmiary i regularność brań mogą zadowolić nawet najbardziej wymagających wędkarzy, łowiskiem na dorodne garbusy będą blaty i górki między miejscowościami, Udryn-Hultajewo a miejscowością Przejma wielka.
A jak zimą rybki nie biorą to możemy zawsze po szusować na nartach i napić się grzanego piwa.

Zezwolenia Połowowe kupimy w sklepie wędkarskim,, REX” Suwałki ul krótka.
Dojechać najłatwiej z Suwałk, to kierując się na miejscowość Jeleniewo a następnie w Jeleniewie skręcając na miejscowość Becejły.
Miejsca noclegowe można znaleźć na ośrodku Polmos w Leszczewie oraz w licznych gospodarstwach agro- turystycznych w Leszczewie, Przejmie Wielkiej lub Udrynie.


Szelment Wielki opis łowiska:

Akwen: Jezioro Szelment Wielki »
GPS: N 54o 14' 25" E 22o 58' 53"
Położenie: Województwo: Podlaskie » Powiat: Suwalski » Gmina: Jeleniewo
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Białystok » (zobacz porozumienia Okręg PZW Białystok 2023r »)
Regulamin połowu:Regulamin zgodny z RAPR
Noclegi w pobliżu: Szelment - meteor
Tagi łowiska: PODLASKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Białystok

 

3.5
Oceń
(33 głosów)

Szelment Wielki mapa:- opinie i komentarze

u?ytkownik1805u?ytkownik1805
0
Bardzo przydatny opis jeziora. Dla myślących, nie wszystko podane na tacy. Myślę, że wszystkie najważniejsze informacje są zawarte w tekście. Szkoda że nie wszystkie jeziora mazurskie nie wyglądają choć trochę jak Szelment Wielki.Pozdrawiam.5-ć. (2009-09-24 13:46)
pisaqpisaq
0
No nie można dać innej oceny niż 5!
Jak dla mnie zdecydowany faworyt konkursu!
Pozdrawiam,
Marcin. (2009-09-25 21:53)
margor1976margor1976
0
ĆWOKU CO SYPIESZ JEDYNKAMI BĄDŹ MĘŻCZYZNĄ I DODAJ KOMENTARZ (2009-09-30 20:48)
spokojnyspokojny
0
Mariusz
To jest wlasnie opis jaki chciałbym miec wybierając się na nowy akwen myśle że nigdy tam nie dotrę ale opis fantastyczny, jest wszystko, a tekst cóż widać włożoną przez Ciebie pracę, Brawo, ode mnie piątka więcej nie mogę.
Pozdrawiam (2009-09-30 21:18)
margor1976margor1976
0
chciałem przy okazji opowiedzieć coś o pięknych terenach Suwalszczyzny, bo wiadomo że jak rybka nie bierze to warto sobie czas inaczej zorganizować, jakieś wypady rowerowe, czy zimo narty.

dzięki za szczere komentarze , te są najbardziej wartościowe (2009-10-04 20:22)
kajojkajoj
0
opis jeziora może i dokładny ale opis dotyczący ryb mija się z prawdą !!! Owsze te ryby co podajesz dominowały tu ale około 20 lat wstecz .Po przekazaniu tego jeziora w ręcę prywatne(nie PZW) zostało wybite prawie doszczętnie przez tych pseudorybaków (kłusowników) którzy ani nie przestrzegali okresów ochronnych ani wymiarów brali co popadło. A więc musi jeszcze trochę lat upłynąć aby te jezioro sie odbudowało.A w te zarybienia to nie wieżę do końca .Łowię tam ponad 20 lat i nie trafiłem jeszcze na żadną troć jeziorową i nie słyszałem o takowej od wędkarzy miejscowych!!! (2012-02-13 10:04)
kajojkajoj
0
opis jeziora może i dokładny ale opis dotyczący ryb mija się z prawdą !!! Owsze te ryby co podajesz dominowały tu ale około 20 lat wstecz .Po przekazaniu tego jeziora w ręcę prywatne(nie PZW) zostało wybite prawie doszczętnie przez tych pseudorybaków (kłusowników) którzy ani nie przestrzegali okresów ochronnych ani wymiarów brali co popadło. A więc musi jeszcze trochę lat upłynąć aby te jezioro sie odbudowało.A w te zarybienia to nie wieżę do końca .Łowię tam ponad 20 lat i nie trafiłem jeszcze na żadną troć jeziorową i nie słyszałem o takowej od wędkarzy miejscowych!!! (2012-02-13 10:05)
jacekdembickijacekdembicki
0
 Nazwa Ośrodek Polmosu to już historia dziś to CKW Szelment Gdzie można bez problemu wypożyczyć lub zwodować własną  łódź . Można też grillować złowione ryby i wygodnie przenocować z rodziną lub grupą wędkarzy .Na początku maja padło tam parę pięćdziesiątaków
 pozdrawiam kolegów .
  Jacek.
(2013-05-21 00:08)
lester 1lester 1
0
Jezioro zacząłem poznawać jakieś 3 lata temu.Jeszcze na nim dobrze nie połowiłem ale nie tracę nadziei.Ma bardzo czystą wodę.Słyszałem od osób dobrze poinformowanych że wędkarze z Suwałk łowią na nim ogromne leszcze, dlatego w tym roku nastawiam się na tę rybę.Jest bardzo głębokie dlatego też .nie jest łatwe (2014-03-19 18:39)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy