Zalew Rybnicki - potwory z Rybnika


W 1972 roku, w wyniku spiętrzenia rzek Rudy i Nacyny, powstał zbiornik zaporowy o powierzchni niespełna 500 hektarów. Głównym zadaniem zbiornika było chłodzenie turbin, usytuowanej nieopodal, potężnej elektrowni węglowej. Od samego początku swego istnienia zbiornik był intensywnie zarybiany. W krótkim też czasie zdobył sobie uznanie wędkarzy i renomę jednego z najciekawszych i najrybniejszych łowisk w kraju.

SEKRETY CIEPŁEJ WODY
Zalew Rybnicki, zwany też często Rybnickim Morzem, mimo swego młodego wieku szybko stał się synonimem łowienia dużych ryb. Jest bowiem jednym z nielicznych w kraju zbiorników, gdzie temperatura wody nawet w środku zimy nie spada poniżej piętnastu stopni. Wiele gatunków ryb, zarówno tych rodzimych, jak i sprowadzanych z najdziwniejszych zakątków świata w celu wsiedlenia do zbiornika, znalazło tu doskonałe warunki do życia. Szybko też ryby zaczęły osiągać przyrosty, niespotykane na wodach których termika podlegała naturalnemu, całorocznemu cyklowi. Konrad Maciura - mieszkaniec pobliskiego Rybnika, łowi na zbiorniku od piętnastu lat. Tak opowiada o specyfice i okazach z jakimi można się tutaj wcale nierzadko spotkać: Na Zalewie Rybnickim można złowić praktycznie wszystkie ryby charakterystyczne dla polskich wód stojących. Wszystkie, plus ryby których nie złowi się nigdzie indziej. Są więc leszcze, płocie, karasie, liny. Na zbiorniku przez pewien czas nie obowiązywały żadne limity w połowie leszcza. To w celu ograniczenia jego nadmiernie rozwijającej się, a co za tym idzie karłowaciejącej populacji. Cel udało się chyba osiągnąć, bo dzisiaj często łowi się tutaj okazy o wadze ponad czterech kilogramów. Nie mniej ciekawe są płocie - domena głównie wyczynowych wędkarzy posługujących się zawodniczą odległościówką. Standardem są ryby w granicach kilograma, zaś trafiają się okazy i dwukrotnie większe. Druga "grupa" ryb, która chyba w największym stopniu wabi wędkarzy nad brzegi zalewu, to duże okazy karpi, amurów i tołpyg. Karpie dorastają tu do kilkunastu kilogramów, zaś górna granica rozmiarów amurów, a szczególnie tołpyg nie jest znana nikomu. W każdym razie, widoczne czasem na powierzchni "torpedy", są zdaniem specjalistów w takich połowach, dwukrotnie większe od trzydziesto, czterdziestokilogramowych okazów, jakie się tutaj łowi. Amatorom ryb drapieżnych Rybnickie Morze oferuje spotkania z sandaczami do dziesięciu kilogramów i sumami, które osiągają tu chyba największe w kraju przyrosty. Dość powiedzieć, że mimo młodego wieku zbiornika łowi się tu już okazy dwumetrowe.

CIEPŁOWNICY
Nad Zalewem Rybnickim można spotkać niemal wszystkie wędkarskie "nacje". Swoje miejsce znajdą tu wędkarze, dla których liczy się przede wszystkim rekreacja i wypoczynek z wędką. Nierzadko można trafić na "maratończyków", przez wiele dni polujących na te największe ryby. Zaglądają nad zalew i spławikowi wyczynowcy, kuszeni wizją złotołuskiej "łopaty", czy spinningiści uzbrojeni w ciężkie sumowo-sandaczowe zestawy.

Rybnik, to wbrew pozorom bardzo trudna woda. Sukces zależy tu od wielu czynników. Niech ktoś nie myśli, że jak woda ciepła, to i ryby same wskakują do siatki. Woda z zalewu służy do chłodzenia turbin elektrowni, po czy zostaje na powrót wypompowana do zbiornika. Wymusiło to na budowniczych zbiornika zapewnienie swego rodzaju obiegu wody, czyli okrężnego przepływu w samej misie zalewu. Osiągnięto to w ten sposób, że zbiornik został przedzielony na dwie części betonowym wałem, tak zwaną "kierownicą". Dookoła tegoż wału odbywa się główny ruch wody zimnej i podgrzanej. W zbiorniku jest bardzo dużo podwodnych prądów - takich które mają ustalone od lat "trasy" i takich które się wciąż zmieniają. Owe prądy, to strugi cieplejszej wody. Takie "ciepłe rzeki" w chłodniejszych wodach zalewu. Ich przebieg i rozkład zależy od natężenia pracy elektrowni, od pory roku, wiatru, fali. Lokalizacja gorących strug to najważniejszy warunek udanych połowów, bowiem właśnie w ich obrębie gromadzi się najwięcej ryb. Strugi najłatwiej namierzyć w chłodne, bezwietrzne dni - obserwując snujące się nad nimi opary mgieł. Wschodni brzeg zbiornika, tak zwana "zimna woda", to łowisko częściej odwiedzane latem, na zachodniej - "ciepłej wodzie" lepiej łowić jesienią i zimą. Są to wytyczne bardzo uogólnione, bo pojęcia zimna i ciepła woda również zależą od wielu czynników i często nie oddają faktycznej temperatury wody. W ciepłych prądach można skutecznie łowić bez długotrwałego nęcenia. Są to bowiem "naturalne" miejsca grupowania się ryb. Te największe - karpie i amury - można złowić praktycznie w każdym miejscu, wymagają one jednak długotrwałego i systematycznego nęcenia. Można je oczywiście złowić i bez nęcenia, ale będą to połowy przypadkowe.

Spinningistom polecałbym sumy i sandacze. Na zbiorniku niestety nie wolno łowić ze środków pływających, tym samym spinningiści są znacznie ograniczeni. Tam gdzie w zasięgu rzutu znajdują się charakterystyczne miejsca bytowania sandaczy łowi się je w klasyczny zaporowy sposób. Natomiast zawsze dobre są te miejsca, gdzie łowi się sporą ilość, płoci, krąpi i leszczy. Za stadami białorybu podążają również drapieżniki i tam najłatwiej o spotkanie z sumem czy sandaczem. Trzeba jednak powiedzieć, że dużo większe efekty w połowach drapieżników osiągają wędkarze łowiący na żywca, czy martwą rybkę.

Nad Zalew Rybnicki najłatwiej dojechać drogą numer 920, Rybnik - Kuźnia Raciborska. Droga biegnie praktycznie wzdłuż całego zachodniego brzegu zbiornika. Również na tym brzegu usytuowanych jest kilka ośrodków wypoczynkowych o różnym standardzie, gdzie bez problemu można zatrzymać się na dłużej. Pewną alternatywą dla Rybnickiego Morza są rozmieszczone wzdłuż jego brzegów zbiorniki wyrównawcze. Orzepowice, Gzel, Pniowiec, Grabownia są we "władaniu" PZW. Zarybia się je intensywnie karpiem, linem, szczupakiem, sandaczem. Czasem - szczególnie latem - zdarza się, że na zbiornikach wyrównawczych łatwiej o spotkanie z dużą rybą, niż na właściwym zalewie. Ostatnią "perełką", godną polecenia głównie spinningistom, jest wypadająca ze zbiornika rzeka Ruda. Można w niej złowić szczupaka, sandacza, okonia, głównie jednak łowi się tam klenie. Rzeczka jest niewielka, bardzo dzika i pełna swoistego uroku. Warto się tam zapuścić, kiedy zmęczy nas już bezmiar "dużej wody".

Tomasz KrzyszczykZalew Rybnicki - potwory z Rybnika opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Rybnicki »
GPS: N 50o 8' 14" E 18o 29' 33"
Położenie: Województwo: Śląskie » Powiat: Rybnik »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Katowice » (zobacz porozumienia Okręg PZW Katowice 2017r »)
Noclegi w pobliżu: Rybnik - meteor
Tagi łowiska: ŚLĄSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Katowice

 

4.9
Oceń
(19 głosów)

Zalew Rybnicki - potwory z Rybnika mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację

Wedkuje.pl poleca 

- opinie i komentarze

gregoryskangregoryskan
0
witam kolegow .mam pytanko odnosnie jeziora rybnickiego!bo chcialbym sie wybrac ale koledzy mi mowili ze cza tam oplacic osobna sklatke dniowa i ze wynosi ona 100 zl!!czy to prawda i gdzie moge zaplacic?? (2008-08-09 00:22)
PasjonataPasjonata
0
Regulamin amatorskiego połowu ryb na łowisku licencyjnym "Rybnik" oraz zbiornikach bocznych Grabownia i Orzepowice
obowiązuje od dnia 1 stycznia 2008 roku

Załącznik Nr 2 do uchwały prezydium ZO nr 25/2007 z dnia 22.11.2007 r.


1. Uprawnionym do amatorskiego połowu ryb na ww. zbiornikach są osoby posiadające:

kartę wędkarską z wyjątkiem przypadków opisanych w Ustawie o Rybactwie Śródlądowym z dnia 18.04.1985 r.(wraz z późniejszymi zmianami)
pisemne zezwolenie wydane przez Okręg PZW Katowice wraz z rejestrem połowu ryb.
2. Warunki wędkowania:

wędkowanie dozwolone jest z brzegu w godzinach od 5.00 do 22.00. W okresie od 01.06 do 30.09 dopuszcza się wędkowanie od godz. 4.00 do 23.00, z wyjątkiem odcinka tzw. „zrzutu ciepłej wody” gdzie dopuszcza się połów w nocy.
strefy (odcinki linii brzegowej) dopuszczone do wędkowania są przedstawione na mapach wywieszonych w punktach wydawania zezwoleń,
na odcinku tzw. ,,zrzutu ciepłej wody” wędkowanie dozwolone jest za specjalnym 1 dniowym zezwoleniem bez prawa zabierania ryb (po złowieniu ryby muszą być niezwłocznie wypuszczone z powrotem do wody),
na terenie Ośrodka Kotwica wędkowanie dozwolone za specjalnym zezwoleniem,
na wydzielonym odcinku tzw. "kierownicy ziemnej" od strony Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodoły wędkowanie dozwolone jest za specjalnym zezwoleniem całorocznym lub specjalnym 1 dniowym,
dopuszcza się wchodzenie do wody do wysokości bioder celem:
- zarzucenia przynęty i zanęty,
- brodzenia przy stosowaniu metody spinningowej, z wyjątkiem miejsc niedozwolonych do wędkowania jak również linii brzegowej od ul. Podmiejskiej do mola przy „zrzucie ciepłej wody” oraz na odcinku zimnej wody w miejscach umocnionych płytami betonowymi.
3. Wprowadza się następujące obostrzenia:

zakaz połowu przy użyciu kuszy,
zakaz połowu w nocy, za wyjątkiem „zrzutu ciepłej wody” oraz linii brzegowej na odcinku od mola przy Domu Kultury do ogrodzenia przy „zrzucie ciepłej wody”,
zakaz zakłócania ciszy;
zakaz połowu z łodzi lub innego sprzętu pływającego i pomostów za wyjątkiem zawodów określonych odrębnymi przepisami,
zakaz połowu spod lodu,
zakaz wywozu zanęt i przynęt ze sprzętu pływającego a także z modeli pływających,
zakaz budowania pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody Elektrowni,
zakaz biwakowania nocą, za wyjątkiem terenu przynależnego do Fundacji Elektrowni Rybnik, za dodatkową opłatą ustaloną przez fundację,
zakaz niszczenia drzew, krzewów i umocnień brzegowych,
zakaz rozpalania ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi,
zakaz patroszenia ryb w obrębie zbiorników,
zakaz zaśmiecania i zanieczyszczania wody oraz gleby,
zakaz wodowania sprzętu pływającego poza miejscami do tego wyznaczonymi,
zakaz umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych oraz innych znaków bez zgody Elektrowni,
na odcinku tzw. kierownicy ziemnej zarzucanie przynęty przez siatkę na przejściu ujęcia jak również opieranie na siatce zarzuconych wędek jest zabronione.
zakaz stosowania zanęty sypkiej oraz sporządzonej z pieczywa na zb. Grabownia.
4. Wyłącza się z amatorskiego połowu ryb następujące fragmenty linii brzegowej:

kanał cofki zbiornika na odcinku od mostu na ulicy Rudzkiej do mostu na ulicy Podmiejskiej;
brzeg wzdłuż ul. Podmiejskiej;
rzekę Ruda od wlotu do kanału cofki do jazu zlokalizowanego na wysokości szkoły;
odcinek rzeki Ruda od zapory czołowej do końca umocnień brzegowych poniżej mostu na ul. Stalowej;
zapory boczne (z obu stron) zbiorników Gzel, Pniowiec, Orzepowice, Grabownia;
zaporę czołową zbiornika wraz z linią brzegową wzdłuż obiektów bazy rybackiej;
brzeg wzdłuż Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji ,,Pod Żaglami” Stodoły;
brzeg wzdłuż Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodoły;
brzeg wzdłuż terenów wewnętrznych Elektrowni „Rybnik” S.A.
5. Dopuszcza się zaporę boczną Orzepowice na zb. "Rybnik” do rozgrywania zawodów wędkarskich oraz amatorskiego połowu ryb za specjalnym zezwoleniem. Obowiązuje zakaz wbijania podpórek w szczeliny dylatacyjne pomiędzy płytami.

Zasady organizacji i przeprowadzenia zawodów wędkarskich reguluje odrębny regulamin.

6. Ustala się następujące dzienne limity połowu ryb:

karp, amur, lin – 2 szt. łącznie
szczupak, sandacz, węgorz, sum – 2 szt. łącznie
leszcz o długości do 40 cm – 15 kg
leszcz o długości powyżej 40 cm – 5 szt.
jaź, płoć - 10 szt. łącznie
Łączna masa złowionych i zabranych ryb innych gatunków nie może przekroczyć 5 kg w ciągu doby.

7. Wprowadza się wymiar ochronny ryb:

karp - do 30 cm i powyżej 65 cm,
płoć - do 20 cm,
sandacz i szczupak do 50 cm,

8. Każdy wędkarz jest obowiązany prowadzić rejestrację połowu ryb zgodnie z instrukcją PZW.

9. W przypadku stwierdzenia, przez osoby uprawnione do kontroli, nieprzestrzegania postanowień niniejszego regulaminu Okręg PZW Katowice zastrzega sobie prawo odebrania zezwolenia bez odszkodowania i odmówienia w przyszłości sprzedaży zezwolenia. Sprzedaż ponownego zezwolenia, może być dokonana za trzykrotną wartość poprzedniej ceny zezwolenia w siedzibie okręgu.


10. Wysokość składe[ pi ]niających do amatorskiego połowu ryb ustalana jest corocznie przez Okręg PZW Katowice.

11. Okręg PZW Katowice oraz Elektrownia Rybnik S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne wypadki w czasie wędkowania.

12. Okręg PZW Katowice zastrzega sobie prawo do zmian i poprawek regulaminu połowów.

13. W sprawach nie ujętych regulaminem mają zastosowanie przepisy Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW.

14. Regulamin obowiązuje do odwołania.

15. Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu będą wywieszane w punktach sprzedaży zezwoleń oraz zamieszczane na stronie internetowej Okręgu: www.pzw.com.pl.

Źródło: http://www.pzw.com.pl/index.php?id=69 (2009-02-02 13:27)
erighteright
0
to zalezy od mniejsca tam gdzie lowi sie te giganty to sporo sie placi (2009-08-23 15:05)
daromandaroman
0
Zależy od miejscza opłata wacha się o ile pamiętam od 25zł do 100 zł na dobę (2009-09-13 12:39)
konik777konik777
0
RYBNIK KIEDYŚ BYŁ FAJNY TERAZ TO DNO NAWET NA LESZCZA LESZCZYKA TRZEBA CZEKAĆ I TO DŁUUUUUGO DO KĄT ZACZELI ODŁAWIAĆ RYBY DO ZOO TO SIĘ POPSUŁO  ŻADNA REWELKA A OPŁATY DODATKOWE ATO PRZECIERZ PZW

(2011-01-31 17:35)
danielrymarzdanielrymarz
0
Żenada. PZW coraz więcej kradną i tyle. Składki biorą nie małe a zarybiają coraz mniej. A jak już jest jakiś dobry zbiornik to kasują jak za zboże. Jrszcze ograniczenia???? To za co tu płacić??? Złodzieje i tyle, a zbiornik tak w ogóle to elektrowni jest. (2012-04-10 01:18)
użytkownik119160użytkownik119160
0
czyli jak tam pojade, to bede musiał jeszcze dodatkowo zaplacić by sobie polowić ? (2012-06-10 16:50)
użytkownik119160użytkownik119160
0
mozna..wczoraj byłem z bratem ..oplata 13 zł za dobe , ale nie polecam 10 leszczyków i to tak malych ze nie warto tam siedzieć (2012-07-29 14:49)
michal223311michal223311
0
w niedziele 11listopada chce sie wybrać,zdam relacje jak było. możecie mi coś doradzić?? (2012-11-06 21:27)
michal223311michal223311
0
w niedziele 11listopada chce sie wybrać,zdam relacje jak było. możecie mi coś doradzić?? (2012-11-06 21:27)
adik9adik9
0
witam chce jechać 23,02.13 na spining czy ktos mi doradzi gdzie w rybniku (2013-02-20 15:04)
klon0407klon0407
0
wczoraj bylem po raz pierwszy w tym roku na jeziorze i katastrofa cisza nic nie bralo na 20 wedkarzy tylko 2 zlapalo wsumie 3 leszczyki i to maluchy (2013-04-14 07:57)
kreator4791kreator4791
0
Byłem na Rybniku dwukrotnie w lipcu tego roku. Mimo ostrej "patelni" nie było źle. 2 karpie po 42 i 35 cm, 8 leszczy z czego 4 szt. powyżej 40 cm i jazia ok. 40 cm. Łowiłem na miejscówce przy parkingu z którego widać restaurację Bavaria. Zanęta wanilia z atraktorem. Przynęta białe robale, pinka i kukurydza...generalnie kanapeczki. Oczywiście gruncik, z koszem zanętowym 40 gr. Niedaleko mnie siedzieli karpiarze z grubym sprzętem i z aparatem do wywózki zanęty/przynęty....fajna ale droga zabawa.....choć w sumie nie szło im najlepiej ;) Pozdrówka (2013-08-05 18:03)

skomentuj ten artykuł

 
Aplikacja