Zbiornik Czorsztyński na ryby

/ 5 komentarzy / 4 zdjęć


Jeżeli komuś zależy na prawdziwym odpoczynku to znajdzie to tu, jest to przede wszystkim - cisza; łowić można wszędzie, na całej linii brzegowej, za wyjątkiem terenu Pienińskiego Parku Narodowego - miejsca doskonale oznaczone (w tym miejscu jedynie z łodzi).

Mało komercyjnych miejsc, gdzie wędkarz otrzymuje wszystko na miejscu, tutaj trzeba wszystko przygotować samemu i być na wszystko przygotowany; - miejsca sprawdzone w czasie weekendu, dni wolnych są oblegane, zarówno przez wędkarzy jak i osoby korzystające z uroków zalewu (opalanie, pływanie /na dzikich kąpieliskach/) Najlepsze miejsca są mało dostępne (brak dojazdu lub trudne dojście). Pomimo różnorodności ryb (pochodzących i z zarybiania oraz rodzime gatunki z Dunajca), sporadycznie trafiają się duże sztuki, najczęściej biorą płocie i okonie (niewielkie), coraz rzadziej leszcze.
Sandacz i szczupak oraz okoń - oczywiście słusznych rozmiarów, zdarza się naprawdę sporadycznie, (za wyjątkiem miejsc, znanych stałym bywalcom oraz dla łowiących z łódek, pontonów i innych urządzeń pływających na tym łowisku i specjalizujących się w połowach spinningowych).

Dla mnie jest wielką szkodą fakt, że w zbiorniku nie ma naszych rodzimych ryb takich jak np. Karaś; pisałem już o tym w moim poście "zarybianie zbiornika czorsztyńskiego" a powyżej opisane zarybianie ogranicza się do pstrąga, troci, szczupaka i sandacza - ryb, nazwijmy to, wyczynowych.
Wg. mnie błędem jest nie zarybianie tego zbiornika Leszczem, Płocią; czy też brak dbania o to aby w zbiorniku pojawił się w większych ilościach Lin, Miętus.
Pojawienie się tych gatunków, w słusznej ilości i rozmiarze w tym akwenie spowodowałoby istną eksplozję turystyki wędkarskiej w tym rejonie a co za tym idzie i wzmocnienie rozwoju całego tego regionu, pod względem turystyki. Powyższe dedykuję lokalnym samorządom - czy nie warto monitować, podpowiadać i wspierać finansowo w takich pomysłach kół wędkarskich i samego Okręgu w Nowym Sączu

Jeżeli chodzi o ochronę ryb, to w roku 2010 Okręg PZW w Nowym Sączu wprowadził ochronny wymiar dla Okonia - 18 cm; nie kwestionuję zasadności tej decyzji ale... właśnie, po wprowadzeniu przepisu, w zalewie - zaczęło pływać wiele sztuk uszkodzonych i martwych niewymiarowych okoni.
Jak wiemy okoń ryba żarłoczna, często połykająca haczyk, który w czasie usuwania doprowadza do takich uszkodzeń we wnętrznościach ryby, że ona zdycha - gdzie tutaj więc ta ochrona. Można skuteczniej chronić okonia np. wprowadzając limit do 5 lub 10 szt (obecnie 15 sztuk).

Jak dojechać?
Będąc w Nowym Targu, kierujemy się na Nowy Sącz (przez Szczawnicę);

1. przed miejscowością Dębno na skrzyżowaniu, kierujemy się do Niedzicy na południowo-zachodnie brzegi zalewu, znajdujące się pomiędzy miejscowościami: Dębno - Frydman - Falsztyn - Niedzica; dalej jest już korona zapory. Parkingi, znajdują się w rejonie Dębna, Frydmana i w samej Niedzicy; samochód można też zatrzymać wzdłuż drogi biegnącej przy zatoczce za Falsztynem. Nie ma przygotowanych miejsc na samochody wzdłuż drogi, biegnącej z Dębna do Niedzicy i dalej do przejścia granicznego Lysa (na Słowacji), każde pozostawienie samochodu na niewielkim poboczu - może skutkować jego uszkodzeniem (złośliwie lub z uwagi na utrudnienia w ruchu - szczególnie w czasie okresu wakacji i dni wolnych), w wielu miejscach obowiązuje zakaz parkowania (w okresie wakacyjnym łamanie tych zakazów jest sumiennie i bezwzględnie karane przez Policję i Straż Graniczną)

2. jadąc z Nowego Targu na Nowy Sącz, pod mostem w miejscowości Huba (na drodze nr 969 Nowy Targ - Krościenko - Stary Sącz), zaczyna się zalew. Pod powyższym mostem mamy cofkę (trochę rzeki, trochę zalewu) - traktowane jako wody nizinne i zaczynają się północno - wschodnie brzegi Zbiornika Czorsztyńskiego. Od drogi nr 969, skręcając na prawo we wszelkie drogi polne i inne, dojedziemy, prawie do brzegów zbiornika. Parkingi znajdują się jedynie przy Hubie oraz w rejonie przystani żeglarskich np.,w skansenie Czorsztyn, Kluszkowcach w samym Czorsztynie. W innych przypadkach można napotkać przeszkody ze strony miejscowych rolników, którzy używają dróg polnych jako dojazdowych do swoich pól.Zbiornik Czorsztyński na ryby opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Czorsztyński »
GPS: N 49o 26' 35" E 20o 15' 51"
Położenie: Województwo: Małopolskie » Powiat: Nowy Targ » Gmina: Czorsztyn
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Nowy Sącz » (zobacz porozumienia Okręg PZW Nowy Sącz 2024r »)
Regulamin połowu:1.Zakaz połowu w nocy ( 1 godzina po zachodzie do 1 godziny
przed wschodem słońca) w okresie od 1.11. do 30.04.
2.Zakaz połowu na żywą i martwą rybkę i ich części.
3. Zakaz używania zanęt o łącznej wadze powyżej 2 kg.
4. Zakaz spinningu z brzegu od 1.01 do 30.04.
5. Zakaz spinningu ze środków pływających od 1.01 do 15.06
6. Zakaz połowu sandacza w okresie od 1.01 do 15.06 każdego roku
Noclegi w pobliżu: Falsztyn - meteor
Tagi łowiska: MAŁOPOLSKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Nowy Sącz

 

4
Oceń
(20 głosów)

Zbiornik Czorsztyński na ryby mapa:- opinie i komentarze

orni81orni81
0
W sierpniowym siudmym wydaniu 2010r. miesięcznika WĘDKARSTWO MOJE HOBBY na płycie dvd pt: "Płocie spławik i drgająca szczytówka" koledzy Robert Wiśniewski i Waldek Ptak łowią okazałe płocie właśnie na tym zbiorniku, polecam ten filmik do obejrzenia jest rewelacyjny. (2010-07-25 13:18)
lasicalasica
0
To cudowne łowisko. Pełne sandaczy i okoni oraz płoci. Sam tam często jeżdżę i jestem z wypraw bardzo zadowolony. Są tam również sporej wielkości szczupaki. Moimi ulubionymi miejscami są Zatoka Falsztyńska,  Frydman, Huba i "Deska Serfingowa" oraz "Piekiełko". Często jeżdżę tam na różne zawody i jeszcze nie zdarzyło się abym na nich nic nie złowił. Polecam to miejsce spinningistą poszukujących okoni szczupaków i sandaczy. Jest to idealne miejsce do odpoczynku i łowienia na spławik oraz grunt. Jest tam cisza i spokój. Tylko jest jeden problem po deszczu na Zatoce Falsztyńskiej jest dużo błota.
(2010-08-02 20:54)
GruzinekGruzinek
0
Nawiązując do błota nad zatoką w Falszytynie, to problem ten znika, gdy jest wysoki stan wody w zalewie.
A dodatkowo chcę dodać, że ktoś zaczął myśleć i pięknie wzmacnia tamtejszą drogę i częściowo brzeg zalewu - mam nadzieję, że ułatwi to korzystanie z tego urokliwego miejsca
(2010-10-14 10:29)
andrzej1006andrzej1006
0
Cudowne miejsce, proponuję również założyć maskę i zanurkować ............... to co można zobaczyć bezcenne......... w krystalicznie czystej wodzie, oby do lata.....

(2010-12-29 09:15)
Grzegorz19841Grzegorz19841
0
to jest super j.Czorsztynski ja spining szczupak 114 i 111cm i sandacz 97cm i okon 47cm. pozdrawiam (2011-01-13 16:26)

skomentuj ten artykuł