Żwirownia-Międzyrzec Podlaski

/ 12 komentarzy / 2 zdjęć


Żwirownia w Międzyrzeczu to kompleks sześciu zbiorników powstałych po kopalni kruszywa.
Trzy z nich nie nadają się ani do łowienia ryb, ani do pływania, jednak te trzy dostępna są warte opisania.
Pierwszy z nich zwany "Kartoflanką" jest dosyć mały i płytki. W okresie letnim to przede wszystkim kapieliska miejskie, lecz wiosną można liczyć na zadowalające połowy. To łowisko ma głębokość około 2 metrów, a jego dno jest pełne podwodnych górek głębokich na około 0,5 metra.
Linia brzegowa porośnięta jest trzciną i pałką wodna, a u styku wody z brzegiem rosną wierzby. Także w lecie, oprócz pływaków, łowienie utrudnione jest także przez zarośnięte w blisko 90% lustro wody.
Natknąć się na nim można przede wszystkim na dorodnego karpia.

Drugi zbiornik - "Wodnik" - mimo tego, iż jest połączony z pierwszym, posiada definitywnie inny charakter. Jest głęboki (nawet do 10 metrów), a jego płaskie dno ma zaledwie kilka wzniesień. Podobnie jak "Kartoflanka" w sezonie wakacyjnym staje się kąpieliskiem, a jego powierzchnia zarasta - lecz nie tak gęsto, można próbować połowu w kilku rejonach. Podobno właśnie w kępach tej zieleniny można natknąć się na pokaźną sztukę karpia.

Największy, trzeci zbiornik, posiada bogatą linię brzegową, pełną zatoczek, półwyspów, a nawet kilku wysp. Posiada też urozmaiconą głębokość. Dno jest raczej piaszczyste badź muliste (lekko). Bywa też niestety "zagracone" przez pozostałości po dawnej kopalni, co może utrudniać wędkowanie. Niezbyt radośnie wyglądają też brzegi zbiornika - jest tam mało roślinności.
Jednak jeśli chodzi o rybostan to możemy liczyć na: płoć, leszcza, karpia, szczupaka, sandacza, okonia, licznie występuje też wzdręga i jaź. Mnie licznie, ale także występuje lin, karaś i sum.
Sporadycznie, ale jednak, bywa tu amur, pstrąg tęczowy i boleń.Żwirownia-Międzyrzec Podlaski opis łowiska:

Akwen: Staw Międzyrzec Podlaski -Żwirownia »
GPS: N 51o 59' 2" E 22o 47' 1"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Bialski » Gmina: Międzyrzec Podlaski
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Biała-Podlaska » (zobacz porozumienia Okręg PZW Biała-Podlaska 2024r »)
Regulamin połowu:Zbiornikami opiekuje się Koło Wędkarskie "Złoty Karaś" Miedzyrzec Podlaski
Noclegi w pobliżu: Międzyrzec Podlaski - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE STAWY, STAWY Okręg PZW Biała-Podlaska

 

4.4
Oceń
(7 głosów)

Żwirownia-Międzyrzec Podlaski mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

pluszowypluszowy
0
Kilka uwag.
Drugi zbiornik jest największy.
Co to znaczy, że pozostałe trzy nie nadają się do łowienia?
Przecież tam rokrocznie padają medalowe okonie spod lodu.
Żwirownia nr cztery tzw. "chłopska" to łowisko szczupaków, okoni, płoci i leszczy.
Widywałem tam też karpiarzy. Nie wiem co sie dzieje na dwóch ostatnich w czasie sezonu letniego, ale zimą to miejsce jest notorycznie obstawione z każdej strony autami podlodowych maniaków. (2009-10-26 11:58)
pluszowypluszowy
0
Mówiąc o "chłopskiej" miałem na mysli żwirownię nr 3, znajdująca się w lesie. Niestety ten zbiornik z racji lokalizacji jest chyba najbardziej skłusowany. Setki bąków pływających w przeręblach to widok niemal standardowy - przynajmniej tak było jeszcze kilka sezonów temu.

Pozdrawiam (2009-10-26 12:10)
robert00711robert00711
0
na ,,chłopskiej" można wyciągnąć naprawde  duże karpie nawet 20 kg poza tym na żwirowni nr. 5 są duże płocie o okoniach nie wspomne
(2010-07-19 21:39)
stasioberezastasiobereza
0
Witam.  Powodem kłusownictwa na chłopskiej żwirowni nie jest jej położenie a to iż jak nazwa wskazuje jest to żwirownia prywatna. Ludzie po prostu nic sobie z tego nie robią. (2010-08-23 17:27)
mirek788wmirek788w
0
małe sprostowanie 1 ochrzczone przez miejscowych jako Kartoflanka, tam gdzie pomost, 2 Wodnik połączony z kartoflanką oraz 3 to właśnie najwększy zbiornik,wszystkie połączone ze sobą,następnie 4 właśnie w lesie i 5,6 dojazd od berezy zresztą na 4 też.Kartoflanka to zbiornik o głębokości ok. 2m w sezonie częściej wybierane jako miejsce kąpielisk przez odwiedzających niż wędkarzy ale przy odrobinie szczęścia można liczyć na karpia.

Wodnik - połączony z Kartoflanką ale już o głębokości do 10 metrów i płaskim dnie. Nie trzeba chyba dużo pisać na temat tego jakie okazy można wyciągać z takiej głębokości.3 głębokość sięga 20m (a słyszałem informacje że żwir kopano do głębokości 30m).Jeśli ktoś potrzebuje więcej informacji prosze pytać.Pozdrawiam
(2011-09-14 17:56)
damian-wojcikdamian-wojcik
0
Jezdziłem na żwirownie nr 3 i tam udało mi sie wyciagnac karpia ważacego 7kg na kulke proteinowa o smaku banana:) karpia oczywiście wypuściłem z powrotem do wody poniewaz ryb nie jadam:) (2012-08-06 14:46)
marian25marian25
0
witam mam pytanko na którym stawie najlepiej się rozstwaic w Międzyrzecu?? ja osobiście jeżdziłem na pierwszy zbiornik za hotelem , nie znam nazw tych zbiorników a wię jej nie podam, w tamtym sezonie udało mi się złapac kilka sumików ale niestety bez wymiaru, a więc ryby wróciły do wody.poza tym kilka ładnych leszczyków i płoci a zdażały się także ładne osobniki karasia złotego. a wtym sezonie chciałbym spróbowac szczęscia na innych zbiornikach tylko pytanie na których i czy warto ???? jeśli ktoś zna te zbiorniki to prosze o podpowiedz gdzie można przyjemnie powędkowac . z góru dzięki za info i do zobaczenia nad wodą i połamania kija (2013-05-18 10:00)
patnarpatnar
0
Witam czy na ostatnich trzech żwirowniach potrzebna jest karta ?? (2013-06-05 10:42)
mirek788wmirek788w
-1
Raczej tak choć są podzielone zdania na ten temat. Zbiorniki są zarybiane przez PZW i zdarzają się kontrole PSR. (2013-06-09 13:04)
edzio1234edzio1234
0
Ale żwirownia nr3 (chłopska) jest prywatna ponieważ są pobierane opłaty za wjazd więc powinna byc nie kontrolowana przez PSR (2013-08-23 22:07)
bartek-nierodabartek-nieroda
0
a w jakiej wysokości jest pobierana opłata? xD (2014-07-18 19:04)
beata-weidauerbeata-weidauer
0
Witam. Czy jest moliwosc ustawienia sie z przyczepa kempingowa na pare dni na tych zbiornikach? Jesli nie to moze zna ktos takie miejsca na rybke z przyczepa okolice Siedlec. Prosze o pomoc i z gory dziekuje :) (2016-04-27 21:02)

skomentuj ten artykuł