Bezpieczeństwo, a sprzęt pływający

/ 8 komentarzy / 3 zdjęć


BEZPIECZEŃSTWO A SPRZĘT PŁYWAJĄCY – PODPATRZONE U ŻEGLARZY

Jak to często w życiu bywa jest ustawa a przepisów wykonawczych nie ma. Tak można by rozpoczynać praktycznie każdy artykuł związany z problematyką wędkarstwa po wprowadzeniu nowej Ustawy.... Problem niezwykle ważny, nie tylko w związku z tym aby nie narazić się kontrolującym, ale głównie dlatego, że chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo. Z jednej strony dobrze, że ustawodawca w końcu o tym pomyślał, z drugiej fatalnie, że nie wiadomo do końca jak to ugryźć.
W Ustawie o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym...zapisane jest:

w art. 20:
b) dodaje się ust. 6 w brzmieniu:
6. Amatorski połów ryb przy użyciu sprzętu pływającego, o którym mowa w
ust. 2, odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu
żeglarstwa, określonych w przepisach o żegludze śródlądowej.”;


Natomiast w § 10.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury Dz.U.03.88.810 w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej czytamy: Statek, z wyjątkiem statku na stale zacumowanego do nadbrzeża, powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku.


Można by tak dalej szukać ale nic konkretnego nie znajdziemy jeżeli chodzi o wędkarstwo. Jednak na portalu żeglarstwa i tyrystyki wodnej Marinas.pl znajdziemy ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPORTU W SPRAWIE UPRAWIANIA ŻEGLARSTWA. Jest to chyba najnowszy dokument stanowiący o bezpieczeństwie na wodzie.
( http://marinas.pl/zeglarski-raj/przepisy/rozporzadzenie-uprawianie-zeglarstwa )

Jestem spod znaku raka i tak się złożyło od początku miałem trochę do czynienia z wodą i żeglarstwem, więc nie stanowiło dla mnie większych problemów przypomnienie sobie podstawowych zasad bezpieczeństwa i reguł, które nadal obowiązują. Nie są one żadnym dokumentem normatywnym ale spokojnie możemy się nimi podczas wędkowania posiłkować, zanim ktoś kompetentny sprawę unormuje.

Kilka zasad dla użytkowników wędkarskiego sprzętu pływającego:
1. Zawsze pływaj na sprzęcie sprawnym technicznie.
2. Dzień wcześniej sprawdź dokładnie prognozę pogody ze szczególnym zwróceniem uwagi na siłę i kierunek wiatru oraz niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.
3. Bezpośrednio przed wypłynięciem na wodę obserwuj niebo. Zwróć uwagę na chmury, które podpowiedzą jaka może być pogoda w najbliższych godzinach. Obserwuj ich kształt, wygląd i prędkość przemieszczania.
4. Wypływając z Kolegami upewnij się, kto nie potrafi pływać, aby następnie przydzielić odpowiedni sprzęt ratunkowy (kamizelki).
5. Kamizelek ratunkowych lub środków asekuracyjnych powinno być co najmniej tyle, ilu jest wędkarzy.
6. Wędkarz nie umiejący pływać lub pływający słabo (wędkujące dzieci obowiązkowo) powinien posiadać kamizelkę.
7. Potrafiący pływać powinni posiadać środki asekuracyjne (koło ratunkowe, pływak, itp).
8. Z wędkującymi ze sprzętu pierwszy raz przećwiczyć należy zakładanie kamizelki na lądzie.
9. Sprzęt ratunkowy i asekuracyjny powinien być zawsze łatwo dostępny.
10. Jeżeli warunki pogodowe są ekstremalne nawet dobrze pływając używaj kamizelek ratunkowych.
11. Pływaj zawsze bez spożywania alkoholu.
Reasumując na łodzi bezwzględnie koło ratunkowe lub kamizelka powinna być obowiązkiem.

 


4.5
Oceń
(28 głosów)

 

Bezpieczeństwo, a sprzęt pływający - opinie i komentarze

troctroc
0
A przede wszystkim nie zapomnij o wiosłach.......
(2011-05-03 20:56)
troctroc
0
Oczywiście *****,a przede wszystkim najważniejszy pkt. 10.
(2011-05-03 21:05)
spokojnyspokojny
0
Bezpieczeństwo często niestety jest traktowane u nas po macoszemu, a szkoda - o ile by było mniej tragedii?
ode mnie Marku piątal za poruszenie tak ważnego tematu
pozdrawiam Spokojny (2011-05-05 00:11)
witiakwicol1witiakwicol1
0
No właśnie NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃSTWO a nasze łodzie to nasz raj więc staramy się być przygotowani na każde zdarzenie lecz na j.Żywieckim znowu głupota wzięła górę i kilku wędkarzy wypłynęło na małej łodzi a w dodatku pijani i łódka się wywróciła 5-ciu dopłynęło do brzegu i wrócą do rodzin lecz jeden zostanie tylko w ich pamięci.Czy takie zdarzenia uczą ,chyba nie bo co roku słuchać o utonięciach wędkarzy pod wpływem alkoholu.Pozdrawiam.+++++
(2011-06-07 12:36)
expressexpress
0
Zastanawia mnie ostatnie zdanie " Reasumując na łodzi bezwzględnie koło ratunkowe lub kamizelka powinna być obowiązkiem ". Czy zamiast " lub " nie powinno być " i " czyli - reasumując na łodzi bezwzględnie koło ratunkowe i kamizelka powinna być obowiązkiem.
(2012-02-11 14:46)
miecz-gazmiecz-gaz
0
Dowiedziałem się nie dawno że dobremu pływakowi wystarczy kamizelka asekuracyjna natomiast ratunkowa dla nie umiejacych pływać lecz z kąd kontrolujący ma wiedzieć jak kto pływa czy w ogule umie pływać jak nie ma wymogu posiadania karty pływackiej. Dzisiaj sprzęt pływający wyporzycza się na dowud, kiedyś na kartę pływacką. Oczywiście bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i nie podlega dyskusji. Bosak, koło, kamizelki na ilość osób , linka ratunkowa pływająca , apteczka, gaśnica- silnik spalinowy. Do celów rekreacji nie ma obowiązku rejestracji, dla celów amatorskiego wedkowania czyli połowu ryb musi być zarejestrowana bezwzględnie (2015-02-04 13:25)
miecz-gazmiecz-gaz
0
Jeśli masz być za kogoś odpowiedzalny, a jesteś z chwilą gdy tego kogoś zaprosisz na jednostkę pływającą to niema zmiłuj się musisz być przygotowany na najgorsze, przypadki chodzą po ludziach. Nie karzdy umie się zachować w danym miejscu zrobi błąd niechcianie i co dalej. Powiesz rodzinie Przepraszam nie wiedziałem. A i ludzka głupota tez nie zna granic. Pamietaj to ty zadzisz na sprzecie i jestes odpowiedzialny za wszystko. (2015-02-04 13:36)
miecz-gazmiecz-gaz
0
Co do punktu dziesiątego - to warto to głeboko rozwarzyć będąc na wodzie. Osobiście bym ubrał kamizelkę ratunkową , a płynącym ze mną nakazał załorzyć, a jak nie to do bijam do brzegu i loduję gościa ma wtedy dwa wyjscia. Idzie z buta lub sie podporządkuje. Panowie alb, alb nie ma źe boli. Pozdrawiam wędkarskim " CZEŚĆ " (2015-02-04 13:53)

skomentuj ten artykuł