Błąd w rozporządzeniu dot. podrywki

/ 19 komentarzy / 3 zdjęć


W wydanym Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącej rozmiarów podrywki Paragraf 1 , punkt 3.
----- Jest napisane ' Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej służącej do pozyskiwania ryb na przynętę
wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m , a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm '


A powinno być napisane -------Wielkość oczek sieci nie może być większa niż 5 mm

Już wysłałem mejla do Ministra Rolnictwa i czekam na poprawę treści Rozporządzenia .Nie dość , że rozporządzenie ukazało się pod koniec czerwca ( 27 czerwca + 14 dni na wejście w życie ), to jeszcze nie ma innych Rozporządzeń dotyczących Znowelizowanej Ustawy o Rybactwie Śródlądowym zgodnym z wymogami Unii Europejskiej , dotyczy to również zezwoleń , a przypomnę , że Ustawa weszła w życie 27 listopada 2010 roku .

Wszyscy wiemy , że są Wybory , ale jak długo musimy czekać .Myślę , że świadczy to o tym , jak jest niezauważane Nasze Stowarzyszenie , bo już kampania wyborcza ruszyła dawno.

W związku z wejściem w życie z dniem 27 listopada 2010 r. - przepisów Ustawy z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 200 poz.1322) dopuszczających w znowelizowanym brzmieniu przepisu art. 7 ust.1 ustawy pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej - Zarząd Główny PZW określa wymiary podrywki wędkarskiej:

- wymiar maksymalny - 1 m x 1 m
- minimalna grubość oczek - 5 mm

Dowiadywałem się u prawnika i kilku Prezesów PZW , a nawet Policja na moje zapytanie , czy wiedzą o błędzie w Rozporządzeniu dotyczącym podrywki , odpowiedzieli , że ktoś na górze się po prostu pomylił .

Każda źle lub za dużo napisana literka może mieć wpływ na ludzi , którzy szukają luk prawnych w przepisach i ich wykorzystaniu . Takich ludzi nam nie brakuje .

Pamiętamy wszyscy co stało się z Panią Jakubowską , która dopisała ' lub czasopisma '


Społeczny strażnik --- Jurek Suchodolski

 


3.8
Oceń
(38 głosów)

 

Błąd w rozporządzeniu dot. podrywki - opinie i komentarze

kostekmarkostekmar
0
Dzięki Jurek. Też mi się wydawało, że to jakaś pomyłka. No, niestety nikt nie jest nieomylny. Błędy zdarzają się wszędzie i trzeba je ciągle korygować. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam i połamania. (2011-08-07 10:41)
zubero62zubero62
0

Jurku ,wszystko jest w porządku w tym rozporządzeniu, „wielkość oczek nie może być mniejsza niż 5 mm „ (2011-08-08 09:37)

zubero62zubero62
0

Ważne jest słowo nie może być mniejsza niż 5 mm, aby nie pozyskiwać żywca o mikroskopijnych wymiarach. Błędem jest sam wymiar , uważam że oczko w siatce powinno być 10x10mm.

 

(2011-08-08 09:41)
jurekjurek
0
Wiesławie , ale pomyśl , że będą tacy co zrobią z podrywki narzędzie rybackie , jeżeli oczka będą 5 cm lub 10 cm ------ a to w tej chwili jest dozwolone , zwłaszcza wieczorem lub podczas dużej wody ( a ta jest od kilku lat kilka razy w roku ) ---- będą wchodziły do podrywki duże ryby i przy tak dużych oczkach , nie będzie ona sztywna , tylko zrobi się worek na ryby.
(2011-08-08 11:59)
janglazik1947janglazik1947
0
Kolega jurek ma rację . Wielkość oczek ponad 5mm to zagrożenie iż taka siatka może służyć jako sak , w który nabiera się ryby.
(2011-08-08 12:26)
kwasikkwasik
0

http://ompzw.pl/modulesData/files/1475_rozporzadenie_podrywka_27_06_2011_e9vhrshe.pdf

Tu - wyżej - jest tekst rozporządzenia.

Moim zdaniem bezbłędny.

Nie sądzę, aby  przez najbliższe pół roku ktoś ( Minister) coś (tekst) zmienił w tym rozporządzeniu.

Na czym polega błąd Waszym zdaniem?

(2011-08-08 13:11)
zubero62zubero62
0

Jurku mój drogi, obaj jesteśmy strażnikami-wędkarzami, naszą pasją jest wędkarstwo i ochrona naszych wód, i dobrze wiesz że kłusownikom jest obojętne rozporządzenie ministra, spędzasz tyle samo godzin na patrolach co i ja, i znasz już wszystkie triki wędkarzy (pseudo), ale i stricte kłusowników. Jeżeli wędkarz podchodzi do podrywki (czytaj pozyskiwanie żywca) honorowo-uczciwie, to niema o czym pisać?

Pozdrawiam cię serdecznie.

(2011-08-08 13:13)
azyloneazylone
0
Gratuluje czujności..SSR Końksie (2011-08-08 13:56)
frajterfrajter
0
Nie ma co się czepiać o tą podrywkę , ja uważam że mogła nie wracać do łask i było by lepiej , ale to nie my decydujemy i dla mnie zapis jest logiczny , za to jak czytam za każdym razem ten nasz nowy RAPR z grudnia zeszłego roku to dopiero tam widać masę błędów i nie logicznych punktów . Ale chwała takim co znajdują najmniejsze kruczki i interweniują , ja jak napisałem do Zarządu Głównego po wejściu tego RAPR to nawet do dziś nie dostałem wiadomości , a wysłałem za potwierdzeniem i potwierdzenie odczytania przyszło.
Co do tej podrywki to chyba minister akurat był we Włoszech i pewnie rzuciły mu się w oko tamtejsze kolosalne podrywki :):):):)
(2011-08-09 21:25)
Radek-c57Radek-c57
0
Powierzchnia 1x1m tyczy się siatki a z takiej siatki to się ,,worka" za bardzo zrobić nie da... chyba
(2011-08-09 23:25)
krzaczek71krzaczek71
0
Panie Jurku, każdy może się pomylić. Nawet Pan, bo jeżeli chodzi o Panią Jakubowską to ma problemy za usunięcie słów "lub czasopisma", a nie ich dopisanie. Ale to już szczegół. Pozdrawiam (2011-08-10 11:15)
jurekjurek
0
No ale musiała je na czyjeś zlecenie dopisać , prawda , i po tylu latach otrzymała prawomocny wyrok 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata
(2011-08-10 11:18)
jerry53jerry53
0
Interpretacja zapisów we wszelkich uregulowaniach musi być jednoznaczna a od strażników PZW można chyba wymagać aby nie siali zamętu i nie wprowadzali czytających w błąd? Zap[is o rozmiarach podrywki jest jak najbardziej prawidłowy. Argumentacja, że może służyć kłusowniczemu połowowi ryb spowodowała u mnie atak śmiechu.  (2011-08-10 15:56)
jarekkjarekk
0

Nie rozumiem tego wniosku. Autor chce ograniczyć rozmiary oczek do 5 mm ? I dopuścić mniejsze ? Przecież to absurd. Jedynym powodem określenia wielkości oczek jest ochrona wylęgu podczas pozyskiwania żywca. Larwy i narybek mają swobodnie przelatywać przez oczka. Taki był cel ustawodawcy.

Spekulowanie, że można zrobić jakieś narzędzie kłusownicze jeśli będą dopuszczone większe oczka, to chyba przesada. Każdy, kto chce nielegalnie pozyskać ryby kupi w internecie lub na pobliskim bazarze wszystko co potrzebuje. W żaden sposób nie wpłyną na to przepisy. Dopuszczenie za to mniejszych oczek niż 5 mm doprowadzi do tego, że producenci zmniejszą te wymiary do minimum, a wędkarz będzie (nawet działając w dobrej wierze, nawet zbierając z siatki drobnicę i wypuszczając spowrotem do wody) niszczył narybek. To przecież niedopuszczalne.

(2011-08-16 10:14)
slavvekslavvek
0
zubero62 popieram Ciebie i podpisuję się dwoma rękoma. Wszysko wyjaśniłeś jak należy. (2011-08-16 16:03)
PitbulPitbul
0
Jurku !Ponieważ Cię szanuję nie napiszę, że "piszesz bzdury" tylko, że mam inne zdanie w tym temacie. Twoje nadgorliwe zgłoszenie mi również wydaje się nietrafione. 
Mam ogromną nadzieję , że zrozumiałeś przekaz od kolegów , którzy życzą Ci dobrze ........... pozdrawiam społeczny strażnik Tomek K. (2011-08-20 00:25)
jurekjurek
0
Nie dostałem do tej pory żadnej odpowiedzi z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ................. Więc zadzwoniłem do Departamentu Rolnictwa , gdzie przełączano mnie 3-krotnie , w końcu rozmawiałem z samą Panią Dyrektor Departamentu Rolnictwa , odpowiedzialnej za rybołówstwo ....

Rozmawiałem z Panią Dyrektor ( i muszę zaznaczyć , że znała się w tym temacie , wiedziała kiedy zabroniono połowu na żywca oraz zabroniono używania podrywki wędkarskiej , również Pani Dyrektor przyznała , że pierwsze rozporządzenie ( ponad 20 lat wstecz ) , było , że oczka siatki podrywki , nie mogą być większe niż 5 mm ) , potwierdziła również , że taki zapis również miałby sens , gdy znów podrywka wędkarska powróciła .

Pani Dyrektor Departamentu Rolnictwa zapewniła mnie , że prześle mi mejlem uzasadnienie decyzji podjętej po konsultacji z kilkoma urzędnikami , miedzy innymi z Zarządem Głównym PZW ................     "    powiedziała , że chyba mam rację , ale to PZW podjął taką decyzję , może błędną , nie wiem , mieli na to przecież sporo czasu  , konsultowano również z PSR  "

Z niecierpliwością czekam na to uzasadnienie podjętej decyzji , Pani Dyrektor poinformowała mnie , że nie tylko ja napisałem do nich , razem dostali w tej sprawie ponad 20 mejli .
(2011-08-21 12:06)
kazikkazik
0

Jednym słowem -  mniejsza czy większa dla tych co ustalali jak ma brzmieć cały zapis nie ma większego znaczenia  . A różnica jest tak : czy łowimy wszystkie ryby , czy tylko wymiarowe . Oczka nie większe jak 5 mm pozwalają łowić nawet narybek , a oczka nie mniejsze jak 5 mm , to łowimy ryby większe niż narybek i takie które szerokością przekraczają 5 mm .  Trzeba się zastanowić co słuszniejsze , bo i mniejsze i większe nie wiele mówią po co ten zapis   . Wymiar podrywki 1 x1 metr to wielkość która raczej nie pozwala dużych ryb łapać , bo rzadko się zdarza aby pozostała w podrywce . Ale przy oczkach mniejszych niż 5 mm to możemy łowić prawie wszystko ,  bo taką podrywką może być nawet firanka , płótno lniane itd.  i to co przepuszcza wodę a zatrzymuje to wszystko co nie ucieknie , więc bezkręgowce , pokarm ryb  , narybek (wszelkiej wielkości ) po ryby dorosłe .

Raczej   należało by zapisać ten przepis tak aby uwzględniał i górny i dolny wymiar oczek , bo inaczej albo nie chronimy narybku zbyt małego , albo jest to po prostu sieć do pozyskiwania ryb . (2011-08-29 11:00)
dziadekdziadek
0
Proszę podajcie jak i w czym przetrzymywać na łowisku żywca - brak rozporzadzenia?. W okresie kiedy była dozwolona podrywka strażnik PSR nakażał mi wyciągnąc podrywkę z wody ponieważ wg jego interpretacji była to trzecia wędka.Piszecie brednie dla wędkarza powinien być regulamin (obecny same błędy) i wszysto w nim zapisane. Postuluję aby pozwolenie na wody PZW wróciło do normalności na cały kraj - jedna opłata a w kole z tej opłaty pozostawało 60%. Ciekawie by było gdyby wojewodowie ustanawiali -przepisy o ruchu drogowym każdy dla swojego wjewództwa. Obecnie wędkarz to pasożyt, kontrolerzy państwoy ,społeczny to wielka filozofia, uzyskał trochę władzy i cwaniakuje(nie wlkadam wszystkich do jednego worka). Jak integrować młodzież,nad wodą sami "emeryci", wszędzie tyjko chodzi o pieniądze. W kieszeniach pusto a w "rezerwuarach" tylko woda. Potrzebna integracja i powrót do normalności tj wedkarstwo to hobbi a nie mięsiarstwo (2012-04-16 08:16)

skomentuj ten artykuł