Dobór kiwoka do mormyszki i okoniowej blaszki

/ 21 komentarzy / 16 zdjęć


Kupując wędkę podlodową kierujemy się zazwyczaj jej wyglądem, ceną i metodą, do jakiej ma służyć. Czy to ma być spławikówka, czy do mormyszki, a może do blaszki podlodowej? Do tego dobieramy długość, kołowrotek, miękkość blanku i przelotki. Jednak często w ferworze walki, widząc już pierwszą rybę zapiętą na nasz zestaw zapominamy o dość kluczowej rzeczy, jaką jest dobór kiwoka do metody i zastosowanej przynęty. NIe jestem w stanie opisać wszystkie rodzaje kiwoków, dlatego zajmę się tylko tymi najbardziej charakterystycznymi wg mnie i na ich podstawie postaram się przekazać swoje spostrzeżenia, dotyczące doboru kiwoka do mormyszek i lekkich okoniowych blaszek. Jednym z prostszych kiwoków są te wykonane z pręcików z tworzywa sztucznego. To nic innego jak materiał zastosowany w szczotkach chodnikowych, zakończony odpowiednim oczkiem. Trochę bardziej skomplikowane i bardziej czułe są kiwoki wykonane z cienkich, sprężystych pasków stali nierdzewnej lub cienkiego nierdzewnego drutu. Zamocowane na nich plastikowe tulejki umożliwiają po zamontowaniu na podlodowym wędzisku, ustawianie różnej długości kiwoka i w ten sposób regulację ich czułości. Kolejne zdjęcie przedstawia dwa odmienne i bardzo czułe modele. Górny z czerwonym kółkiem wykonany jest z cienkiego paska tworzywa sztucznego. Jest to jakby grubsza klisza fotograficzna. Kiwok ten charakteryzuje się ponadto tym, że jego szerokość od oczka w kierunku tylnej części, delikatnie się zwiększa. Dolny ciemniejszy kiwok, to dwa skręcone cieniutkie plastikowe pręciki lub końskie włosy. Są to najdelikatniejsze modele i najczulsze z dotychczas przedstawionych. Krótki test podczas doboru kiwoka do mormyszek i blaszek, przeprowadzony został z wykorzystaniem czerwonej mormyszki wolframowej 2,0g oraz 5g blaszki okoniowej.
Będziemy szukali kiwoka do 2g mormyszki i mniejszych, z paraboliczną akcją. Ma on nam umożliwić imitację ruchów kiełża oraz zasygnalizować branie podczas delikatnego przygięcia lub podniesienia zestawu podczas brania. Przymiarki z poszczególnymi kiwokami jednoznacznie wykazały, jak istotnym jest przeprowadzenie prób, mających mających na celu dobór kiwoka do rodzaju i ciężaru przynęty. Generalnie pierwsze kiwoki z pręcików z tworzywa sztucznego dla mormyszek okazały się zbyt sztywne. (rys 1-8). Swoją rolę zaczęły spełniać dopiero te najdelikatniejsze i kiwok wykonany z drucika nierdzewnego z dolnej części rys.2. Ostatecznie do mormyszkowego wędkowania wybór padł na ten kiwok z rys. 3, wykonany ze skręconych cieniutkich pręcików (końskiego włosa, sierści dzika). Oprócz wymaganego ugięcia zadecydował też prosty sposób jego zabudowy na wędce podlodowej (ostatnie trzy zdjęcia). Wystarczy dobrej jakości przylepiec i kiwok z możliwością regulacji długości jest gotowy do użycia.

 


4
Oceń
(59 głosów)

 

Dobór kiwoka do mormyszki i okoniowej blaszki - opinie i komentarze

Andre27Andre27
0
Artykuł nie wiele wnosi !! poza tym składnia bardzo kiepska np : Zamocowane na nich plastikowe tulejki umożliwiają po zamontowanie na podlodowym wędzisku ustawianej różnej długości i w ten sposób regulację ich czułości. Proponuję najpierw przeczytać to co się napisało przed publikacją !!!! Pozdrawiam ! (2012-02-08 14:44)
marek-debickimarek-debicki
0
Kolego Andrzeju z koła Szczecin Karp. Biję się w piersi i dlatego literówkę już poprawiłem. Nie wiem jaką posiadasz wiedzę przy jednym artykule i kilkunastu komentarzach, ale liczę na to, że się nią z nami podzieliszm.in. w zakresie wędkarstwa podlodowego . Ja chętnie skorzystam. Co to jest składnia SKŁADNIA to dział gramatyki, który bada funkcję wyrazu w zdaniu, układ zdania i jego budowę. Teraz zerknij proszę na swój jedyny jak dotychczas wpis: "Witam wszystkich!!! mam pytanko do braci rybackiej w Szczecinie, a mianowicie na jakiej zasadzie wolno łowić na jeziorku Goplana - czy w ogóle wolno tam łowić ???? Z tego co wiem to nie, ale ilekroć jestem nad tym jeziorem to zawsze są tam jacyś wędkarze. Straż rybacka twierdzi że nie wolno łowić policja nawet wysyła patrole interwencyjne a ludzie jak łowią tak łowią ! Dlatego moje pytanie !! Pozdrawiam i czekam na jakieś info....... !!!!... Co o tym myślisz? (2012-02-08 17:53)
ripperripper
0
hmm jakoś jak dla mnie to mało to zrozumiałe i słabo trzyma się kupy ale masz 3 za dobre serce :) jak bym miał stosować takie kiwoki to wątpię czy bym coś złowił, własnoręcznie z dobrego tworzywa są świetne (2012-02-08 18:23)
rafi131996rafi131996
0
a ja robię kiwoki z butelki ale z tej górnej pół okrągłej części i jetem zadowolony. ale dobre też są ze struny od gitary (2012-02-08 19:45)
rybsonrybson
0
Na lodzie jestem gosciem-sporadycznie lowie i dzieki za ten opis bo takiemu amatorowi jak jak wiele wnosi- +++++ (2012-02-08 20:52)
BarttBartt
0
Ani słowa o najczulszym i najlepszym kiwoku, czyli kiwoku z sierści dzika. Tekst na poziomie licealisty a nie takiego eksperta... (2012-02-10 08:30)
marek-debickimarek-debicki
+1
Kolego Bartt - pokaż twarz, podaj lepsze rady, podziel się swoim doświadczeniem. Napisz chociaż jedno zdanie na poziomie licealisty, potrafisz? Zachowuj się jak na mężczyznę przystało! Można i trzeba krytykować, można mieć swoje zdanie, ale właśnie trzeba je mieć, a do tego niezbędna jest jakaś wiedza i doświadczenie, nawet na poziomie licealisty. (2012-02-10 08:41)
BarttBartt
0
Będąc anonimowym łatwiej jest napisać , co się myśli bez zemsty ze strony krytykowanego. Bo to tutaj takie modne. Coś napiszesz nie po myśli adwersarza i już pałki do końca życia... (2012-02-10 09:58)
marek-debickimarek-debicki
0
Kolego Bartt przyjmuję z pokorą Twoje stanowisko. napisz jednak proszę, jakie jest Twój sposób sprawdzania, czy też przygotowania sprzętu podlodowego. (2012-02-10 12:11)
kamil11269kamil11269
0
5/5 (2012-02-10 15:44)
wegeta wegeta
0
mam dużo sierści z dzika ponieważ mój ojciec jest myśliwym lecz nie za bardzo wiem jak wykonać taki kiwok proszę o instrukcję i z góry dziękuję (2012-02-10 18:36)
u?ytkownik32263u?ytkownik32263
0
Tym razem Marku nie mogę wystawić Ci piątki a to dlatego że jako zielony podlodowiec choć wędkarz ogólnie doświadczony, nie za bardzo wiem jak miałbym skorzystać z Twoich rad. Jakoś dziwnie mi się to czyta, trochę chaotycznie. Np. nic nie napisałeś jak umiejętnie dobrać kiwak do danej wagi przynęty, jakie powinno być jego ugięcie. Poza tym też mi brak rady jak samemu zrobić kiwak z możliwością regulacji jego długości. Ale że generalnie lubię Twoje rady i opowiadania więc 4 postawię. Pozdrawiam! (2012-02-10 18:37)
Zander51Zander51
0
Przygotowanie kiwoka z sierści dzika jest dosyć pracochłonne. Ja podam tylko sposób mocowania stosowany przeze mnie w wędce zawodniczej. ( Bo tylko taki kiwok stosuję na zawodach ). Do szczytówki przyklejam kabelek ( izolację drutu telefonicznego ), czyli jak najcieńszego, by kiwok przesuwał się w nim z oporem. W środek wkładam kiwok. Długość wysunięcia kiwoka trzeba dobrać do mormyszki bezpośrednio w łowisku.
(2012-02-11 05:41)
marek-debickimarek-debicki
0
Tomaszu myślę, że Mirosław to tak opisał, że nic nie trzeba dodawać. (2012-02-11 19:34)
slawomir66slawomir66
0
Witam. Dobry instruktażowy opis. Co zaś do kiwoków z sierści dzika. Owszem jest czuły i świetnie sygnalizuje brania ale jest nieodporny na zagięcia podczas np. przewożenia wędki w pojemniku. Można go poprawić wkładając do ciepłej wody wtedy odkształci się do pierwotnego kształtu ale czy ma to sens. Osobiście stosuję kiwoki z włókna szklanego. Mam kilka elementów z wędki, które tnę na malutkie paseczki. Później to już papier ścierny i szlifowanie. Oczko robię z drucika w czerwonej koszulce i wklejam do kiwoka. Delikatne i nie odkształcają się. Pozdrawiam. (2012-02-18 19:33)
slawomir66slawomir66
0
Witam. Dobry instruktażowy opis. Co zaś do kiwoków z sierści dzika. Owszem jest czuły i świetnie sygnalizuje brania ale jest nieodporny na zagięcia podczas np. przewożenia wędki w pojemniku. Można go poprawić wkładając do ciepłej wody wtedy odkształci się do pierwotnego kształtu ale czy ma to sens. Osobiście stosuję kiwoki z włókna szklanego. Mam kilka elementów z wędki, które tnę na malutkie paseczki. Później to już papier ścierny i szlifowanie. Oczko robię z drucika w czerwonej koszulce i wklejam do kiwoka. Delikatne i nie odkształcają się. Pozdrawiam. (2012-02-18 19:33)
trzeciak33trzeciak33
0
polecam z futra z dzika sam mam (2012-02-21 19:36)
Krul-MateuszKrul-Mateusz
0
dzięki za artykuł (2012-07-29 11:25)
maverick314maverick314
0
Bardzo ciekawy artykuł :-). Ode mnie 5 pozdrawiam (2012-10-03 14:49)
grisza-78grisza-78
0
Mimo wielu słów krytyki mi się dość spodobało. Ktoś wyżej pisał, ze nie wspomniałeś o najlepszym kiwaku-czyli o tym z sierści dzika. Dla mnie to nie jest najlepszy kiwak, bo się odkształca. I jak zwykle, co wędkarz, to pomysł-dla mnie najlepszy kiwak jest zrobiony ze struny od gitary, z tej, która jest okręcona sprężynką z cieńkiego drutu, czyli struna E lub A (2 pierwsze od góry) Jako kiwak uzywam sam oplot,usuwam z wnętrza druci i używam samej sprężynki. To lepszy kiwak choćby od tego z plastykowej butelki, bo nie drży na wietrze. Polecam serdecznie, warto!!!!! (2012-10-26 17:03)
j-23j-23
0
a czy ktoś uzywał kiwoków z cienkiego pręcika włokna szklanego , jak dla mnie rewelacja , pokazuje wszystkie brania , podnoszone jak i te skubania z boku . (2013-02-17 10:04)

skomentuj ten artykuł