Działki nad jeziorem dla wędkarzy. Gdzie ich szukać? - zdjęcia, foto - 1 zdjęć
Własna działka nad jeziorem może być spełnieniem marzeń. Inwestycja wcale nie musi oznaczać ogromnego wydatku, o ile wybierzesz odpowiednią lokalizację. Z pewnością zależy Ci na stosunkowo niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania i jeziorze, przy którym odpoczniesz i oddasz się pasji wędkarskiej. Gdzie możesz kupić taki grunt i jak go szukać?
Najlepsze jeziora dla wędkarzy
Zanim przeanalizujesz dostępne możliwości, dowiedz się, które jeziora są szczególnie godne uwagi – obfitują w dorodne okazy ryb.
Jezioro Hańcza, czyli najgłębsze łowisko w Polsce
To jezioro słynie z imponującej głębokości, która według oficjalnych pomiarów wynosi 108 m. Znajduje się w województwie podlaskim, blisko Suwałk. Jest nie tylko najgłębsze w Polsce, ale również w centralnej części Niżu Środkowo-Europejskiego. Wody jeziora są bardzo czyste i żyje w nich wiele gatunków ryb m.in. troć jeziorowa, głowacz białopłetwy, strzebla potokowa, a także stynka, płoć, miętus, szczupak czy sielawa. Szczególnie licznie występują tam szczupaki i trocie jeziorowe.
Jezioro Śniardwy, czyli największe polskie jezioro
Śniardwy zajmują powierzchnię 11 340 ha, a ich średnia głębokość wynosi blisko 6 m. To raj dla żeglarzy, ale również miejsce chętnie wybierane przez wędkarzy. Woda w jeziorze ma II klasę czystości. Dno jest w nim kamieniste i można spotkać mnóstwo zatoczek. Możesz tam złowić takie gatunki ryb jak: okoń, miętus, węgorz, leszcz, sum czy szczupak.
Jezioro Zegrzyńskie – największy zbiornik w okolicach Warszawy
Powierzchnia tego jeziora wynosi 3030 ha, a maksymalna głębokość – 11 m. To zbiornik retencyjny, który powstał w 1963 roku. Lubiane przez mieszkańców Warszawy miejsce wypoczynku stwarza znakomite warunki do wędkowania. Najliczniej reprezentowanym gatunkiem jest tam leszcz. Charakterystyczny dla tego miejsca jest sum. Największy okaz wyłowiony z jeziora miał ponad 80 kg. Są tam również płocie, które głównie chowają się wśród wodnej roślinności. Inne to: okoń, sandacz, boleń, karaś srebrzysty, szczupak, miętus, a także jelec, jaź, kleń, wzdręga czy ukleja.
Jezioro Wigry – łowisko z urozmaiconą linią brzegową
Jezioro położone jest na Podlasiu. Znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Krajobrazowego, a jego średnia głębokość wynosi 15 m. Jezioro jest bardzo kręte, przypomina kształtem literę S. Żyje tutaj wiele gatunków ptaków. Linia brzegowa jest urozmaicona, co sprzyja występowaniu różnych ryb, takich jak: okoń, kiełbia, sielawa, sieja, szczupak, lin czy troć jeziorowa.
Jezioro Czorsztyńskie – cudowne miejsce w Pieninach
To jezioro jest największym zbiornikiem wodnym na Podhalu. Jego głównymi zadaniami są retencja i ochrona przeciwpowodziowa. Powierzchnia akwenu wynosi ok. 13 km², a całkowita pojemność – 234 mln m³. Jezioro Czorsztyńskie jest rajem dla wędkarzy – dominuje tam leszcz. Możesz też trafić na szczupaki, okonie, klenie, ukleje i płocie. Zdarzają się również liny i miętusy.
Jak szukać działek nad jeziorem?
Możesz przemierzać Polskę, odwiedzać kolejne miejsca i sprawdzać, gdzie są dostępne grunty nad zbiornikami wodnymi. Jednak łatwiej zrobisz to online. Wejdź na stronę Nieruchomosci-online.pl, wybierz działki, a następnie filtr Linia brzegowa. Według stanu na koniec lipca 2024 roku ogłoszeń dotyczących takich gruntów było w Polsce blisko 500. Pytanie: jak wybrać taką działkę?
Sprawdź:
● Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy –
dowiesz się, jaki obiekt możesz postawić na działce, a także czy nie znajduje się ona pod
specjalną ochroną. Jeśli występują tam siedliska zwierząt chronionych, w obrębie 100
metrów nie wybudujesz domu.
● Warunki gruntowe – niestabilne podłoże może uniemożliwiać budowę.
● Wysokość i poziom wód gruntowych – jeśli teren jest zagrożony powodzią, lepiej nie bierz
pod uwagę takiego zakupu.
● Czy działka jest uzbrojona – jeśli nie, to znacząco zwiększa koszt inwestycji.
Możesz mieć działkę nad jeziorem, ale ogrodzenie postawisz najbliżej 1,5 metra od linii brzegowej.
Nie zakażesz poruszania się po tym obszarze, zatem z plaży mogą korzystać również inni wędkarze.
Autor tekstu: Redakcja wedkuje.pl