Wędkarze niezadowoleni z gospodarowania wodami przez PZW

/ 14 komentarzy

Z okazji Dnia Wędkarza - 23 czerwca, publikujemy wyniki specjalnego sondażu, którzy przeprowadził renomowany instytut badawczy Kantar Public, znany m.in. z publikowanych cyklicznie sondaży wyborczych. Sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie wędkarzy w Polsce (N=400) metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo).

Na pytanie: W jakim stopniu jest Pan/Pani zadowolony/zadowolona z obecnego sposobu gospodarowania wodami przez Polski Związek Wędkarski? - po odjęciu odpowiedzi osób niezdecydowanych - większość tj. 55% pytanych odpowiedziało, że nie jest zadowolonych, zaś 45% że jest zadowolona z tego w jaki sposób gospodaruje na wodach skarbu państwa PZW. Najczęściej niezadowolenie wyrażają wędkujący przynajmniej raz na dwa-trzy miesiące (54%), mężczyźni (49%), pięćdziesięciolatkowie i osoby w wieku 25-29 lat (52%) oraz mieszkańcy miast do 20 tys. (51%). Z kolei zadowolone są częściej kobiety (51%) oraz osoby wędkujące raz w roku (44%).

Jak widać wśród wędkarzy narasta niezadowolenie z obecnej sytuacji z wodami. Skokowy wzrost opłat za zezwolenie na wędkowanie na wodach PZW nazywanych "składkami" przy jednoczesnym wzroście diet dla działaczy Zarządu Głównego wywołały oburzenie wielu z nas. Z informacji do jakich dotarła Redakcja do końca kwietnia 2023 nie opłaciło składki związkowej prawie 11% członków tj. spadek o prawie 70 000. Jest to dużo, dla porównania liczba członków największego okręgu PZW - O. Mazowieckiego to właśnie ok. 70 000. Jeśli dołożymy do tego sprawy sądowe dotyczące wypowiedzianych przez PGW Wody Polskie umów na użytkowanie obwodów z powodu niewykonywania operatów rybackich oraz ogólny rybostan zarządzanych przez PZW wód to rysuje się nam dość ciemny obraz dalszej przyszłości dla tej organizacji.

Dlatego, na kanwie tych sondażowych wyników, warto z okazji naszego dzisiejszego święta kolejny wyrazić głos wędkarskiej braci - konieczne są zmiany w obecnym modelu gospodarowania wodami! Wzrost kosztów z tytułu zezwoleń za wędkowanie jest w tym roku bezprecedensowy a niezadowolenie wędkarzy rośnie. Apelujemy do polityków i kandydatów w najbliższych wyborach - zwróćcie wreszcie uwagę na 2 miliony polskich wędkarzy. Najwyższy czas na poważną debatę nad nowym modelem gospodarowania i ochrony wód z udziałem ekspertów, samorządów oraz środowisk wędkarskich. 

A my - z okazji święta - w imieniu Redakcji życzymy wszystkim wędkarzom - beztroskich połowów wymarzonych okazów na polskich łowiskach - najrybniejszych w Europie.


Wodom cześć!


 


4.7
Oceń
(7 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 1)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(5)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

5Wędkarze niezadowoleni z gospodarowania wodami przez PZW - opinie i komentarze

barrakuda81barrakuda81
+4
Nawet nie zagłębiając się w szczegóły mogę stwierdzić że źle zarządzają.Nie potrzebuję innych argumentów niż ten,że w naszych wodach jest skandalicznie mało ryb.Gdyby było inaczej mielibyśmy przyzwoite wyniki.Ciągle mnożące się zakazy,obostrzenia które nic nie wnoszą.Przykładowo kretyński zakaz łowienia z łodzi nocą bo to ma przeciwdziałać kłusownictwu...Ludzie z PZW - ja za przywilej łowienia płacę i to coraz więcej.To że ktoś może użyć noża kuchennego jako potencjalnego narzędzia zbrodni nie oznacza że ja nie mogę sobie nim ukroić kromki chleba!Odpowiedzialnośc zbiorowa i do tego prewencyjna jest błędem.Jak ktoś w nocy będzie kłusował z łodzi to co to mnie dotyczy skoro ja chciałbym tak łowić bo za tę możliwośc płacę?Od tego ryb nie przybedzie.To pudrowanie trupa.Jest mało ryb to zakażmy jeszcze tego i tamtego to wtedy pomyślą że ryby są ale brałyby pewnie tylko na zakazane metody i sposoby...Każdy kto nie wychodzi naprzeciw wędkarzom jest naszym wrogiem.Obojetnie PZW,Wody Polskie.Nie będę się tu żalił że kiedyś to było bo szału nie było ale teraz jest to dno i muł. (2023-06-23 19:32)
rokospokorokospoko
+1
Pracuje w szkole i widze podobienstwa mojej pracy do PZW. Oba to relikty komunistycznej przeszlosci, do zaorania. (2023-06-25 14:45)
Tomasz JTomasz J
+2
W kwestii zarządzania wodami przez PZW jest od groma i trochę do poprawy a jeszcze więcej do zrobienia. Problem tylko w tym, że tak długo jak obowiązywać będzie absurdalna ustawa o rybactwie śródlądowym, tak długo jak rzeki i jeziora w Polsce nie będą zasobem środowiskowym, lecz infrastrukturą, którą można traktować tak samo jak drogę czy most, tak długo nawet nagła i cudowna przemiana PZW w organizację pozbawioną patologii, całym sercem oddaną wędkarzom i absolutnie pozbawioną chcęci kręcenia lodów na boku niewiele zmieni. (2023-06-26 10:41)
bertholdberthold
-1
Dopuki nie skończymy zarybiać karpiem to nigdy ryb nie będziemy mieć , karp to największy szkodnik naszych wód i nic tego nie zmieni. (2023-07-02 22:53)
kaziqkaziq
+4
Po prostu im nie płaćcie. Wystarczy JEDEN ROK i są w czarnej... (2023-07-05 00:43)
amur tvamur tv
-2
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Naważniejsze jest wędkowanie dla zwykłego wędkarza i rybostan wód (2023-07-05 21:23)
bertholdberthold
+2
Nie opłacać karty wędkarskiej to chyba jest najlepsze wyjści tak aby z 3-4 lata a jak kogoś nadrze to na jakiejś sadzawce posiedzi i pewnie więcej brań będzie miał niż na PZW , ostatnie 3 moje wypady po ok 7 godzin w odstępach tygodnia i zero dosłownie ZERO brań przecież to żenada , za komuny w 7 godzin to dziesiątki brań i sporo ryby na haczyku a teraz ech odechciewa się tak pustego hobby a nad wodą posiedzieć i bez wędki się da czego wszystkim życzę . (2023-07-12 23:07)
yakuza KRAyakuza KRA
0
Witam nie opaciłem ale tak mnie targa rzeka(W2 lub 029) że nawet za te pustostany jestem w stanie ponieść kwotę dla niezrzeszonych :) poprostu po 8 mieś wymiękam .Doradzcie coś czy opłacić czy przeczekać ;) (2023-07-26 15:57)
bertholdberthold
+2
Nie opłacaj tylko jak cie najdzie to sobie wykup dobówkę lub dwie i już , ja na drugi rok tak będę robił bo mamy koniec lipca a ja 3 razy nad wodą byłem po kilka godzin oczywiście zero brania jak zwykle ostatnimi latami przez te kurewskie jebane karpie zdupcono wszystkie wody. (2023-07-26 22:27)
kaziqkaziq
+1
NIe płacić -łowić. Wody są NASZĄ własnością. Zatruwają nam naszą własność i jeszcze sobie każą za to płacić. Mafia Republiki Bolandy. Jedna podobna do drugiej, nawet te same nazwiska zakapiorskich ryjów się pojawiają. (2023-08-04 21:24)
kaziqkaziq
+1
I proszę mi tu nie prawić kazań "że to kłusownictwo"! Zachowywać wymiary, okresy i inne przykazania wędkarskie. Po prostu nie płacić HARACZU bandzie pijawek. Za niedługo będziecie płacili za oddychanie. Tak się ludzi urabia że będą żarli robaki zanętowe i jeszcze sobie chwalić że ludzki pan pozwolił. (2023-08-04 21:33)
yakuza KRAyakuza KRA
0
Nie opłacam.Przekonaliście mnie:) kłusownictwo to złodziejstwo ale czy można bezdomnemu ukraść z domu telewizor-pytanie nie doChuck Norrisa :) (2023-08-07 21:18)
am11am11
+2
Już nie płacę kilka lat tym pasibrzuchom i dobrze aby ten relikt minionych czasów przestał istnieć. (2023-08-26 12:51)
hakonhakon
0
a co zamiast tego reliktu?? (2023-08-28 16:53)

skomentuj ten artykuł