Glony w wodzie

/ 2 komentarzy / 6 zdjęć


Glony - spotykami sie z nimi na codzień, ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawe iż występujące w wodzie roślinki, dające pokarm i schronienie rybom, niosą śmiertelne żniwo - są zagrozeniem dla ryb i ludzi, nam wedkarzom nie raz nie pozwalają zamoczyć kija w wodzie bo stw jest zarośnięty. Najgorzej jest latem i wczesną jesienią gdy glony zaczynają kwitnąć.


Definicja: Glony(protisty roslinopodobne) sa prostymi organizmami samozywnymi,plechowcami,bardzo szybko rozmnazaja sie poprzez fragmentacje plechy.Zazwyczaj jednokomorkowe,lecz sa takze glony o skomplikowanych strukturach komorkowych np. brunatnice.Fotosytetyzuja,ich podstawowym barwnikiem fotosyntetyzujacym jest chlorofil ,ale niektore glony posiadaja takze inne barwniki ,dzieki ktorym maja rozne zabarwienie(np. zolte okrzemki),dlatego tez sa przystosowane do roznego oswietlenia (np.okrzemki wole slabsze swiatlo-zolte zabarwienie,a zielenice preferuja mocniejsze oswietlenie-zielone zabarwienie).Wiekszosc glonow woli srodowisko kwaśne ,niz zasadowe.Lubia temp.20-30C

Nadmierny i niepożądany rozwój glonów powoduje:
- zakwity wody oraz okresowy deficyt tlenowy z masowym gniciem fauny wód,
- zapychanie filtrów, utrudniające przepływ wody,
- zahamowanie rozwoju innych organizmów,
- obniżanie walorów smakowo-zapachowych ryb,

Rozwojowi glonów sprzyjają zanieczyszczenia, głównie pochodzenia:
-Rolniczego:
Zwiazki organiczne pochodzace z nawozów oraz środków ochrony roślin potrafią wiele kilometrów przepłynąć w rzekach i w wodach gruntowych. W ten sposób dostaje się do wody wiele bardzo szkodliwych i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Związki te często kumulują się w stawach i jeziorach i stanowią duże zagrożenie dla zwierząt oraz człowieka. Zwiazki organiczne pochodzące z nawozów sztucznych są odpowiedzialne za śnięcie ryb poprzez powstawanie braku tlenu w wodzie poprzez nadmierny rozwój glonów.
Intensywny wzrost glonów prowadzi do nadmiernego użyźnienia wód, jest przyczyną starzenia się i obumierania jezior. W warunkach naturalnych jest procesem powolnym, który może trwać setki i tysiące lat. Obecnie proces ten został gwałtownie przyśpieszony na skutek wykorzystywania jezior jako odbiorników ścieków.Glony szybko rosną i szybko obumierają. Martwe glony opadają na dno zbiornika i przy dopływie tlenu ulegają przekształceniu w związki nieorganiczne, które z kolei stają się źródłem materiału odżywczego i cały cykl się powtarza. W miarę gromadzenia się substancji organicznych i przy znacznym ich rozkładzie następuje coraz silniejsze zużycie tlenu; jego niedobór hamuje dalsze procesy mineralizacji, prowadzi do wymierania organizmów o dużym zapotrzebowaniu tlenu; gromadzi się osad denny w postaci mułu (sapropel), zbiornik wypłyca się i przekształca stopniowo w zamulony staw, a z czasem w torfowisko lub szybko zarasta trzciną.

-Przemysł, jest druga grupą dostarczającą do wody zanieczyszczenia mineralne które przyspieszają rozwój glonów.

Zapobieganie!!!
Zapobiegać mozna tylko i jedynie poprzez częste monitorowanie wody, gdy tylko zauważymy niepokojace znaki takei jak śniete ryby czy zbiornik pokryty zieloną mazią to juz jest za puzno, zazwyczaj wtedy już woda nie ma tlenu, a zbiornik jest juz tak zanieczyszczony ze pozostaje nam spuścić wode i wyczyścić staw oraz go odmulić.

Skutki
Większość zbiorników wodnych, które nie są pod niczyim nadzorem czeka szybka degradacja, z roku na rok bardziej zarastają, na dnie gromadzą sie stare glony i rosliny, wrasta poziom mułu, az w końcu na srodku zbiornika wyrasta trzcina, i z roku na rok z stawu powstanie pole.

Zdjęcia
Na zdjęciach zamieszczonych poniżej przedstawiam jak wygląda proces od zakwitu glonów do powstania łaczki, na której rośnie trawa.

Na koniec chciałbym zyczyć wszystkim duzych stawów i jezior wolnych od glonów czepiających się przynęty i żyłki i aby zbiorniki na któryc łowićie obfitowały w duże Ryby!!. Pozdrawiam PIO

„Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl”

 


3
Oceń
(15 głosów)

 

Glony w wodzie - opinie i komentarze

u?ytkownik5460u?ytkownik5460
0
za twą dociekliwość i "mądry" prosty przekład oddam na ciebie głos, pdk (2009-06-26 20:40)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-24 11:14)

skomentuj ten artykuł