Gotowanie kukurydzy i nęcenie kukurydzą

/ 3 komentarzy

Gotowanie kukurydzy i nęcenie koszem.
Litr kukurydzy (np. słoik litrowy lub jakiś inny pojemnik) zalewam wodą, tak, aby garnek był pełny i odstawiam na dobę, Po paru godzinach moczenia, dokładnie mieszam i staram się jak najwięcej odlać i wyrzucić jak najwięcej śmieci, które wypłynęły na wierzch. Po oczyszczeniu dodaje dwie łyżki czubate konopi, które moczą się razem. Po dwudziestu paru godzinach odlewam wodę, ale zostawiam jej tyle, aby było tylko ze 2 centymetry nad kukurydzą. Wiadomo, że każdy wędkarz ma swój sposób i przepis, ale ja, dodaje do tego jeszcze dwie stołowe łyżki miodu. Zamiast miodu można wybrać trochę gorszą opcję i dodać cukru. Na dłuższe wędkowanie można dawkę podwoić lub potroić.
I teraz, aby jak najmniej zużyć gazu, gotuję wszystko około 45 minut, i następnie po zagotowaniu przykrywam garnek kołdrą, lub kocami i innymi ciuchami na cały dzień. Wieczorem kukurydza będzie pięknie popękana i pachnąca miodkiem i konopiami.
I proszę uwierzyć, że wieczorem garnka nie można jeszcze dotknąć , bo będzie jeszcze bardzo gorący. W razie, ale to tylko wtedy, jak garnek będzie źle przykryty i kukurydza będzie jeszcze twarda można ją zagotować jeszcze raz i powtórnie ją przykryć. Odlaną wodę zużywam do mieszania zanęty. Do nęcenia stosuję własnej produkcji kosza zanętowego, jak go wykonać można poczytać w moim artykule:

Jak wykonać kosz zanętowy - krok po kroku

Taki kosz mam zabudowany na osobnej wędce, żeby nie przepinać zestawów. Po nabraniu wprawy! Na prawdę można nim nęcić bardzo precyzyjnie. Ja rzucam nim około 50m, ale karpiarze ze swoimi wędkami na pewno rzucą nim o wiele dalej.
Praktyka czyni mistrza, więc teraz dopiero niedawno udoskonaliłem go w ten sposób, że na dno kosza dodałem styropian, który utrzymuje kosz na powierzchni wody i wysypuje się z niego wszystko! : Na prawdę WSZYSTKO : kukurydza, dobrze w kulki ugnieciona zanęta, czy nawet pellet lub białe robaki.
Pozdrawiam Bogdan

 


4.6
Oceń
(29 głosów)

 

Gotowanie kukurydzy i nęcenie kukurydzą - opinie i komentarze

kamilmrozkamilmroz
0
witam, ja również namaczam kukurydze + łubin słodki dzień przed gotowaniem i po 24 h gotuję wszystko około 45 minut , dodaje atraktora (najczęściej wanilia) gdy woda już wrze i na koniec zawijam garnek w kołdrę.  Na drugi dzień garnek często jeszcze jest gorący, a ziarna pięknie napęczniałe. A potem na spotkanie z leszczem :)
(2011-03-18 13:14)
peterlolopeterlolo
0
Super artykuł.pozdrawiam (2011-04-25 16:41)
amur81amur81
0
Spróbuję. Ciekawy przepis.Piątka dla Ciebie (2012-08-02 10:27)

skomentuj ten artykuł