Jak wykonać i wymienić sprężynkę

/ 4 komentarzy  • konto usunięte
Na zdjęciu nr 1 pokazuje jak zwinąć sprężynkę lewą to jest ta, która jest obecnie używana. Do bardzo starych kołowrotków były potrzebne prawe, ale to były wyjątki. Tą nazywam ją lewą dlatego, że zwijam ją odwrotnie do wskazówek zegara, pamiętając o tym aby przykręcić do imadła tak jak jest pokazane na zdjęciu nr 3. Proszę zauważyć, że końcówka sprężynki wystaje z prawej strony imadła i jest założona za prętem o średnicy fi 4-5mm, w tym przypadku użyłem gwoździa. Następnie drut trzeba nawijać w/g strzałki żółtej. Na zdjęciu nr 2 jest już nawinięta sprężynka, którą należy uciąć w miejscu strzałki żółtej, chodzi o to, aby jeden koniec sprężynki był dłuższy. Na zdjęciu nr 3 zielonymi strzałkami jest pokazana prawidłowo nawinięta sprężynka, ale jeżeli nam się nie uda tak nawinąć, bo przecież nie jesteśmy maszyną czy automatem i wyjdzie nam tak jak na zdjęciu nr 4, to trzeba to naprostować zdjęcia nr 5 i 6. Zdjęcie nr 7 pokazuje prawidłowe kąty sprężynki, czyli pomiędzy jedną nóżką , a drugą powinien wynosić on około 45 stopni. Proszę jeszcze raz zauważyć,że jeden koniec sprężynki jest dłuższy, a drugi krótszy. Zawsze dłuższy koniec (nóżka) jest zabudowany w ramieniu kabłąka. Jeszcze na zdjęciu nr 8 pokazuje, że sprężynki lepiej pracują (wiem to z praktyki) jak nóżki są odgięte (ale bardzo delikatnie) tak jak pokazują zielone linie. Chciałem się jeszcze pochwalić, że przez 5 lat prowadzonego przeze mnie warsztatu naprawy sprzętu wędkarskiego na mojej produkcji sprężynki nie miałem ani jednej reklamacji, a w moim kołowrotku pracuje ona aż do dzisiaj tj. 20 lat. Życzę przyjemnej bez nerwowej pracy. Pozdrawiam Bogdan.

 


4.9
Oceń
(13 głosów)

 

Jak wykonać i wymienić sprężynkę - opinie i komentarze

kazikkazik
0

No super to opisałeś . Postaram się zgodnie ze wskazówkami wykonać te sprężynki . Mam nadzieję że wielu to się przyda . problem ze sprężynkami ma prawie każdy i dokupić zapasowe jest niesamowicie trudne , a i tak niejednokrotnie się nie nadają . Pięć puktów bo informacje bardzo przydatne .

 

(2011-05-21 09:30)
użytkownik66015użytkownik66015
0

Bardzo ładnie i fachowo opisałeś jak zrobić sprężynkę. Piatka. Z racji swojego warsztatowego doświadczenia, mógłbyś jeszcze opisać z czego, jakiego drutu. Może wiesz z kąd pozyskać (urządzenia, maszyny) odpowiedni drut. Z problemem sprężynek boryka się większość braci wędkarskiej. Półfabrykaty sprzedawane w sklepach wędkarskich to po prostu badziewie, które nie sprężynuje. Próby hartowania tego czegoś w domowych warunkach to porażka. Drut półstalowy zakrecany na zimno też nie daje pożądanych rezultatów. Stalowy nie daje sie odpowiednio nawijać lub pęka. Dlatego jeśli znasz jakiś "myk" w kwestii materiałowej, podziel się nim a ja, jak i zapewne większość posiadaczy "nieczynnych" młynków, będziemy Ci dozgonnie wdzięczni.

Pozdrawiam.

(2011-05-29 23:06)
użytkownik66015użytkownik66015
0
Ten drut na zdjęciach, to chyba półstalowy. Czy sprężynki są dość sprężyste, czy dobrze przerzucają kabłąk. (2011-05-29 23:13)
użytkownik54091użytkownik54091
0
Pisałem już, że na moje sprężynki przez pięć lat czynnego warsztatu "Naprawa, konserwacja sprzętu wędkarskiego" Nie miałem ani jednej reklamacji odnośnie moich sprężynek.Drut z jakiego je wykonywałem jest PÓŁSTALOWY i daje łatwo się zwijać.Niestety nie mam już do niego dostępu i właściwie to tym już się nie zajmuję, (ze względu na podatki).Sprężynki działają bez zarzutu bez hartowania.W/g mnie BARDZO DOKŁADNIE trzeba dopasować wszystkie wymiary i wygięcia! Myślę,że sprężynki "bardzo dokładnie" wykonane z agrafki też "muszą" działać poprawnie.Ale jest jeszcze jedna opcja - sprężynki można wykonać z drutu dentystycznego "dental" dostępny chyba w aptekach lub u techników dentystycznych.I na pewno - bez hartowania.Proszę dostosować się do moich instrukcji i MUSI się UDAĆ! P.S.Chętnie odpowiem na pytania indywidualne. Pozdrawiam. (2011-05-31 19:43)

skomentuj ten artykuł