Jak zacząć przygodę z łowieniem ryb? ABC początkującego wędkarza

/ 5 komentarzy

Łowienie ryb kojarzy z naturą, odpoczynkiem od codziennych obowiązków i relaksem na świeżym powietrzu. Wędkowanie to również sztuka, która wymaga bardzo nie tylko bardzo dużo sprytu i cierpliwości, ale też profesjonalnego sprzętu. Zanim wybierzesz się na pierwszy połów pamiętaj o wyborze swojej pierwszej wędki i zakupie przynęty. 


Profesjonalne wyposażenie

Każdy kto zaczyna swoją przygodę z łowieniem ryb wie, że profesjonalny sprzęt to podstawa. Wędkowanie nie polega jedynie na założeniu przynęty na haczyk, zarzuceniu zestawu do byle wody. Po pierwsze należy wybrać wędkę dla początkujących. Najprostsza wędka  składa się z ha­czyka, linki i wędziska. Na drobniejsze ryby odpowiednia będzie wędka o większej giętkości, cieńsza i delikatniejsza. Jeżeli interesują cię większe okazy, wybierz grubszą i sztywniejszą. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w wędkowaniu nie trzeba wydawać fortuny na swoje pierwsze wędzisko. Musisz jednak wybrać wędkę, która będzie w stanie utrzymać ciężar ryby. Kolejnym ważnym wyborem jest kołowrotek. Powinien być bardzo wytrzymały. Postaw na model z mocnym, precyzyjnym hamulcem. Równie ważna jest żyłka. Jej grubość dostosowana powinna być do spodziewanej wagi ryby. Podczas łowienia ryb przydają się też rękawice, które pomogą ci utrzymać śliskie ryby i ochronić dłonie przed ostrymi płetwami. Zabierz ze sobą także odpowiednią przynętę, spławik, wiadro, szczypce do ściągania złowionych ryb i wygodne ubranie, do którego haczyk nie będzie się zbyt łatwo przyczepiał.


Miejsce do wędkowania

Kiedy już dokonasz zakupu swojej pierwszej wędki, najwyższy czas na wybór miejsca do wędkowania. Miej na uwadze fakt, że niektóre ryby można spotkać w odpowiednich wodach o określonej porze dnia i roku. Dlatego tak istotne jest poznanie charakterystyki łowiska. Musisz wiedzieć jakie gatunki ryb chcesz złowić. To ściśle wiąże się z wybraną przez Ciebie przynętą. Jeśli wędkujesz wiosną wówczas masz większe szanse na sukces. Wówczas robi się ciepło, temperatura wzrasta, a ryby wchodzą w okres pełnego żerowania. Jednak niezależnie od tego jaki zbiornik wybierzesz: rzekę, jezioro, czy stawy ogromne znaczenie ma sposób nęcenia. Przede wszystkim musi być dobrany do gatunku ryby. A jeśli zaczynasz łowić na początku wiosny wtedy należy nęcić obficiej. Ryby po zimie jedzą chętnie, ponieważ potrzebują energii. Pamiętaj, że naturalnym środowiskiem ryb są miejsca z roślinnością. Zarzucaj wędkę w okolicach trzcin. Wypatruj też oznak obecności ryb: ruchu traw i bąbelków na wodzie. 


Wybór przynęty 

Bez przynęty łowienie ryb nie ma większego sensu, dlatego tak istotny jest jej wybór. Pamiętaj, że przynęta musi być dostosowana wielkością do rozmiarów ryby. Do rybich przysmaków należą między innymi kukurydza konserwowa, gotowane konopie, białe robaki, cięte czerwone robaki, mielone orzechy arachidowe. Nie mniej istotny jest kolor. W przypadku małych ryb postaw na ciemniejszą przynętę. W przypadku dużych ryb świetnie sprawdzi się jasny naturalny lub żółty kolor. Równie ważny jest zapach. Ryby lubią zapachy delikatnie słodkie, stonowane, szczególnie na początku sezonu wędkarskiego. Idealnie sprawdzą się takie zapachy jak wanilia, śmietanka, karmel czy toffi. Warto, aby przynęta była bogata w białko, dlatego dobrze sprawdzi się kukurydza czy robaki. Dzień przed wędkowaniem przynętę możesz zamoczyć w zapachu. Zachowaj jednak umiar, ponieważ możesz osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego. 


Nęcenie ryb 

Ryby nęci się po to, aby zwabić je do naszego łowiska. Zanęta powinna sprawić, że ryby zostaną w danym miejscu znacznie dłużej. Zmysł węchu ryb jest bardzo dobrze rozwinięty, natomiast ich zmysł smaku nie ma takiego zasięgu, dlatego z umiarem należy stosować zapachowych wabików. Pamiętaj, że zbyt silny zapach po prostu ryby odstrasza. Ta sama zasada dotyczy wrzucanej do wody zanęty. Jeśli ryby nie biorą, nie dorzucaj kolejnych kul zanęty, szczególnie jeśli łowisz w dzikich wodach. W takich miejscach najlepiej na samym początku wrzucić więcej zanęty, niż co jakiś czas dorzucać nowe porcje. Ryby w takich miejscach po prostu nie są przyzwyczajone do plusku wpadającej zanęty. Standardowo jednak najlepiej wrzucić na początek 3-4 kule wielkości pomarańczy, a w czasie łowienia dokarmiać w zależności od intensywności brań kulką wielkości mandarynki. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rzek, gdzie prąd sprawia, że część zanęty zostaje zabrana z łowiska. Jeśli chcesz przytrzymać ryby dłużej w łowisku zastosuj niezawodne środki na przyspieszenie trawienia, takie jak arachid czy coco-belge lub czerwone lub żółte pastoncino. 


Metoda na grubą rybę 

W wędkarstwie praktykuje się dwie metody łowienia ryb: gruntowa i bolońska. Ta pierwsza jest prawdopodobnie najstarsza metoda połowu ryb a jej największą zaletą jest prostota przygotowania zestawu. Jest to bardzo pasywny sposób łowienia ryb. W metodzie tej cały zestaw wraz z przynętą, po zarzuceniu leży na dnie. Można do niego stosować duże ciężarki ołowiane, albo zamiast nich koszyczki zanętowe. W połowie na grunt nie mamy sygnalizatora brania w postaci spławika, dlatego należy odpowiednio ustawić wędkę, aby zauważyć branie. Natomiast metoda bolońska, ciesząca się coraz większą popularnością, wymaga ciągłego ruchu. Do tego rodzaju połowów potrzebny jest nieco bardziej zaawansowany sprzęt. Podstawą jest wędka nazywana bolonką. Zazwyczaj to model teleskopowy, z dość dużą przelotką startową i typowo szczytowym ugięciem. Najdłuższe bolonki mierzą od 6 m nawet do 8 m. Wędkę należy dobrać odpowiednio do wymiarów akwenu, w którym łowi się ryby. Trzeba mieć również na uwadze to, że taka wędka kosztuje znacznie więcej niż ta tradycyjna. Może warto zainwestować dla lepszego efektu.

 


2.3
Oceń
(3 głosów)

 

Jak zacząć przygodę z łowieniem ryb? ABC początkującego wędkarza - opinie i komentarze

Jakub WośJakub Woś
+3
Żeby to Redakcja pod takimi bzdetami się podpisała... "W wędkarstwie praktykuje się dwie metody łowienia ryb: gruntowa i bolońska." No i co biedni spinningisci i muszkarze nie jesteśmy wędkarzami jak się okazuje. (2018-08-21 14:24)
SlawekNiktSlawekNikt
0
Cyt: W wędkarstwie praktykuje się dwie metody łowienia ryb: gruntowa i bolońska. LETKA nieścisłość. Pisownia świadoma i zamierzona. (2018-08-22 23:31)
Jakub WośJakub Woś
0
Z jednej strony "Jeżeli interesują cię większe okazy, wybierz grubszą i sztywniejszą ( wędke) " z drugiej "Jeśli chcesz przytrzymać ryby dłużej w łowisku zastosuj niezawodne środki na przyspieszenie trawienia, takie jak arachid czy coco-belge lub czerwone lub żółte pastoncino." Z jednej strony totalna głupota i uogólnienie z drugiej wiedza niemalże specjalistyczna. (2018-08-23 10:28)
PolyvoxPolyvox
0
NIe wierzę (2018-10-21 00:53)
użytkownik228759użytkownik228759
0
Artykuł pełen bzdur, sprzeczności i nieścisłości. 1. „Każdy kto zaczyna swoją przygodę z łowieniem ryb wie, że profesjonalny sprzęt to podstawa”. 4 zdania później. „Jeśli stawiasz pierwsze kroki w wędkowaniu nie trzeba wydawać fortuny na swoje pierwsze wędzisko”. Jak dla mnie profesjonalny = drogi Po za tym w wędkarstwie nie chodzi o to, żeby na sprzęt wydawać majątek. 2. „Bez przynęty łowienie ryb nie ma większego sensu, dlatego tak istotny jest jej wybór”. Równie dobrze można napisać, że do uprawiania wędkarstwa potrzebna jest wędka albo że 2 + 2 = 4. Jest to oczywiste i nie trzeba tego podkreślać. 3. „W wędkarstwie praktykuje się dwie metody łowienia ryb: gruntowa i bolońska”. Bez komentarza. Autor zapomniał o odległościówce, feederze, spinningu, wędkarstwie karpiowym, sumowym, muchowym, surfcastingowym itd. (2018-10-21 12:01)

skomentuj ten artykuł