Jak złowić dorsza - porady dla początkujących

/ 7 komentarzy / 8 zdjęć


Jak złowić dorsza – porady dla początkujących i nie tylko.
Witam wszystkich obecnych i przyszłych wilków morskich! Pierwszym krokiem przed wyprawą na dorsza jest dobranie odpowiedniego sprzętu.

Wędka:
Najpopularniejsze długości wędek to 2,40m i 2,70m o gramaturze wyrzutu od 100g. , 150g. do 300g. , 350g. (ciężar wyrzutu wędki dobieramy mniej więcej do przynęt jakich będziemy używać). Dobór materiału z jakiego są wykonane według własnych upodobań. Ja osobiście używam wędek z komponętów włókna węglowego i szklanego, ponieważ są dość lekkie i mocne, oraz odporniejsze na wszelkiego rodzaju uderzenia podczas łowienia niż wędki z włókna węglowego, które są lżejsze ale podatniejsze na tego typu uszkodzenia.

Kołowrotek:
Kołowrotek powinien być mocny, odporny na wodę morską i warunki atmosferyczne, oraz posiadać szpulę o dużej pojemności plecionki lub żyłki o wytrzymałości od 10kg. do 20kg. (oczywiście według własnego uznania) ,jednak im plecionka lub żyłka cieńsza tym szybciej przynęta opada na dno co jest ważne przy dużej głębokości lub dużym dryfie kutra.
Można również używać multiplikatora ,jednak nie polecał bym go wędkarzom początkującym ponieważ trzeba mieć trochę wprawy przy jego obsłudze, np. nie umiejąc wyrzucać zestawu można spędzić rejs na rozplątywaniu plecionki.

Przynęty:
Przynętami są różnego rodzaju pilkery (węgorzyce, tobiasze, śledzie, parasolki itp.) o różnej gramaturze w zależności od głębokości łowiska ,oraz warunków łowienia. Następnie przywieszki ,które są dostępne w sklepach (gotowe zestawy z jednym lub trzema hakami na które zakładamy różnego rodzaju i koloru przynęty gumowe: twistery, repery, raczki itp. (przykłady powyżej))

Zestaw:
Do plecionki lub żyłki głównej wiążemy krętlik z agrafką (morską) , do której dopinamy gotowy zestaw przywieszek i do dolnej części zestawu z przywieszkami dopinamy pilkera.

Akcesoria:
Oczywiście ciepłe i nieprzemakalne ubranie (najlepiej dostępne w tej chwili na rynku kombinezony wypornościowe jedno lub dwu częściowe), pudełko na pilkery, portfel na przywieszki, pudełko na zapasowe kotwice, haki, kółka łącznikowe, krętliki, agrafki itp.
Mając spełnione te wszystkie warunki możemy myśleć o tym co jest najlepsze, czyli o upragnionej wyprawie z kolegami na dorsza.

Metody połowu:
W zależności jakie zajmiemy miejsce na kutrze:- na burcie prawej lub lewej , będąc na nawietrznej (wiatr wieje nam w twarz) spuszczamy przynętę pod kuter na dno i na naprężonej żyłce opukujemy dno przynętą ruchami wędki góra-dół (częstotliwość i długość ruchów od upodobań wędkarza) przynęta będzie nam się wtedy oddalała od kutra, natomiast na zawietrznej (wiatr wieje nam w plecy) wyrzucamy przynętę jak najdalej od kutra (najlepiej z pod siebie żeby nikomu z kolegów nie zrobić kuku> i postępujemy jak wyżej tylko przynęta będzie się przybliżać do kutra. Będąc na rufie lub dziobie mamy ten komfort ,że możemy
przynętę zarzucać według własnego uznania blisko albo daleko (biorąc oczywiście pod uwagę kolegę obok co robi) . Po zacięciu ryby holujemy ją podnosząc wędkę do góry nie zwijając żyłki następnie przy opuszczaniu wędki zwijamy żyłkę tak aby nie było na niej luzu. Po wyjęciu ryby na pokład postępujemy z nią według własnego uznania pamiętając że wymiar ochronny dorsza to 38cm, a limit 7szt.. Może się zdarzyć , że będziemy łowić na wrakach i wtedy są problemy z zaczepami, a co się z tym wiąże to zrywanie zestawów. Możemy się przed tym ustrzec zakładając przy kotwicy pilkera kółko łącznikowe o mniejszej wytrzymałości niż żyłka której używamy. I w razie zaczepu tracimy tylko kotwicę. Możemy również zdjąć kotwicę z pilkera używając go jako obciążenia i łowimy na same przywieszki. Przy jednym i drugim sposobie spuszczamy zestaw na naprężonej żyłce aż do momentu gdy poczujemy , że pilker dotknie wraku i pracujemy góra , dół tak żeby zestaw nie wpadł między wrak.
Jak na początek te informacje powinny w dużym stopniu pomóc w złowieniu dorsza, a przy odrobinie szczęścia nawet rekordowego okazu czego wszystkim życzę, a najbardziej początkującym żeby po pierwszej wyprawie się nie zniechęcili i złapali tego bakcyla wędkarstwa morskiego!!!

Pozdrawiam wszystkich wilków morskich z portalu wedkuje.pl i nie tylko !!!

Materiał zgłoszony na konkurs wędkuję.pl

 


4
Oceń
(52 głosów)

 

Jak złowić dorsza - porady dla początkujących - opinie i komentarze

u?ytkownik60775u?ytkownik60775
0
Witaj kolego za artykuł piąteczka ale z tym limitem 7 szt to ty nieżartuj bo to nikt tego nieprzestrzega tak samo jak uzbrojenia zestawu, każdy wiesza co chce i ile chce ,totalne besprawie byle by szyper dostał swoją stówe za osobe >przykre ale niestety tak jest pozdrawiam (2011-02-25 10:35)
baloonstylebaloonstyle
+1
Wszystko naprawdę jest ok.Tylko do plecionki głównej lepiej nie doczepiać agrafki z kretlikiem tylko od razu montować przywieszkę , poniewaz im mniej  łączeń tym zestaw lepiej pracuje. (2011-02-25 11:32)
avallone78avallone78
0
Jeszcze kilka artykułów i rzucę sumy na rzecz dorsza :)
Pozdrawiam
(2011-02-25 22:58)
RandalRandal
0
Nic nowego i pouczającego. (2012-02-01 09:04)
Robson30Robson30
0
Jakbyś dodał jakie kołowrotki są popularnie używane i się sprawdzają to by był bardzo pomocne. (2012-06-10 20:32)
michalmroczek1988michalmroczek1988
0
dziekuje za rady napewno skorzystam w piatek pierwsza wyprawa w zyciu na dorsza pozdrawiam (2012-07-25 21:38)
comtrolcomtrol
+1
Dla poczatkujacych wystarczy! Ale tak naprawdę łowienie dorszy może być finezyjne. Pozdrawiam wszystkich (2012-10-30 01:09)

skomentuj ten artykuł