Jerkbait - Skuteczna przynęta

/ 13 komentarzy / 8 zdjęć


PRZYNĘTA - JERKBAIT

"Jakie modele przynęt polecacie Szanowni Koledzy na nadchodzący sezon.Nie chodzi Mi o markę ,ale rodzaj,oraz o sposób ich prezentacji".
-pytanie z Forum,wędkarstwo spinningowe,2010r.X.

Takie pytanie Portalowe było inspiracja napisania artykułu-bardzo skrótowo wprawdzie-przedstawiając w czterech częściach (Crankbait;Jerkbait;Stickbait;Twitchbait),odpowiadając na to zagadnienie.Rozróżnienie poszczególnych typów,sposób ich prowadzenia i prezentacji zamierzonej-by drapieżnik czuł nieodparta potrzebę podjęcia woblera.
Jerkbaity są utożsamiane z Naszej wyobraźni z przynętami sztucznymi,których przeznaczeniem jest połów szczupaków-wobki raczej długie i smukłe.Jednoznaczność Jerkbaitów wyłącznie z "twardymi" wobkami,jest bardzo mylące.Z uwagi na mnogość przynęt "miękkich" (Twistery,Ripery) zaliczamy właśnie do tej grupy-ze względu na podobieństwo techniki spinningowej prezentacji.
Argumentacja takiej klasyfikacji jest pojęcie-ang.to jerk-szarpać,poszarpywać,tzn.wykonywać ruchy szarpane przynętami nie posiadającej własnej akcji (np.jigami),bądź których praca jest znikoma.
Z racji objętości artykułu,skupię się na jerkach bez sterowych,których" pracę" wabiącą zmuszony jest wykonać spiningujący.Odpowiednio manewrując kijem,by zaprezentować cały wachlarz walorów pracy poszczególnych jerków,oraz jednocześnie uzyskać charakterystykę jego przeznaczenia.
Sposoby ich prezentowania są wszechstronne.Można nimi jig-ować,spiningowac,czy też tradycyjnie jerkować,gdy zamierzamy obłowić powierzchnię,środkową partię wody,czy też dno zbiornika (szczególnie jesienią i zimą) skutecznie.
Przyjęło się dzielenie jerków twardych na dwa typy;Glidery,oraz Divery - i wyłącznie na nich się skupię w artykule,gdyż obszerniejsza prezentacja wykraczała by za Mój zamysł prezentacji tego typu przynęty w temacie,a jednocześnie rozdrabniała zbytecznie całe zagadnienie.
GLIDERY -" szybowiec " .
Są wykonane najczęściej z drewna ( tymi możemy pracować nawet bardzo wolno ),zaś wykonane z plastyku,bądź pianki pracują ( szybują ) szybciej,będąc skuteczniejsze ( tzw. HOTFISH ) na intensywnie żerujące ryby.
Z uwagi na zakres pracy ( wymuszonej przez spinningistę ) klasyfikuję je w czterech podgrupach;Powierzchniowe (TOPWATER-np.Salmo Slider F,Mania the Doc);Płytko pracujące (zakres nurkowania do metra-np.Cobb"s Jerk Bait,Orginal Slider);Neutralne (czyt.wolno tonące-np.Salmo Slider S,Undertaker);Tonące ( np.Babbie Bait"s,Count Down Glider).
Charakterystyka pracy przynęty jest poruszanie się nieskoordynowanym ruchem w toni wodnej,z silnymi "odejściami" w bok,oraz częstym zawracaniem jerka od osi podciąganej przynęty,w zależności od użytej siły i długości nawijanej linki na kołowrotku.Droga poruszania się - podczas nawijania linki na kołowrotek -przypomina zygzak.Ruch odbywa się w płaszczyźnie poziomej (powierzchniowe i neutralne), bądź w płaszczyźnie pionowej (tonące) przypominające swą pracą "zęby piły".
Nazwa szybowiec -ang. GLIDER - jest odzwierciedleniem charakterystyki pracy przynęty,z jednoczesnym " wężowym ruchem" ,lecz całość pracy wykonywana jest pod wodą.
Dobierając odpowiedni rodzaj przynęty (np.Pływające), można spenetrować płytkie (zarośnięte) połacie łowiska (od 0,5 do 1 metra),gdyż Glidery szczególnie skuteczne są w stanie "omijać" roślinność.
Natomiast Neutralne i Tonące, nadają się wyśmienicie na głębszą wodę (od 1 - do 4 metrów),penetrując trudno dostępne miejscówki dla innych przynęt,a zachowując charakterystykę pracy.
Różnorodność materiałów,wielkość,pływalność,oraz różnice ciężaru Glidera - czyni z niego wszechstronnego wabika,wszędzie tam gdzie podejrzewamy miejsce drapieżnika (głęboko,czy płytko), bez konieczności użycia woblerów SDR.
DIVER - " nurkujący ".
Ten typ przynęty posiada wewnątrz korpusu obciążenie przesunięte ku przodowi,wymuszając jego pracę " głowa w dół " - tzn.nurkowanie.Występuje w trzech wariantach obciążenia;Pływających,Neutralnych,oraz Tonących.Woblery bez sterowe Neutralne (SUSPENDING - ang. zawieszony) , po zaprzestaniu ściągania linki na kołowrotek ( gdy ich praca bezwładnościowa w wodzie ustanie ),zatrzymują się na głębokości na jakiej zakończyliśmy ich ruch - nie wynurzają się,a także nie toną - stąd "zawieszenie".
Diver pływające (Topwater) ,wynurzając się ku powierzchni,z ruchu szybowego ,ustawiają się w wodzie skierowane głowa w dół - upodobniając się w swoim zachowaniu do "trąconej" ryby-łatwej zdobyczy.
Odmiennie natomiast sprawa się przedstawia z tonącymi,które z racji przeciążenia przedniego ustawiają się "pyskiem" ku dna.Sprawiając wrażenie rybki poszukującej pożywienia na dnie zbiornika - zachęcając drapieżnika do ataku w pierwszej (początkowej) fazie podszarpywania jerka szczytówką do rozpoczęcia ataku na przynętę.
Diver"y tonące są idealną przynętą zdolną w krótkim czasie skutecznie obłowić wszelkie rzeczne zagłębienia (rynny,głębokie doły) ,oraz wszelkie stoki i górki jeziorowe.

By jednak skutecznie podawać jerk"a w stanowisko ryb,a przede wszystkim poprowadzić wabika - będzie niezbędny odpowiedni sprzęt spinningowy.Lecz to już inny artykuł,który zapowiadam na przyszłość.

2011r. - II - 20; godz.19"52.

CDN. - STICKBAIT.

 


4.4
Oceń
(62 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Jerkbait - Skuteczna przynęta - opinie i komentarze

avallone78avallone78
0
W tym roku zamierzam wypróbować tą przynętę na szczupakach.
Pozdrawiam z Paryża i zostawiam 5
(2011-03-20 10:34)
arekdearekde
0

Moja ocena to 5.

Szkoda tylko, że nie wszystkie motody się zmieściły w artykule....

Już w zeszłym roku planowałem póby tą metodą ale jakoś nie wyszło.

Teraz już nie odpuszczę ;-)

(2011-03-20 17:37)
kabankaban
0
Piąteczka Karolu!!!
(2011-03-20 17:46)
miejscowymiejscowy
0
RZECZOWO I NA TEMAT !Z WIELKIM ZAINTERESOWANIEM PRZECZYTAŁEM TWÓJ ARTYKUŁ , TYLE FACHOWEJ WIEDZY W DOBRZE CZYTAJĄCYM SIĘ TEKŚCIE , WYMAGA OD AUTORA NAPRAWDĘ SPORO OBEZNANIA Z TEMATEM .Z WIELKĄ NIECIERPLIWOŚCIĄ CZEKAM NA DALSZY CIĄG , ORAZ NA WIADOMOŚCI I PORADY SPRZĘTOWE ZWIĄZANE Z WW ARTYKUŁEM .KAROLU, POZDRAWIAM SERDECZNIE I OCZYWIŚCIE 5* (2011-03-20 22:00)
an2212an2212
0
Od czasu do czasu zrobię sobie jakiegoś woblerka , ale ostatnio zacząłem robić jerki bo 2 lata temu zrobiłem pierwszego jerka który okazał się prawdziwym killerem na szczupaki. W zeszłym sezonie go utraciłem, zrobiłem nowego i również okazał się skuteczny ,tak więc zrobiłem następnego i w tym sezonie go przetestuję- myślę że również się szczupakom spodoba .Nie umiem jednak sprostać gustom sandaczy ,łowię je głównie na gumy.
(2011-03-21 12:53)
u?ytkownik10466u?ytkownik10466
0
Eee panie kolego,co nieco pokierałeś...glidery nie są przeciążone na pysk,rozłożenie obciążenia to indywidualna kwestia danego modelu np Phantom Lure czy Slider-y Salmo.Modele te mają za zadanie szybować w toni,czy lusterkować bokami...Kolejną kwestią jest nieco dziwny podział-zapomniałeś o kilku podstawowych legendarnych grupach tychże przynęt-Twitchbaitach np:Rapala SSR czy Jake Musky Mania,Pullbait-ach-np.Jack Salmo i kultowy Suick....        
Rodzina powierzchniowców również została w tyle..:)-Rapala Skitter prop i Suick Cisco Kid Topper mogą się obrazić....Moi ulubieńcy o niepowtarzalnej pracy Walk The Dog np.Hughes River czy Odyssey Pig również niewymienieni.....Ponadto nie wiedzieć czemu zaliczyłeś SSalmo do przynęt powierzchniowych-to klasyczne glidery-muszą być całe pod wodą.:)i żaden nie szybuje ku powierzchni-nie wiem gdzieś to wyczytał..:)tonące też nie ustawiają się pyskiem na dół bo przestałyby być gliderami.:)Z tym omijaniem roślinności też przesadziłeś,łapią ziele jak każda inna przyneta.Najbardziej jednak dziwi mnie to że klasyczne SSlidery,glidery,z uwagi na szybkość opadu,zaklasyfikowałeś do kilku podgrup...Szczerze co myślę o tym artykule?-bzdury totalne,pomieszanie z poplątaniem.Wszystkich którzy zaraz podniosą lament(razem z autorem) odsyłam do www.Jerkbait.pl ;jest tam taki artykuł -Jerking bez tajemnic 1,2,3,itd...gdzie spece od multika i kija z pazurem RZECZOWO omawiają temat .Sorry Karoltsu za zruganie twojej pracy ale nie byłbym sobą przymykając oczy na takie cuś,w moim mniemaniu nie masz bladego pojęcia o jerkingu,pobłądziłeś na podstawach...5 za chęci,1 za wiedzę.
(2011-03-21 21:08)
camelotcamelot
0
Dałem *****  Jeśli jest coś nie tak, to zawsze można zweryfikować. Ale sam artykuł bardzo zachęcający !      Pozdrawiam serdecznie ! (2011-10-15 02:46)
torba82torba82
0

brak wiedzy w temacie :)

(2011-12-08 11:08)
MefokillerMefokiller
0
w tamtym roku zlapalem szczupaka na jerkbaita"Salmo Slider" co widac na umieszczonym w moim panelu zdjeciu.Do jerrkbaita uzywam baitcastera z multiplikatorem.Salmo Slider produkowany jest w Polsce. (2012-04-07 17:19)
MefokillerMefokiller
0
Jerken nazywa sie szarpanie,Bait to przyneta.przyneta nabiera glebokosci i zaczynamy szarpac zwijajac zylke.Najlepszy kij Baitcaster z multiplikatorem. (2012-04-29 19:16)
egzekutoregzekutor
0
ja niestety na taką przynnente nic nie zlapalem a łącznie mam w 2012 35 szczupaków. może nie potrafie ich japac na te jerki daje 5 bo o tej przynencie nic nie wiem (2012-05-25 15:23)
maciek2544maciek2544
0
Nigdy nie łowiłem na te przynęty , w następnym roku planuje kupno wędki i multiplikatora.Ale z tego co widziałem na filmach , jerki są łowne ale zauważyłem że dużo małych szczupaków je atakuje. (2012-06-02 16:13)
Lin1992Lin1992
0
Jerkowanie to bardzo skuteczna metoda połowu szczupaków. Za ciekawy wpis 5 gwiazdek. (2012-10-30 11:03)

skomentuj ten artykuł