Kołowrotek York Trend 4000

/ 4 komentarzy / 2 zdjęć


Kołowrotek York Trend 4000

Chciał bym wam opisać kołowrotek York Trend 4000. Miałem przyjemność go testować i używam go do dzisiaj, bez większych oznak zużycia, oprócz tych wizualnych i to nieznacznych.
I od czego zacząć tu opis? No chyba od najważniejszego, a mianowicie parametrów technicznych i ceny;

• 9 wysokiej klasy łożysk kulkowych
• System natychmiastowej blokady biegu wstecznego
• Kuta szpula ze stopu aluminium
• Szpula zapasowa w komplecie
• Lekka i trwała obudowa pokryta ochronną warstwą
• Trwała przekładnia wykonana z mosiądzu
• Wyważony komputerowo rotor minimalizujący wibracje
• Rolka z systemem antysplątaniowym
• Wielotarczowy precyzyjny hamulec
• Wielkość 4000
• Przełożenie5,2:1
• Pojemność szpuli; 0,30-195m; 0,35-145m; 0,40-110m
• Cena ok 95,00 zł

Kołowrotek ma ładny nowoczesny design, i swym wyglądem można powiedzieć skupia na sobie wzrok. Wielkość, parametry techniczne, jak i pojemność szpuli, kwalifikuje go jako kołowrotek spinningowy i gruntowy. I jak by nie rzec daje sobie rady. Nie jest to sprzęt z górnej półki, ale dla początkujących spinningistów śmiało mogę go polecić, jak i dla tych mniej wymagających.
Testowałem go przy spiningu. A jak wiadomo ta metoda najszybciej wykaże jego wady... I co?
Pierwszy mój model miał wadę w postaci lekkich zgrzytów na przekładni, więc zareklamowałem go i dostałem drugi. Ten od razu inaczej się zachowywał. Zero zgrzytów, luzy minimalne -można rzec że praktycznie nie wyczuwalne. Używałem go na rzece i jeziorze. Do gum i cięższych woblerów i jerów. I co mogę powiedzieć? Oprócz tego że nie nawija idealne żyłki O,25 mm, To nie ma więcej wad. Choć i ta jest tylko wzrokowa. Bo ani razu nie powstała broda, żyłka zsuwała się bez żadnych komplikacji, a przynęta dość daleko leciała. Dobrze na nim wyczuwa się prowadzenie przynęty i nie ma problemu z holowaniem ryb, szczupaczków do 3,0 kg. Większego nie udało mi się wyjąć bo się spiął, ale i w ty przypadku pokazał że jego hamulec chodzi bez zarzutów, reakcja natychmiastowa i bez zakłóceń. Niepowodzenie wyholowania ryby polegało jedynie na tym że źle się zapięła ryba i nie było szans na powodzenie holu tak dużej ryby (mojej życiówki).
Co do łożyska oporowego. Działa płynnie i natychmiastowo blokuje obroty wsteczne kabłąka. Brak oznak zużycia.
Kabłąk i jego mechanizm. Też nie mam zastrzeżeń. Działa sprawnie bez komplikacji, sprężyna dość można i pewnie trzyma kabłąk. Można go zamykać z przełożenia korbką (choć nie polecam) jak i z dłoni. Brak oznak zużycia.
Korbka, kuta aluminiowa wyposażona w plastikową rączkę. Co by tu powiedzieć estetyczny. Moja sugestia jest taka że mogłaby być automatycznie składana...
Szpula, aluminiowa głęboka dalekiego rzutu, zapasowa grafitowa. Obie ładnie oddają żyłkę, pojemne. Dobrze dopasowane do kołowrotka, z prawidłowo działającym zatrzaskiem do szybkiej wymiany szpuli, trzymającym pewnie. Bez uwag i śladów zużycia.

Podsumowując wyniki mego testu nad wodą, jego ceny, wyglądu i przydatności. Śmiało i z czystym sumieniem mogę go polecić początkującym wędkarzom, jak i tym z mniej zasobnym portfelem i nie wygórowanymi wymaganiami. Tak więc jak szukasz taniego solidnego kołowrotka do spina to chyba go znalazłeś...

 


4.5
Oceń
(15 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 3)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(3.7)
Cena:
(3.7)
Użytkowanie:
(3.3)

Średnia ocena:

3.6Kołowrotek York Trend 4000 - opinie i komentarze

Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Dziwne, nikt nie komentuje? No ale klon i w tym wpisie był aktywny... (2014-06-01 22:58)
okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
"Korbka, kuta aluminiowa wyposażona w plastikową rączkę. Co by tu powiedzieć estetyczny. Moja sugestia jest taka że mogłaby być automatycznie składana..." Pozwól ,że nie zgodzę się z Twoją sugestią, ponieważ w Marshalu od Robinsona posiadałem taki sam systemik i niwelowało to powstawanie zbędnych luzów na korbce a przypuszczam ,że w wypadku Twojego Yorka mogło powstać by ich sporo. (2014-06-06 11:27)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Obecnie mam nawiniętą plecionkę Mikado, i o dziwo jest wszytko spoko. Nie robi bród i żyłka ładnie schodzi ze szpuli. (2015-05-07 23:43)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
sandacz, ne zgodzę się, mam kręciołki z automatycznie składaną rączką i nie powodują one większych luzów. Identycznie są dokręcane, i co ważne nie luzujesz nakrętki by ją złożyć.... (2015-05-07 23:48)

skomentuj ten artykuł