Kupujemy łódkę

/ 7 komentarzy

Wielu z Was już myśli o kupieniu łódki, ale nie wie, jaka łódkę wybrać i od czego zacząć. Ja postaram się Wam pomóc w tej decyzji i na początku pominę typy łódek a tylko skupić się na wielkości i innymi problemami związanymi z kupnem łódki.

Pierwsza i najważniejszą rzeczą jest, jakim dysponujemy kapitałem na zakup łódki i ile jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na jej utrzymanie. Na kupieniu łódki problem się nie kończy wiążą się z tym i inne koszty takie jak utrzymanie tej łódki i dodatkowe jej wyposażenie takie jak np. silnik, przyczepka itp..Bardzo dobrze, kiedy dysponujemy takim zasobem gotówki, że możemy sobie pozwolić na zakup łódki i całego niezbędnego osprzętu, przyczepki, silników, środków ratunkowych wszystkiego, co powinno mieć łódka do uprawiania naszej pasji.

Drugą ważną rzeczą jest wielkość naszej łódki, nie wspominam o typie łódki, bo jest to temat do na następne artykuły. Jak duża ma być nasza łódka zależy od paru czynników przede wszystkim od zasobności portfela, ale i akwenu, na jakim będziemy pływać i w ile osób?

1. Morze; jeśli nie wybieramy się na Bornholm to wystarczy nam łódka około 5 metrów.

2. Duże jeziora i zatoki morskie; od 4 do 5 metrów.

3. Mniejsze jeziora i zatoki dużych jezior; wystarczy nam łódko około 4 metry.

4. Małe jeziora i zbiorniki wodne: łódka około 3 m długości, ale należy pamiętać i to w każdym punkcie, że wielkość łódki zależy od rodzaju łódki i ilości osób pływających na łódce. Jeśli chcemy np. wędkować na małym jeziorze w trzy osoby to ta łódka powinna mieć około 4 metry, jeśli będziemy łowić ryby tylko samemu wystarczy nam nawet tako o długości około 2,5 m i minimalnej szerokości 120 cm.

5. Rzeki i kanały; tutaj są preferowany łódki wąskie a długie, ale tylko wtedy, kiedy pływamy na wiosłach, lub po prostu do pływania używamy długiej tyczki do odpychania się od dna, albo silnikach o małej mocy.

6. Wszystkie wody z wykluczeniem malutkich zbiorników wodnych i z zachowaniem rozsądku na dużych zbiornikach wodnych i morzu. Tak też na morzu, jeśli będziemy pływać w strefie przybrzeżnej przy ładnej pogodzie. To najbardziej uniwersalna i mobilna będzie łódka o długości około 4 metrów z przyczepką podłodziową.

To czy nasza łódka powinna być z kabiną, czy ma być to szybka lodź motorowa, czy żaglówka, do jaki celów będziemy jej używać i dla ilu osób? Też powinniśmy to dobrze przemyśleć.

Musimy dopasować wielkość i typ łódki do naszych potrzeb i ilości posiadanej gotówki, lub nawet możliwości uzyskania pożyczki na nasz wymarzony sprzęt pływający. Kiedy wiemy już, jakiej łódki poszukujemy, siadamy przed komputerem i szukamy.

Musimy też pamiętać, że czym większa łódka tym wyższa cena i jej koszt utrzymania i jeśli nasza decyzja będzie błędna trudno będzie nam ją sprzedać z zyskiem i raczej na pewno na niej stracimy, lub będziemy pływać na sprzęcie, z którego nie będziemy niezadowoleni.

 


4.4
Oceń
(13 głosów)

 

Kupujemy łódkę - opinie i komentarze

włoskiwłoski
0
Super artykulik dla przyszłych posiadaczy łódek,którzy są zieloni tak jak ja ,miałem już jedną łódkę ,ale dzięki twoim podpowiedzią i opinia sprzedałem ją w cholerę,oczywiście pierw sprawdziłem ją na wodzie i było tak jak mówiłeś :) (2012-12-06 10:33)
włoskiwłoski
0
Czekam na nastepny (2012-12-06 10:34)
addishaddish
0
Mam zamiar kupić łódkę, artykulik mi oczywiście pomoże ***** :), ja też czekam na następny. (2012-12-08 21:31)
y9y9
0

Zdjęcie rozumiem poglądowe do artykułu ale pomysł straszny mianowicie, założyc na pawęż dwie prawe hondy.

Całkowity brak wiedzy o pływaniu.

(2012-12-25 20:40)
anton62anton62
0
witam nie zgadzam sie z trescią artykułu.autor skupił sie na długosciach łodzi ! następuje wyliczanka np ;na morze długość 5m to znaczy co np:barką rzeczną o długośći 20m to pewnie i do Szwecji możemy płynąć tak.Zupełnie pominięty temat kształtu dna a to decyduje czy łódż jest na wody śródlądowe czy morze i duże jeziora.jakaś subiektywna tabela długośći łodzi. (2013-01-11 12:15)
PiernikTorunskiPiernikTorunski
0
Przeczytałem, żeby nie było :))) pzdr (2013-01-17 16:48)
sowa1974sowa1974
0
Witam kolegów! Właśnie zakupiłem łódkę (plastik 3,80 dł, 1,50 szerokiści, burta 0, 60 m) poszukuje do wynajęcia przyczepkę do przewiezienie jej w marcu na trasie Tarnowo Podgórne (ad Poznań) - Drezdenko - Tarnowo Podgórne. Proszę o pomoc. Pozdrawiam. (2013-02-20 13:47)

skomentuj ten artykuł