Miętus na przedwiośniu

/ 16 komentarzy / 5 zdjęć


W dolnym odcinku Odry miętusa można łowić w lutym. Na pozostałym obszarze kraju czekamy do końca miesiąca. Gdy i lutowa zima w końcu odpuści dając przyzwolenie słońcu i ociepleniu, zacznie się idealny czas miętusa. Jak większość wędkarzy, tak i ja czekam pierwszego marcowego ocieplenia i zejścia lodu z rzeki.

Dla mnie, wędkarski sezon zaczyna się na przedwiośniu właśnie miętusem. To ryba „tajemnica” dla tych, którzy nie posmakowali zasiadek pod bezlistnymi krzewami pokrytymi grubym szronem skrzącym się w świetle księżyca, nad rzeczką wijącą się pośród pól pokrytych topniejącym śniegiem. Taka sceneria i atmosfera łowów jest dla mnie i zapewne wielu innych spełnieniem marzeń i ukoronowaniem trudów długich przygotowań, oczekiwania podszytego tęsknotą. Kto raz tego zasmakował, już nie porzuci miętusowych łowów, nie „wyleczy” się z tego.

Nie każdy jest gotów podjąć się listopadowych czy marcowych nocnych łowów. Ponadto dochodzi do tego pewien czynnik psychologiczny – miętus obecnie łowiony w Polsce na ogół jest małą rybą, więc emocjonującego holu nie ma. Tę „rozmiarową” niedogodność w pełni zastępuje klimat łowów: chłodny lub mroźny zmierzch i palące się obok ognisko, wokół pusto i czasem tylko wiatr hula w wiklinie. Miętus jest jedynym przedstawicielem rodziny dorszowatych w naszych wodach słodkich. Osobnik mierzący 50 cm i około jednego kilograma wagi uważa się za wspaniałą zdobycz. Warto pamiętać, że w sprzyjających warunkach może osiągnąć 3-4 kg. Jest rybą zimnolubną, dlatego łowimy go jesienią i wiosną. Na miesiące grudzień - luty przypada okres ochronny. Najlepszy czas brań to pierwsze 3-4 godziny po zapadnięciu zmroku. W okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, akurat wtedy, gdy nad wodą jest najwięcej wędkarzy, ryba najczęściej bardzo, ale to bardzo słabo żeruje (podczas niżówek i upałów przestaje podbierać pokarm). Złowienie jej wówczas zdarza się rzadko i ten fakt można uznać za bardzo szeroki uśmiech losu.

Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie się do pobytu nad wodą. Oprócz sprzętu wędkarskiego naprawdę (czyli sprawdzone) ciepłe ubranie jest nieodzowne, sprzęt i materiały do rozpalenia ogniska są również mile widziane (nie polecam siania spustoszenia siekierą w nadbrzeżnych chaszczach). Nieprzygotowanie się do warunków atmosferycznych panujących na łowisku skutkuje albo chorobą, albo zniechęceniem do następnych wypraw.

Warunki i miejscówki

Zaczynam zawsze od początku, a początkiem łowienia miętusów jest trafne wytypowanie łowiska. Żeby to zrobić potrzebna jest wiedza na temat wymagań tego gatunku. Jestem tego pewien, że z czasem znajdziecie swoje rybne odcinki rzeki, jednak za nim tego doczekacie czeka nas sporo pracy.

Miętus lubi wodę dobrze natlenioną, dlatego trzyma się zawsze blisko nurtu. Odpowiada mu dno twarde, z preferencją żwiru, otoczaków, toleruje również łom skalny i większe kamienie. Mając na uwadze te cechy łowiska warto szukać i łowić przy kamienistej opasce. Nad wodą widać zaledwie część tej budowli, pod wodą znajduje się szereg wspaniałych kryjówek dla miętusów. Z czasem, wiele kamieni osuwa się do wody i w ten sposób powstają dodatkowe, już naturalne kryjówki dla tych ryb. W rzeczkach, w których nie buduje się opasek i podobnych sztucznych umocnień, a dno wymoszczone jest głównie piaskiem, szukamy miętusa w dołkach i nawet małych zagłębieniach. Bardzo dobre znajdziemy przy brzegu, po którym pełzną do wody długie korzenie rosnących tu drzew. Inną, pewną miejscówką jest ujście małej rzeczki. Takie miejsce potrafi obdarzyć miętusami.

Chcąc w pełni rozwinąć temat warunków nie mogę pominąć tematu łowienia miętusa latem. Pomimo że nie żeruje on wtedy prawie wcale, zdarzają się okresy, gdy trafia na naszą wędkę. Odpowiednie warunki powstają po obfitych opadach. Wtedy poziom wody w rzece szybko się podnosi, woda jest trącona, czyli lekko zmącona i, co najważniejsze, mocno się w wyniku opadów ochładza. W tych warunkach często łowiłem miętusy nawet w ciepłe letnie dni. Zdarza się to najczęściej w okresie maj – czerwiec, kiedy woda nie jest przegrzana, a z gór nierzadko spływa pośniegówka. Nie były to oczywiście połowy celowe i planowane, raczej przyłowy w czasie gruntowych zasiadek na inne gatunki. Miętus, tak jak inne gatunki, ma swoje „fochy"; jednego dnia możemy w ciągu dwóch - trzech godzin mieć kilkanaście brań, natomiast drugiego nie zaliczymy nawet jednego skubnięcia. Miętusy można łowić też na żywca i spinning. Jest to już jednak o wiele bardziej skomplikowane, to tak zwana "wyższa szkoła jazdy". Owe techniki łowienia proponuję pozostawić na późniejszy czas, gdy początkujący wędkarz nieco okrzepnie w łowieniu miętusów. Aby zdobyć podstawowe doświadczenie proponują zacząć od metod gruntowych, w tym gruntówki dennej.

Miętus w czasie żerowania korzysta głównie z narządów węchu, dlatego dobrze jest użyć przynęty świeżej lub przechowanej w odpowiedni sposób. Zazwyczaj łowię i przygotowuję odpowiednią ilość kiełbi i uklei jeszcze w październiku, służą mi one za przynętę do końca listopada, jak i na marcowy początek sezonu. Rybki przynętowe wrzucam po około pięć sztuk do plastikowych woreczków, a te do plastikowych pojemników na żywność, które zamykam szczelnie i przechowuję w zamrażarce. Stosuję tylko przynęty zwierzęce typu małe rybki, a jeśli rybka np. ukleja jest duża to przecinam ją na pół. Miętus ma duży otwór gębowy i bez trudu połyka przynętę do dziesięciu centymetrów długości. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu małych rybek możemy użyć filecików wyciętych z większych ryb, ostatecznie sięgam po świeże nieprzetworzone podroby np. wątroba. Słonina również jest skuteczna. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu łowiskach miętusy nie znają tych przynęt i aby reagowały na nie braniami przydaje się kilkudniowe nęcenie. Rosówki też są skuteczną przynętą, lecz niestety są mało odporne na podgryzanie przez małe miętusy i równie małe a ciągle aktywne klenie w moim łowisku.

Pora roku nie jest przeszkodą w łowieniu ryb innych gatunków, w roli przyłowu. Najpopularniejszym przyłowem na podkarpackich rzekach jest kleń. Bez trudu radzi sobie z przynętami, jakich używa się do połowu miętusów. Kolejnym i dość częstym gościem w czasie nocnego łowienia na martwą rybkę bywa szczupak. Miętusowe zestawy i zębaty drapieżnik to loteria: obetnie – nie obetnie. Trzeba jednak się z tym pogodzić, że nie zawsze wyholujemy zaciętego szczupaka.

Sprzęt i zestawy

W czasie miętusowych łowów stosuję sprzęt pewny i niezawodny, by nie utrudniać sobie i tak niełatwego łowienia w trudnych warunkach, jakie stwarza noc i zimna pora roku. Zestawy końcowe są jak najprostsze, bo miętus nie jest pod tym względem wymagający. Pewnie bierze przynętę i nie przeszkadza mu opór zestawu. Nie znaczy to, że stosuję zestawy skrajnie ciężkie i toporne, ponieważ uniemożliwiłoby to skuteczne zacięcie choćby klenia. Pierwszą czynnością, jaką wykonuję jeszcze w domu jest przygotowanie… cdn 


3.7
Oceń
(48 głosów)

 

Miętus na przedwiośniu - opinie i komentarze

marciin 2424marciin 2424
0
Miętusa jeszcze nie złowiłem ,ale jak to mówią nigdy nie jest za późno :) ***** (2015-02-17 08:22)
halski021halski021
0
Sam miętusa nie złowiłem jeszcze , ale byłem świadkiem połowu pięknego okazu( 54cm/1,5kg) w sierpniu około godż 19,oo w jeziorze , podczas zasiadki na węgorza z ukleją jako żywiec . Potwierdza to stwierdzenie przez Krzysztofa , że miętus potrafi zaskoczyć . (2015-02-17 08:48)
barrakuda81barrakuda81
0
Pięknie opisane ale dla mnie za zimno:-) Udało mi się parę razy złowić miętusa jako przyłów ale były to małe ryby, które wzięły jeszcze przed zmrokiem. Podobno jest to kulinarny rarytas - tego nie stwierdziłem (bo rybki wypuściłem). Pozdr. (2015-02-17 10:26)
kabankaban
0
Ukleje w zamrażarce są a marzec blisko... poczekamy zobaczymy :) . Pozdrowionka Krzyś. (2015-02-17 16:59)
ryba6919ryba6919
+1
Fajnie piszesz, ja tak nie umiem,pozdrawiam. (2015-02-17 18:20)
Dos equis xxDos equis xx
0
Ten gatunek dla mnie jeszcze nieodkryty ***** (2015-02-17 20:40)
DiabloDiablo
0
Kiedyś wprosze się do Ciebie na te mietusy (2015-02-17 20:52)
LeoAmatorLeoAmator
0
Ja od zeszłego roku próbuję zgłębić tajniki łowienia miętusów,jesienią miałem jakieś efekty,co prawda krótkie ale jednak pokazały jakie to fajne, kiedy zimno ,ciemno na głowę leci ale do następnego razu doczekać się nie można. Tak ten gatunek ma coś w sobie. (2015-02-17 22:10)
rysiek38rysiek38
0
Łowię 35 lat i aż wstyd się przyznać ale mietusa na koncie nie mam , mam nadzieję że w tym roku to się zmieni choć mam problem w tym gdzie go szukać w okręgu śląskim***** (2015-02-17 22:29)
krisbeerkrisbeer
0
Jak na razie pierwszego i ostatniego miętusa złowiłem w latach osiemdziesiątych. Ostatnimi czasy przeważa feederek i błogie lenistwo, ale najwyższy czas spróbować wędkowania ukierunkowanego na konkretny gatunek ryby. Ten rok ma być rokiem sandacza. Może trafi się również miętus :) ***** pozdrawiam (2015-02-18 09:32)
wartoslawwartoslaw
0
Miętus...no no bardzo smaczna rybka;) ja ostatnio im odpuściłem, ale od marca je zaatakuje na nowo:P Tak jak Krzysztof pisze. czar miętusowej zasiadki jest nie powtarzalny...Tym bardziej jak się jest samemu;) 5 (2015-02-18 18:47)
groniargroniar
0
Czekam z niecierpliwością na 1 marca i też ruszam na marmurka.Gratuluję wpisu dałem ***** Pozdrawiam (2015-02-18 20:37)
maciej1970maciej1970
0
Fajnie łowisz Krzysiu a przy tym świetny opis twoich zmagań.Czekam z niecierpliwoscia na cd.Pozdrawiam ***** (2015-02-18 21:57)
janglazik1947janglazik1947
0
Mój jedyny miętus został złowiony w pełni lata podczas zasiadki na węgorza. Na zasiadki w warunkach kiedy bierze miętus niestety nie mam już zdrowia. Pozdrawiam wszystkich łowców tej tajemniczej ryby. (2015-02-19 09:59)
okoniowy_bartusokoniowy_bartus
0
Przyjemny tekst. Mam już w swoich dorobku doswiiadczeń miętusowe zasiadki, nawet z przyzwoitymi sukcesami. Nie chcę być złośliwy, ale fajnie jakby do artykułu były dołączone zdjęcia przyzwoitych sztuk. (2015-02-19 23:28)
pstrag222pstrag222
0
Najwspanialsza rybka jesieni i wiosny, nie każdy jest w stanie wysiedzieć , nad brzegiem rzeki w psia pogodę... co do godzin brań to jednak uważam , ze warto zostać dużo dłużej niż te 4/5h bo czesto marmurek zeruje całą noc (2015-05-01 14:51)

skomentuj ten artykuł