Mikado zestaw ultra light - subiektywna ocena

/ 14 komentarzy / 6 zdjęć


Ostatnio wpadły mi w ręce produkty firmy MIKADO – wędzisko Sicario SL Spin i kołowrotek Sicario 2007 FD z nawiniętymi już linkami – na szpuli głównej plecionka X-Plode 0,04mm na zapasowej Ultraviolet 0,10mm. Na początek opisy katalogowe i parametry zestawu:
Wędzisko:
„Projektując serię Sicario staraliśmy się sprostać głównemu wyzwaniu- jak skutecznie łowić duże i silne ryby na finezyjne przynęty. Żadnemu wędkarzowi nie trzeba tłumaczyć, jak istotne jest ‘odchudzanie zestawów’, oraz jak efektywne jest używanie cienkich żyłek i plecionek, szczególnie na wodach z dużą presją. Do tego typu łowienia niezbędne są wędki szybkie, lekkie, zapewniające bezpośredni kontakt z przynętą, jednak posiadające zapas mocy oraz bezbłędne ugięcie, które pozwoli na walkę nawet z okazowymi drapieżnikami. Uzbrojone w uchwyt Fuji SKSS i najwyższej klasy wysoko-stopkowe przelotki blanki z carbonu 40 Ton w oplocie firmy Toray to kwintesencja finezji i elegancji, a zarazem perfekcji i skuteczności. Lżejsze modele świetnie sprawdzą się przy łowieniu okoni i pstrągów...
długość 207 cm
ciężar 77g
CW 1-7g”

Kołowrotek:
„Każdy z nas wie jak ważną rolę w całym zestawie pełni kołowrotek. Model Sicario to wspaniałe połączenie prostoty i elegancji. Niezawodny, odporny na przeciążenia mechanizm, korbka w technologii CNC zakończona uchwytem z materiału EVA, idealny nawój linki na szpulę czy bardzo lekka konstrukcja to tylko niektóre aspekty przemawiające za tym kołowrotkiem...
przełożenie: 5,1:1
liczba łożysk: 6+1 oporowe
pojemność szpuli: 0,235 / 160m; 0,285 / 110m; 0,330 / 80m
waga: 251g”

Plecionka:
„Rewelacyjna plecionka wędkarska wyprodukowana w Europie. Niezwykle precyzyjny splot pojedynczych mikrowłókien został pokryty w procesie termo fuzji unikalną powłoką pod odpowiednim ciśnieniem. W efekcie plecionka posiada idealnie okrągły przekrój poprzeczny, który gwarantuje niespotykaną wytrzymałość na węźle oraz osiąganie dłuższych rzutów przynętą...
„średnica” 0,04mm
wytrzymałość 3,40kg”

Żyłka:
„Wyczynowa żyłka wędkarska najnowszej generacji, wyprodukowana w Niemczech. Jedna z najmocniejszych żyłek dostępnych obecnie na świecie, wyprodukowana z myślą o wędkarstwie wyczynowym. Najnowsze technologie i urządzenia gwarantują zachowanie jednakowego, jednolitego przekroju na całej długości wytwarzanego włókna. Idealnie gładka powierzchnia pozwala na uzyskiwanie mniejszego tarcia o przelotki a w konsekwencji – dalszych rzutów. Zwiększony ciężar właściwy powoduje, że żyłka ta szybciej tonie, co ma niebagatelne znaczenie podczas połowu przy wietrznej pogodzie i silnej fali. Bardzo miękka, bez pamięci do odkształceń, doskonale układa się na szpuli kołowrotka...
średnica 0,10mm
wytrzymałość 1,60kg”


W mojej niemal 30-letniej przygodzie ze spinningiem, już kilkakrotnie przymierzałem się do różnych wyrobów MIKADO i jakoś nigdy nie przekonałem się do tej Firmy a to wędzisko mi nie leżało a to kołowrotek wydawał się zbyt delikatny. Kiedyś zakupiona żyłka Nihonto Silk Line 0,10mm o teoretycznej wytrzymałości 1,95kg rwała się jak nitka przy nawijaniu na kołowrotek. Przypadły mi do gustu tylko plecionki z serii Nihonto Octa Braid. Z tej przyczyny podszedłem do opisywanego zestawu z pewnym dystansem, ale jak mówi staropolskie przysłowie „darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby”. Tym bardziej, że wartość takiego zestawu przekracza w detalu 600zł. Dostałem, to przetestuję porównując z zestawem KONGERA (wędzisko Ultris Jig Micron 223cm/0,5-6g, kołowrotek Ultris Aqua 810 FD, żyłka KAMATSU Techron 0,10mm) za połowę wartości sprzętu MIKADO.

Pierwsze wrażenie.
Wędzisko zapakowane w solidną tubę skutecznie chroniącą przed urazami transportowymi i w mięsisty pokrowiec. Design zarówno wędziska, jak i kołowrotka przyciągają wzrok. Elegancki, miły dla oka zestaw, zwłaszcza w porównaniu z mniej porywającym swoim wyglądem, choć wcale niebrzydkim KONGEREM. Wędzisko lekkie jak piórko, 30% lżejsze od Ultrisa.
Kołowrotek tej samej wagi co kongerowski konkurent, ale sprawiający wrażenie solidniejszej konstrukcji. Troszkę niechętnie spoglądałem na jego srebrny lakier, ale matowa faktura nie powodowała blików.

Pierwsze rozczarowanie.
Jestem zwolennikiem ultralightów z wklejaną węglową szczytówką i takim wędziskiem jest Ultris, pod tym względem niemal genialna konstrukcja nie wykazująca żadnego przesztywnienia w miejscu łączenia z blankiem i łącznie z nim dająca płynne ugięcie 2/3 długości wędziska. Sicario to konstrukcja tiptube, na dodatek niestety z ugięciem fast i poniżej 1/3 długości sztywna niemal jak kij od miotły. Każdy ma inne przyzwyczajenia, ale dla mnie taka sztywność jest mało przydatna w zestawie wzdręgowo-okoniowym.

Drugie rozczarowanie.
Kompletnie nie przypasował mi uchwyt kołowrotka. Już przy dokręcaniu sprawił na mnie wrażenie „niedorobionego” a w trakcie łowienia okazał się wyjątkowo niewygodny. Przy zarzucaniu nie bardzo wiedziałem jak ułożyć dłoń. Zawsze trzymam uchwyt w ten sposób, że stopkę kołowrotka mam między palcem środkowym a serdecznym, Sicario trzymałoby mi się zdecydowanie wygodniej, ze stopką pomiędzy palcami wskazującym a środkowym, ale jak wówczas podebrać żyłkę z kołowrotka? Zestaw wyważony zupełnie prawidłowo, ale trzymało się go jakoś dziwnie.

Użytkowanie, niemal same rozczarowania.
Na początek oboje zawiesiliśmy na końcu 1” dwuogonkowe twisterki, ja z główką 1,5g, moja towarzyszka nawleczonego na sam haczyk – łączna waga niespełna 1g. W tym miejscu katastrofa, Sicario opisane od 1g, nie ładuje się z przynętą przekraczającą 2g. Pierwszy rzut całkiem nieudany, drugi nieco lepszy, ale zaledwie około 10m. Tymczasem „paproszek” mojej towarzyszki leci co najmniej dwa razy dalej i w drugim rzucie zalicza pięknego okonka ponad 25cm (nie mierzyliśmy, bo wybraliśmy się bez miarki). A u mnie nic! Wędka zaczęła się ładować dopiero pod obciążeniem 1,5” twistera na 2-gramowej główce i mikro wahadłówki o ciężarze 3,5g a i tak odległość rzutów nie była imponująca. Za to swoją „jakość” ujawniła posiadająca rzekomo „idealnie okrągły przekrój poprzeczny”, niestety plaska plecioneczka-tasiemeczka X-Plode, której „niezwykle precyzyjny splot” rozwarstwiał się już podczas wiązania przynęty. Przy czwartym lub piątym energicznym rzucie uznała, że to nie dla niej i pozbawiła mnie wyżej wymienionej wahadłówki pękając powyżej węzła (trilene z modyfikacją). Okazało się, że nówka plecioneczka-tasiemeczka rwie się nawet w damskich dłoniach bez rękawiczek i daaaleeeko jej do deklarowanych przez producenta 3,4kg wytrzymałości.
Doszedłem do wniosku, że może znacznie lepiej zestaw będzie sprawował się z żyłką. Niestety Ultraviolet rekomendowana jako „bez pamięci do odkształceń”, schodziła ze szpuli i wędrowała przez przelotki jak spirala, choć nawinięta była zaledwie kilka dni wcześniej. W porównaniu gdy dwa miesiące temu nawinięty Techron z zestawu kongerowskiego, nie wykazywał aż takiego skrętu.
Wróciłem do paproszków, licząc na to, że poprzednie niepowodzenia były skutkiem użycia plecionki. Niestety, efekty były takie same, gdyż rzuty hamowała pewnie spiralność żyłki, choć z drugiej strony okazała się wyjątkowo mocna i nie puściła, nawet gdy zawiązałem na niej niemałego 5-gramowego woblerka. Niestety, podczas gdy moja współwędkarka skusiła na, maleńką, suchą muchę (0,6g) jeszcze jednego małego okonka i dwie ukleje pokaźnych rozmiarów, ja nie poczułem nawet puknięcia. Doszedłem do wniosku, że albo ja jestem ślepy i nieczuły, albo wędka niestety głucha.
Jedynym jasnym punktem tego popołudnia był kołowrotek. Mięciutka praca przypominała kołowrotki SHIMANO, choć ciut trudniejszy do zbicia był kabłąk, ale zamykał się również niemal bezgłośnie. Równiutko nawijał zarówno żyłkę, jak i plecionkę. Mimo spiralnej postaci żyłki, ani raz nie spowodował brody. Mogę po tym krótkim teście z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że jako jedyny element zestawu spełniał swoją rolę wzorowo. Nie wiadomo oczywiście jak będzie z trwałością, ale jak na maszynkę za niespełna 150 zł, nie mogę mu niczego zarzucić i mogę polecić użytkownikom zestawów UL z niezbyt zasobną kieszenią.

Podsumowanie.
Reasumując moje obserwacje z kilkugodzinnych prób łowienia i porównania z – choć nie tak „markowym” i połowę tańszym – zestawem o podobnym zastosowaniu, moja ocena brzmi:
wędzisko NIE,
kołowrotek zdecydowanie TAK,
plecionka zdecydowanie NIE,
żyłka z zastrzeżeniami TAK.

 


3.9
Oceń
(27 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 3)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(3)
Cena:
(3.3)
Użytkowanie:
(2)

Średnia ocena:

2.8Mikado zestaw ultra light - subiektywna ocena - opinie i komentarze

ryukon1975ryukon1975
+1
Dobry i ciekawy tekst. Oryginalny, troche inny jak wszystkie najbardziej popularne powtarzające jeden wzorzec. Niestaty jak widać sprzęt już znacznie mniej dobry. Nie spróbujesz to się nie dowiesz jak to mówią. 5 ***** (2017-06-10 15:06)
barrakuda81barrakuda81
0
Od początku zwróciłem uwagę na dobry i równy nawój linki na tym kołowrotku. Okaże się czy to zabawka na jeden sezon czy coś co wytrzyma chociaż ze trzy. Teraz tak robia nawet tańsze młynki że mają tę fajną pracę coś jak Shimano tylko że dosyć szybko ją tracą...:-)Jakość i materiały nie te ale to też kwestia ceny. Uchwyt skss nie każdemu dobrze leży w dłoni. Osobiście nie jestem jego fanem ale rozumiem że producent chciał odchudzić wędkę bo 77 gram to naprawdę niska masa. Ja mam raczej pozytywne skojarzenia z Mikado poza plecionkami Nihonto.Co do wymienionych żyłek Kamatsu się nie wypowiem ale z plecionek tej firmy jestem zadowolony.*****. (2017-06-10 23:26)
pakul1206pakul1206
0
No to po kolei :    :))) Wędeczki mikado są na prawdę ładne, ale w porównaniu z innymi według mnie miękkie. Moje plecoinki nihonto na matchówkach przy zastosowaniu kilku śrucin plączą sie co trzeci rzut tak że trzeba ciąć, pomogło zastosowanie jednej oliwki :) Z kołowrotkami mikado nie miałem nigdy problemów, choć do shimano im sporo brakuje, ale jeżeli chodzi o zbijanie kabłąka to fajniej od shimano robi to daiwa :)  Na koniec opierdziel :) bo kolega obiecał opisać żyłkę KAMATSU TECHRON !!!  :)  Wpis fajny, nie jakiś psalm pochwalny tylko rzeczowy opis  ***** (2017-06-10 23:47)
SithSith
+1
Sorry Krzysztofie, pamiętam o tym Techronie i na pewno opiszę, ale następnym razem. Chcę na niego trochę połowić a de facto był używany dopiero trzy razy, w sumie niewiele ponad 10 godzin. Jak dotąd nie sprawia żadnych przykrych niespodzianek (jak widać na załączonym obrazku). Obietnicę na pewno spełnię :)) Jeśli chodzi o kijki Mikado, to oprócz opisanego miałem do czynienia jeszcze z dwoma i były to wyłącznie spinningi, jak dla mnie ciut "pałowate", nie wiem jak sprawują się gruntówki i matchówki bo nawet nie miałem ich w ręku. Po doświadczeniach sprzed niemal 20-lat mam uraz do wędzisk Daiwy, kołowrotków nie używałem. Jestem zwolennikiem tych z niższej półki, przy mojej "intensywności" wędkowania wystarczają mi na trzy sezony "z okładem" a później je wymieniam. Piotrze, co do uchwytu SKSS, w pełni rozumiem intencje producenta, ale jednak wolę mieć kijek o 20-30g cięższy, ale uchwyt taki żeby nie drętwiała mi dłoń i żebym nad wodą myślał o rybach a nie o tym jak trzymać wędkę ;-( (2017-06-11 06:03)
SlawekNiktSlawekNikt
0
Rzetelna, subiektywna opinia co nie znaczy, że komuś innemu sprzęt nie podejdzie. ***** za całokształt choć te kilka godzin mogłeś pomnożyć ;-) (2017-06-12 06:44)
SithSith
-1
Mogłem pomnożyć, ale nie było na to czasu... ;-) (2017-06-12 07:30)
rysiek38rysiek38
+2
W sumie dobrze poczytać czasem takie negatywne oceny i upewnić się w swoich spostrzeżeniach co do marki a przy okazji "wyleczyć się" z ewentualnych zakupów np.plecionki (nie pierwsza ocena negatywna), co do żyłki mam i nie narzekam, kręciołek fajny,przyjemny ale niestety zużywa się niemiłosiernie szybko czyli pomysł ok.tylko materiały i obróbka do d...,kij już wymagał narawy - jest teraz krótszy ale działa nadal (Sensey tele match 420) (2017-06-12 10:52)
kabankaban
+2
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
I dobrze że nie każdy wpis co do sprzętu to same ochy i achy. Mam kijaszek Mikado sprzed kilku lat bodajże "Filling" (kilkam na szybko i niechce mi się po prostu iść i sprawdzać) i czasami jeszcze go używam. Kilkanaście lat temu żyłka Mikado była jedną z moich podstawowych co do spinningu z tym że co miesiąc szpula wymieniana na nową. (2017-06-14 18:14)
u?ytkownik216729u?ytkownik216729
+2
Super wpis, obiektywny i ciekawy. Ode mnie *****! Pozdrawiam! :) (2017-06-21 15:57)
figus-ytfigus-yt
0
Fajny test, ja natomiast używam (i polecam) (2017-06-26 15:45)
figus-ytfigus-yt
0
Ja natomiast używam (i polecam) wędkę Robinson stinger trout spin 2,7 m do 15 g i kołowrotek dragon flash 630i (2017-06-26 15:47)
wedkarstwo-z-kapitanemwedkarstwo-z-kapitanem
0
Super artykuł.Zapraszam na mój (2018-12-20 19:50)
SithSith
-1
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
W ubiegłym roku coś mnie podkusiło i kupiłem Chubstera 305cm/3-15g. Masakra, tak źle wyważonego wędziska nigdy nie miałem w ręku, nawet jaxonki przewyższają tego nieudanego kijka o głowę. Już nigdy więcej MIKADO!!! (2021-03-24 12:59)
juscinjuscin
+1
Co do Chubstera, to jestem uztkownikiem tej delikatniejszej wersji o długości 2.7m i nie ma problemu złego wyważenia z Daiwą Ninja 2000. Kij jest bardzo kluchowaty, ale za to pięknie ładuje mikro przynęty i potrafi wyciągnąć każdy przyłów. Tekst bardzo przydatny 5+. (2021-03-25 21:27)

skomentuj ten artykuł

 

Sklep wedkuje.pl

Mistrall Lexus Ultra Spin