Mój killer na okonie - korek od wina

/ 62 komentarzy / 4 zdjęć


W tym blogu opiszę Wam jak zrobić bardzo łowną przynętę typu popper na okonie. Jest to przynęta powierzchniowa o bardzo ładnej i wabiącej pracy. Do napisania tego bloga zachęciła mnie wyprawa wędkarska w dniu 19.09.2012. Dzień wcześniej przygotowałem sobie 2 takie poppery z korka od wina. Jeden długości 8cm, drugi mniejszy: 4cm. Zastanawiacie się pewnie, jakim cudem można złowić coś na korek od wina?

A właśnie, że można. Gdybym sam tego nie sprawdził to bym nikomu w takie coś nie uwierzył. W tym blogu opiszę Wam jak ja wykonuję poppery i jak je prowadzę. Zaletą takiej przynęty jest jej koszt, który wynosi maksymalnie 2zł, oraz regularna praca, ponieważ ster który jest wykonany z kapsla po piwie ma bardzo symetryczny kształt, dzięki czemu pluski na wodzie są bardzo wyraźne i niezależnie od pogody są takie same. Powtarzalność dźwięków i wibracji w każdym pluśnięciu wynosi ok 90%. Do zrobienia tej przynęty zachęcił mnie filmik wędkarski który zobaczyłem przypadkowo w internecie. Głównym pomysłodawcą był nieco wstawiony Rosjanin :) A teraz do rzeczy.

Do wykonania przynęty będziemy potrzebować:

1. Korek od wina. Wybierając odpowiedni korek należy najpierw zastanowić się jaką chcemy zrobić dużą przynętę. Standardowo korki mają długość ok. 5cm, więc jeśli chcemy aby nasza przynęta była większa
musimy skleić dwa korki za pomocą kleju wodoodpornego.

2. Kapsel od piwa butelkowanego. Starajmy się wybierać kapsle które się zbytnie nie zniekształciły przy otwieraniu. Im bardziej symetryczny i prosty będzie kapsel tym lepsza będzie praca naszej przynęty.

3. Kotwica którą uzbroimy naszą przynętę. Do mniejszych przynęt stosuję mniejsze kotwice, do większych można zastosować dwie.

4. Mocna plecionka, drut lub stalka. Będzie to stanowić rdzeń poppera. Na jednym końcu będzie kotwica, na drugim będzie kółko za które będziemy mocować przynętę do żyłki głównej.

5. Igła krawiecka długa. Igła pomoże nam przeprowadzić rdzeń przez korek dzięki czemu założenie kotwicy oraz kółka będzie banalnie proste.

6. Kółka łącznikowe. Dzięki nim połączymy kotwicę z przynętą.

7. Dodatki. Tutaj gama wyboru dodatków jest ogromna. Możemy zrobić kolorowy chwost na kotwicy, nakleić oczy 3D. Pomalować przynętę. Jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność.

8. Nożyk oraz nożyczki. Przy pomocy ostrego noża uformujemy korpus przynęty z korka.

9. Klej wodoodporny.

Jeśli zgromadziliśmy już potrzebne narzędzia to możemy przystąpić do wykonania przynęty. Jeśli mamy minimalną sprawność manualną wykonanie przynęty zajmie nam nie więcej jak 5minut.

1. Pierwszym etapem wykonania przynęty jest odpowiednie uformowanie korpusu. Tutaj też musimy zastanowić się jaki kształt ma mieć nasza przynęta. Jeśli już wymyśliliśmy zaczynami skrobanie. Pamiętajmy, aby przód korpusu do którego będziemy montować ster(kapsel) musi być płaski.

2. W kapslu za pomocą gwoździa lub nożyka robimy otwór. Starajmy się oby był on możliwie jak najbardziej na środku(na obrazku punkt zaznaczony na czerwono).

3. Teraz za pomocą igły przez środek przynęty przeciągamy rdzeń, może to być np. drut, plecionka lub zwykła stalka. Jeśli bierzemy stalkę to musimy usunąć agrafkę, i wbić w przynętę od tyłu, dzięki temu będziemy mieć już gotowy krętlik na kotwicę. Oczywiście wcześniej przewlekamy naszą plecionkę(lub inny rdzeń) przez oczko igły i staramy się poprowadzić idealnie przez środek, aby igła przeszła na wylot korka też możliwie jak najbliżej środka.

4. Jeśli mamy już poprowadzony rdzeń(kolor czerwony na obrazku) przez środek przynęty to na końcu(po stronie ogona przynęty) zawiązujemy krętlik(nadmiar plecionki odcinamy), do którego później zakładamy kółko łącznikowe oraz kotwicę o rozmiarze dopasowanym do wielkości przynęty.

5. Przyszedł czas na zamontowanie steru w postaci kapsla(na obrazku kolor zielony). Kapsel zakładamy zewnętrzną częścią( zazwyczaj kolorową) w kierunku korka). Najpierw przewlekamy rdzeń przez otwór w korku; następnie nakładamy klej na korek i przykładamy kapsel po czym mocno przyciskamy. Czekamy aż nasz klej wyschnie. Musimy użyć kleju wodoodpornego, aby przynęta się nie rozpadła w wodzie podczas łowienia.

6. Jeśli klej wysechł, a nasze elementy są już mocno sklejone pozostaje tylko przymocować z przodu przynęty krętlik lub kółko łącznikowe dzięki czemu będziemy mogli przymocować przynętę do żyłki głównej na wędce. Możemy również uatrakcyjnić przynętę dodając kolorowy chwost na kotwicy oraz przykleić sztuczne oczy.

Gotowe. Jeśli przynęta będzie zbyt lekka to można zrobić otwór na brzuchu pod spodem, do środka wrzucić ołów i zakleić. Preferuję dodawać obciążenie po środku przynęty aby ta będąc w wodzie zachowała poziom. Jeśli dodamy z przodu lub z tyłu to wtedy przynęta będzie zanurzona przodem lub tyłem w wodzie i praca nie będzie tak atrakcyjna jak powinna.. Korek ma bardzo dobrą pływalność więc możemy kombinować z różną ilością ołowiu.

Prowadzenie przynęty:
Przynęta jest bardzo prosta w prowadzeniu. Jak każda przynętą powierzchniowa pracuje na powierzchni, więc miejsce w którym będziemy używać przynęty powinno być raczej płytkie. Dobrze sprawdza się w miejscach zarośniętych wśród roślinności oraz nad zwalonymi drzewami w których czyhają okonie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypatrzenie stada żerujących okoni i podanie przynęty prosto pod pyski głodnych garbusów. Często okoń żeruje właśnie przy powierzchni i widowiskowo goni małe rybki które wyskakują z wody próbując się ratować przed zjedzeniem. Wtedy jeśli widzimy żerujące okonie przy powierzchni głębokość nie ma znaczenia. Prowadząc przynętę trzymamy szczytówkę pod kątem 45* nad lustrem wody. Pamiętajmy aby natychmiastowo likwidować luz na żyłce.

Technika nie jest skomplikowana. Po zarzuceniu przynęty wykonuję 2 szarpnięcia( 2 szarpnięcia = 2 podciągnięcia szczytówki = 2 chlupnięcia przynęty na wodzie). Nie prowadźmy przynęty jednostajnie i róbmy przerwy. 80% brań następuje właśnie wtedy gdy przynęta jest w bezruchu. Branie trudno przegapić, jest to bardzo widowiskowy wyskok ryby z wody lub też głośne zassanie przynęty z powierzchni. Jednak pamiętajmy o tym żeby zacinać dopiero jeśli poczujemy branie na wędce. Nie za każdym razem okoń trafia w przynętę, więc jeśli będziemy zacinać zaraz po zobaczeniu ataku to będą to w większości spudłowane zacięcia.

Przykładowa technika:
2 popy- przerwa - 1 pop - przerwa- 3 popy- przerwa- 3 popy- przerwa-2 popy- przerwa- 1 pop- przerwa itd.

Myślę, że ktoś kto już miał doczynienia z popperami poradzi sobie bez problemu. Jeśli zrobicie duże i ciężkie przynęty można zastosować do prowadzenia sprzęt castingowy, jednak przy małych wersjach przynęt zalecam stosowanie kołowrotka o stałej szpuli. Proponuję na początku wykonać 2 wersje, 4 cm i większą np 7cm. Może wygląd przynęty nie powala na kolana, ale za to nadrabia piękną pracą.

Dlaczego jest taki skuteczny? Jego bulgot ma znacznie inny dźwięk niż poppery produkowane seryjnie przez rekomendowane firmy, przypomina odgłos jaki towarzyszy polującym okoniom co pobudza je do ataku.


Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania lub wątpliwości związane z przynętą proszę pisać na PW. Postaram się jak najdokładniej odpowiedzieć.

Jeśli ktoś spróbuje wykonać taką przynętę proszę o opisanie efektów w komentarzu :)

 


4.9
Oceń
(92 głosów)

 

Mój killer na okonie - korek od wina - opinie i komentarze

piotr-strzalkowpiotr-strzalkow
0
MacGyver się kłania. ***** (2012-09-20 09:40)
SpawciuSpawciu
0
super sprawa :)) trzeba wyprobowac tylko czesci ogarne :)) efekty opisze pozniej (2012-09-20 09:50)
naruto1919naruto1919
0
Kurcze człowiek się meczy boczne troki, blachy, woblery dziesiątki kolorowych gum a tu nic a tu na takie brzydkie cosik się okonek połakomił no brawo 5 teczka ciekawe napisz tylko ile w sezonie masz ataków na taką przynętę? (2012-09-20 09:58)
Pawelski13Pawelski13
0
Draq - to nieważne że nie jest ładny, najważniejsze że ryby go lubią:) Piątka za pomysł i za opis. (2012-09-20 10:08)
piotreks1990piotreks1990
0
Ode mnie też Piątka. Pomysłowość to klucz do sukcesu, a że sezon spiningowy w pełni to trzeba będzie wypróbować:) (2012-09-20 10:56)
camelotcamelot
0
Rewelacja ! - W życiu nie widziałem piękniejszej przynęty ! Nie wierzycie ? ......Spytajcie okoni ! Pozdrawiam serdecznie ! (2012-09-20 11:25)
darek300darek300
0
To dowód na to że ważniejsza od wyglądu przynęty i jej koloru jest jej praca. Sklepowe pułki bardziej zwracają naszą uwagę niż ryb:)pozdrawiam. Będzie trzeba poszukać korka. (2012-09-20 11:38)
bednar14bednar14
0
Polak potrafi ;-) Gratuluję pomysłowości (2012-09-20 11:42)
Lin1992Lin1992
0
Bardzo fajna przynęta a w dodatku jaka radość pewnie była że coś na nią wzieło. ***** (2012-09-20 12:25)
chudy81chudy81
0
dziś kupuję wino i wypije je z moją dziewczyną (żoną) korek się przyda, super pomysł mam nadzieję że i u mnie będą jakieś wyniki (2012-09-20 12:28)
Slawek71Slawek71
0
Sprawdzę i poinformuję o efektach, bo brzmi to trochę nieprawdopodobnie ;) (2012-09-20 12:58)
kabankaban
0
Przyznam ,że w skuteczność tego co widać na zdjęciu specjalnie nie wierzę. Ale... no właśnie, bywają dni kiedy dany drapieżnik nie "myśli" o niczym innym tylko o zdobyciu czegoś do zapełnienia żołądka i przetrwania kolejnej zimy. Każdy ma swój dzień i pewnie to był ten ,ale na dłuższą metę w skuteczność tego wynalazku nie wierzę. Pozdrawiam i czekam na kolejne dowody skuteczności tego modelu.
(2012-09-20 13:32)
DraqDraq
0
Co do ilości ataków w sezonie to nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie :) W jednym rzucie zdarzają się nawet 3 lub 4 ataki, ale nie każdy atak kończy się wyciągnięciem ryby z wody. W najbliższym wypadzie postaram się nagrać film z łowienia. Jeśli się trafią jakieś sensowne ryby udostępnię film. (2012-09-20 14:29)
Kamilo1981Kamilo1981
0
Czesci mam jeszcze tylko chwilki wolnego czasu brak, le amysle ze w jakis weekend zrobie go i stestuje na rzece :D (2012-09-20 14:43)
ekciakekciak
0
:D git 5 (2012-09-20 15:10)
poinekpoinek
0
D jeśli coś złowię to dam foto. I oczywiście 5 $$$$$ (2012-09-20 15:22)
kamil11269kamil11269
0
tani i widzę że skuteczny pomysł (2012-09-20 15:31)
janglazik1947janglazik1947
0
Bombowy pomysł . To wręcz nie wiarygodne na co te nasze rybki mają ochotę się skusić . Za pomysł piątal . Ale na tym się nie skończy MUSZĘ TO WYPRÓBOWAĆ . Jak się sprawdzi do piątaka dodam wykrzyknik. (2012-09-20 18:16)
jakubnobjakubnob
0
5 ***** bardzo fajny pomysl i jest potwierdzenie skuteczności w postaci fotki (2012-09-20 20:08)
wkuboslawwkuboslaw
0
przewertowałem cały dom ale nie znalazłem korka ale jak znajde to napewno wyprubuje pozdrawiam (2012-09-20 20:54)
rafallrafall
0
naprawdę fajne i piątka (2012-09-20 22:09)
rafallrafall
0
naprawdę fajne i piątka (2012-09-20 22:10)
Iras1975Iras1975
0
Hmmm... do stworzenia jednego poppera trzeba dwie butelki opróżnić, planujesz masową produkcję?;) A tak wogóle to gratuluję. (2012-09-20 22:12)
egzekutoregzekutor
0
no brawo Polak potrafi 5 (2012-09-20 22:23)
maverick314maverick314
0
Bardzo fajny pomysł piąteczka za opis. Pozdrawiam (2012-09-20 23:01)
DraqDraq
0
Iras nie trzeba opróżniać jak ktoś nie lubi :) Spacer po parku lub po lesie i kapselki się znajdą, a korek można też znaleźć lub kupić za grosze w sklepie z akcesoriami użytku domowego :) Masowej produkcji nie planuję, zrobiłem tylko kilka sztuk w różnych wielkościach i kształtach. Pozdrawiam (2012-09-21 07:37)
Adam01Adam01
0
powiem tyle- masz chłopie łeb! :D ***** i pozdrawiam! (2012-09-21 21:08)
sewo1997sewo1997
0
bardzo fajne,wiecej takich pomysłow (2012-09-21 21:44)
ProfesorProfesor
0
To jest prawdziwe wędkarstwo !!! (2012-09-21 22:24)
Pati80Pati80
0
ciekawy pomysł .5 dla ciebie
(2012-09-22 17:01)
djczdjcz
0
5/5 pod każdym względem :) Jak widać - w cale nie musi apetycznie wyglądać dla ludzkiego oka tak jak w przypadku intensywnie "pachnących bananem" dla naszych nosków zanęt, atraktorów, dipów albo kilku kulek proteinowych za 50zł... (2012-09-22 17:03)
coventcovent
0
" W cąłym kraju wzrosło spożycie wina i to tego troche lepszego niż "Czar PGR-u" bo ten posiada plastikowy korek:)" (2012-09-23 11:50)
jarko68jarko68
0
fajny opis ale ale co te okonie atakują kapsel korek czy hak (2012-09-23 21:53)
DarunioDarunio
0
UWAGA!!! Przed wprowadzeniem masowej produkcji obowiązkowe zapisanie się do klubu "AA". ha ha bardzo ciekawa propozycja ***** (2012-09-24 16:59)
pawel75pawel75
0
Myślę, że jakaś modyfikacja nie tylko okonie skusi :))) Zawsze doceniam pomysłowość i własne "wyroby " w tym naszym ulubionym hobby ! DUŻA PIĄTECZKA ! Pozdrawiam !!!! (2012-09-24 18:43)
KrystoKrysto
0
Pomysł na piątkę, ale trzeba go jeszcze wypróbować czy zda egzamin. Pamiętam jak sam zaczynałem od spławika z korka lub z pióra. (2012-09-25 00:09)
natanata
0
hehe aż sobie takiego wystrugam w celach testowych, za pomysl 5. (2012-09-25 15:24)
mateozet21mateozet21
0
Tak to już jest. Ta cała nasza biżuteria, te kolorowe i świecące przynęty to tylko mają wzmocnić morale wędkarza. Ryby najczęściej wolą coś co nam sie nie podoba. Bardzo fajny pomysł i warty zastosowania:) (2012-09-25 22:04)
DraqDraq
0
Z moich obserwacji wynika, ze przynęta ta sprawdza się na wodach, gdzie rybki widziały chyba już każdą przynętę. Gdy inni nie mają wyników na gumy i blachy to właśnie wtedy sprawdza się poperek :) jarko, nie rozumiem pytania. Ryba atakuje przynętę, a jak trafi to się zaczepi za kotwicę. Jak łowisz woblerem to co okoń atakuje? Korpus, hak czy kółko łącznikowe? :) Już niedługo napiszę następnego bloga opisującego powstawanie przynęt z rzeczy codziennego użytku :) Pozdrawiam (2012-09-25 22:15)
użytkownik57137użytkownik57137
0
Czy ten sposób sprawdza się także na wodach płynących (kanałach)? (2012-09-26 09:23)
troctroc
0
Dobre- a jako atraktor WD-40?
(2012-09-26 16:48)
fredy1fredy1
0
DraQ nie ściemnia, już normalnie łowi całkiem śliczne garbuski na jeziorze Durowskim, a że dodatkowo coś wyczarował to tylko na jego +. Potwierdzam ponieważ często z nim rozmawiam a dodatkowo jestem z tego samego miasta i również łowię na tym jeziorku. Nikt nie łowi a DraQ "ciągnie" :P (2012-09-26 18:35)
DraqDraq
0
Ciągnie ryby ma się rozumieć :p Misiek sprawdź, chociaż jak woda jest bardzo mocno wzburzona i pofalowana to raczej poperem ciężko się będzie łowić. (2012-09-26 19:35)
sieniolosieniolo
0
mam pytanko:) czy szczupaczek się trafia? (2012-09-26 22:06)
DraqDraq
0
Oczywiście :) (2012-09-26 22:24)
elwichuraelwichura
0
No ładnie ładnie:-) a po jakim winie te korki, może aromat który został jeszcze w korku je skusil do brania;-) żartuje:-) ale 5za pomysł i polamania;-) (2012-09-27 08:13)
zbigiaurelkizbigiaurelki
0
Grunt to pomysłowość. Ciekawy i prosty opis. Oczywiście piąteczka :) (2012-09-27 13:41)
roberthinio84roberthinio84
0
No spoko jak siadają pasiaki to co więcej.A jaka satysfakcja z ryby na swoją przynęte ;) (2012-09-27 14:36)
roberthinio84roberthinio84
0
Jeszcze jak bys ten filmik linka wrzucił z tym Ruskim;)pozdrooo (2012-09-27 14:39)
Damian OsieckoDamian Osiecko
0
Fajne ryby tobie na to biorą więc cóż trzeba będzie wyprodukować do testu jedną sztukę.:D (2012-09-29 12:16)
michallo212michallo212
0
Właśnie się zabieram za tworzenie takiego popka ;) Oczywiście 5 za opis ;) (2012-10-02 15:54)
pawel75pawel75
0
Extra przynęta, zawsze twierdzę, że nie najłowniejsze jest to co najbardziej kolorowe i przyciąga głównie uwagę wędkarza a nie rybki :)) Rewelacja. Pozdrawiam i ***** (2012-10-05 05:32)
JacoslawJacoslaw
0
Heh :) OPis czytałem z uśmiechem na ustach a załączone zdjęcia tylko ten uśmiech poszerzyły :) Gratuluję pomysłowości. Bardzo ciekawy opis. Dodam sobie stronkę do ulubionych aby nie zapomnieć o wykonaniu przynęty w wolnej chwili. Pozdrawiam serdecznie. (2012-10-14 20:33)
NAMOR59NAMOR59
0
Dzisiaj go zrobiłem. Kiedy wypróbuję nie wiem. Ale pomysł super i mam nadzieję że skuteczny. Jestem (bardzo) początkującym wędkarzem i każda taka porada czy pomysł są dla mnie bezcenne. Dzięki. Pozdrawiam. Jak coś złowię napiszę. (2012-10-16 18:58)
papinoopapinoo
0
hmm,czemu nie skleić czegoś takiego, gratki za pomysł (2012-10-16 21:14)
michal17michal17
0
Witam.Czym to wystrugać ? nożykiem nie mogę,bo mam za twardy korek :/ (2012-10-23 21:44)
DraqDraq
0
To znajdź inny korek :) Albo ostrzejszy nożyk weź. (2012-11-02 19:05)
grzesiek198921grzesiek198921
0
gratulacje pomysłu mam w domu kilka korków na pewno przetestuję :) (2013-04-11 22:21)
Stary666Stary666
0
równie dobrze można to zrobić przy użyciu marchewki (-: (2013-04-18 15:34)
sobi1sobi1
0
Fajny pomysł,lubię takie kreatywne rozwiązania.Właśnie zrobiłem jeden,za chwile dokończe jeszcze 3.Zobaczymy jak zareagują na nie okonie! (2013-05-03 11:40)
dunster35dunster35
0
Niezły pomysł i na dodatek tani. Zasłużona piąteczka (2013-06-11 19:11)
sztafisztafi
0
Gratuluje pomysłu i zapału. I jak to nie dużo trzeba żeby zrobić coś z niczego. Wyglad twojego dzieła nie wygląda powalająco ale liczy się skuteczność. Pozdrawiam i oczywiście piąteczka za pomysł 5 ***** (2014-04-15 12:42)

skomentuj ten artykuł