Okoń na trok

/ 8 komentarzy

Jak wszyscy zapewne wiedzą metoda połowu okoni na boczny trok ,od jakiegoś czasu robi furorę w śród wędkarzy . Łowcy okoni nie wyobrażają sobie już właściwie innej metody!
Jest niebywale skuteczna, żeby nie powiedzieć zabójcza. Można ją stosować zarówno w rzekach jak i jeziorach równie skutecznie! Pierwszy raz spotkałem się z takim sposobem łowienia kilka lat temu! Opisanym zdaje się w Wiadomościach Wędkarskich! Pierwsze próby były mało obiecujące, ale z czasem wyniki potrafiły mnie wprowadzić w zdumienie. Po latach wypracowałem swój sposób łowienia na boczny trok.

Do metody tej używam dwóch kijów . Jeden o ciężarze wrzutu do 20 g, a drugi okoniową wklejankę o ciężarze wyrzutu do 10 g. Obie z miękkimi szczytówkami. Kołowrotek Shimano Catana 1000 RA. Na szpuli nawinięta żyłka o średnicy 0,18 mn. Główna żyłka zakończona potrójnym krętlikiem z jednym ramieniem nie co dłuższym. Do dłuższego ramienia krętlika przywiązuję ciężarek w kształcie pałeczki o różnej gramaturze, lub rzadziej ciężarek w kształcie łezki o ciężarze do 20 g. Wielkość ciężarka i jego kształt dobieram do głębokości wody i rodzaju dna! Jeśli jest kamieniste to używam pałeczek. Rzadziej się klinują po między kamieniami!. Średnica przyponu na którym jest umocowany ciężarek wynosi 0,10 mn. Taki cienki, aby w razie zaczepu urywał się tylko ciężarek!

Do drugiego ramienia krętlika przywiązuję przypon o długości od 50 do 100 cm z żyłki o średnicy od 0,12 do 0.16 mn. Przypon mam zakończony możliwie najmniejszą agrafką z krętlikiem. W razie potrzeby można bardzo szybko wymienić woblerka ,lub kopytko. Jeżeli łowię na tzw. paprochy to do przyponu przywiązuję nie wielki haczyk z łopatką.

W charakterze przynęt używam małych takich do 1,5 cm woblerków pływających lub tonących. Oraz główki jigowe o gramaturze pomiędzy 0,5 a 2 g. Wielkość gumek od 1,5 do 5m. Oraz paprochy! W tym roku przymierzam się do łowienia mormyszką przy pomocy bocznego troka. Przynętę prowadzę skokami, z dłuższymi czy krótszymi przerwami, starając się wyczuwać czy ciężarek szoruje po dnie. Uderzenie ciężarka w dno wzbudza dymek mułu co jeszcze skuteczniej prowokuje okonie do brania! Jeżeli są okonie w łowisku to nie są w stanie oprzeć się magicznej dla nich sile bocznego troka! Potrafią się ustawić w kolejce i biorą jeden po drugim! Bywa, że wielkość okoni jest nie zadowalająca. Wszystkie są wielkości palca! W takim miejscu na pewno nie złowimy większego garbusa. Okonie zbierają się w stada o jednakowym wieku i w podobnej wielkości!

W takim razie najlepiej jest zmienić metodę połowu lub miejsce łowienia! Prowadząc boczny trok zdarzyło mi się złowić oprócz okoni, również karasnopiórkę, jazia a w rzece klenia! Niestety również nie miarowe sandaczyki czy szczupaczki! A raz nawet na paproszka dość sporego leszcza! Który mnie niepomiernie zdumiał! Zacięty był za pysk! Mam na Dunajcu głęboką rynnę w której stoją brzany. Może boczny trok sprowokuje je do brania! Muszę to w tym roku sprawdzić!
Ta krótka notka jest przyczynkiem do wymiany poglądów i spostrzeżeń związanych z bocznym trokiem.

 


4.4
Oceń
(38 głosów)

 

Okoń na trok - opinie i komentarze

u?ytkownik6774u?ytkownik6774
0

kolego a jak dobierasz dlugosc troka - od czego to jest uzaleznione ?????

-trok na potrojnym kretliku czesciej sie placze niz na klasycznym wezle !!!!!

(2010-08-07 17:19)
kabankaban
0
Ja wolę zestaw bez krętlika,a co do przyłowu trafia się krąpik,leszczyk,świnka,certa.Stosując małe paproszki można z góry nastawić się na łowienie białorybu łącznie z wyrośniętymi kiełbiami(łowię prawie wyłącznie w rzekach).
(2010-08-08 15:20)
PajdaPajda
0
Trok na potrójnym krętliku może częściej się plącze,ale zapobiega skręcaniu się żyłki głównej.A gdzie kolega kupuje 5m gumy?:) (2010-08-19 08:48)
u?ytkownik51321u?ytkownik51321
0

Witam

Pewnie źle zrozumiałem, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju: poco dwa kije, chyba, że się używa jednego lub drugiego, bo się przestraszyłem, że to jakoś wyjątkowo skomplikowana metoda.

Pozdrawiam serdecznie

:-)


(2010-08-19 14:21)
janglazik1947janglazik1947
0
Boczny trok tyle się o tym mówi,a ja nie wiedziałem jak go prowadzic-teraz już wiem i jutro to wypróbuję.Za artykuł oczywiście *****.
(2010-09-15 10:11)
robson1robson1
0
Przepraszam kolego,ale po przeczytaniu twojego artykułu,mam wrażenie ,że nie masz doświadczenia w łowieniu trokiem.
(2010-09-23 09:34)
DomingoDomingo
0
ee - taki maly okon ( jak na "obiad" ), a juz go do domu bierzesz ;)

a artykul niestety niewnoszacy nic nowego :/
(2010-10-18 13:35)
karoltsu1karoltsu1
0
Podzielam zadanie Robsona1.
Bez oceny.
(2010-10-21 00:33)

skomentuj ten artykuł