Prawny status strażnika SSR

/ 1 komentarzy







W wielu kręgach istnieje błędne przeświadczenie o prawnym statusie Strażnika Społecznej Straży Rybackiej. Było to przedmiotem wielu sporów na różnych forach wędkarskich i nie tylko . Dziś postanowiliśmy pochylić się nad tym tematem i przedstawić stanowisko w tej sprawie. Na podstawie Ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o Rybactwie Śródlądowym art. 24. 1. Rada powiatu, na wniosek starosty może utworzyć Społeczną Straż Rybacką albo wyrazić zgodę na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej przez zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnionych do rybactwa. Społeczna Straż Rybacka w zależności od sposobu jej powołania podlega Staroście gdy on wniesie o powołanie straży, lub podlega pod organizacje społeczne zainteresowane jej utworzeniem i uprawnionego do rybactwa tj. np. Okręg PZW . W ostatnim przypadku sposobu utworzenia SSR komendanta i strażników powołuje i odwołuje Zarząd Okręgu PZW. Rada powiatu również w tym ostatnim przypadku ogranicza się tylko do utworzenia regulaminu SSR. Społeczna Straż Rybacka nie posiada również osobowości prawnej . Strażnik Społecznej Straży Rybackiej nie jest również funkcjonariuszem publicznym gdy wykonuje swoje zadania przewidziane ustawą . Zgodnie z zapisem Ustawy o Rybactwie Śródlądowym art.24 pkt.1 Strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt 1-3 i 4 lit. b).

2. Strażnik Społecznej Straży Rybackiej podczas i w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 23 pkt 1-3 i 4 lit. b):

1) korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

Ochrona prawna strażnika obejmuje takie bezprawne działania wobec niego jak naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie, utrudnianie prawnych czynności kontrolnych, lub działania wobec jego osoby gdy nie pełni on swoich czynności ,a bezprawne wyartykułowane powyżej czyny mają związek z wykonywanymi przez niego ustawowymi czynnościami. Obalić należy stwierdzenie, że Strażnik SSR jest funkcjonariuszem publicznym podczas wykonywania czynności kontrolnych, a jedynie przysługuje mu ochrona prawna aby ubezpieczyć go przed bezprawnymi działaniami wobec jej członków .Definicje Kodeksu karnego nie wymieniają strażnika SSR jako f-sza publicznego: Definicja legalna funkcjonariusza publicznego w rozumieniu obowiązującego Kodeksu Karnego z 1997 roku znajduje się w Rozdziale XIV zatytułowanym „Objaśnienie wyrażeń ustawowych” (tzw. słowniczek pojęć) w art. 115§13. Artykuł ten stanowi: szczegóły http://www.lex-pol.pl/2012/03/funkcjonariusz-publiczny-w-rozumieniu-kodeksu-karnego/ . Trudno dopatrzyć się aby w powyżej podanym artykule wymieniony był Strażnik Społecznej Straży Rybackiej jako f-sz publiczny. Fachowy nadzór nad działalnością SSR sprawuje Komendant Wojewódzki PSR poprzez właściwie terytorialnie Komendanta Państwowej Straży Rybackiej. Mamy nadzieje ,że powyższe informacje w znaczny sposób ułatwią interpretację przepisów dotyczących funkcjonowania SSR i statusu prawnego samego strażnika rybackiego.

 


5
Oceń
(6 głosów)

 

Prawny status strażnika SSR - opinie i komentarze

u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
***** (2013-05-08 20:27)

skomentuj ten artykuł