Regulacja i wymiana rolki kołowrotka

/ 6 komentarzy



  • konto usunięte





serwis wędkarski

Stan rolki powinno się sprawdzać dość często.Nie zaszkodzi rzucić okiem nawet przed każdym wędkowaniem.Podczas sprawdzania jej stanu najpierw poruszamy kabłąkiem czy nie popuściła się śrubka (zaznaczona jest ona niebieską strzałką na zdjęciu nr 4). Proszę zauważyć, ze ona ma takie specjalne ząbki, aby się nie odkręcała.Ale nawet z tymi ząbkami potrafi się odkręcić i wszystkie części ze zdjęcia nr 4 można zgubić. Jeżeli w tej śrubce nie ma ząbków to koniecznie musimy założyć podkładkę sprężynującą (zdjęcie nr 8). Po sprawdzeniu kabłąka możemy żyłką sprawdzić luz boczny, ciągnąc rolkę w jedną i druga stronę (zdjęcie nr 2).W tym przypadku luz jest bardzo wyczuwalny i konieczna jest regulacja. Po odkręceniu śrubki suwmiarką mierzę ośkę, która wystaje nad rolkę (zdjęcie nr 3). suwmiarka pokazuje 0.4mm. Zdjęcie nr 4 pokazuje zdemontowane części tzn. 1 rolkę, 2 łożysko, 3 podkładkę oporową. Następnie szukam podkładki dystansowej. Tam był luz 0.4mm, więc dystans powinien wynieść 0.1mm mniej, aby nie ścisnąć rolki za mocno, czyli potrzebuje podkładkę o wymiarze 0.3mm. Jest ona pokazana na zdjęciu nr 5 jako trójka. I teraz już to wszystko składamy (nadal zdjęcie nr 5) Wkładamy łożysko do rolki nr 1 i 2, i wkładamy to na ośkę. Oczywiście trzeba pamiętać o smarowaniu. (Ja kapie kilka kropelek oliwy do smarowania maszyn do szycia,ale nikogo nie zmuszam do tego i każdy niech sobie smaruje czym chce, np.może to być smar grafitowy) Następnie podkładkę nr 4 wkładamy do gniazda i na nią wkładamy dystans, czyli podkładkę nr 3, skręcamy śrubką nr 5 i gotowe. Teraz krzyżując dratwę tak jak na zdjęciu nr 6 obracamy rolką. Ja trzymam wędkę kolanami, ale można kogoś poprosić aby pomógł i przytrzymał kołowrotek. W tym wypadku operacja się udała i rolka chodzi prawidłowo. Opisałem (Chyba) najczęściej występujący przykład. Dodam jeszcze, że na żyłkę (przy skręcaniu jej na kołowrotek) działa siła odśrodkowa i największe tarcie występuje pomiędzy podkładką nr 3, a rolką nr 2 ze zdjęcia nr 7.

 


4.8
Oceń
(24 głosów)

 

Regulacja i wymiana rolki kołowrotka - opinie i komentarze

piotrcarppiotrcarp
0
Witam fajnie opisane a gdzie mozna kupic takie cienkie podkladki? zostawiam*****
(2011-10-24 12:42)
u?ytkownik54091u?ytkownik54091
0
Piotruś! OJ! ,OJ!, Z tym może być naprawdę Bieda,Tylko tokarz może pomóc!A moje  zapasy są już nam wyczerpaniu. Ale zawsze trzeba szukać "wyjścia awaryjnego" tzn. Można taką podkładkę wyciąć z odpowiedniej grubości blaszki.A ja zwolenikiem hasła,  "Masz łeb i h.. to kombinuj".Bardzo przepraszam jeżeli ktoś się obraził, za hasło! Pozdrawiam Zainteresowanych. (2011-10-24 19:09)
marek-debickimarek-debicki
0
Szanowny Kolego Bogdanie ps. Szczupaku. Zwróciłeś uwagę na niezwykle ważną rzecz , jak właśnie rolka w kołowrotku. Przy gorszej jakości sprzęcie,   wiele elementów należało kontrolować,  m.in.  rolkę jako częstą przyczynę poszarpanej żyłki. Nowy sprzęt, tak jak nowe samochody też się przecież psują, co nas nie zwalnia od tzw. przeglądów przed łowieniem. Warto o tym pamiętać. Pozdrawiam i *****pozostawiam. (2011-10-25 19:26)
gufozordgufozord
0
super artykuł, piąteczka :) (2012-02-07 19:19)
kolan7kolan7
0
mam teraz ten problem, skorzystam z artykułu, bardzo pomocny!!!*****pozdrawiam pana Bogdana (2012-02-18 18:32)
u?ytkownik95465u?ytkownik95465
0
Bardzo przydatny artykuł zostawiam ***** i pozdrawiam. (2012-02-21 06:31)

skomentuj ten artykuł