Robinson Diplomat Perch Jig 3-15g

/ 15 komentarzy / 8 zdjęćPoczątki mojej spinningowej kariery to wędziska o ciężarze wyrzutu około 5-30g i długości 2,7m. Tak zwane wędki uniwersalne. Brało się blachę czy wobler stawało nad brzegiem jeziora tudzież wiślanej główce i machało setki razy w poszukiwaniu szczęścia. Z czasem mój sposób na wędkarstwo spinningowe ewoluował. Dowiedziałem się, że na spinning można z dużą skutecznością łowić takie ryby jak okonie, klenie, jazie, pstrągi czy nawet wzdręgi. Coraz bardziej zaczęło mnie interesować delikatniejsze łowienie. Zamiast tak zwanego stacjonarnego łowienia szedłem w kierunku poszukiwania ryb. Skradania się do nich.

Do takiego łowienia trzeba troszkę innego sprzętu. Niewielkie ryby takie jak jazie, klenie czy okonie zazwyczaj łowi się na niewielkie i lekkie przynęty. Dlatego potrzebna jest wędka o niedużym ciężarze wyrzutu aby lekkie przynęty posłać na odległość, z której ryby nas nie dostrzegą. Kolejnym ważnym warunkiem jest długość wędziska. Skradanie się do rzecznych kleni czy jazi zazwyczaj prowadzi mnie przez gęstwinę nadwodnej roślinności. W takich warunkach ciężko przedzierać się i operować długim wędziskiem. Wybieram więc kije długości około 2,05 -2,45m. Jak w każdej metodzie istotna jest prezentacja przynęty, nadanie jej naturalnych ruchów w wodzie. Czasem, zwłaszcza w nadbrzeżnych szuwarach, trzeba mocno napracować się nadgarstkiem aby poprowadzić przynętę znacznie ułatwia to krótki dolnik wędki. Dla mnie dolnik nie może wystawać poza łokieć a najlepiej gdyby kończył się w połowie przedramienia.

Mam wśród swoich kijów stary, wysłużony Robinson Dynamic HS Ultra Light Jig 270cm c/w 7-15 mimo iż nadal jest często przeze mnie używany postanowiłem znaleźć jego następce

Zapewne część z Was słyszała o serii Diplomat od Robinsona. W tym roku w tej serii pojawiły się spinningi. Internetowe rozeznanie wyszło pozytywnie i postanowiłem. Wkrótce mój arsenał zwiększył się o kij Robinson Diplomat Perch Jig 2,45m 3-15g.

Pierwsze wrażenie wizualne bardzo pozytywne
Wędka dopracowana w każdym szczególe. Brak jakichkolwiek nadlewek czy zacieków lakieru. Rękojeść i dolnik zrobione z pianki i korka oddzielane metalowymi pierścieniami – wszystko pięknie spasowane, nic ie odstaje. Charakteru dodaje dzielony dolnik. Szczytówka białego koloru znacznie ułatwia jej obserwację.

Wykonanie
Z czego została wykonana wędka i w jakiej technologii ciężko jest ocenić samemu więc posłużę się słowami producenta:

„Idealne ułożenie warstw grafitu o sztywności 62 mln PSI przy użyciu minimalnej ilości spoiwa w technologii CS-Matrix zapewnia doskonałe przenoszenie drgań, niespotykaną
dynamikę i szybkość.
1 warstwa - Grafitowy rdzeń Hi-Speed o wzmocnionej wytrzymałości
2., 3.  warstwa - Nośny trzon wędziska z grafitu Hi-Modulus o sztywności 62 mln PSI
4 warstwa -Tkanina węglowa
5 warstwa - Zewnętrzny oplot węglowy HD zabezpieczający przed przypadkowymi uszkodzeniami „

Wykonanie dopełniają przelotki Fuji typu KT które zapobiegają zapętlaniu się plecionki czy żyłki na ramkach przelotek.


Użytkowanie

Po zamocowaniu kołowrotka i nawinięciu linki możemy rozkoszować się użytkowaniem wędki. Wędka jak zapewnia producent jest lekka, bardzo dobrze leży w dłoni. Jest szybka i świetnie radzi sobie z wyrzucaniem lekkich przynęt o wadze 4-5g. Przy wyrzucie przynęt około 12-15g nie ma się wrażenia, że coś zaraz strzeli. Wyrzut jet pewny. Mimo iż jest to wklejanka bez problemu radzi sobie z obrotówkami wielkości 0-2, nawet w rzecznym nurcie. Nowości dla mnie jest odkryty blank. W korpusie uchwytu kołowrotka mamy dwa wycięcia odsłaniające blank. Jedno z góry a drugie od dołu. Trzymanie palca bezpośrednio na blanku znacznie poprawia czucie przynęty. Jej uderzeń o dno czy brań ryby.

Mimo iż z nazwy to wędka okoniowa jak dotąd okazała się kleniowym pogromcą. Dzięki niej wyczuwam najdelikatniejsze trącenia pyskiem przynęty. Przy cięższym toporniejszym spinningu nawet bym nie wiedział, że w którymś miejscu siedzi ryba i poszedłbym dalej. Po wczuciu delikatniejszych skubnięć zmieniam sposób prowadzenia przynęty czy samą przynętę co często skutkuje zaciętym braniem. Dzięki tej konstrukcji na nowo odkrywam niektóre łowiska.

 


4.1
Oceń
(19 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 2)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(2.5)
Cena:
(2.5)
Użytkowanie:
(2.5)

Średnia ocena:

2.5Robinson Diplomat Perch Jig 3-15g - opinie i komentarze

w6i6e6w6i6e6
0
A mógłbyś wrzucić zdjęcia ugięcia kija?? Również pod dużym obciążeniem. (2016-07-01 08:14)
hothell2hothell2
0
Też bym o to prosił. (2016-07-01 18:27)
SithSith
0
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Zwięzła, przejrzysta opinia ***** Teraz trochę polemiki i porównania z wędkami DRAGON Viper Senso SL 275cm/1-7g i SHIMANO Catana 270cm/3-15g. Cyt.: "Dla mnie dolnik nie może wystawać poza łokieć a najlepiej gdyby kończył się w połowie przedramienia." Tutaj Diplomat góruje nad obydwoma, w Senso dolnik wystaje poza łokieć około 2 cm, w Catanie jest to aż 7, co powoduje, że jeśli ktoś jest nieprzyzwyczajony to stopka czepia się o odzież. Cyt.: "Szczytówka białego koloru znacznie ułatwia jej obserwację." Tu też przewaga Diplomata - Senso ma szczytówkę czerwoną, gorzej widoczną na ciemnym tle np ściany lasu (Catana nie jest wklejanką, więc nie ma porównania). Cyt.: "Jest szybka i świetnie radzi sobie z wyrzucaniem lekkich przynęt o wadze 4-5g. Przy wyrzucie przynęt około 12-15g nie ma się wrażenia, że coś zaraz strzeli." Senso świetnie obsługuje najlżejsze 1-gramowe smużaczki a przekroczenie górnej granicy CW nawet do 10g nie robi na nim żadnego wrażenia. Podobnie Catana, zgodnie z dolną granicą CW dobrze obsługuje 3-gramowe przynęty, a obciążenie go 20-gramowym woblerem, lub wahadłówką nie powoduje żadnego zagrożenia. Cyt.: "W korpusie uchwytu kołowrotka mamy dwa wycięcia odsłaniające blank. Jedno z góry a drugie od dołu. Trzymanie palca bezpośrednio na blanku znacznie poprawia czucie przynęty. Jej uderzeń o dno czy brań ryby." Żadna nowość, w Catanie rozwiązanie to stosowane jest od lat, potwierdzam, że jest faktycznie skuteczne i szkoda, że nie zastosowano go w Senso. Cyt.: "Mimo iż z nazwy to wędka okoniowa jak dotąd okazała się kleniowym pogromcą." Żadna rewelacja. Według mojego subiektywnego odczucia wędki okoniowe to takie o CW rozpoczynającym się nawet od 0,3-0,5g a maximum 1g, zaś 3-gramówki to już typowe kleniówki, więc Diplomat należałoby zaliczyć do tych drugich. Wszystkie trzy wędziska mieszczą się na tej samej półce cenowej. Reasumując Diplomat nie jest żadną rewelacją w stosunku do konkurencji. (2016-07-01 18:45)
SithSith
0
Errata: Catana ma CW 3-14g. Sorry za klawiszówkę. (2016-07-01 18:49)
chudymb2chudymb2
0
Z tego co pamiętam catana to pełny spin więc poròwnanie z wklejkami mija się z celem dodatkowo życzę powodzenia prowadząc kataną 20 gr wobler chyba że źle rozumuję i chodzi o sam wyrzut (2016-07-02 08:02)
SithSith
0
Marcin, dobrze rozumujesz, chodziło mi o wyrzut, prowadzenie to już inna bajka. Ogólnie jestem trochę zawiedziony Cataną. (2016-07-02 09:41)
tomasz196209tomasz196209
0
Z tego co widać to tak jak w catanie odkryty jest uchwyt a nie blank (2016-07-02 12:34)
SithSith
0
Kolego, to są wycięcia, okienka w okładzinie tworzącej uchwyt, właśnie odsłaniające blank. (2016-07-02 19:48)
grzegorzgkgrzegorzgk
0
Kol. Sith to jak już się tak rozpędziłeś z oceną tych trzech wędek to chciał bym poznać Twoją opinię, którą wędkę polecasz ? Ponieważ ja właśnie jestem na etapie wyboru kijka do 200 pln na klenie, jazie i ew okonie (wisła, pilica, radomka i niewielkie zb. torfowe) (2016-07-09 13:50)
Jakub WośJakub Woś
0
Sith ja wędki dobieram w pierwszej kolejności do przynęt a nie gatunku. Nie lowie okoni przynętami lżejszymi niż 2-3g a czasem lowie na przynęty do 15g. Przynętami 0,5 do 1 g próbuje łowić wzdręgi nie okonie. Foty z ugięcia bede za tydzień teraz na tapecie diaflex (2016-07-10 12:44)
SlawekNiktSlawekNikt
0
Jakub ile waży ta wędka ? Spośród kilkunastu ofert jakie czytałem w żadnej nie znalazłem podanej wagi tego spina. (2017-01-06 14:19)
SlawekNiktSlawekNikt
0
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Może zważ swój egzemplarz ?? (2017-01-06 23:30)
Jakub WośJakub Woś
0
Moja waga pokazuje 136 g (2017-01-07 00:19)
SlawekNiktSlawekNikt
0
Dziękuję. Pozdrawiam. (2017-01-07 00:26)
Jakub WośJakub Woś
0
W katalogu na 2017 rok Robinson podaje już wagi kijów. Ten model według katalogu waży 138g (2017-01-10 01:16)

skomentuj ten artykuł

 

Sklep wedkuje.pl

Mistrall Lexus Ultra Spin