Ryby najczęściej mylone

/ 9 komentarzy / 6 zdjęć


Do najczęściej mylonych gatunków zaliczamy ryby przypominające swoim wyglądem płocie . Właśnie takie gatunki jak: jazie , wzdręgi , czy jelce są mylone z tymi rybami .
Postanowiłem trochę przybliżyć ten problem bo najwięcej są mylone jazie i wzdręgi z płociami , a następnie jelce . Ryby te w wieku młodocianym i o wymiarach nie przekraczających 15 cm , czasami są tak trudne do odróżnienia że niejeden doświadczony wędkarz ma trudności w rozpoznawaniu tych gatunków . Dopiero dokładne przyjrzenie się obydwu , lub poszczególnym rybom pozwala na wyodrębnienie cech różniących je .
Jak wiadomo wszystkim wędkarzom , ryby te są traktowane w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb troszkę inaczej , i takie pomyłki mogą się skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami .
Otóż płoć w RAPR nie ma wymiaru , nie ma okresu ochronnego i ilość złowionych ryb nie może przekraczać 5 kg. Wzdręga i jelec ma wymiar 15 cm , nie ma okresu ochronnego i ilość złowionych ryb podobnie jak u płoci do 5 kg. Jaź natomiast ma wymiar 25 cm , nie ma okresu ochronnego i w nowym RAPR ilość złowionych ryb nie może przekraczać 5kg .
Zajmę się oczywiście najprostszym i najłatwiejszym sposobem odróżniania tych ryb , bo typowe cechy można znaleźć w atlasach lub na stronach Internetowych :
1. Jaź - https://wedkuje.pl/ryby,jaz,5239
2. Płoć - https://wedkuje.pl/ryby,ploc,279
3. Wzdręga - https://wedkuje.pl/ryby,wzdrega,9374
4. Jelec - https://wedkuje.pl/ryby,jelec,268

Rozważanie swoje zacznę od płoci gdzie jej typowymi cechami są: silnie spłaszczone ciało , łuski srebrzyste duże o kształcie kolistym . Grzbiet ciemno - zielony do niebieskiego , lub niebiesko - szary (uzależniony od środowiska w jakim żyją) . Brzuch biały . Oczy ciemno - pomarańczowe , lub prawie czerwone (cecha główna pozwalająca na odróżnienie jej od omawianych ryb ) . Otwór gębowy wąski ustawiony prawie poziomo , płetwy piersiowe , brzuszne i odbytowa są lekko pomarańczowe . Płetwa ogonowa szara o odcieniu pomarańczowym i końcach ciemno szarych . Typowa płoć jest przedstawiona na zdjęciu nr.1.
Ryba jaź różni się od płoci tym że ma więcej łusek i oczywiście drobniejsze . Następnie płetwy piersiowe , brzuszne i odbytową ma dosyć wyraźnie wybarwione na czerwono , lub nawet podchodzi pod kolor wiśniowy(zależy od wieku i środowiska) . Kolejna cecha różniąca jazia od płoci , to są oczy które mają zabarwienie lekko żółte lub szarawo – żółte . Otwór gębowy jest wyraźnie większy , tak że nie mamy problemu przy odhaczeniu jej , i ten szczegół niejednokrotnie jest niezauważany . Największe trudności w odróżnianiu jazia i płoci mamy kiedy ryby nie przekraczają 15 cm , właśnie wtedy główne cechy różniące te ryby są zbliżone do siebie , co powoduje najczęstsze pomyłki podczas połowów małych płoci - np. na zawodach , lub jako pozyskiwanie żywca . Zdjęcie Nr. 2 przedstawia jazia o podobnym wymiarze co płoć pokazana na zdjęciu nr.1
Wzdręga jest następną rybą, którą dosyć często mylimy z płocią , a to z tego powodu że te ryby najbardziej zbliżone są wyglądem do siebie . Rybę tą głównie rozróżniamy po intensywniejszym wybarwieniu , a zwłaszcza płetw . Płetwa grzbietowa i piersiowe szare z pomarańczowym odcieniem , a płetwy brzuszne , odbytowa i ogonowa jaskrawo czerwone , lub pomarańczowe . Drugą cechą odróżniającą te ryby są oczywiście oczy , gdzie u wzdręgi są żółtawe , podchodzące pod złote , a u płoci raczej czerwone . Otwór gębowy jest przesunięty ku górze . Pozostałe cechy są mało widoczne .
Na koniec pozostawiłem jelca a to głównie z tej przyczyny że ta ryba jest rzadziej spotykana i jej środowisko głównie znajduje się w rzekach . Podczas połowów rzecznych płoci , niejednokrotnie zdarza się nam złowić jelca i tu czasami dochodzi do pomyłek , a głównie z tego powodu że płocie żyjące w rzekach są mniej wygrzbiecone i przypominają niejednokrotnie jelca , lub odwrotnie . Jelec jako ryba typowo nurtowa charakteryzuje się wydłużonym i mniej bocznie spłaszczonym tułowiem . Oczy szaro - żółte , lub szaro - pomarańczowe z ciemnymi plamkami nad źrenicą . Płetwy - grzbietowa i ogonowa szare , lub ciemno - szare , a płetwy piersiowe , brzuszne i odbytowa - żółte , lub pomarańczowo- żółte , podobne jak u płoci . Głównie odróżniamy tą rybę po wydłużonym tułowiu i oczywiście po oczach . Zdjęcie nr. 4 przedstawia jelca , a zdjęcie nr.5 przedstawia jelca obok płoci . Mam nadzieję że przybliżyłem trochę problem odróżniania tych gatunków , choć warunki środowiskowe w jakich ryby te żyją , niejednokrotnie powodują to że różnice są mało widoczne . Wymieniłem oczywiście tylko te cechy , które pozwalają na szybkie i w miarę skuteczne odróżnienie tych ryb podczas wędkowania .

 


4.5
Oceń
(23 głosów)

 

Ryby najczęściej mylone - opinie i komentarze

kabankaban
0
Wszyscy mający problem z rozróżnieniem podanych gatunków powinni być usatysfakcjonowani zawartymi w wpisie informacjami.Kłopot z myleniem ryb to nie tylko cecha młodego pokolenia wędkarzy.Pozdrawiam i 5*.
(2011-04-21 09:54)
pstrag222pstrag222
0
bardzo interesujący i pomocny wpis nie tylko dla początkujących bo nie wierze ze nikt nie miał dylematów z rozpoznaniem nie których gatunków  ryby. zostawiam *****  i pozdrawiam pstrag222
(2011-04-21 18:10)
ElmiszelloElmiszello
0
Tego typu artykuły są potrzebne i to bardzo dla każdego. Ja sam kiedyś się pomyliłem i to na zawodach małego jazia potraktowałem jako płotkę. Dzień ten był dla mnie ogólnie nie sprzyjający,syndrom poprzedniego dnia i sam miałem oczy czerwone jak płoć hehe.  (2011-04-22 10:34)
slawomir66slawomir66
0
Brawo Kazik. Z twoich porad skorzystają nie tylko młodzi adepci sztuki wędkarskiej ale również dorośli, wydawałoby się wędkarze. W zupełności masz rację z tym, że płoć i jaź są często mylone. A już to co słyszałem podczas jednej z kontroli SSR gdy powiedziałem wędkarzowi, że ma małe jazie w siatce. Gość stwierdził, że to płotka drobno łuska. Serce boli słuchając takich bredni. Innym razem inny wędkarz wmawiał mi, że to co ma w siatce to nie jaź tylko jaźwica i ona wymiaru nie ma. Hehehe śmiać mi się chce gdy sobie przypomnę tamte sytuacje. Od tego czasu jadąc na kontrolę oprócz RAPRyb biorę asekuracyjnie atlas ryb słodkowodnych aby udowodnić niewiernym Tomaszom, że jest jaź a nie jaźwica czy płotka drobno łuska.
(2011-04-25 12:45)
Dawid1346Dawid1346
0
Dzięki za Kazik. Często łapię płotki na pobliskim stawie ale nigdy nie jestem pewny czy to płotka ;) (2012-04-18 09:44)
Krul-MateuszKrul-Mateusz
0
Dla mnie to wszystkie są jednakowe :) (2012-07-31 12:31)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-11 12:02)
grisza-78grisza-78
0
Niech wędkarska młodzież ( i nie tylko młodzież ) uważnie czyta! Bardzo przydatny artykuł. *****. (2013-10-04 09:08)
zywiec0zywiec0
0
Duża Piątka za zdjęcia*****dzięki. (2013-10-19 18:00)

skomentuj ten artykuł