Śruta kukurydziana-zanęta na flot i sprężynę

/ 2 zdjęć


ŚRYTA KUKURYDZIANA (ZANĘTA NA FLOT I NA SPRĘŻYNĘ).

Śruta kukurydziana - Produkt uzyskiwany przez rozdrabnianie ziarna kukurydzy; składa się z rozdrobnionego bielma, otrąb i łusek.

Otręby kukurydziane - Produkt uboczny przy produkcji mąki lub kaszki z kukurydzy; składa się zasadniczo z zewnętrznych łusek oraz zarodków kukurydzianych i cząstek bielma


Od dłuższego czasu śruta kukurydziana stanowi jeden z zasadniczych składników zanęt jakie stosuję do standardowych wypraw wędkarskich. Zanęt gotowych używam jedynie podczas zawodów. Takie podejście pozwala odpowiednio zanęcić łowisko i nie trzepie nas zbyt mocno po kieszeni. Ponadto daje nam satysfakcję samodzielnego przygotowania zanęty i niezliczone możliwości wariantowania. Może stanowić więc znakomitą zanętę, a dodatkowo po odpowiednim spreparowaniu spokojnie założymy ją na hak.
Niezmierną zaletą śruty kukurydzianej jest też jej dostępność. W większości tzw. dawnych sklepów GS, ogrodniczych w miasteczkach i na wioskach można ją kupić bez żadnego problemu.
Osobiście śrutę do wędkowania przyrządzam na dwa zasadnicze sposoby. Uprzednio do śruty dodajemy takie składniki wspomagające jak różnego rodzaju atraktory. Ja stosuję melasę koprową, czosnek zmielony suchy lub wyciśnięty, zaparzone ziele nostrzyka.
1. Sposób.
Zaparzanie śruty wrzątkiem do momentu aż będziemy mogli ulepić kulę. Należy przy tym uważać aby nie poparzyć rąk. Mieszanie masy przeprowadzać mocną drewnianą łyżką.
2. Sposób.
Jako lepiszcze stosuję bułkę tartą. W celu wyrobienia masy dodaję wodę z łowiska.
W jednym i drugim przypadku część ciasta wyrabiam dokładniej, gdyż posłuży mi jako przynętą w formie klusek zakładanych na hak.
Podczas nęcenie nie przejmujmy się kulami. Nie rozpadają się zaraz po zejściu na dno. Pamiętajmy, że nie jest to zanęta zawodnicza, a karpiom to nie przeszkadza.

 


3.6
Oceń
(19 głosów)

 

Śruta kukurydziana-zanęta na flot i sprężynę - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł