Szczupaki na gumę Daiwa Duck Fin Shad

/ 6 komentarzy / 5 zdjęć


Szczupaki z Daiwą.
Kwitnące drzewa kasztanowca dają nam znać ,że już nie pora na naukę tylko na maturkę. Więc dałem sobie spokój z nauką i znalazłem idealny sposób na odprężenie czyli... Wędkowanie!:) W maju głównym celem wędkarzy są srebrne rzeczne torpedy i zębate szczupaki w jeziorach. W dzisiejszym wpisie pragnę zająć się szczupakami z dużych płytkich jezior . Szczupaki w tym czasie są bardzo aktywne ponieważ wygłodniałe po tarle chcą szybko zregenerować siły. Temperatura wody w dużych płytkich jeziorach nagrzewa się stopniowo , na początku maja ma około 12-14 stopni Celcjusza a co za tym idzie ryby takie jak wzdręgi, płocie i okonie często żerują w pasie trzcinowisk, co nie umknie uwadze szczupakowi ,który cierpliwe tylko czeka na okazje w której zatopi swoje zębiska w ciele swojej ofiary. Z brzegu warto szukać miejsc wśród drzew ,które dają okazje do zjedzenia tłustego robaczka ,który spadnie z drzewa. Oprócz naturalnych zalet miejscówek takich jak górki , gałęzie , kamienie , warto zwrócić uwagę na miejsca w których łowią spławikowcy ,którzy nęcą płocie ponieważ wraz z płociami ,które stają się mało ostrożne przybywają drapieżniki i spiningista powinien być czujny.

 Jeżeli znajdziemy już potencialne miejsce gdzie złowimy szczupaka to pora przygotować sprzęt warto zaopatrzyć się w żyłke przynajmniej 0,24mm ponieważ dzięki takiej średnicy mamy szansę powalczyć z naprawdę dużą bestią a po co pluć sobie w twarz gdy na kiju zamelduje się osiemdziesiątka z dużym plusem i żyłka pęknie jak struna niszcząc nasze plany. Do łowienia szczupaków polecam żyłkę ze względu na to ,że często używamy blach obrotowych ,które skręcają linkę co dyskryminuje plecionkę w tym wypadku. Jezeli jednak chcemy łowić szczupaki na gumy to plecionka jest świetną opcją ponieważ mamy dużo lepszą kontrolę nad przynętą i jest dużo bardziej wytrzymała. Jakie przynęty są skuteczne na szczupaki? Blaszki obrotowe typu long i aglia w rozmiarze 4 , blaszki wachadłowe , woblery , koguty i gumy. Z doświadczeń jakie mam z poprzednich lat rysuje mi się guma minimum 9cm o podłużnym kształcie takim jak mają lunaticki , longinusy i ohio. Każda z tych gum ma swoje wady i zalety i przez długi okres szukałem przynęty która będzie łączyła cechy wszystkich i da jeszcze coś od siebie i właśnie w taki sposób wpadły mi gumy Daiwy D"Fin Shad. Guma ta ma bardzo "przyjemną " pracę ,która pozwala na różne typy prowadzenia ponieważ 9cm model pracuje już przy główce 2 gramowej. Przynęta ta wykonana jest z bardzo dobrego tworzywa , ma oczy 3D ,które są dobrze zamontowane i nie odklejają się co dobrze świadczy o produkcie. Daiwa daje nam ciekawą paletę kolorów ,która wpadnie w oko nie tylko wędkarza ,ale też i ryby. Moim faworytem jest kolor "Burning Perch". 

Tymi gumami skutecznie obłowimy płycizny posługując się 6gramową główką i powolnym opadem. Trzeba być bardzo uważnym ponieważ atak może nastąpić w każdym momencie. Z doświadczenia wiem ,że szczupaki często stoją na narożnikach trzcinowisk i w takim miejscu warto się skupić. Przy blaszkach wahadłowych , obrotowych , woblerach i kogutach po za pracą i wyglądem bardzo ważna jest kotwiczka. Jeśli nastawiam się na dużego szczupaka preferuję używać kotwic od Ownera , VMC i Daiwy ponieważ wiem ,że te firmy dają mi pewność ,że dam radę nawet największej rybie.Myślę ,że chociaż trochę przybliżyłem czytelnikom sposób na szczupaka ,który uważam za najskuteczniejszy;)

"Zgłaszam na konkurs wedkuje.pl"

 


4.2
Oceń
(15 głosów)

 

Szczupaki na gumę Daiwa Duck Fin Shad - opinie i komentarze

pilnikpilnik
0
praca tych gum przecietna, co prawda sandacz dobrze puka (fajnie sprawdza sie kolor fluo) w gume ale tylko w czesc ogonowa, czesto ja obcinajac. mysle ze za cene 3,50zl (cena u mnie w sklepie) mozna oczekiwac czegos wiecej, majac na mysli prace przynety bo wykonanie jest solidne, placimy chyba za substancje niby wabiadza drapiezniki, ktora pokryte sa gumy, mysle ze ohio relaxa bije na glowe cena i praca bo czesto zapominamy ze nie o kolor i wyglad chodzi...   (2014-05-11 12:20)
JOPEK1971JOPEK1971
0
Na szczupaki jak i inne drapieżne ryby nikt nie wymyślił lepszej gumy jaką jest "Kopyto" firmy Relax.Ta firma ma w swoim asortymencie wiele przynęt które są nieśmiertelne.Na rippery Aquła łowię do dziś i się nie przejadły rybkom. (2014-05-11 13:10)
kabankaban
0
Do Relaxa dodałbym jeszcze Predatora Mann'sa (mój ulubieniec na zbiornikach) i kilka Kallinsów. Oferty firm produkujących gumy przebogate i o wiarę w "tę" właśnie moim zdaniem chodzi. Pozdrawiam. (2014-05-11 19:53)
karwos33karwos33
0
Taaak, stare poczciwe kopyto zawsze dobre na zębatego :) Ale w tym roku korzystam z Tankerów Robinsona i efekty już na początku sezony są wyśmienite. (2014-05-11 21:36)
danielkasdanielkas
0
W pełni potwierdzam Twoje słowa Radku - Relax trafia w gusta ryb! (2014-05-12 12:33)
okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
Kopyto jest oczywiście przynętą o której walorach już nawet nie trzeba dużo mówić , każdy kto zaczyna zabawę ze spiningiem i gumą poznaje ją na początku zabawy. Jednak u mnie ostatnimi czasy na kopyta biorą przeważnie okonie. A odkąd poznałem Lunaticki dragona to ten kształt przynosi mi najwięcej efektów a jak wiadomo czasem delikatna zmiana koloru czy pracy przynęty potrafi przynieść efekt więc warto mieć przy sobie Ohio, Lunaticki, Longinusy i właśnie te opisane daiwy. Ja je bardzo lubię i mi podchodzą chociaż faktycznie , cenowo z tych wszystkich wymienionych gum stoją na czele. (2014-05-12 12:59)

skomentuj ten artykuł