Tekst niesponsorowany

/ 31 komentarzy / 4 zdjęć


Jeszcze nie tak dawno nie mieliśmy zbyt wielkiego pola manewru w wyborze stosownych akcesoriów i raczej większość wędkarzy była w ogóle szczęśliwa, że w sklepie wędkarskim kupiła jakąś np. wymarzoną agrafkę. 

Jednak w ostatnich latach wędkarstwo rozwinęło się w niezwykłym tempie. Równie szybko, m.in. dzięki Internetowi, uzyskaliśmy wręcz nieograniczony dostęp do wiedzy poświęconej wędkarstwu. Na dodatek firmy wędkarskie prześcigają się na wszelkie możliwe sposoby, oferując coraz to nowsze produkty. Kołowrotek, który jeszcze na początku roku miał być hitem, w następnym roku jest zastąpiony nowym mega hitem. Nikt nam jednocześnie w tym natłoku informacji nie zagwarantuje, że to, co jest zamieszczone w katalogu określonej firmy, na stronie internetowej, czy w innym materiale jest "cacy". Towar ma ładnie wyglądać, być w miarę dobry i dobrze się sprzedawać. Takie czasy.

Tym to sposobem nieodzownym elementem przemysłu wędkarskiego stał się marketing i wszechobecna reklama. Nie jest chyba tajemnicą, że firmy zatrudniają zawodowych testerów sprzętu, którzy nie tylko sprawdzają parametry sprzętu, ale dzięki swojej wiedzy i określonym umiejętnościom, potrafią to przelać na papier, czy też na blogi. Oprócz zawodowych testerów pewna grupa wędkarzy, m.in. poprzez różne portale wędkarskie, uzyskała określone możliwości opisywania nowinek sprzętu danej firmy. Jedni promują nowe produkty, inni zachwalają sprawdzony sprzęt i interes się kręci. Z kolei inni piszą o sprzęcie z różnych półek, gdyż są jego najzwyczajniejszymi pasjonatami.

Zbierając to wszystko w całość rodzi się pytanie czy my, najzwyklejsi amatorzy i wędkarscy zapaleńcy, jesteśmy w stanie jednoznacznie zdecydować, kto jest lepszy i która firma wędkarska powinna być preferowana? 

Analizując sprawę głębiej, czyż nie należało by sobie zadać pytania, czy zawsze na wyższych szczeblach, pomiędzy firmami ma miejsce sportowa rywalizacja w dążeniu do zdobycia dominacji na coraz bardziej chłonnym rynku?

Pytając dalej, czy jest jakiś błąd w tym, że ktoś opisuje nowe produkty określonej firmy? Czy popełniamy wykroczenie, czy też działamy na czyjąś szkodę polecając coś nowego? Czy też często sami nie wyszukujemy w zagranicznych katalogach nowych, niezwykle łownych i najskuteczniejszych przynęt?

Dlatego też nie wiem, co jest lepsze i co zawiera więcej prawdy. Wpis Kolegi, który poleca określony produkt, czy niekiedy w takiej samej formie przekazana reklama produkty przez zawodowego testera.

Przyjrzyjmy się ostatnim artykułom na głównej stronie portalu i oceńmy sami materiały. Zastanówmy się jaki jest nasz stosunek do wędkarskiego marketingu, reklamy, a także fachowych opisów sprzętu przed jego wprowadzeniem na rynek, upływie jednego, czy dwóch sezonów. Czy będziemy w stanie zachować odrobinę dystansu i wyłowić właściwe formy i celu przekazu? Czy w końcu odnajdziemy różnicę pomiędzy niby bliźniaczymi, a jakże odmiennymi pojęciami jakimi są krytyka, a krytykanctwo? Sprawa wydaje się być chyba bardziej złożona. Ja nie czuję się na tyle ekspertem, aby o tym wszystkim decydować i komuś narzucać swoją wolę. Każdy z nas powinien sobie wybrać taką formę, która mu najbardziej pasuje i jest zgodna z jego sumieniem.

P.S. Informuję Szanownych i niewtajemniczonych Portalowiczów, aby nie było niedomówień, że piszę o różnym sprzęcie którym wędkuję, w tym o sprzęcie desygnowanym przez rodzimą firmę Jaxon. 

Fotki w materiale są przypadkowe i nie preferują żadnej z firm.

 


4.4
Oceń
(49 głosów)

 

Tekst niesponsorowany - opinie i komentarze

troctroc
0
Skomentuję to w paru słowach. Wędkarze dzielą się na dwie grupy- kolekcjonerów sprzętu oraz tych, którzy łowią ryby, niejednokrotnie taką sytuację zaobserwowałem na łowiskach oraz podczas zawodów. Wypasiony sprzęt a efekty mierne- po raz kolejny sprawdza się stara prawda że nie sprzęt łowi ryby, chociaż można znaleźć parę perełek tzn. połączenie doświadczenia i dobrego sprzętu- połączenie dosyć nieczęste, nieprawdaż? No tak, ale przecież wszyscy na tym forum są mistrzami.... Odezwą się za chwilę doświadczeni wędkarze z dwu letnim stażem- no, mam kołowrotek z 15 łożyskami, bolonkę za 1,5 tysia itd, to na pewno będą efekty- tak przecież było w reklamie. Nic nie robi większej wody z mózgu jak właśnie reklama, nie ominęło to również wędkarstwa. Ileż to razy dzięki reklamie kupiliśmy absolutnie do niczego niepotrzebny bzdet? I o to chodzi, nad reklamami pracują specjaliści a celem jest nie dobro klienta a maksymalne zwiększenie sprzedaży. Dobre wyroby reklamują się same. Sam na przyklad posiadam w swoim wędkarskim arsenale kilka kołowrotków markowych firm, (i nie Jaxon) mają po lat od kilku do kilkunastu- wszystkie sprawne i z chwilą kiedy nadejdzie pora na zmiany- wybiorę dokładnie te same firmy. (2015-02-26 11:28)
barrakuda81barrakuda81
+1
Nareszcie wpis na który czekałem! Szczerze mówiąc sam przymierzałem się do podobnego bo główna strona wedkuje została wręcz "zalana" kryptoreklamą. Gratulacje dla Kolegi Marka że podjął ten niełatwy temat - to wymagało odwagi bo zaraz na pewno zwolennicy pseudoreklamowych wpisów będą atakować oficjalnie lub z troll-kont co już niejednokrotnie widzieliśmy. Wiele osób twierdzi że recenzje sprzętu są ważnym elementem prowadzenia wędkarskiego bloga - ja jestem odmiennego zdania. Każdy pisze co uważa ale wystarczy przejrzeć wpisy niektórych osób aby zauważyć ponad wszelką wątpliwość że wiele z nich jest ukierunkowanych na promowanie produktu TYLKO JEDNEJ FIRMY! Gdyby była tu jakaś "rożnorodność" to nie byłoby się czego czepiać... Widocznie facet taki ma ,takiego używa i uważa za słuszne polecanie go innym. Nie dla wszystkich jest oczywiste że ta czy inna osoba jest testerem jakiejś firmy. Niektórzy nie robią z tego tajemnicy i to jest fair bo rozumiem że to element ich pracy a ocenę obiektywności pozostawiam sobie. Natomiast dobija mnie zawoalowane promowanie produktów. Dopóki ktoś się nie połapie o co chodzi a są tu też osoby "świeże", dopiero zaczynające przygodę z wedkuje.pl to może to wpływać na jego opinię o sprzęcie i na wydawane pieniądze na ten a nie inny produkt. Reklama? - O.K. ale niech każdy użytkownik ma świadomość co czyta. Dlatego unikam jak ognia pisania o sprzęcie i staram się poruszać ten temat ogólnikowo koncentrując się na tym co dla mnie w łowieniu ryb jest najważniejsze. Poza tym niby dlaczego miałbym robić komuś darmową reklamę? Tematu sprzętu nie da się uniknąć i nie o to chodzi bo każdy coś ma, czegoś używa i uważa za dobre lub nie ale ludzi "myślących" czasem aż boli natrętna propaganda. Niech i ona będzie bo taki jest świat ale jeśli już to z podniesioną przyłbicą...Jeszcze raz powtórzę: Świetny wpis!*****.Pozdrawiam (2015-02-26 14:23)
kabankaban
0
Ja z ciekawości przeczytam każdy opis sprzętu bez względu na firmę. Owszem jeżeli ktoś pisze, że kupił kij bądź kołowrotek i ma zamiar wybrać się z nim nad "ale jest to najlepszy sprzęt na świecie" no to sorry... . Ja nie będąc żadnym testerem będę pisał o sprzęcie który mi się po prostu sprawdza bo może komuś się to przyda w dokonaniu porównania co do planowanych zakupów. Pozdrawiam. (2015-02-26 15:20)
pilnikpilnik
0
Brawo dla tego Pana :) też przez chwilę miałem wrażenie, że świat wedkarski kończy się na firmach Dragon, Robinson i Mikado a przynajmniej tak próbowano Nam (mnie) wmawiać na tym portalu... Panie Marku piąteczka za ten artykuł ! (2015-02-26 15:41)
przemydrzakprzemydrzak
0
Polscy wędkarze są daleko za murzynami. Na zachodzie już nikogo nie dziwi fakt, że wędkarze preferują sprzęt tylko jednej firmy. Czystym przykładem są włosi gdzie setki tysięcy wędkarzy mają preferencje tylko do jednej firmy np tubertini i colmic. Niedouczonych polecam film Kacpra z zawodów Italian Masters. Nikt nikomu nie kąsi, że posiada sprzęt i akcesoria tylko jednego producenta. To norma na porządku dziennym. Polaczki zawsze mają problem i ból dupy, doszukują się taniej sensacji i spisków. (2015-02-26 16:19)
barrakuda81barrakuda81
0
Już mamy jedną wypowiedź:-) Zapraszamy do dyskusji... Polaczki mają swój rozum i widzą kiedy ładuje im się namolnie wciąż ten sam kit. Najbezpieczniej jest udawać głupiego ale jak długo można? Jesteś testerem - przedstaw się. Wtedy chętnie poczytam i złego słowa nie powiem. (2015-02-26 16:40)
przemydrzakprzemydrzak
0
3/4 wpisów są sponsorowane w internecie. Nie wiesz o tym? Co namolnie się ładuje? Jaki kit? To realia na które nie masz wpływu. Robisz z siebie nieskażonego moralnego wędkarza? A kogo to interesuje. Może jestem, może nie ale wiem że żaden tester nigdy nie wciśnie bubla, takie produkty omija się nawet na testach i nie wspomina w artykułach. (2015-02-26 16:54)
barrakuda81barrakuda81
0
Nikogo z siebie nie potrzebuję robić bo z tego portalu mogę zniknąć w każdej chwili i nikomu włącznie ze mną nie będzie żal:-) Tym bardziej że oprócz reklam coraz mniej tu rzeczy przykuwających uwagę i takich które mnie interesują. Wiesz co robię jak oglądam telewizję i zaczynają się reklamy? Zmieniam kanał. Na to zawsze mam wpływ. (2015-02-26 17:06)
użytkownik75617użytkownik75617
0
Jak zawsze prawdziwy i śwetny artykuł (2015-02-26 17:18)
przemydrzakprzemydrzak
0
Takie jest wędkuje i taki robi się internet. Kiedyś pisałem dla jednej firmy i naprawdę nie jest to łatwy chleb, tym bardziej że firmy lecą mocno w kulki i oczekują nie wiadomo czego. Z tego wszystkiego podobała mi się jedna zasada, że nie musiałem pisać o czymś co jest bublem. Zawsze dostawało się sprzęt, który zadowoli wędkarzy. Rozumiesz pisanie dobrze o czymś co jest złe zawsze przyniesie odwrotny skutek. Nie ma nic złego w tekstach sponsorowanych one zawsze przedstawiają coś dobrego. Nikt nigdy w nich nie wciska nic na siłę. (2015-02-26 17:29)
krisbeerkrisbeer
0
Witam, Świetny tekst który w całości odzwierciedla także moje odczucia w temacie sprzętu. Dodam jedynie że również moim zdaniem, dopisek ,,tekst sponsorowany'' byłby mile widziany. Choć z drugiej strony dopuszczam także pewien rodzaj fascynacji dana marką, i chęć dzielenia się nią z całym światem. ***** Pozdrawiam (2015-02-26 18:59)
barrakuda81barrakuda81
0
Poza tym że reklam jest moim i chyba nie tylko moim zdaniem zbyt dużo nie mam nic przeciwko nim jeśli muszą już być (wiadomo że prowadzenie portalu nie jest działalnością charytatywną). Drażni mnie tylko to że przy artykułach które muszą powstać bo traktują o konkretnych produktach nie ma małej adnotacji "tekst sponsorowany". To byłoby fair i takie w pełni transparentne podejście nie budziłoby moich wątpliwości. Mnie chodzi tylko o nazywanie rzeczy po imieniu - tylko tyle... Co do ilości reklam to masz rację że Wisły kijem się nie zawróci i muszę się z tym pogodzić ale nawet w tej "marketingowej dżungli" powinno się zachować jakieś zasady. Ja również nie twierdzę że ktoś tu na siłe promuje buble. Są produkty na każdą kieszeń i różnej jakości co nie znaczy że nie spełnią oczekiwań. Zauważyłem że produkty co do których jest wiele wątpliwosci (np. co do jakości) są przez samych autorów tekstów opisywane niezwykle ostrożnie, bez nadmiernego "gloryfikowania". Kiedy występuje duże natężenie tekstów reklamowych mam wrażenie jakby na tytułowej stronie była ekstra dawka reklam. Wiem że to nie jest pełnia sezonu i nie ma o czym pisać ale bez przegięć.Powinno się wg mnie treści jakoś "wyważyć" aby zachować rozsądne proporcje... Może po prostu muszę zrobić sobie pauzę i rzadziej tu zaglądać bo reklam mam wokół siebie wystarczająco dużo:-) (2015-02-26 19:56)
LeoAmatorLeoAmator
0
Tekst dobry . Osobiście nie mam nic przeciwko reklamie jeżeli jest jawna i nie nachalna.Pisanie o produkcie przed jego użyciem czy też wciskanie na siłę czegoś do czego sami nie jesteśmy do końca przekonani jest nie na miejscu. Sam mam trochę klamotów ale żeby aż je reklamować to nie,każdy z nas ma inne preferencje i wybiera sprzęt pod swoje upodobania . (2015-02-26 20:34)
DiabloDiablo
0
Marku Dębicki. Tym tekstem pozamiatałeś i stałeś sie moim idolem. Tak sponiewierać umysłowo tutejszych czytaczy to mistrzostwo. Popełniłeś mase wpisów a prócz tych z przepisami możemy poczytać takie tytuły: "Jaxon Feeder EXT Grand Virtuoso" , "Jaxon Feeder EXT Grand Virtuoso", "Kołowrotek Jaxon MONOLITH XTF 200", "Wędka Jaxon XT-Pro TURBO POLE 800", "Kołowrotek Jaxon Hegemon HFR 5000 w pierwszej akcji" Prócz tego we wpisach o tytułach nie wiążących się bezpośrednio z firmą JAXON możemy znaleźć: We wpisie pt: "Liny w maju" czytamy o : "niezawodna i jednocześnie dla mnie jedną z cenniejszych, gdyż moja pierwsza i nowoczesna tego typu wędka na ówczesną chwilę, zielona odległościówka Jaxon Syrius Match 4,20m, 5-20g" dalej: Sumy z Warty "Jaxon Futura pro Jig i znacznie młodszy kołowrotek Jaxon Monolioth XTF potwierdziły swoją uniwersalność i zarazem niezawodność" dalej "Nocka nad Wartą" - JAXON MONOLITH XT-CARP, 3,60m i c.w. 3 lbs, do którego podpiąłem tej samej marki HEGEMONA HRF 5000, zaopatrzonego w czarną plecionkę MONOLITH PREMIUM 0,28mm," kolejne "Szczupak na koguta" - a nich spinningowego Jaxona Splendit RD 300, z żółtą plecionką. Krótko mówiąc totalna „szajba”. I kolejny wpis: "Leszcz z rzeki - rzeczne krąpie" - wuczęściowy kij Jaxon Monolith XT Carp, wyposażony w silny kołowrotek Jaxon Hegemon HFR 500. Mam na nim nawiniętą czarną plecionkę tej samej firmy Monolith Premium o wytrzymałości 24 kg.. Dalej: "Lin pierwszego dnia jesieni" - JAXON Grand Virtuoso 3,60-3,90, 25-75g z kołowrotkiem, JAXON Votus FRM 200. Sam goły zestaw i nic więcej. Zestaw przepiękny, a wręcz powiem finezyjny. Kołowrotek lekki i jednocześnie niezawodny, a wędeczka marzenie, Na dodatek z możliwością zmiany długości z 3,60 na 3,90m, dzięki specjalnemu wymiennemu łącznikowi.. Następny wpis: "Jesienny szczupak i spinning pełen niespodzianek" - ołowrotek JAXON Monolith XTF 200. Następny "Srebrzysty karaś na feeder - na otarcie łez" - feederka z nowej serii Jaxona Grand Virtuoso 25-75g, A najlepsze na koniec. W tekście "niesponsorowanym" W ostatnim zdaniu reklamujesz JAXON jako polską firmę a geniusze portalowi klaszcza uszami. Jestes mistrz (2015-02-26 21:39)
marek-debickimarek-debicki
-1
Dziękuję! (2015-02-26 21:59)
użytkownik32263użytkownik32263
+1
Nie chciałem nic pisać bo też ten Jaxon rzucił mi się w oczy ale Diabełek odwalił świetną robotę. Brawo! Polać Mu! :-) Marku to jak to jest? Tekst sponsorowany czy nie sponsorowany, a może ukryta reklama? (2015-02-26 23:16)
marek-debickimarek-debicki
-2
Blogując sobie musimy mieć świadomość tego, że niejednokrotnie trzeba nadstawić pewną część ciała do bicia! (2015-02-27 10:11)
barrakuda81barrakuda81
+1
Rozwaliliście mi system...:-))) (2015-02-27 17:54)
LeoAmatorLeoAmator
0
Czytam ,sprzeczamy się i tak nic z tego nie wyniknie jak ktoś będzie chciał reklamować określoną markę to będzie to robił .Nam tylko zostaje dobierać sprzęt wedle swoich osobistych upodobań,sam jak czegoś nie wypróbuję,choćby w sklepie,to tego nie kupuję,sprzęt ten większy musi pasować. (2015-02-27 19:23)
troctroc
0
"Blogując sobie musimy mieć świadomość tego, że niejednokrotnie trzeba nadstawić pewną część ciała do bicia!" Marku, od dzisiaj nosisz hełm? ;-) już miałem napisać- A nie mówiłem? (2015-02-27 20:07)
marusia-92marusia-92
+2
Ktoś chciał być bardziej święty od papieża :) (2015-02-27 21:12)
pawelddpaweldd
0
Diablo pełen szacunek że chciało ci się tego szukać. Kurna przecież to tyle materiału trzeba było przekopać żeby do tego wszystkiego dojść. Co do testerów którzy dostają sprzęt od firm wędkarskich to nic do nich nie ma. Niech robią co chcą i tyle. Przecież i tak nikt w takie pierdy z dużą ilością wazeliny nie wierzy więc jak dla mnie nie ma sprawy. (2015-02-28 15:38)
Krul-MateuszKrul-Mateusz
+2
Brawo Diablo! Osoba będąca przeciwko tym wszystkim reklamom okazaje się być sponsorowana przez JAXONa. (2015-02-28 18:27)
savianosaviano
0
Sprzęt od "wedkuje.pl" też w większości dostaje ta sama ekipa... (2015-03-02 10:22)
w6i6e6w6i6e6
0
Wszędzie rządzi układ i masoni - nie wiedzieliście? A p. Marek piszę akurat o tych produktach Jaxon'a, które są coś warte więc mnie to nie boli. Nie każdy wędkarz ma gruby portfel by kupować sprzęt z najwyższej póły więc w sumie fajnie, że może przeczytać dwa zdania o też i Jaxonie. Jest to wręcz idea blogowania, że pisze się o tym czego się używa w praktyce a to czy sprzęt dostałem od firmy X czy Y to moja sprawa. (2015-03-04 16:36)
rysiek38rysiek38
0
Dobry sprzęt nie wymaga reklamy - no może minimalnego przypomnienia że istnieje jeszcze na rynku , a tak na marginesie to teraz nic nie jest produkowane na długowieczność czyli ogólnie reklamy wymaga szajs (2015-03-04 17:35)
marek-debickimarek-debicki
-1
rysiu38, jak Ciebie lubię, tak po prostu pojechałeś po bandzie ... i nie do końcu rozumiem związku "niedobroci" sprzętu z reklamą? Czy np. firmy reklamujące swoje samochody są oszustami? (2015-03-04 20:36)
rysiek38rysiek38
+1
już odpowiadam..miałem PF125 ,73rok przeżył22 latka i nie rozleciał się,kupiłem najnowszego z seri i po pięciu latach wypadły drzwi razem z słupkiem...miałem forda granadę 82 przy zakupie miała pod 600tys ,dokręciłem do 830t, jedyny wydatek to klocki i olej .teraz na warsztacie stoja u mnie dwu trzy letnie flagowce takich marek jak bmw,audi,merrcedes a ich stan //nie będę przeklinał i to samo dotyczy sprzętu wędkarskiego - wole starego rexa (ddr) lub abu niż najnowsze wynalazki a teraz juz calkiem po bandzie - wolę wronkę lub kolec miast plastikowego splawika co peknie przy zacieciu (2015-03-04 21:55)
rysiek38rysiek38
+1
P.S. kiedyś wszystko było robione na jakość a teraz niestety na ilość a jedyny wymóg to dorzyć gwarancji +nie więcej niż miesiac...moja pralka 663bio służyła ponad 20 lat i to bez kalgonu ,niech ktos wskaże obecną co dożyje takiego wieku (2015-03-04 22:07)
użytkownik32263użytkownik32263
0
I tu Rysiu ma całkowitą rację. Sprzęt MA SIĘ ROZSYPAĆ zaraz po gwarancji żeby klient nabył nowy. Podobnie z tym iż dobry produkt nie wymaga wielkiej reklamy. Ot przypomnienie że istnieje na rynku, jakiś lifting. Z naszej branży wymienię ot choćby takie młynki jak Stella, Exist, Saltiga . Czy wszyscy o nich słyszeli? Mogę się założyć że może z 5% wędkarzy zna całą trójkę a są niesamowite. Natomiast oczko niżej: Twin Power, Certate już zaczynają wymagać tej reklamy choć dalej prezentują wysoki poziom. A im niższa klasa tym więcej się o niej czyta. Z samochodami jest ciut inna sprawa, bo tu dużo bardziej chodzi o cenę ale też im tańszy model tym szersza reklama. Niestety taka prawda. (2015-03-05 18:23)
owczarkiowczarki
0
poczytałem a teraz ciągnie mnie na ryby ..świetny artykuł (2015-03-06 18:49)

skomentuj ten artykuł