Wędka plus kołowrotek - mój zestaw

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


W obecnym czasie nie ma już problemu ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu do naszego hobby.Wędki bambusowe zostały zastąpione znacznie lepszymi - z włókna węglowego. Istnieją dziesiątki a nawet setki firm zajmujących się produkcją artykułów wędkarskich.
Jednak nawet w tak imponującym asortymencie musimy się nieźle wysilić aby znaleźć ten odpowiedni zestaw. Na początku pragnę powiedzieć,że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny zestaw. Chyba nikt nie wybiera się na okonia czy wzdręgi z zestawem szczupakowym. Każde łowisko wymaga indywidualnego podejścia.

Teraz spróbuję przedstawić jak przykładowo powinny wyglądać zestawy na poszczególne'pola bitewne' oraz gatunki ryb. Moje spostrzeżenia będą dotyczyć najpiękniejszej dla mnie metody łowienia jaką jest spinning.

Jeżeli wybieramy się na niewielkie rzeczki gęsto zarośnięte i nie dostępne dla przeciętnego wędkarza , których szerokość często wynosi mniej niż 4 metry nie ma sensu zabierać ze sobą 3 metrowego kija. Oczywiście piszę tu o polowaniu na pstrąga. W takich chaszczach najlepiej sprawdzi się kijaszek nie dłuższy niż 240 cm w przedziale gramowym 5-15g + niewielki kołowrotek o pojemności szpuli nie przekraczającej 2500.

Dzięki tak krótkiemu wędzisku będziemy mogli sprawnie operować pomiędzy gałęźmi. Kołowrotek powinien byś do tępa w jakim chcemy sprowadzać przynętę.Podejrzewam ,że nikt nie chciałby się katować korbkowaniem aby przynęta nieco szybciej się przemieszczała bo i po co? Wystarczy zastosować kręcioła z większym przełożeniem. Taki zestaw sprawdza się głównie na wiosnę kiedy pstrągi lubią sobie posprintować.

Zupełnie inny zestaw zastosujemy na dużych rzekach takich jak Wisła czy Odra. wtedy możemy sięgnąć po dłuższy kijek który pozwoli dalej posłać nasze cacka z magicznego pudełka. Również kołowrotek powinien być o nieco większej pojemności szpuli. Przykładowo na szczupaka dobrze sprawdzi się wędzisko w okolicach 3-3,5metra o gramaturze 10-30g + kołowrotek o szpuli 3500-4000. Pamiętajmy aby po zakończeniu wędkowania pozostawić w czystości swoje łowisko.
Czas spędzony nad wodą umili nam nasz starannie dobrany i przemyślany zestaw.
To by było na tyle z mojej strony.
WODOM CZEŚĆ!!
Materiał zgłoszony na konkurs wędkuje.pl

 


2.1
Oceń
(27 głosów)

 

Wędka plus kołowrotek - mój zestaw - opinie i komentarze

roh111roh111
0
Hi all.

Świetny artykuł. Z pewnością przyda się początkującym wędkarzom. Starannie zrobiony , zdjęcia są, 5/5

Bye all.
(2010-09-10 21:22)

skomentuj ten artykuł