Wędkarstwo w Polsce - rys historyczny


13 lipca 1879 roku stworzone zostało Krajowe Towarzystwo Rybackie - pierwsza organizacja, która zapoczątkowała działalność wędkarską w Polsce, wtedy jeszcze pod zaborami. Aż trudno uwierzyć, ale wędkarstwo ma u nas już prawie 129-letnią historię. Okazuje się jednak, że na świecie swoimi początkami sięga ono jeszcze wcześniej, bo czasów starożynego Rzymu...

Oczywiście wówczas wędkarstwo nie było dostępne zwykłemu śmiertelnikowi, postrzegano je bardziej w kategoriach rozrywki, do której dostęp miała jedynie najbogatsza część społeczeństwa. O jego zaletach rozpisywali się rzymscy poeci, pasją wędkarstwa “zarazili się” także średniowieczni pisarze, których w swoich dziełach zdradzali tajniki ówczesnych technik połowu. Z czasem miłością do wędkarstwa zarażały się kolejne pokolenia i tak zostało do dziś.

Polska historia wędkarstwa, jest znacznie uboższa, bardziej formalne i zakrojone na szerszą skalę działania datujemy bowiem dopiero na koniec XIX wieku, jednak i w niej możemy doszukać się olbrzymiej pasji, z jaką działali ówcześni przedstawiciele pierwszych organizacji wędkarskich. Mowa choćby o wspomnianym wyżej Krajowym Towarzystwie Rybackim, które niemal od początku za swój cel obrało bardziej działanie w terenie, niż sprawy organizacyjne. Wśród jego zadań znalazło się bowiem zarybianie rzek, ochrona rybostanu, badania ichtiofaunistyczne czy krzewienie wędkarskiej wiedzy. Podobny kierunek obrało Towarzystwo Miłośników Sportu Wędkarskiego, które przejęło dorobek KTR i kontynuowało jego działalność. Organizacja jeszcze bardziej wzmożyła prace związane z zarybianiem rzek i ich ochroną, na czas jej działalności przypadło także wiele inwestycji związanych z budową ośrodków zarybieniowych. Powstały one wówczas m.in. w Foluszu, Nowym Sączu, Zawoi czy Tarnowie. Przed wybuchem II wojny światowej w Polsce powstało jeszcze wiele innych organizacji wędkarskich, choćby Krajowe Towarzystwo Rybackie - inicjator i założyciel Związku Organizacji Rybackich Rzeczypospolitej Polskiej. To w efekcie działania tego drugiego udało się m.in. przyjąć ustawę regulującą warunki uprawiania rybactwa i wędkarstwa w naszym kraju. Działanie wojenne były czasem zastoju, po 1945 roku polskie wędkarstwo rozwijało się jednak ze zdwojoną siłą. Nowy rozdział w jego historii został otwarty w 1950 roku wraz z powołaniem do życia Polskiego Związku Wędkarskiego. Na dzień dzisiejszy zrzesza on około 600 tys. wędkarzy.
Trudno wytłumaczyć fenomen wędkarstwa – próba ta jest tak samo niemożliwa jak streszczenie w jednym artykule historii wędkarstwa i wszystkich zagadnień z nim związanych. Każdy z nas ma zapewne inną odpowiedź na to pytanie. Dla mnie wędkarstwo to przede wszystkim rekreacja i wypoczynek, dyscyplina sportowa, która wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności i w której nigdy do końca nie można być pewnym sukcesu. Ale w końcu za to je kochamy – chyba wszyscy.
Martyna Mikulska

 


4.1
Oceń
(8 głosów)

 

Wędkarstwo w Polsce - rys historyczny - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Sklep wędkarski internetowy, duże okazje tanie wędki i kołowrotki online - zdjęcia i fotki

Wędkarstwo wiadomości