Wędki do Matcha

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć


Witajcie ponownie, dziś zajmiemy się trzema wędkami typu match do metody odległościowej. Dlaczego tylko trzema skoro jest ich aż tyle na naszym rynku, z dwiema miałem styczność nad wodą i łowię na nie, a jedna z nich to nowość na naszym rynku którą polecam wam wypróbować. Oczywiście możecie na pewno znaleźć i inne wędki o podobnych parametrach, ale czy spełnią one nasze oczekiwania nad wodą?

Jak sami wiecie uczymy się całe życie, a z reguły sami na własnych błędach i tak jest częściowo przy zakupie sprzętu. W małych sklepach nie mamy dużego wyboru wędek tak byśmy mogli go porównać i wielokrotnie wybieramy mniejsze zło kupując w miarę optymalny sprzęt jaki jest nam potrzebny na łowisku, na zakup ma też wpływ cena.

Czym kierować się przy zakupie naszej upragnionej wędki do tej metody. Długość to jeden z ważniejszych elementów jakie powinniśmy rozważyć, musimy się zastanowić na jakich łowiskach będziemy najczęściej nasz kijek używać. Moim zdaniem optymalna długość nad jaką powinniśmy się zastanawiać to 4,20 m. oczywiście jeśli macie zbiorniki o głębokości do 2 m. można zastosować długość 3,90 m. ale pamiętajcie, że krótsza wędka ogranicza możliwość bardzo dalekich rzutów i panowanie nad tak zwanym balonem z żyłki, a przy zacinaniu musimy wybrać więcej żyłki z wody bo mamy krótsze ramię.

Nie polecam wędek o długości 4,50 i 5 m. powodem jest pływanie tych wędek na boki w czasie wyrzutów naszego zestawu, a co za tym idzie nie trafianie dokładnie tam gdzie będziemy chcieli coś złowić. Jak wyszukać odpowiednią wędkę, jeśli mamy duży wybór, to nie jest łatwe. Proponował bym najpierw poradzić się osoby która ma z takimi wędkami większą styczność od was i jest uznanym matchowcem w waszej społeczności, a na pewno wam podpowie co w waszym sklepie jest warte uwagi, a sprzedawcę co może dla was sprowadzić.

Moja pierwsza wędka to „Match Kind of Magic Mikado typ WA471 4,20m”. do 25g wyrzutu, jakość tej wędki jest relatywnie dobra do ceny jaką musimy za nią zapłacić. Odnośnie innych jej zalet odsyłam do strony dystrybutora wędek / Abramis /.
Kolejną jest już prawdziwy kij wyczynowy „Shimano SpeedMaster Match 42F Fast Action
4,20 m”, budowa wędki jak i jej wykonanie świadczą, że jest to kij z wyższej półki, ale i zalety jakimi dysponuje powinny usatysfakcjonować każdego wędkarza, łączenia elementów zrobiono na spigotach, co świadczy o mocy wędki. Dokładny opis na stronie producenta.
Topowym wędziskiem jest „Daiwa 14 Spectron M2 X/Power”, model ten jest przeznaczony do bardzo dalekich wyrzutów, ma nietypowy uchwyt co ułatwia posługiwanie się wędką, przelotni typu „sic” z dużymi oczkami, co ułatwia wysnuwanie żyłki. Od niedawna kolega z którym jeździmy na ryby stał się szczęśliwym posiadaczem tych wędek i jeszcze nie łowiliśmy nimi, ale mają być odpowiednie do naszych potrzeb. Resztę doczytacie na stronie producenta.

Wszystkie te wędki przeznaczone są do dalekich i bardzo dalekich wyrzutów naszego zestawu, ale to nie przeszkadza jeśli będziemy nimi łowić nieco bliżej. Wiadomo że koszt zakupienia całej serii jednej z tych wędek to znaczny wydatek.
Polecam wam kupienie dwu takich samych wędek z jednej serii / przyda się to w czasie zawodów jeśli macie zamiar w nich brać udział /, jak wiemy ryby czasami nie żerują z dna, tylko z wody i wtedy mając dwie wędki możemy ustawić sobie różny grunt, co pozwoli nam łatwiej szukać ryb.

Jeśli już posiadamy nową wędkę, to powinniśmy ją sobie przyswoić najpierw na sucho, przez poćwiczenie na otwartej przestrzeni, jak ona się zachowuje w naszych dłoniach. Najlepiej zamontować spławik z dociążeniem na żyłkę, oczywiście bez haczyka i poćwiczyć wyrzuty.
Jak prawidło wyrzuca się zestaw; podciągamy spławik do szczytówki tak żeby ją lekko ugiął, trzymając wędzisko przed sobą pod kątek 40 stopni, otwieramy kabłąk i energicznym ruchem cofamy szczytówkę wędki za siebie / oczywiście patrzymy się w miejsce gdzie chcemy wyrzucić zestaw a nie do tyłu / po czym jeszcze szybciej wracamy wędzisko spowrotem przed siebie / wędka ma świstać jak bat woźnicy / kąt pod jakim puścicie żyłkę musicie sami wybrać.
Najlepiej mieścić się pomiędzy 50 a 70 stopni, nie obawiajcie się że coś się stanie wędce ona jest do tego rodzaju pracy przystosowana / jeśli strzeli wędka, to była już uszkodzona lub wasz zakup był nie trafiony /. Jak nauczycie się tą metodą zarzucać zestaw, to proponował bym jeszcze jeden trudniejszy wariant, ale za to możecie nim jeszcze dalej umieścić spławik. Wszystko robicie jak wyżej tylko spławika nie dociągacie do szczytówki, lecz pozostawiacie go od niej jakieś 30 cm.

I pamiętajcie jeśli jest płytka woda, lub przezroczysta to lepiej jest zestaw umieścić na wodzie za zanętą niż przed nią lub w niej bezpośrednio, bo raczej wypłoszycie natychmiast wszystkie ryby z łowiska

Zaznaczam, że wszystko co pisałem do tej pory i jeszcze mam zamiar napisać, są to tylko moje sugestie dla was, a z czego skorzystacie to tylko od was zależy.
Pozdrawiam/

 


4.2
Oceń
(39 głosów)

 

Wędki do Matcha - opinie i komentarze

matchmatch
0
super opis 5 odemnie ja uzywam wedki 4,20 ambition browning polecam ten kijek troche kosztuje ale warto tyle dac (2009-03-08 22:30)
użytkownik1117użytkownik1117
0
dobrze kolego , ja też łowię odległościówką , i dla mnie głębokość nie robi żadnej różnicy , piszesz że na płytszych wodach można stosować 3.90 a na głębszych 4.20 lub 4.50 bez różnicy zakładam stoper sznurkowy i łapię 3.90 na 4 metrach , naprawdę z powodzeniem , dobrze rozmieszczone obciążenie i problem z głowy , a co do wyboru odległościówki to oczywiście każdy musi sobie dobrać do swojej ręki , ja mam ich kilka a tak naprawdę łowię praktycznie tylko na dwie ale daję ci piątkę bo ciekawy artykuł (2009-03-08 23:01)
FanAtykFanAtyk
0
Ja mam Jaxona Favourite Match ale dopiero się uczę metody odległościowej. Jak na razie ciężko mi to opanować - do tej pory łowiłem na DS i nie miałem takich problemów jak stoper nitkowy (strasznie mi się zsuwa) czy gruntowanie łowiska... (2009-03-26 09:30)
rafal.bacarafal.baca
0
Witam! Łowię odległościówką już ładnych parę lat i jest to moja ulubiona metoda jeśli chodzi o połów na wodach stojących :-) Podobnie jak kol. Match używam kija Browning Ambition Match 4,2 m i polecam go wszystkim fanatykom matchówki. Jest doskonale wykonany i wyważony, nieprzesztywniony, posiada dobrze rozmieszczone i wysokiej klasy przelotki. Również stosuję długośc 4,2 m ale wcale nie uważam, że taka długośc jest bezwzględnie konieczna, także kije krótsze dobrze spełnią swą rolę. Co zaś się tyczy wędek dłuższych np 15-stopowych (4,5 m) to wcale nie muszą one "pływać na boki podczas wyrzutu", uważam, że to kwestia zastosowania odpowiedniego materiału do budowy kija. Grafity wysokomodułowe typu IM8 i wyższe + wysokowytrzymałościowe włókno węglowe są gwarancją właściwej akcji wędki i jej odpowiedniego zachowania się na łowisku. Długie kije są powszechnie stosowane przez np Anglików w odmianie odległościówki zwanej TROTTING THE STREAM czyli przepływanki - wypuszczanki na wodach płynących. (2009-05-21 20:00)

skomentuj ten artykuł