Witam, szukam plecionki do 150 zl. Mam zamiar ja przeznaczyc do spinningu i lowic przy jej uzyciu wiele gatunkow ryb - od klenia do moze nawet malego suma lub sandacza.
Chcialbym dowiedziec sie, jaki kolor powinienem wybrac, ale wlasnie rzecz w tym, ze nie pod jakies konkretne lowisko, tylko po prostu, zeby nadawala sie do wszystkiego.
Znalazlem dwie oferty, ktore mnie zainteresowaly. Sa to:
Jeżeli zamierzasz łowić jak piszesz klenie, jazie, sandaczyki i szczupaczki to proponuję zejść z grubością do 0,08 maksymalnie 0,10. Cenowo korzystnie się prezentuje nihonto octa i ja taką zakupiłem i przyznaję, że to moja pierwsza plećka, a testy w przyszłym tygodniu będą. Bardzo chwalą daiwę 8 braid, ale tu już cenowo 50 zł. wyżej i dragon fishmaker.
Co do tej grubości to wiem, lecz ja tak wybrałem, ponieważ bardzo możliwe, że niedługo wyjadę na stale do Danii, a wolałbym nie zmieniać plecionki specjalnie na tamtejsze wody. Szczupaków tam jest sporo i to takich powyżej 5kg...przynajmniej na filmikach
A czemu chcesz kupić 300m? Może lepiej kupić 150m wysokiej jakości pletki za np. 100-120zł zamiast trzystu metrów wyrobu tak naprawdę niskiej/średniej jakości?
Żeby mieć zapełnioną szpule kołowrotka - podobno dalej się rzuca wtedy. A przy okazji będę mógł sobie na druga szpule po jakimś czasie przewinąć i wtedy pod spodem będzie ta używana strona ;)
Kolego Slay3r. Błąd! Szkoda kasy. Kolega Draq ma rację, lepiej kupić 150 m czegoś lepszego. Jeżeli chcesz mieć zapełnioną szpulę, to dobierz rozmiar plecionki do rozmiaru szpuli. Na szpulę wielkości 3500 - 4000 nie wejdzie ci więcej niż 125-150 m plecionki. To jest maks jaki nawiniesz. Jeżeli masz mniejszy kołowrotek, jakieś 2000 to nawiniesz jakieś 90-110 m. Jeżeli jednak masz jakąs betoniare w rozmiarze 5000 - 6000 to możesz nawinąć podkład pod plecionke i tym samym wracamy do punktu wyjścia. Nie widzę sensu nawijania 300 m plecionki na szpulę, chyba że łowisz duże sumy, ale wtedy zapomnij o kleniach ;)
Na szpuli kolowrotka mam napisane, ze zylki o grubosci 0,25 wejdzie 220m, wiec 0,16 spokojnie powinno wejsc 300m. Oczywiscie zakladajac, ze ta informacja jest zgodna z prawda.
Kolowrotek Dragon Viper FD 535i. Starszy brat Viperow, ktore mozna kupic. Kupiony kilka ladnych lat temu, ale nieuzywany.
Średnica żyłki to nie to samo co grubość plecionki, to są całkowicie różne rzeczy. Jest sporo tematów na ten temat. Sednem sprawy jest fakt, że masz kołowrotek wielkości 3500. Wejdzie ci na niego około 130 m plecionki, nie więcej.
O plećkach wiem więcej niż co najmniej 98% tutejszej społeczności. Jest to fakt a nie zwykłe przechwałki. Więc uderzaj w PRAWDZIWE JAPOŃSKIE LINKI! Coś na kształt Varivasa, Duela, Momoi, Sunrise.
Tomas a Power Pro na początek nie starczy.Jeden wyjazd na rzeke bez odruchu odstrzelenia i polowa plecionki pójdzie.Chyba że w gre wchodzi tylko jezioro to nie dyskutuje.
Do łowienia delikatniejszego kup właśnie tę http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Dragon-Ultra-8x-Nano-fluo-0%2C16mm135m/6624 Plecionka Dragon Ultra 8x Nano, ale nie 0,16 mm a 0,08-0,10 mm maksymalnie. Na wyjazd do Danii na szczupaki kup sobie znacznie tańszą i grubszą np. Magnum 4X średnicy 0,16 mm (4-splotowa, masz ją na szpulach 150 m, 300 m, 1000 m) lub Mustad Wish 8 splotowa 0,15 mm - masz ją na szpulach 110 m, 250 m i 2000 m.
Tym sposobem będziesz łowić z zadowoleniem i w Polsce mniejszye ryby, i za granicą więsze i duże szczupaki.
Kolego Slay3r, konkretnego modelu plecionki nie będę polecał, bo nie jestem ekspertem. Na twoim miejscu posłuchałbym kolegi Tomas81, zna sie na sprzęcie. Jeżeli chodzi o rozmiar kołowrotka, to można go poznać po nazwie. Viper 350i - to rozmiar 3500, jak sama nazwa wskazuje. Podobnie jest z innymi jak np. Arctica 4000, Jasper 406 czy Spro Passion 740 - wszystkie są serii 4000. Jak sam widizsz producenci w różny sposób oznaczają wielkość kołowrotka, sama pojemność szpuli też może się nieznacznie różnić w poszczególnych modelach. Dodatkowo wielkość możesz sobie ocenić patrząc na oznaczenia o nawoju żyłki. W twoim kołowrotku 3500 można nawinąć 220m żyłki 0,25, w moim TD 3500 tej samej żyłki mogę nawinąć już 290 m. Dla porównania Na Spro Passion 740 mogę nawinąć 220 m żyłki 0,28 ale już na model 720 nawinę tylko 110 metrów tej samej żyłki. Wielkość szpuli nie jest regułą, ale daje jako takie pojęcie o wielkości kołowrotka, jeżeli nigdzie nie możesz znaleźć oznaczenia modelu.
Slay3r, zapewne masz do tego kołowrotka dwie szpule.
Na główną nawiń plecionkę Momoi 0,14mm (na przykład Momoi Ryujin Lime Green - 0,14mm/11kg/150m za około 150zł) - w zupełności wystarczy na przyzwoitej wielkości szzczupaki i sandacze.
Na zapasową nawiń żyłkę DRAGON Guide Select 0,16mm (600m za około 33zł) - wyjmiesz na nią pokaźnego okonia lub klenia.
Musisz tylko pamiętać o dobrym ustawieniu hamulca i że rybę holuje się wędziskiem pompując, a nie kołowrotkiem - on służy do magazynowania i wybierania linki.
Kto jak kto ale Thomas na ten temat posiada sporą wiedzę. Mimo tego, ja bazując na swoim doświadczeniu napiszę ci tak;
Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90 - Po sezonie nie nadawała się do niczego. Prawdę mówiąc niewiele mi jej zostało na szpuli. Szybko traciła swoje właściwości. Generalnie jaka cena taki towar.
Obecnie łowie tylko plecionką Robinson Phantom Spin Green - Dwa razy droższa od Nihonto, konfekcjnowana jest w szpulach po 100 i 150 metrów. Wyraźnie trwalsza, mocna, świetnie trzyma na węźle. Osobiście polecam.
(...) Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90 - Po sezonie nie nadawała się do niczego. (...)
Dziwne, sprawdź czy przelotki lub rolka nie są tego przyczyną. Używam Octa Braid w przekrojach 0,08-0,20mm od półtora sezonu i nic się nie działo. Teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon
Aleksandrze :) zacytuj resztę wypowiedzi :) Traciła szybko swoją moc, rozwartwiała się. Częstotliwość wędkowania zrobiła swoje. Tak czy siak relacja cena-jakość jest w porządku.
...Varivas Avani Sea Bas Premium...cena + jakość = świetna...średnica 1.2 lub 1.5...cienka śliska...do tego bardzo mocna...nie strzępi się nie mechaci itd..4 splotowa trochę hałasuje na przelotkach mi to nie przeszkadza...spokojnie pociągnie 2 sezon...bez przewijania na 2 stronę...:)
Spinninguję raczej niezbyt intensywnie, bo po kilka-kilkanaście godzin co drugi weekend. Nie ulega wątpliwości, że jeśli spinningowałbym choćby dwukrotnie częściej, to przeniósłbym swoje zainteresowania na Momoi. Natomiast zupełnie pomijam plecionki 4-splotowe, zdecydowanie nie lubię spinningować "tasiemkami".
A jaki kolor wybrac? Czy ma on w ogole jakis wplyw na ilosc bran?
Kolor absolutnie nie ma wpływu na ilość brań...:) natomiast ma znaczenie podczas obserwacji linki i delikatnych brań których nie zasygnalizuje wędzisko dla tego przy np. nie korzystnych warunkach pogodowych silny boczny wiatr obserwuję linkę na styku wejścia do wody każde jej nie naturalne zachowanie przekłada się na branie...także raczej kierował bym się ku jakrawym barwom...:)
W spinningu, kolor ma znikomy, jeśli nie zerowy wpływ na ilość brań. Barwa plecionki ma ułatwiać obserwację brań, wiadomo, że fluo i pomarańczowa są lepiej widoczne dla wędkarza, niż ciemnozielona, czy czarna, ale to też kwestia przyzwyczajenia. Jeśli chodzi o mnie używam plecionek raczej ciemnych (np MIKADO Octa Braid czarna, najmniej traci na kolorze). Jeśli chodzi o żyłki, jest podobnie, choć jakoś bardziej przemawia do mnie używanie żyłek bezbarwnych lub lekko błękitnych, zwłaszcza jeśli chodzi o najbardziej płochliwe ryby jakimi są jazie i klenie, ale to z mojej strony chyba też tylko autosugestia.
W zasadzie ryba nie jest na tyle mądra i nie posiada umiejętności myślenia abstrakcyjnego, więc nie kojarzy że przynęta jest czymkolwiek holowana. Najlepszy przykład, że stalowe przypony zupełnie nie przeszkadzają szczupakom, a i sandacze i okonie lekceważą je. Największy wpływ mają na jazie i klenie, ale to chyba z tej przyczyny, że powodują dodatkowe efekty na powierzchni wody przed przynętą i to może je odstraszać, ale też nie mam co do tego pewności.
Podobno najmniej widoczne w wodzie są linki czerwone, ale czy to ma jakieś znaczenie, wątpię. To raczej kolejny chwyt marketingowy stosowany przez producentów.
(...) Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90 - Po sezonie nie nadawała się do niczego. (...)
Dziwne, sprawdź czy przelotki lub rolka nie są tego przyczyną. Używam Octa Braid w przekrojach 0,08-0,20mm od półtora sezonu i nic się nie działo. Teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon
No ja też mam bardzo negatywną opinię o Octa Braid. Kupiłem to gie gdyż nie doszła docelowa plećka. Łącznie byłem nad wodą kilkanaście razy, z 150m zostało jej ledwie ok 80m. Poza tym menda strzelała gdzie się podobało. Nawet nie próbowałem przewijać, poszło to to do kibla. Sprawa dot linki 0,10mm.
PS. Oczywiście żadna przelotka czy rolka nie była temu winna.
Jak chcesz drogi Autorze dobrą plećkę to celuj właśnie w to co podał Ci Andrzej @ZanderHunter. Poza tym możesz zastanowić się nad Momoi Ryujin, Power Pro(tylko 4-splotowa!, ósemka jest beznadziejna), Duel Hardcore 8X która ma 200m, Duel X-Wire 8, Varivas Avani Sea Bass Tracer Max. To tak co mi przyszło na myśl, na szybko.
Średnica, na moje nie większa jak 0,1-0,12mm. Natomiast kolor nie ma żadnego znaczenia. Za to pod klenie używaj przyponu z żyłki lub fluorocarbonu.
I żadnych ale to żadnych pleciek polskich "producentów". Gdyż są to albo przegrubione sznurki, tudzież płaskie tasiemki. A jak już trzymają okrągły splot to są najczęściej sztywne jak drut. Lub, jak HM8X siepią się niemiłosiernie choć ona jest akurat miękka. Chesz mieć dobrą linkę, unikaj jak ognia takich produktów.
Allegro oczywiscie odpada? Z tego co widze, to z tymi japonskimi bedzie ciezko. Niewiele sklepow ma je w ofercie, a nawet jak maja, to tylko po 2-3 grubosci
Slay3r, tutaj http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/plecionki-spinningowe-gruntowe-momoi-g5-a78-p2230.html masz dość szeroki wybór plecionek MOMOI.
Tomku, w pełni popieram Twoje zdanie i nie twierdzę, że Octa jest cudem techniki, dla tego jak pewnie zauważyłeś, już wcześniej zaproponowałem Autorowi plecionkę Momoi. Jeśli ktoś ma taki budrzet jak On, oczywistą sprawą jest, że powinien kupić produkt z wyższej półki. Jak pisałem spinninguję mało intensywnie i wystarcza mi Octa. Na pewno gdybym łowił choćby dwukrotnie częściej nie pozostałbym przy MIKADO. Niestety, przy moim budrzecie muszę się obracać w kręgu "średniaków". Są zwolennicy jeszcze tańszych plecionek, choćby MISTRAL Shiro i to wędkarze o dużym doświadczeniu i znajomości tematu (exemplum Luxxxis), której ja, po złych doświadczeniach, nawet nie dotknę. Każdy "orze jak może".
i teraz mam powerpro super 8 slick i jak dla mnie jest swietna.
Ale jak ktoś wcześniej wspomniał plećka nie nadaje sie do wszystkich gataunków
Potwierdzę prawie w 100% bo powerka S8S też jest do dupy ;-) Siepie się skubana niemiłosiernie. W każdym razie Wisły nie przeżyła, kumpel zajechał w 3 miechy całe 300 jardów. Jak wywalał to zostało mu jej może z 50-60m. A kolesia ostrzegałem żeby jej nie kupował bo miałem ją wcześniej w ręku-20 minut zabawy i potrafię rzetelnie opisać każdą plećkę ;-)
Podobnie nie polecam Daiwy Tournament, tej starej bo EVO jest lepszym produktem.
http://www.szczupak.pl/momoi-ryujin-i7098.html co myslicie o tej plecionce ??? ja zwykle uzywam zylki w zeszlym roku sprobowalem spinningu na plecionce fajne czuc ale niszczyla sie jak nie wiem co i na momencie jej nie bylo to kupilem nastepna i to samo nie wiem czy źle nawinieta czy cos innego , spodobalo mi sie lowic pleciona ale nie wiem jaka
Plecionki MOMOI to górna półka. Jeśli dysponujesz odpowiednią "kasą", to możesz się nie zastanawiać. Pamiętaj tylko o odpowiednim doborze przekroju, 0,08-0,12 to optimum, 0,14 to już potęga, a 0,20 to na dorsze i submarine.
Wezme ta 0,14 raz na rok wydac te 150zł ale miec przyjemnosc zobaczymy czy z poprzednia pleciona to byla moja wina czy jakis shit plecionka , dzieki i pozdro!
Chyba 4 sezony przeklinania hehehe To bardzo miękka, miła w dotyku i "dalekosiężna" plećka. Ale przegrubiona, jak wszystkie dragoniki. Choć to nie jest jej najgorszą cechą, ta to siepanie. A przez to strzelanie w różnych miejscach. Byle trochę bardziej zanieczyszczona woda, jakieś roślinki, tudzież patyki i plećki nie ma na szpuli. Odradzam na rzecz przede wszystkim Varivasów.
cy_tat "Mikado Nihonto Octa Braid FLUO- bardzo dobra plecionka... na podkład!
1 Traci kolor- jak wszystkie
2 Szybko robi się płaska
3 Strzępi się sama z niczego
4 Po kilku wypadach wytrzymałość leci na pysk (...)"
Kolego "Znawco" mogę Ci tylko zacytować pewne przysłowie, które wraz z wyjaśnieniem jego znaczenia znajdziesz pod tym linkiem: http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=9721
cy_tat "Mikado Nihonto Octa Braid FLUO- bardzo dobra plecionka... na podkład!
1 Traci kolor- jak wszystkie
2 Szybko robi się płaska
3 Strzępi się sama z niczego
4 Po kilku wypadach wytrzymałość leci na pysk (...)"
Kolego "Znawco" mogę Ci tylko zacytować pewne przysłowie, które wraz z wyjaśnieniem jego znaczenia znajdziesz pod tym linkiem: http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=9721
Olku niestety muszę się zgodzić z opinią Mariusza, mam identyczne odczucie wobec wymienionej plećki. Bo jak wyjaśnić "fenomen" straty ok 70m podczas ledwie kilkunastu wypadów... Gdzie na tych samych łowiskach, miejscówkach dobrych linek tracę średnio po ok pół metra na wędkowanie. Głównie na przewiązywanie przyponów...
Tomku, powtarzam to jeszcze raz, używam plecionek MIKADO Octa Braid od półtora sezonu i teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon. Może to dla tego, że spinninguję niezbyt intensywnie, zaledwie co drugi weekend po kilka- kilkanaście godzin. Jak na razie skutków o których piszesz, a "papuguje" po Tobie taki jeden chłopczyk, poza utratą barwy - nie dostrzegłem. Octa nie tworzy gniazd, choć używam kołowrotków nie najwyższych lotów, bo JAXON-a, uklada się na szpuli równiutko, tak samo jak na początku, nie strzępi się. Jest o niebo lepsza od poprzedniczki Fine Braid i o całą klasę od gdzieniegdzie chwalonego Mistrall-a. W ubiegłym sezonie nie miałem jakichś spektakularnych sukcesów wędkarskich, ale na Octa 0,08 wyholowałem dwukrotnie zaczepy w postaci konarów o ciężarze ok. 5kg (jeden specjalnie zważony), a deklarowana wytrzymałość tej plecionki to 5,15kg.
Nota bene, nikogo kto ma budrzet 150 PLN nie namawiam do kupowania Octa, to dobra plecionka za ciut ponad 50 PLN/150m, więc dla osób o niezbyt zasobnym portwelu.
Ps
Mariuszku, dziecko, za 30 PLN to Ty możesz kupić sobie ciasteczek i Coli...
i teraz mam powerpro super 8 slick i jak dla mnie jest swietna.
Ale jak ktoś wcześniej wspomniał plećka nie nadaje sie do wszystkich gataunków
Potwierdzę prawie w 100% bo powerka S8S też jest do dupy ;-) Siepie się skubana niemiłosiernie. W każdym razie Wisły nie przeżyła, kumpel zajechał w 3 miechy całe 300 jardów. Jak wywalał to zostało mu jej może z 50-60m. A kolesia ostrzegałem żeby jej nie kupował bo miałem ją wcześniej w ręku-20 minut zabawy i potrafię rzetelnie opisać każdą plećkę ;-)
Podobnie nie polecam Daiwy Tournament, tej starej bo EVO jest lepszym produktem.
Nie wiem może trafiłeś na jakiąś podróbke czy coś ja mam swoją od listopada, średnio łapię 2 - 3 razy w tygodniu i jak narazie nic się z nią złego nie dzieje nawet kolor jest niemalże identyczny jak od nowości.
Tu właśnie uwidoczniłeś swoją "głęboką" wiedzę i "znajomość tenatu"... Plecionek MIKADO jest kilka odmian, ja mówię o Octa Braid. Wskaż mi gdzie mogę kupić MIKADO Octa Braid za 30.- zł, bardzo chętnie kupię.
"Kto papuguje? Co ty wymyślasz? We wszystkich postach dopier***asz się do mnie."
Bo powtarzasz kanony zasłyszane, przeczytane, bez pokrycia we wlasnych doświadczeniach. Przykładem twierdzenie, że Octa kosztuje 30.- zł.
Czy USA, czy Polska czy Wietnam, jeden uj. A wiesz dlaczego? Ponieważ to wszystko są wypusty światowe, zwykła masówka. Natomiast czym innym są JDM, które oczywiście też można znaleźć poza Japonią ale to zupełnie inne linki. Pisząc "zupełnie" dokładnie to mam na myśli. Są cieńsze, mocniejsze, bez idiotycznych "średnic" w mm a z jedynie podaną mocą w funtach i oznaczeniem PE. Oznaczeniem które bardziej odnosi się do pojemności jaką zajmuje linka na szupli w porównaniu do monofili, a nie samej średnicy. I na bank nie miałem do czynienia z podróbą bo widziałem kilka różnych egzemplarzy u paru różnych wędkarzy. Tylko że my łowimy na konkretnej, ciężkiej wodzie jaką jest Wisła. A nie czyściutkim jeziorku, tu mogła by długo wytrzymać. W sumie jak każda inna plećka.
PS. W sprawie podawanych "średnic". PE jest najważniejszy i prawie zawsze podawany jako jedyny ale ostatnimi czasy zdarzają się prawdziwe JDM na których też jest ta europejska głupota w mm oraz moc w kg, vide Daiwa Saltiga czy Morethan. Chodzi o ich rozpropagowywanie i sprzedaż poza terenem Japonii poprzez dystrybutorów którzy wymagają takiego oznaczenia. Co nie zmienia faktu iż owe mm ma się nijak do rzeczywistości.
Czy USA, czy Polska czy Wietnam, jeden uj. A wiesz dlaczego? Ponieważ to wszystko są wypusty światowe, zwykła masówka. Natomiast czym innym są JDM, które oczywiście też można znaleźć poza Japonią ale to zupełnie inne linki. Pisząc "zupełnie" dokładnie to mam na myśli. Są cieńsze, mocniejsze, bez idiotycznych "średnic" w mm a z jedynie podaną mocą w funtach i oznaczeniem PE. Oznaczeniem które bardziej odnosi się do pojemności jaką zajmuje linka na szupli w porównaniu do monofili, a nie samej średnicy. I na bank nie miałem do czynienia z podróbą bo widziałem kilka różnych egzemplarzy u paru różnych wędkarzy. Tylko że my łowimy na konkretnej, ciężkiej wodzie jaką jest Wisła. A nie czyściutkim jeziorku, tu mogła by długo wytrzymać. W sumie jak każda inna plećka.
PS. W sprawie podawanych "średnic". PE jest najważniejszy i prawie zawsze podawany jako jedyny ale ostatnimi czasy zdarzają się prawdziwe JDM na których też jest ta europejska głupota w mm oraz moc w kg, vide Daiwa Saltiga czy Morethan. Chodzi o ich rozpropagowywanie i sprzedaż poza terenem Japonii poprzez dystrybutorów którzy wymagają takiego oznaczenia. Co nie zmienia faktu iż owe mm ma się nijak do rzeczywistości.
pisząc ze moja przyszla do mnie z usa mialem na mysli to ze moze trafiles na podjebke bo ja zlego słowa o swojej nie powiem i tez lowie w ciezkich warunkach myslisz ze tylko na wisle sa ciezkie warunki. i na chu.... mieszasz tu jdm jak mnie to nieinteresuje i sie o takich nie wypowiadalem, czy wiedzą chciales sie popisac
Odświeżając temat, chciałem zapytać, czy ktoś używał już plecionkę DRAGON Magnum 4X, którą polecał @Tripod? Słyszałem o niej dość pozytywne opinie, ale to takie półgębkiem. Ciekaw jestem wrażeń z jej użytkowania, bo na oko może być ciekawa.
Jak masz do wydanie 150zł to nie baw się w Dragony, Mikado i inne cuda kup Duela lub Varivasa i będziesz zadowolony. Na Twoim miejscu pomyślałbym też nad zakupem lepszego młynka.
Witam, szukam plecionki do 150 zl. Mam zamiar ja przeznaczyc do spinningu i lowic przy jej uzyciu wiele gatunkow ryb - od klenia do moze nawet malego suma lub sandacza.
Chcialbym dowiedziec sie, jaki kolor powinienem wybrac, ale wlasnie rzecz w tym, ze nie pod jakies konkretne lowisko, tylko po prostu, zeby nadawala sie do wszystkiego.
Znalazlem dwie oferty, ktore mnie zainteresowaly. Sa to:
Savage Gear Finesse HD4 0,16mm szara 300m
http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Savage-Gear-Finesse-HD4-0%2C16mm-szara-300m/9737
Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90
http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Mikado-Nihonto-Octa-Braid-016-FLUO-300M/14537
Jezeli ktos ma jakies propozycje, to oczywiscie bardzo prosze o podawanie linkow
Jeżeli zamierzasz łowić jak piszesz klenie, jazie, sandaczyki i szczupaczki to proponuję zejść z grubością do 0,08 maksymalnie 0,10. Cenowo korzystnie się prezentuje nihonto octa i ja taką zakupiłem i przyznaję, że to moja pierwsza plećka, a testy w przyszłym tygodniu będą. Bardzo chwalą daiwę 8 braid, ale tu już cenowo 50 zł. wyżej i dragon fishmaker.
Co do tej grubości to wiem, lecz ja tak wybrałem, ponieważ bardzo możliwe, że niedługo wyjadę na stale do Danii, a wolałbym nie zmieniać plecionki specjalnie na tamtejsze wody. Szczupaków tam jest sporo i to takich powyżej 5kg...przynajmniej na filmikach
A czemu chcesz kupić 300m? Może lepiej kupić 150m wysokiej jakości pletki za np. 100-120zł zamiast trzystu metrów wyrobu tak naprawdę niskiej/średniej jakości?
Żeby mieć zapełnioną szpule kołowrotka - podobno dalej się rzuca wtedy. A przy okazji będę mógł sobie na druga szpule po jakimś czasie przewinąć i wtedy pod spodem będzie ta używana strona ;)
Kolego Slay3r. Błąd! Szkoda kasy. Kolega Draq ma rację, lepiej kupić 150 m czegoś lepszego. Jeżeli chcesz mieć zapełnioną szpulę, to dobierz rozmiar plecionki do rozmiaru szpuli. Na szpulę wielkości 3500 - 4000 nie wejdzie ci więcej niż 125-150 m plecionki. To jest maks jaki nawiniesz. Jeżeli masz mniejszy kołowrotek, jakieś 2000 to nawiniesz jakieś 90-110 m. Jeżeli jednak masz jakąs betoniare w rozmiarze 5000 - 6000 to możesz nawinąć podkład pod plecionke i tym samym wracamy do punktu wyjścia. Nie widzę sensu nawijania 300 m plecionki na szpulę, chyba że łowisz duże sumy, ale wtedy zapomnij o kleniach ;)
Na szpuli kolowrotka mam napisane, ze zylki o grubosci 0,25 wejdzie 220m, wiec 0,16 spokojnie powinno wejsc 300m. Oczywiscie zakladajac, ze ta informacja jest zgodna z prawda.
Kolowrotek Dragon Viper FD 535i. Starszy brat Viperow, ktore mozna kupic. Kupiony kilka ladnych lat temu, ale nieuzywany.
A co do podkladu - jakies propozycje?
Średnica żyłki to nie to samo co grubość plecionki, to są całkowicie różne rzeczy. Jest sporo tematów na ten temat. Sednem sprawy jest fakt, że masz kołowrotek wielkości 3500. Wejdzie ci na niego około 130 m plecionki, nie więcej.
Po czym poznac wielkosc kolowrotka? Pytam, bo ani na kolowrotku, ani na pudelku nie widze zadnej informacji dotyczacej jego wielkosci.
A co do samego meritum - w takim razie bylbym wdzieczny za jakies propozycje dotyczace ciut drozszych plecionek (niech bedzie do 150zl za 120-150m)
http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Dragon-Ultra-8x-Nano-fluo-0%2C16mm135m/6624
ta sie nada?
O plećkach wiem więcej niż co najmniej 98% tutejszej społeczności. Jest to fakt a nie zwykłe przechwałki. Więc uderzaj w PRAWDZIWE JAPOŃSKIE LINKI! Coś na kształt Varivasa, Duela, Momoi, Sunrise.
Tomas81dobrze Ci radzi, zwłaszcza jeśli dysponujesz takim budrzetem.
Dodam od siebie tylko tyle:
- okonie, klenie, jazie = żyłka,
- bolenie, szczupaki, sandacze = plecionka.
Tomas a Power Pro na początek nie starczy.Jeden wyjazd na rzeke bez odruchu odstrzelenia i polowa plecionki pójdzie.Chyba że w gre wchodzi tylko jezioro to nie dyskutuje.
Do łowienia delikatniejszego kup właśnie tę http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Dragon-Ultra-8x-Nano-fluo-0%2C16mm135m/6624 Plecionka Dragon Ultra 8x Nano, ale nie 0,16 mm a 0,08-0,10 mm maksymalnie. Na wyjazd do Danii na szczupaki kup sobie znacznie tańszą i grubszą np. Magnum 4X średnicy 0,16 mm (4-splotowa, masz ją na szpulach 150 m, 300 m, 1000 m) lub Mustad Wish 8 splotowa 0,15 mm - masz ją na szpulach 110 m, 250 m i 2000 m.
Tym sposobem będziesz łowić z zadowoleniem i w Polsce mniejszye ryby, i za granicą więsze i duże szczupaki.
Kolego Slay3r, konkretnego modelu plecionki nie będę polecał, bo nie jestem ekspertem. Na twoim miejscu posłuchałbym kolegi Tomas81, zna sie na sprzęcie. Jeżeli chodzi o rozmiar kołowrotka, to można go poznać po nazwie. Viper 350i - to rozmiar 3500, jak sama nazwa wskazuje. Podobnie jest z innymi jak np. Arctica 4000, Jasper 406 czy Spro Passion 740 - wszystkie są serii 4000. Jak sam widizsz producenci w różny sposób oznaczają wielkość kołowrotka, sama pojemność szpuli też może się nieznacznie różnić w poszczególnych modelach. Dodatkowo wielkość możesz sobie ocenić patrząc na oznaczenia o nawoju żyłki. W twoim kołowrotku 3500 można nawinąć 220m żyłki 0,25, w moim TD 3500 tej samej żyłki mogę nawinąć już 290 m. Dla porównania Na Spro Passion 740 mogę nawinąć 220 m żyłki 0,28 ale już na model 720 nawinę tylko 110 metrów tej samej żyłki. Wielkość szpuli nie jest regułą, ale daje jako takie pojęcie o wielkości kołowrotka, jeżeli nigdzie nie możesz znaleźć oznaczenia modelu.
Slay3r, zapewne masz do tego kołowrotka dwie szpule.
Na główną nawiń plecionkę Momoi 0,14mm (na przykład Momoi Ryujin Lime Green - 0,14mm/11kg/150m za około 150zł) - w zupełności wystarczy na przyzwoitej wielkości szzczupaki i sandacze.
Na zapasową nawiń żyłkę DRAGON Guide Select 0,16mm (600m za około 33zł) - wyjmiesz na nią pokaźnego okonia lub klenia.
Musisz tylko pamiętać o dobrym ustawieniu hamulca i że rybę holuje się wędziskiem pompując, a nie kołowrotkiem - on służy do magazynowania i wybierania linki.
Kto jak kto ale Thomas na ten temat posiada sporą wiedzę. Mimo tego, ja bazując na swoim doświadczeniu napiszę ci tak;
Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90 - Po sezonie nie nadawała się do niczego. Prawdę mówiąc niewiele mi jej zostało na szpuli. Szybko traciła swoje właściwości. Generalnie jaka cena taki towar.
Obecnie łowie tylko plecionką Robinson Phantom Spin Green - Dwa razy droższa od Nihonto, konfekcjnowana jest w szpulach po 100 i 150 metrów. Wyraźnie trwalsza, mocna, świetnie trzyma na węźle. Osobiście polecam.
(...) Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90 - Po sezonie nie nadawała się do niczego. (...)
Dziwne, sprawdź czy przelotki lub rolka nie są tego przyczyną. Używam Octa Braid w przekrojach 0,08-0,20mm od półtora sezonu i nic się nie działo. Teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon
Aleksandrze :) zacytuj resztę wypowiedzi :) Traciła szybko swoją moc, rozwartwiała się. Częstotliwość wędkowania zrobiła swoje. Tak czy siak relacja cena-jakość jest w porządku.
Z czystym sumieniem POLECAM...
...Varivas Avani Sea Bas Premium...cena + jakość = świetna...średnica 1.2 lub 1.5...cienka śliska...do tego bardzo mocna...nie strzępi się nie mechaci itd..4 splotowa trochę hałasuje na przelotkach mi to nie przeszkadza...spokojnie pociągnie 2 sezon...bez przewijania na 2 stronę...:)
http://www.pirania-sklep.pl/zylki-i-plecionki/plecionki/varivas/avani-sea-bass-premium---150m.html
...lub...
http://www.pirania-sklep.pl/zylki-i-plecionki/plecionki/varivas/avani-sea-bass-tracer-max---150m.html
....będziesz Pan zadowolony...:)
Poprzedzni sezon zaliczyłem na trzech grubościach plecionki Phantom Green Spin. Opisywałem ją na swoim blogu Plecionka Phantom Green Spin
Zdała egzamin i w tym roku również będę łowił na tę plecionkę
A ja pozostanę przy MIKADO Octa Braid :-)
Każda pliszka swój ogonek chwali ;-)
Spinninguję raczej niezbyt intensywnie, bo po kilka-kilkanaście godzin co drugi weekend. Nie ulega wątpliwości, że jeśli spinningowałbym choćby dwukrotnie częściej, to przeniósłbym swoje zainteresowania na Momoi. Natomiast zupełnie pomijam plecionki 4-splotowe, zdecydowanie nie lubię spinningować "tasiemkami".
A jaki kolor wybrac? Czy ma on w ogole jakis wplyw na ilosc bran?
A jaki kolor wybrac? Czy ma on w ogole jakis wplyw na ilosc bran?
Kolor absolutnie nie ma wpływu na ilość brań...:) natomiast ma znaczenie podczas obserwacji linki i delikatnych brań których nie zasygnalizuje wędzisko dla tego przy np. nie korzystnych warunkach pogodowych silny boczny wiatr obserwuję linkę na styku wejścia do wody każde jej nie naturalne zachowanie przekłada się na branie...także raczej kierował bym się ku jakrawym barwom...:)
W spinningu, kolor ma znikomy, jeśli nie zerowy wpływ na ilość brań. Barwa plecionki ma ułatwiać obserwację brań, wiadomo, że fluo i pomarańczowa są lepiej widoczne dla wędkarza, niż ciemnozielona, czy czarna, ale to też kwestia przyzwyczajenia. Jeśli chodzi o mnie używam plecionek raczej ciemnych (np MIKADO Octa Braid czarna, najmniej traci na kolorze). Jeśli chodzi o żyłki, jest podobnie, choć jakoś bardziej przemawia do mnie używanie żyłek bezbarwnych lub lekko błękitnych, zwłaszcza jeśli chodzi o najbardziej płochliwe ryby jakimi są jazie i klenie, ale to z mojej strony chyba też tylko autosugestia.
W zasadzie ryba nie jest na tyle mądra i nie posiada umiejętności myślenia abstrakcyjnego, więc nie kojarzy że przynęta jest czymkolwiek holowana. Najlepszy przykład, że stalowe przypony zupełnie nie przeszkadzają szczupakom, a i sandacze i okonie lekceważą je. Największy wpływ mają na jazie i klenie, ale to chyba z tej przyczyny, że powodują dodatkowe efekty na powierzchni wody przed przynętą i to może je odstraszać, ale też nie mam co do tego pewności.
Podobno najmniej widoczne w wodzie są linki czerwone, ale czy to ma jakieś znaczenie, wątpię. To raczej kolejny chwyt marketingowy stosowany przez producentów.
(...) Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90 - Po sezonie nie nadawała się do niczego. (...)
Dziwne, sprawdź czy przelotki lub rolka nie są tego przyczyną. Używam Octa Braid w przekrojach 0,08-0,20mm od półtora sezonu i nic się nie działo. Teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon
No ja też mam bardzo negatywną opinię o Octa Braid. Kupiłem to gie gdyż nie doszła docelowa plećka. Łącznie byłem nad wodą kilkanaście razy, z 150m zostało jej ledwie ok 80m. Poza tym menda strzelała gdzie się podobało. Nawet nie próbowałem przewijać, poszło to to do kibla. Sprawa dot linki 0,10mm.
PS. Oczywiście żadna przelotka czy rolka nie była temu winna.
Jak chcesz drogi Autorze dobrą plećkę to celuj właśnie w to co podał Ci Andrzej @ZanderHunter. Poza tym możesz zastanowić się nad Momoi Ryujin, Power Pro(tylko 4-splotowa!, ósemka jest beznadziejna), Duel Hardcore 8X która ma 200m, Duel X-Wire 8, Varivas Avani Sea Bass Tracer Max. To tak co mi przyszło na myśl, na szybko.
Średnica, na moje nie większa jak 0,1-0,12mm. Natomiast kolor nie ma żadnego znaczenia. Za to pod klenie używaj przyponu z żyłki lub fluorocarbonu.
I żadnych ale to żadnych pleciek polskich "producentów". Gdyż są to albo przegrubione sznurki, tudzież płaskie tasiemki. A jak już trzymają okrągły splot to są najczęściej sztywne jak drut. Lub, jak HM8X siepią się niemiłosiernie choć ona jest akurat miękka. Chesz mieć dobrą linkę, unikaj jak ognia takich produktów.
Allegro oczywiscie odpada? Z tego co widze, to z tymi japonskimi bedzie ciezko. Niewiele sklepow ma je w ofercie, a nawet jak maja, to tylko po 2-3 grubosci
Slay3r, tutaj http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/plecionki-spinningowe-gruntowe-momoi-g5-a78-p2230.html masz dość szeroki wybór plecionek MOMOI.
Tomku, w pełni popieram Twoje zdanie i nie twierdzę, że Octa jest cudem techniki, dla tego jak pewnie zauważyłeś, już wcześniej zaproponowałem Autorowi plecionkę Momoi. Jeśli ktoś ma taki budrzet jak On, oczywistą sprawą jest, że powinien kupić produkt z wyższej półki. Jak pisałem spinninguję mało intensywnie i wystarcza mi Octa. Na pewno gdybym łowił choćby dwukrotnie częściej nie pozostałbym przy MIKADO. Niestety, przy moim budrzecie muszę się obracać w kręgu "średniaków". Są zwolennicy jeszcze tańszych plecionek, choćby MISTRAL Shiro i to wędkarze o dużym doświadczeniu i znajomości tematu (exemplum Luxxxis), której ja, po złych doświadczeniach, nawet nie dotknę. Każdy "orze jak może".
Moje zdanie o plecionkach
berkley nanofil - do dupy
sufix 832 - do dupy
powerpro - całkiem całkiem
i teraz mam powerpro super 8 slick i jak dla mnie jest swietna.
Ale jak ktoś wcześniej wspomniał plećka nie nadaje sie do wszystkich gataunków
Posiadam Daiwę TOURNAMENT 8xBRAID już ponad rok,cena może lekko wyższa ale póki co nic złego o niej nie mogę powiedzieć
Moje zdanie o plecionkach
berkley nanofil - do dupy
sufix 832 - do dupy
powerpro - całkiem całkiem
i teraz mam powerpro super 8 slick i jak dla mnie jest swietna.
Ale jak ktoś wcześniej wspomniał plećka nie nadaje sie do wszystkich gataunków
Potwierdzę prawie w 100% bo powerka S8S też jest do dupy ;-) Siepie się skubana niemiłosiernie. W każdym razie Wisły nie przeżyła, kumpel zajechał w 3 miechy całe 300 jardów. Jak wywalał to zostało mu jej może z 50-60m. A kolesia ostrzegałem żeby jej nie kupował bo miałem ją wcześniej w ręku-20 minut zabawy i potrafię rzetelnie opisać każdą plećkę ;-)
Podobnie nie polecam Daiwy Tournament, tej starej bo EVO jest lepszym produktem.
http://www.szczupak.pl/momoi-ryujin-i7098.html co myslicie o tej plecionce ??? ja zwykle uzywam zylki w zeszlym roku sprobowalem spinningu na plecionce fajne czuc ale niszczyla sie jak nie wiem co i na momencie jej nie bylo to kupilem nastepna i to samo nie wiem czy źle nawinieta czy cos innego , spodobalo mi sie lowic pleciona ale nie wiem jaka
Bylo pisane o tym wczesniej, podobno bardzo dobra
Plecionki MOMOI to górna półka. Jeśli dysponujesz odpowiednią "kasą", to możesz się nie zastanawiać. Pamiętaj tylko o odpowiednim doborze przekroju, 0,08-0,12 to optimum, 0,14 to już potęga, a 0,20 to na dorsze i submarine.
______________________________________
Test żyłki DRAGON Guide Select
Wezme ta 0,14 raz na rok wydac te 150zł ale miec przyjemnosc zobaczymy czy z poprzednia pleciona to byla moja wina czy jakis shit plecionka , dzieki i pozdro!
Dragon HM8X ^^ i masz plecke na 4 sezony^^
Dragon HM8X ^^ i masz plecke na 4 sezony^^
Chyba 4 sezony przeklinania hehehe To bardzo miękka, miła w dotyku i "dalekosiężna" plećka. Ale przegrubiona, jak wszystkie dragoniki. Choć to nie jest jej najgorszą cechą, ta to siepanie. A przez to strzelanie w różnych miejscach. Byle trochę bardziej zanieczyszczona woda, jakieś roślinki, tudzież patyki i plećki nie ma na szpuli. Odradzam na rzecz przede wszystkim Varivasów.
Mikado Nihonto Octa Braid FLUO- bardzo dobra plecionka... na podkład!
1 Traci kolor- jak wszystkie
2 Szybko robi się płaska
3 Strzępi się sama z niczego
4 Po kilku wypadach wytrzymałość leci na pysk
Jeśli chodzi o kolor pletki to...
Pstrąg wyskoczy z wody jak zobaczy fluo ;-)
Kleń- jeszcze sprytniejszy, chyba ,że w brudnej wodzie
Na inne ryby bierz fluo ,albo białą bo widoczna
Kup Power Pro na metry po 50gr i nie kombinuj- tylko pamiętaj 4 splatową!
Może trochę szumi ale nigdy cię nie zawiedzie.
cy_tat "Mikado Nihonto Octa Braid FLUO- bardzo dobra plecionka... na podkład!
1 Traci kolor- jak wszystkie
2 Szybko robi się płaska
3 Strzępi się sama z niczego
4 Po kilku wypadach wytrzymałość leci na pysk (...)"
Kolego "Znawco" mogę Ci tylko zacytować pewne przysłowie, które wraz z wyjaśnieniem jego znaczenia znajdziesz pod tym linkiem: http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=9721
cy_tat "Mikado Nihonto Octa Braid FLUO- bardzo dobra plecionka... na podkład!
1 Traci kolor- jak wszystkie
2 Szybko robi się płaska
3 Strzępi się sama z niczego
4 Po kilku wypadach wytrzymałość leci na pysk (...)"
Kolego "Znawco" mogę Ci tylko zacytować pewne przysłowie, które wraz z wyjaśnieniem jego znaczenia znajdziesz pod tym linkiem: http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=9721
Olku niestety muszę się zgodzić z opinią Mariusza, mam identyczne odczucie wobec wymienionej plećki. Bo jak wyjaśnić "fenomen" straty ok 70m podczas ledwie kilkunastu wypadów... Gdzie na tych samych łowiskach, miejscówkach dobrych linek tracę średnio po ok pół metra na wędkowanie. Głównie na przewiązywanie przyponów...
Sith... Jeśli plecionka za 30zł spełnia twoje oczekiwania to... WSPÓŁCZUJĘ
http://wsjp.pl/index.php?id_hasla=3127&ind=0&w_szukaj=gdzie+kuchark%C3%B3w+ to dla nas wszystkich ^^
Tomku, powtarzam to jeszcze raz, używam plecionek MIKADO Octa Braid od półtora sezonu i teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon. Może to dla tego, że spinninguję niezbyt intensywnie, zaledwie co drugi weekend po kilka- kilkanaście godzin. Jak na razie skutków o których piszesz, a "papuguje" po Tobie taki jeden chłopczyk, poza utratą barwy - nie dostrzegłem. Octa nie tworzy gniazd, choć używam kołowrotków nie najwyższych lotów, bo JAXON-a, uklada się na szpuli równiutko, tak samo jak na początku, nie strzępi się. Jest o niebo lepsza od poprzedniczki Fine Braid i o całą klasę od gdzieniegdzie chwalonego Mistrall-a. W ubiegłym sezonie nie miałem jakichś spektakularnych sukcesów wędkarskich, ale na Octa 0,08 wyholowałem dwukrotnie zaczepy w postaci konarów o ciężarze ok. 5kg (jeden specjalnie zważony), a deklarowana wytrzymałość tej plecionki to 5,15kg.
Nota bene, nikogo kto ma budrzet 150 PLN nie namawiam do kupowania Octa, to dobra plecionka za ciut ponad 50 PLN/150m, więc dla osób o niezbyt zasobnym portwelu.
Ps
Mariuszku, dziecko, za 30 PLN to Ty możesz kupić sobie ciasteczek i Coli...
_________________________________________________
zapraszam do lektury: Test żyłki DRAGON Guide Select
Plecionka Mikado właśnie tyle kosztuje...
Kto papuguje? Co ty wymyślasz? We wszystkich postach dopier***asz się do mnie.
Jak się łowi tak jak ty- mało intensywnie to i badziewiem takim jak Mikado można łowić (10 razy w roku to się nie rozpadnie)
Moje zdanie o plecionkach
berkley nanofil - do dupy
sufix 832 - do dupy
powerpro - całkiem całkiem
i teraz mam powerpro super 8 slick i jak dla mnie jest swietna.
Ale jak ktoś wcześniej wspomniał plećka nie nadaje sie do wszystkich gataunków
Potwierdzę prawie w 100% bo powerka S8S też jest do dupy ;-) Siepie się skubana niemiłosiernie. W każdym razie Wisły nie przeżyła, kumpel zajechał w 3 miechy całe 300 jardów. Jak wywalał to zostało mu jej może z 50-60m. A kolesia ostrzegałem żeby jej nie kupował bo miałem ją wcześniej w ręku-20 minut zabawy i potrafię rzetelnie opisać każdą plećkę ;-)
Podobnie nie polecam Daiwy Tournament, tej starej bo EVO jest lepszym produktem.
Nie wiem może trafiłeś na jakiąś podróbke czy coś ja mam swoją od listopada, średnio łapię 2 - 3 razy w tygodniu i jak narazie nic się z nią złego nie dzieje nawet kolor jest niemalże identyczny jak od nowości.
Ja jest zadowolony i polecam.
BTW moja przyszła do mnie z USA
"Plecionka Mikado właśnie tyle kosztuje..."
Tu właśnie uwidoczniłeś swoją "głęboką" wiedzę i "znajomość tenatu"... Plecionek MIKADO jest kilka odmian, ja mówię o Octa Braid. Wskaż mi gdzie mogę kupić MIKADO Octa Braid za 30.- zł, bardzo chętnie kupię.
"Kto papuguje? Co ty wymyślasz? We wszystkich postach dopier***asz się do mnie."
Bo powtarzasz kanony zasłyszane, przeczytane, bez pokrycia we wlasnych doświadczeniach. Przykładem twierdzenie, że Octa kosztuje 30.- zł.
http://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/9450-plecionka-nihonto-octa-braid-150-metrow-mikado.html
http://eldoradosklep.pl/pl/p/Mikado-Plecionka-Nihonto-Octa-Braid-0%2C28-green-150m/4924
Zaznaczm, że nie interesują mnie "podroby" i zleżałe z Allegro, zresztą tam najtańsza to też 40.- PLN.
To chyba mój ostatni wpis na tm forum- właśnie przez takich idiotów jak ty.
http://www.szczupak.pl/mikado-nihonto-octa-braid-green-na-metry-i6973.html
Kupiłem kiedyś ze znajomym to gówno, niestety w wedkarskim i przeplacilem- 39zł
Na początku sprzedaży ta pletka kosztowała 25zł ''znawco''
Cyt.:
"BTW moja przyszła do mnie z USA"
Czy USA, czy Polska czy Wietnam, jeden uj. A wiesz dlaczego? Ponieważ to wszystko są wypusty światowe, zwykła masówka. Natomiast czym innym są JDM, które oczywiście też można znaleźć poza Japonią ale to zupełnie inne linki. Pisząc "zupełnie" dokładnie to mam na myśli. Są cieńsze, mocniejsze, bez idiotycznych "średnic" w mm a z jedynie podaną mocą w funtach i oznaczeniem PE. Oznaczeniem które bardziej odnosi się do pojemności jaką zajmuje linka na szupli w porównaniu do monofili, a nie samej średnicy. I na bank nie miałem do czynienia z podróbą bo widziałem kilka różnych egzemplarzy u paru różnych wędkarzy. Tylko że my łowimy na konkretnej, ciężkiej wodzie jaką jest Wisła. A nie czyściutkim jeziorku, tu mogła by długo wytrzymać. W sumie jak każda inna plećka.
PS. W sprawie podawanych "średnic". PE jest najważniejszy i prawie zawsze podawany jako jedyny ale ostatnimi czasy zdarzają się prawdziwe JDM na których też jest ta europejska głupota w mm oraz moc w kg, vide Daiwa Saltiga czy Morethan. Chodzi o ich rozpropagowywanie i sprzedaż poza terenem Japonii poprzez dystrybutorów którzy wymagają takiego oznaczenia. Co nie zmienia faktu iż owe mm ma się nijak do rzeczywistości.
Cyt.:
"BTW moja przyszła do mnie z USA"
Czy USA, czy Polska czy Wietnam, jeden uj. A wiesz dlaczego? Ponieważ to wszystko są wypusty światowe, zwykła masówka. Natomiast czym innym są JDM, które oczywiście też można znaleźć poza Japonią ale to zupełnie inne linki. Pisząc "zupełnie" dokładnie to mam na myśli. Są cieńsze, mocniejsze, bez idiotycznych "średnic" w mm a z jedynie podaną mocą w funtach i oznaczeniem PE. Oznaczeniem które bardziej odnosi się do pojemności jaką zajmuje linka na szupli w porównaniu do monofili, a nie samej średnicy. I na bank nie miałem do czynienia z podróbą bo widziałem kilka różnych egzemplarzy u paru różnych wędkarzy. Tylko że my łowimy na konkretnej, ciężkiej wodzie jaką jest Wisła. A nie czyściutkim jeziorku, tu mogła by długo wytrzymać. W sumie jak każda inna plećka.
PS. W sprawie podawanych "średnic". PE jest najważniejszy i prawie zawsze podawany jako jedyny ale ostatnimi czasy zdarzają się prawdziwe JDM na których też jest ta europejska głupota w mm oraz moc w kg, vide Daiwa Saltiga czy Morethan. Chodzi o ich rozpropagowywanie i sprzedaż poza terenem Japonii poprzez dystrybutorów którzy wymagają takiego oznaczenia. Co nie zmienia faktu iż owe mm ma się nijak do rzeczywistości.
pisząc ze moja przyszla do mnie z usa mialem na mysli to ze moze trafiles na podjebke bo ja zlego słowa o swojej nie powiem i tez lowie w ciezkich warunkach myslisz ze tylko na wisle sa ciezkie warunki. i na chu.... mieszasz tu jdm jak mnie to nieinteresuje i sie o takich nie wypowiadalem, czy wiedzą chciales sie popisac
Odświeżając temat, chciałem zapytać, czy ktoś używał już plecionkę DRAGON Magnum 4X, którą polecał @Tripod? Słyszałem o niej dość pozytywne opinie, ale to takie półgębkiem. Ciekaw jestem wrażeń z jej użytkowania, bo na oko może być ciekawa.
Jak masz do wydanie 150zł to nie baw się w Dragony, Mikado i inne cuda kup Duela lub Varivasa i będziesz zadowolony. Na Twoim miejscu pomyślałbym też nad zakupem lepszego młynka.